|
Тексерілді: ОІМ Мырсеитова Арай Бекенқызы |
Мектеп: «Сары-Арқа жалпы білім беретін орта мектеп»КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4 А. бөлім – Нысандар мен оқиғаларды модельдеу |
Күні: 21.04.2021 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Мұғалімнің аты-жөні: Расулов Бауыржан Ануарбекович |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Редакторға кіріктірілген нысандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.1 – Нысандар мен оқиғалардың 3D моделін құру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Оқушылар үшөлшемді редакторлардың қызметін біледі. SketchUp үш-өлшемді редакторының интерфейсін біледі. Көпшілігі: SketchUp редакторында қарапайым обьектілерді модельдей алады. Үш-өлшемді редакторлардың артықшылықтары мен кемшіліктеріне талдау жасай алады. Кейбірі: Редакторға кіріктірілген нысандарды сипаттай алады. Сырттан нысандар кірістірудің қосымша мүмкіндіктерін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: өз модельдерін көрсете алады (айту және тыңдау дағдылары). Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Мені модельді …негізінде әзірледім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлесе жұмыс жасау арқылы білімге қол жеткізу, бір-бірін сыйлау, құрметтеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, Физика, Математика, Сызу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Модельдер, 3D-модельдер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут
4 |
«Символды
тілек» ой-сергіту арқылы жағымды психологиялық
ахуал қалыптастыру (сиқырлы сандықшаңың ішінде:
флешка,модем,телефон,құлақ қап,сағат,сызғыш, өшіргіш, ручка т.б.
оқушылар көзін жумып затты тандайды.). Алған заттарыныздің қызметін
тілекке айландырамыз мысал: сағат –уақыт алтыннан да
қымбат, өшіргіш-қателікке жол
жоқ «Мозаика» әдісі арқылы «Анимация» және «Модель» деп топтарға біріктіру. (Осыдан екі топқа бөлінеді, алтын ережемен таныстырып өтемін). «Бір қадам алға...» Әдісі Мұғалім есіктен кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып алады. Өткен тақырыпты қайталау сұрақтары. Сұрақ:
3D нысандарын құру кезеңдері:
|
Жұмыс дәптері А4 парағы, стикер, маркер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 24 минут
|
Сыныпта өткен тақырыпты талқылау жаңа сабаққа көшеміз Жаңа тақырып зерттеу «Stop-кадр» Редакторға кіріктірілген нысандар №2 сабак сілтемесі: Бейне файлды тыңдау. Ондағы негізгі идеяны түсіне отырып сұрақтарға жауап беру Сұрақтарға жауап беріңіз:
(Оқулықпен жұмыс) Тақырыпты оқып үйренуде өз ойыңды жаз
Сергіту сәті /1 минут/ «Жариялау» әдісі Бекіту /3 мин/
Жариялау әдісі бойынша 1 топ оқушыларына берілетін (Құралдар тақтасы) тапсырмасының ссылкасы: https://learningapps.org/19198223 Дескриптор
Жариялау әдісі бойынша 2 топ оқушыларға берілетін (Құралдар қызметі) тапсырмасының ссылкасы: https://learningapps.org/19271436 Дескриптор
|
Интербелсенді тақта,
Интернет желісі Zoom қосымшасы
Оқулық, компьютер, А4 формат, түрлі түсті стикерлер
Интербелсенді тақта,
Интернет желісі Zoom қосымшасы
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
4
|
Үйге тапсырма 140 бет 5.2. Редакторға кіріктірілген нысандар 5.30 суреттеберілген қарындаштар жиынтығының моделін құрыңдар. Кері байланыс:
«Қажетті
сөздің астын сызыңыз» Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тексерілді: ОІМ Мырсеитова Арай
Бекенқызы
Мектеп:
«Сары-Арқа жалпы
білім беретін орта
мектеп»КММ
Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: 7.4 А. бөлім – Нысандар мен
оқиғаларды модельдеу Күні:
21.04.2021 Сынып: 7
Мұғалімнің
аты-жөні: Расулов Бауыржан
Ануарбекович Қатысқандар: Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы Редакторға кіріктірілген
нысандар Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.3.1.1 – Нысандар
мен оқиғалардың 3D
моделін
құру Сабақтың
мақсаты
Барлығы: Оқушылар үшөлшемді
редакторлардың қызметін біледі. SketchUp үш-өлшемді редакторының
интерфейсін біледі.
Көпшілігі: SketchUp редакторында
қарапайым обьектілерді модельдей алады. Үш-өлшемді редакторлардың
артықшылықтары мен кемшіліктеріне талдау жасай
алады. Кейбірі: Редакторға кіріктірілген
нысандарды сипаттай алады. Сырттан нысандар кірістірудің қосымша
мүмкіндіктерін біледі. Ойлау
дағдылары Білу, түсіну,
қолдану
Бағалау
критерийі
- SketchUp
үш-өлшемді редакторының интерфейсін біледі. Негізгі командалар мен
инструменттер панелінің құралдарын пайдалана
алады;
- 3D обьекттерді
қолдана алады және өңдей алады. Қарапайым обьектілерді модельдей
алады; - SketchUp редакторына
нысандарды кіріктіру (импорттау) мүмкіндігі туралы қорытынды жасай
алады және талдай алады. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар:
өз модельдерін
көрсете алады (айту және тыңдау
дағдылары).
Пәнге қатысты
лексика мен
терминология:
Үшөлшемді
модель
Рендеринг
Әсерлер, өтулер,
монтаждау
Диалогтар мен
жазу үшін пайдалы сөз
тіркестері:
Әзірленген
модель…сәйкес келеді.
