|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||
|
Бекітемін: |
|
|
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
|||
|
Күні: 01.03.2021.ж. 05.03.2021.ж. |
|
||||
|
Сынып: 5"г","в","е" сынып |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Роботтың сызық бойымен қозғалысы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
||||
|
Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді; |
|||||
|
Көптеген оқушылар: |
|||||
|
Роботтың программалық блоктарын біледі, программа құрастыру барысында қолдана алады; |
|||||
|
Кейбір оқушылар: |
|||||
|
Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын құрастырады; |
|||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. Сыныпта жағымды ахуал орнату. "Жылы лебіз" әдісі арқылы үш тілде сабақ барысына, оқушыларға жылы лебіз білдіру. |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Ауызша бағалау |
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 3 мин 20 мин |
"Сұрақ-жауап" әдісімен өткенді қайталау: Өткен тақырыптар интерактивтік тақта да көрсетілген цифрлы ұяшықтарда жасырулы тұр. Цифрлы ұяшықтарды таңдау арқылы сұрақтарға жауап беру.
Жаңа тақырыпты түсіндіру. Түс датчигінің қызметін еске түсіру "Түсті анықтау" программалық блок құрастыру алгоритмін қарастыру 1. Старт блогы на Күту блогын жалғаймыз. 2. Датчиктен мәліметтер алу үшін оның режимін ауыстырамыз: Түс датчигі ⇒ Салыстыру ⇒ Түс (2) көк. 3. Күту блогына Дыбыс блогын қосамызда, файл атауын Blue деп өзгертеміз. 4. Дыбыс блогына Рульдік басқару блогын жалғаймыз. 5. Рульдік басқару блогын жалғап, Қосу (Включить на количество оборотов) режимін таңдаймыз. Рульдік басқару күйін (25)-ге келтіреміз. 7. Программаны роботқа жүктейміз.
Тапсырма №1
Тапсырма №1 жауаптары 1) программалық блок
2) программалық блок
Дескриторы: - түс датчигі орнатылған программалық блокты құрастырады; - программалық блоктарды атайды және түсіндіреді; - деңгейлі прогрммалық блоктарды құрастырады; ҚБ: "Робот" өзін-өзі бағалау парағының тиісті бөлігі боялады Бір түс датчигінің көмегімен жүретін EV3 роботының 58, ә-суреттегідей қозғалысының қарапайым алгоритмін қарастырайық. Робот сызық бойында түп-түзу болып қозғалмайды, тек сызық бойымен алдымен сол жаққа, содан кейін оң жаққа қозғалыс жасай отырып, біртіндеп алға қарай жылжиды. Алгоритм өте қарапайым: егер түс датчигі қара түсті көрсе, онда робот бір бағытта, ал ақ түсті көріп қалса, екінші бағытта айналады (59-сурет).
Көрсетілім. Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасы. Программаны құрастырып болған соң, роботқа жүктеп тексереміз. Программа құрудағы қателер робот арқылы тексеріп, тестіленгенде тез анықталады. Роботты іске қосып, оның қара сызық сызылған алаңнан қанша уақытта өтетінін есептейміз. Жеке жұмыс Бір түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын құрастыру. Бір түс датчигі орнатылған роботтың программалық блогы
Дескриптор: -бір түс датчигі бар роботтардың программасын құрастырады; - программалық блоктарды атайды және түсіндіреді; ҚБ: "Робот" өзін-өзі бағалау парағының тиісті бөлігі боялады Роботқа екі түс датчигін орнатамыз. Робот Цвет (түс) және Яркость отараженного цвета режімдерін пайдаланып қара сызықытың бойымен қозғалады. Роботқа екі түс датчигін орнатамыз. Робот Цвет (түс) және Яркость отараженного цвета режімдерін пайдаланып қара сызықытың бойымен қозғалады. Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалуы алгоритмі:
Көрсетілім. Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасы. Программаны құрастырып болған соң, роботқа жүктеп тексереміз. Программа құрудағы қателер робот арқылы тексеріп, тестіленгенде тез анықталады.Роботты іске қосып, оның қара сызық сызылған алаңнан қанша уақытта өтетінін есептейміз.
Жеке жұмыс. «Талдау» әдісі Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын құрастыру. «Талдау» әдісі бойынша құрастырылған программалық блоктарды талдау Дескриптор: -екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын құрастырады, тексереді. - программалық блоктарды атайды және түсіндіреді; ҚБ: "Робот" өзін-өзі бағалау парағының тиісті бөлігі боялады |
Сұрақтарды тыңдайды, жауап береді 1-тапсырманы орындайды Программалық блоктарды атайды, құрастырады 2-тапсырманы орындайды. Программалық блокты атайды, құрастырады 3-тапсырманы орындайды. Программалық блокты құрастырады, талдайды |
Ауызша бағалау "Робот" өзін-өзі бағалау парағы. Бағалау парағындағы робот кеудесін бояйды
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Махамбетова Фариза ЖарылкапбергеновнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Роботтың сызық бойымен қозғалысы
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Роботтың сызық бойымен қозғалысыМатериал туралы қысқаша түсінік
Материал мұғалімдер үшін өте тиімді
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















