Әлем әдебиетіПәні: қазақ әдебиеті | Мектеп:Абай атындағы №26 орта мектебіПән мұғалімі: Шегебаева Гулжан Муслимовна |
Күні:17.05.18жСыныбы:9 | Қатысқандар саны: 25 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Расул Ғамзатовтың «Менің Дағыстаным» әңгімесі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Оқушылар тақырыптың мазмұнын жан-жақты талдау арқылы жазушының өмірі мен шығармашылығына шолу жасайды; Шығарманың мазмұнын,тақырыбы мен идеясын ашады; |
Сабақтың мақсаты | Оқушылардың барлығы орындай алады:шығарманың мазмұнын,тақырыбы мен идеясын ашады; Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Кейіпкерлер бейнесін талдау арқылы өз пікірлерін қалыптастырады; Оқушылардың кейбірі орындай алады:әңгімедегі заман көрінісін бүгінгі күнмен салыстыра алады; |
Бағалау критерийі | - көркем шығарманың мазмұнын түсінеді;- шығарма мазмұнын айта алады;- кейіпкерлерді салыстырып баға бере алады; |
|
|
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: тақырыбы мен идеясын анықтайды;Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: түсініп жауап береді;Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: оқып білім алу, еңбек ету. |
Құндылықтарға баулу | Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы және адамгершілікке баулу,білім алу,еңбек ету. |
Пәнаралық байланыс | Әлем әдебиеті,Тарих |
Алдыңғы оқу | Омар Һаям.Рубайлары |
Сабақ барысы,әдістер: | «Мозайка»,«ПОПКОРН»,«Ойлан, жұптас, бөліс», «Раунд»әдісі,«Академиялық дау-дамай» әдісі» Автор орындығы |
Жоспарланған уақыт | Сабақ жоспары | Ресурстар |
Сабақтың басы
Үй тапсырмасы | Ұйымдастыру кезеңіСыныпты суреттер арқылы 3 топқа бөлемін.«Раунд»әдісі бойынша үй тапсырмасын (бір сөйлеммен)Омар Һаям шығармашылығының қандай ерекшелігі бар екен?.. | «Мозайка»әдісі
«ПОПКОРН» әдісі |
Сабақтың ортасы Оқулықпен жұмыс
Конверттегі сұрақтар
| 1 тапсырма: Тіл туралы мақал- мәтел,даналық ойлар Ана тіліне немқұрайды қарау-өз халқының өткеніне,бүгініне,болашағына немқұрайды қарау деген сөз. (К.Паустовский)1-топ:317-318 бет2-топ: 318-319 бет3-топ:320-321 бетДескриптор;-әңгімені оқиды,топпен талдайды; -кейіпкерлердің іс-әрекетін топтастырады;-сұрақтарға жауап береді.ҚБ. (басбармақ)2-тапсырма:1-топ:Үзіндіде не туралы айтылған? 2-топ:Суретші шешесінің сөзінің астарында не жатыр?.. 3-топ: «Дағыстан ,сен маған анасың»Барлық кітабымның,бүкіл өмірімнің өзегісің деуінің себебі неде деп ойлайсыздар?..Дескриптор-әңгімеге талдау жасайды;- сұрақтарға жауап береді;ҚБ. (басбармақ) | «Ойлан, жұптас, бөліс»
|
Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы | 1. Кімде-кім қазіргі уақытта өз ана тілін,өзінің әдебиетін сыйламаса,бағаламаса,оны сауатты,мәдениетті адам деуге бола ма?..2.Сіз өз еліңізге қандай үлес қоса аласыз?..3-тапсырма (барлық топқа)Эссе:«Мен елімді сүйемін...»Дескриптор-сұрақтарға сыни тұрғыда жауап бере алады;-бүгінгі өмірмен салыстыра эссе жаза алады; Эссе: «Өз елім алтын бесігім...» | «Академиялық дау-дамай» әдісі
Автор орындығы |
Кері байланыс
|
|
|
|
|
|
Саралау – қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау –оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және техника қауіпсіздігінің сақталуы АКТ мен байланысы. |
Барынша қолдау көрсету: Әр түрлі күтілетін нәтижеге байланысты тапсырмалардыоқушылардың қабілетіне қарай,күрделендіремін .Орташа қолдау көрсету: тақырып аясында жұптасып постер қорғайды, өз ойын сыни тұрғыда айтуға жағдай жасаймын.Аз қолдау көрсету: нақтыақпаратты қосымша ақпаратпен салыстырады, мәтін құрайды. Өз бетінше ізденеді. | Дескриптор нәтижесінде оқушыларға қалыптастырушы бағалау жүргізіледі( басбармақтар арқылы,ынталандыру сөздері,қолдау қошеметтеулер). | Сабақ үрдісінде қауіпсіздік ережелерін сақтауға мән берілу керек. Интерактивті тақта, аудиожазба қойылады. |
РефлексияСабақ мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім ба?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды бағамдауҚандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз? )1. Ақындардың нақыл сөздерін салыстыру.2. Жаманнан жирену, жақсыдан үйрену. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз?)1. Түрлі әдіс-тәсілдер қолдану.2. Аудиожазба көрсету.Сабақ барысында мен, сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетіні туралы не білдім?1. Топпен жұмыс баланы ынталандырады.2. Жұппен жұмыс жеке жұмыс жасауына ықпал етеді. |