Әсер құру үшін …
қажет.
Мені модельді …негізінде
әзірледім. Құндылықтарға
баулу
Бірлесе жұмыс жасау
арқылы білімге қол жеткізу, бір-бірін сыйлау,
құрметтеу. Пәнаралық
байланыс Көркем еңбек, Физика,
Математика, Сызу Алдыңғы
білім Модельдер,
3D-модельдер Сабақтың
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар
3 минут
4
«Символды
тілек» ой-сергіту арқылы жағымды психологиялық
ахуал қалыптастыру (сиқырлы сандықшаңың ішінде:
флешка,модем,телефон,құлақ қап,сағат,сызғыш, өшіргіш, ручка т.б.
оқушылар көзін жумып затты тандайды.). Алған заттарыныздің қызметін
тілекке айландырамыз мысал: сағат –уақыт алтыннан да
қымбат, өшіргіш-қателікке жол
жоқ
«Мозаика» әдісі арқылы
«Анимация» және
«Модель» деп топтарға
біріктіру. (Осыдан екі топқа бөлінеді, алтын ережемен
таныстырып
өтемін). «Бір қадам алға...»
Әдісі
Мұғалім есіктен
кіргеннен өткен материалдарға байланысты сұрақтар қояды. Жауап
дұрыс болса, бір қадам алға жылжиды, қате болса, бір қадам артқа
шегінеді. Мұғалім столына жеткенше, бірнеше сұрақ қою арқылы
оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырып
алады.
Өткен тақырыпты қайталау
сұрақтары.
Сұрақ:
Екіөлшемді және үшөлшемді
графиканың айырмашылығы қандай?
3D графикасымен жұмыс жасайтын
бағдарламаларды білесіз?
AutoCAD
3DStudio
Max
Blender
Sketchup
Модель – нақты обьектіні, процесті немесе құбылысты ықшам әрі шағын
түрде бейнелеп көрсету үлгісі.
Моделдеу
деген не?
Обьект –
бұл зат, оқиға, процесс, табиғат
құбылыстары.
Үш өлшемді
графика?
3D
модельді жасау үшін қандай құру кезеңдерін
білесіздер?
SketchUp
– бұл
Үшөлшемді графиканы
қолдану салалары
SketchUp
бағдарламасының терезе элементтерін
ата
Модельдеу қажеттілігі қай кезде
туындайды? 3D нысандарын
құру
кезеңдері: Модельдеу - үш өлшемді объектілер
құру. Өрнектеу —
модельге әртүрлі
суреттерді еңгізу (ағаш, мрамор,
металл және т
б.) Жарықтандыру — орнату
және жарық көздері. 4. Түсіру — таңдау нүктелерін
түсіру камераларын орнату. Рендеринг (визуализация) —
шынайы фотосуреттер немесе
анимация құру. Жұмыс
дәптері
А4 парағы, стикер,
маркер
Сабақтың
ортасы
24 минут
Сыныпта өткен тақырыпты
талқылау жаңа сабаққа көшеміз Жаңа тақырып
зерттеу «Stop-кадр»
Редакторға кіріктірілген
нысандар №2 сабак сілтемесі:
Бейне файлды тыңдау.
Ондағы негізгі идеяны түсіне отырып сұрақтарға жауап
беру
Сұрақтарға жауап
беріңіз:
Кіріктірілген обьекттер дегеніміз
не?
Оларды не үшін
пайдаланады?
Sketchup бағдарламасында обьектілерді
кірістіруге болатын қандай модульдер
бар?
“Материалдар”
модулінің негізгі функцияларын
атаңыз
“Компоненттер”
модулінің негізгі функцияларын
атаңыз
“Стильдер” модулінің
негізгі функцияларын атаңыз
(Оқулықпен жұмыс)
Тақырыпты оқып үйренуде өз
ойыңды жаз
Берілген тақырып
бойынша маған не белгілі?
Мен не
білемін? Мәтіннен қандай жаңалық туралы
білдім?
Сергіту сәті /1
минут/
«Жариялау» әдісі Бекіту /3
мин/
Тапсырма. Анимация
тобына
Жариялау әдісі бойынша 1 топ оқушыларына
берілетін (Құралдар тақтасы) тапсырмасының
ссылкасы:
https://learningapps.org/19198223
Дескриптор
3D модельді жасау үшін негізгі құралдар
атауын біледі
3D модельді жасау үшін негізгі құралдардың
мүмкіндігін біледі.
Тапсырма Модель тобына SketchUp 3D редакторы.
Жариялау әдісі бойынша 2 топ оқушыларға
берілетін (Құралдар қызметі) тапсырмасының
ссылкасы:
https://learningapps.org/19271436
Дескриптор
Инструменттердің қызметін
біледі;
Инструменттерді пайдалана
алады;
Интербелсенді
тақта,
Интернет
желісі
Zoom
қосымшасы
Оқулық, компьютер,
А4 формат, түрлі түсті
стикерлер
Интербелсенді
тақта,
Интернет
желісі
Zoom
қосымшасы
Сабақтың
соңы
4
Үйге
тапсырма 140 бет 5.2. Редакторға
кіріктірілген
нысандар
5.30
суреттеберілген қарындаштар жиынтығының моделін
құрыңдар.
Кері
байланыс:
«Қажетті
сөздің астын сызыңыз» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

минут

минут












