Ұзак мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы: Жобалық
жұмыс.
|
Сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.2.2.2 Растрлық кескіндерді құру және
өңдеу.
|
Сабақтың
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:Растрлық кескіндерді құрады
және өңдейді.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
растрлық кескіндерге сандық,
мәтіндік ақпараттарды енгізеді.
|
Кейбір
оқушылар:графикалық редакторда жұмыс
істеу барысында масштабтау, тарнсформациялау әрекеттерін
қолданады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
|
Білу, түсіну,
қолдану.
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
Растрлық кескіндерді
өңдейді;
-
Растрлық кескінге сандық,
мәтіндік ақпараттарды енгізуді
меңгереді;
-
Растрлық кескінде
суреттің көрнекілігі, түстердің үйлесімділігі және өңдеу мазмұнын
аша біледі.
|
Тілдікмақсат:
|
Термин сөздіктерді
дұрыс айтып, қолданады:
Графика, растр, Paint,
масштаб, трансформация
|
Құндылықтарға
баулу
|
Растрлық кескіндерді құра
отырып топта, жұпта ынтымақтаса жұмыс жасайды, оқушылардың ойлау
қабілеті артады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Бейнелеу, ағылшын
тілі.
|
Алдыңғы
білім
|
Графикалық редактор туралы
жалпы мағлұмат қалыптасқан
|
Сабақтың
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Сабақтың
басы
І.
Кіріспе:
(5
минут)
|
1.Оқушылармен
сәлемдесу.
2. Оқушыларды
түгелдеу.
3. Ынтымақтастық
атмосферасын құру мақсатында бір-біріне жақсы тілектер
айтады
|
Сабақтың
ортасы
ІІ. Негізгі
бөлім:
(35
минут)
Практикалық
тапсырмалар
|
«Өрмекші» әдісі
арқылы алдыңғы сабақты қайталау:
- Ақпарат дегеніміз
не?
- Ақпараттың қандай
түрлері бар?
- Ақпараттың өлшем
бірліктері қандай?
Жауап берген
оқушыларды смайликтер арқылы
бағалаймын.
Топқа біріктіру:
«Мозайка» әдісі арқылы 2 топқа біріктіремін. Суреттерді біріктіре
отырып құрастырылған суреттің мазмұнын ашады және растрлық
графикаға түсінік береді.
«Бірге ойлаймыз»
әдісі арқылы жаңа тақырыпты топта талқылап,
түсіндіреді.
Топ басшылар сайлап
«Бағалау парақшасын» таратып
беремін.
№1 тапсырма. Топтарға
жұмбақ жасыра отырып шешімін тауып Paint графикалық редакторында
суретін салу.
Бір көзіңмен «кідір»
дейді
Бір көзім «жүгір»
дейді
Бір көзім «абайла»
дейді
«Қарап ал маңайға»
дейді(Бағдаршам)
Дескриптор:
№2 тапсырма. Графикалық
редакторды қолдана отырып, «Менің ауылым» тақырыбында сурет
салыңдар. Оқушылар өз ауылдарын немесе өз ойларындағы ауылды сурет
бойынша жеткізе біледі.Суретке тақырып
қояды.
Бағалау
критерийі:
-
Табиғат көрінісінің бар
болуы;
-
Үйлердің орналасуы
реттілігі;
-
Егістік алқаптарының
көрсетілуі;
-
Жайылымда жүрген
жануарлар;
-
Түстердің үйлесімділігі,
анықтығы
|
Ресурстар
|
Құрастырма
қағаздар,
АКТ,оқулық, жұмыс дәптері,слайд,стикер,флипчарт, бағалау
парағы,стикер,күнделік,
маркер
|
Сабақтың
соңы
ІІІ.
Қорытынды:
(5
минут)
|
Рефлексия: Сабақ соңында оқушылардан кері
байланыс аламын:«Даналық ағашына» стикерлер арқылы кері байланыс
жасайды.
Қызыл түс - нені
білдім, нені үйрендім
Сары түс - нені
толық түсінбедім
Жасыл түс - немен
жұмысты жалғастыру қажет
Оқушылардың білімін
бағалау.
Топ басшысы бағалау парақшасындағы балдардарын қорытындылап
бағалаймын.
Үйге
тапсырма:
Растрлық
кескіндерді құру және өңдеу
Оқушылар күнделікке
жазып алады
|
|
Саралау – Сіз
қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
-
«Өрмекші» әдісі оқушылардың
қызығушылықтарын арттырып, барлығын түгел сабаққа қатыстыру
мақсатында қолданамын.
-
«Мозайка» әдісін оқушыларды
ынтымақтаса отырып топқа біріктіру және сабақтың мазмұнын ашу үшін
кірістіремін.
-
«Бірге ойлаймыз» әдісі арқылы
топта бірлесе жұмыс жасап жаңа сабаққа оқушылардың түсінік
қалыптастырамын.
-
Оқушыларға
тапсырманы олардың қажеттілік деңгейлерін ескере отырып жеңілінен
күрделісіне қарай ұсындым.
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Ынталандыру,
смайликтер арқылы және тапсырмаларды орындау барысында тиімді кері
байланыс жасай отырып бағалаймын.
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
Кабинет қауіпсіздік
ережесін сақтау
Көзге арналған
жаттығулар,
Арақашықтықты
сақтау
Дұрыс отыра
білу
|