2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Рационал теңсіздіктер Интервалдар әдісі

Рационал теңсіздіктер Интервалдар әдісі

Материал туралы қысқаша түсінік
алгебра пәні мұғалімдеріне керек
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Мырзабай Әсем Сатыбалдықызы


Сабақтың тақырыбы:

Рационал теңсіздіктер

Интервалдар әдісі

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.8 Квадрат теңсіздіктерді шешу

8.2.2.9 Рационал теңсіздіктерді шешу;



Сабақтың мақсаты

  • рационал теңсіздіктерді шешеді

  • интервалдар тәсілімен шеше біледі

  • Сан аралығында табылған түбірлерді жаза біледі және оның таңбасын анықтай біледі


Бағалау критерийлері

  • интервалдар тәсілімен шеше алады

  • Квадрат теңсіздіктерге келтірілген есептерді шеше алады

  • Жауабы бойынша есеп құрастырады

  • рационал теңсіздіктерді шеше алады


Ойлау дағдылары

Білу,түсіну

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешу үшін алгоритмді түсіндіре алады:

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Квадрат түбір, интервал, сан аралығы, түбір

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Квадрат теңсіздік дегеніміз...

Теңсіздіктерді интервалдар әдісімен шешу алгоритмі қандай?


Құндылықтарға баулу

:

  • жалпыға бірдей еңбек қоғамы;

  • Оқушылар бір –бірімен қарым –қатынас жасайды, өзгелердің мәдениетіне құрметпен қарау; жауапкершілікке баулу


Пән аралық байланыстар

Сызу

Алдыңғы меңгерілген білім

Квадрат теңсіздік

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресустар

Сабақтың басы

1. Сыныпты ұйымдастыру.

  1. А)Оқушылармен сәлемдесу.

  2. Ә)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Б)Оқушыларды (нүкте, түзу,шеңбер) атауы жазылған кеспе қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа бөлемін.

2. Өткен сабақты қайталау мақсатында «Кубизм» әдісі бойынша үй тапсырмасын сұраймын:

  1. Қандай теңсіздік квадрат теңсіздік деп аталады?

  2. Квадрат теңсіздікті шешу кезінде қолданылатын ұғымдар қандай?

  3. Квадрат теңсіздікті парабола әдісімен шешудің мағанасы неде?

  4. Теңсіздіктің жауабы қалай алынады?

  5. Квадрат теңсіздікті шешудің қай әдісі тиімді?

  6. а болғанда параболаның тармақтары қалай орналасады?





Сабақтың ортасы

Топтық жұмыс

«Болжау» әдісін қолдану арқылы жаңа материалды ашу.

Оқушылар төмендегі алгоритм бойынша теңсіздікті жазып, сызбасын салады.

(х-1)(х+2) - теңсіздігінің шешімін табу


  1. Теңсіздікті нөлге теңестіріп,теңдеуді шешу

  2. Сан аралықтарының таңбасын анықтау

  3. Берілген теңсіздікке қарап, анықталған таңба бойынша жауабын жазу.

Бағалау: Жұлдызшамен бағалау


Мақсаты: Оқушыларды бірлесе жұмыс жасауға және ізденуге қалыптастыру, шығармашылыққа баулу.

Нәтижесі: Оқушылар тапсырманы орындайды, жаңа сабақтың мазмұнын ашады.


Жұптық жұмыс. «Көршіңмен талқыла» әдісіне тапсырма беремін


Тапсырма1.

1.-2х2 - 5х+3

2. 2 - 3х+1

3. 5х2 - 2х- 3


Бағалау критерийі


Дескриптор

  • Квадрат теңсіздіктерді шешеді



  1. Сан аралығында таңбасын анықтайды

  2. шешімін дұрыс табады.


Бағалау әдісі: «От шашу» әдісімен


Мақсаты: Оқушы жұптық жұмыс жасауға дағдыландыру.

Нәтижесі: Жұппен жұмыс жасай отырып бір-біріне түсіндіреді, толықтырады.















Тапсырма 2. «Қашықтықтан басқару» әдісі арқылы " kachot» программасын пайдаланып тест арқылы жеке жұмыс жасатамын. Тапсырма интербелсенді тақтада жазылады, жауабы соңында тақтада көрсетіледі.

Оқушылар өзін-өзі бағалайды.



Мақсаты: Оқушыларды жеке жұмыс жасауға дағдыландыру, білімдерін жинақтау.

Нәтижесі: Оқушылар өз бетінше жұмыс жасайды, алған білімін қолданады.


Тапсырма 3. А,В,С әдісі



Критерий

дискриптор

Жауабы бойынша есеп құрастыру


1.Жауабы бойынша есеп шығара алады

2. Сан түзуіне сала алады

3. Есептің берілгенін құра алады

Бағалау. Топтар бірін-бірі «Бас бармақ әдісі» бағалайды


Мақсаты: Оқушылар топпен жұмыс жасау арқылы бірін- бірі тыңдауға және жауаптарын толықтыруға дағдыланадыру.

Нәтиже: Оқушылар бір-біріне үйретеді, білімдері пысықталады.

Shape3 Shape2

Оқулық, плакат, маркер, бағалау парақшасы



Shape4





8 сынып оқулығы

Алгебра




















Интернет
























































Сабақтың соңы

Саралау тапсырмасы. «Нәтижеге жету»әдісі


  1. Сызба арқылы


1) ; бүтін шешімі – (1)

2) бүтін шешімі – (2)

3) ; бүтін шешімі –(7)


  1. Интервалдар әдісі бойынша шешу

1.(х-1)(х+1)

2.х(7-х)

3.(х+1)(х-4)


  1. Квадрат теңсіздікті шешу

1.

2.

3.


Мақсаты: Оқушылардың білімдерін саралау.

Нәтиже: Оқушылардың сабақта алған білімдері жинақталады және есте сақтау қабілеті артады.


Кері байланыс:

Мұғалім орындалған тапсырмаларға тоқталып, шешімін толықтырады және қолдау жасайды.

Рефлекция

Оқушылар «Түртіп ал» стратегиясы арқылы сабақ бойы алған білімдерін електен өткізеді, білімдерін кесте арқылы көрсетеді.

«Түртіп ал» стратегиясы бойынша жұмыс.

Білемін- білдім- білгім келеді

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекпіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Сабақ барысында саралаудың қарқын тәсілін қолданылады.

Ресурстарды пайдалана отырып, оқушылар орындаған тапсырмасы бойынша бағаланады. Уақытты тиімді пайдалана отырып саралау сабақтың кез келген кезеңінде қолданылды.



Бағалау. Оқушыларды үй жұмысын тексеру барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктерімен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. Сабақтың соңғы бөлімінде рефлексия форматында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жалпы бағалау


Сабақта жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.

2.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

1.

2.































21 Қаңтар 2019
3817
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі