|
|
|||
|
Пәні: Геометрия Сыныбы: 8 «ә» Қатысқан оқушы саны: 25 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб және квадрат тақырыптарынан өткен материалдарды қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау |
||
|
Оқып үйренудің нәтижесінде |
1. тіктөртбұрыш, ромб, квадраттардың анықтамасы біледі (барлығы) 2. тіктөртбұрыш, ромб, квадраттар туралы есепті емін еркін шығарады. 3. сыни ойлауға арналған тапсырмаларды орындайды (кейбіреулері) |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: Математика тілінде сауатты сөйлеуге дағдыландыру Алдынғы (бұрынғы) оқыту Төмендегі сыныпта өткен геометриялық фигуралар мен байланыстыру |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
а) «Сұрақ-жауап»
ә) «Кім жылдам?» в) «Ойлар душы» |
||
|
Ресурстар |
Шыныбеков А.Н Алгебра: Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2018 |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Қызығу- шылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі (2мин) * оқушылармен амандасу; * оқушыларды түгелдеу; * оқу құралдарын тексеру; * сыныптың тазалығына көңіл бөлу; * оқушылардың зейінін сабаққа аудару; |
* мұғаліммен сәлемдеседі; * оқу құралдарын дайындайды; * зейіндерін сабаққа аударады;
|
|
|
Қолдану, талдау |
Оқушылар үш топқа бөлінеді төртбұрыштар түрлері бойынша–ромб, квадрат және параллелограмм.
Оқушылар аксиома, теорема, кесінді және бұрыш болып 4 топқа топтасады. 1-топ аксиома 2-топ теорема 3-топ кесінді топтасады. Топтардың жұмыс істеу ережесі құрылады, топ мүшелері өздерінің атқаратын міндеттерін бөліп алады. Әр топ жеке жеке отырады, столда әр топқа тапсырмалар берілген. Топ басшылары жұмысты ұйымдастырып, тапсырмаларды бөліп және жинап отырады. 2 мин Үй жұмысы (сұрақ жауап) Өрмекші әдісі 15-мин Жаңа сабақ туралы мағлұмат береді Анықтама: Барлық бұрыштары тік болатын параллелограмды тіктөртбұрыш дейміз. 5- теорема: Тіктөртбұрыштың диагоналдары тең болады. 6- теорема: Егер параллелограмның диагоналдары тең болса, онда ол тіктөртбұрыш болады.
Анықтама: Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады. 7-теорема: Ромбының диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштардың биссектрисалары болып табылады. 8-теорема: Егер параллелограмның диагоналдары перпендикуляр болса, онда ол ромб болады.
10-мин. Есептер шығару №29 Бер: АВСД Тіктөртбұрыш шешуі: АВ – 8,5 см P = 2a + 2b ВС – 4,5 см P = 2(8.5 + 4.5) = 26 см т/к: P-? Ж: 26см
№41 Бер: АДСВ – ромб шешуі: АД – 6,5 дм P = 4*a Т/к: P-? P= 4*6.5 = 26дм Ж: 26дм
№52 Бер: АВСД - квадрат шешуі: АВ – 7,5 см P = 4*a Т/к: P-? P =4*7,5 = 30 см Ж; 30см
А-тобы Тіктөртбұрыштың периметірі 30см Ұзындығы 11см, ені неге тең. Берілгені: АВСД тіктөртбұрыш Р(АВСД) =30см АД=11см Т/к АВ=? Ш: АД=ВС=11см РАВСд=2(АВ+АД)=30=2(АВ+11) 15=АВ+11 АВ=5-11=4 Ж:4см
1.Бір қабырғасы 5,5 см-ге тең квадраттың периметрін тап. 2.Ромбының доғал бұрышы 110 градус.Қалған бұрышын тап. 3.Тіктөрбұрыштың қабырғаларының қосындысы 20дм,қатынасы 2÷3 Тіктөрбұрыштың қабырғаларын табыңдар. 5 мин Сендер өз білімдерінді теория арқылы және шығармашылық түрде көрсете алдыңдар енді практикалық түрде, есептер шығара білуде өз білім деңгейлерінді көрсетіп, дәлелдеңдер. Әр топқа берілген есептерді ақылдасып шығарып әр топтан бір оқушы шығып түсіндіреді. 10 мин уақыт беріледі. Іске сәттілік тілеймін.
А деңгейі: АВСД параллелограмының ВАС бұрышы 40 о, САД бұрышы 20 о-қа тең. Параллелограмм бұрыштарын табыңдар. Ромбының ВАД бұрышы 10 о-қа тең. АОД үшбұрышының бұрыштарын табыңдар.
В деңгейі: Параллелограммның қабырғаларының қатынасы 1:2 қатынасындай, периметрі 24 см. Параллелограмм қабырғаларын табыңдар.
Параллелограммның АВ=АД. Периметрі 24 см. Параллелограмм қабырғаларын табыңдар.
5 мин Жинақтау Шығармашылық тапсырма (4 пен 5-ке оқитын оқушылар) І. Ромбының әрбір қабырғасын тең үш бөлікке бөліп сол нүктелер арқылы ромб қабырғасына параллель түзулер жүргізіңдер. Қанша ромб пайда болды? ІІ. Параллелограмм берілген. Қарама қарсы қабырғаларының ортасын кесінділермен қос. Қанша параллелограмм пайда болды? ІІІ. Квадраттың қарама қарсы төбелерін қосқанда неше үшбұрыш пайда болады? 15 мин Оқулықпен жұмыс
Міне сабағымыз аяқталуға жақындады. Сендер бұл сабаққа жақсы дайындалыпсындар, өз білімдерінді көрсеттіндер және шығармашылықпен жұмыс жасадыңдар. Ал енді мен сендердің бүгінгі сабақ туралы пікірлерінді білгім келеді. Мына сұрақтарға жауап беріңдер. |
Оқушылар жылдам әрі дұрыс жауап беруге тырысады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылар ауызша сұрақтар мен есептерді шығаруда алған ұпайлары есептеліп, бағаланады |
||
|
Үйге тапсырма |
АВСД квадратының АВ
қабырғасынан М нүктесі алынған. СМ=25 см. Квадраттың
диагоналі |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері
Ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері
|
|
|||
|
Пәні: Геометрия Сыныбы: 8 «ә» Қатысқан оқушы саны: 25 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Параллелограмм, тіктөртбұрыш, ромб және квадрат тақырыптарынан өткен материалдарды қорытындылауға және шығармашылық түрде бір жүйеге келтіруге жағдай жасау |
||
|
Оқып үйренудің нәтижесінде |
1. тіктөртбұрыш, ромб, квадраттардың анықтамасы біледі (барлығы) 2. тіктөртбұрыш, ромб, квадраттар туралы есепті емін еркін шығарады. 3. сыни ойлауға арналған тапсырмаларды орындайды (кейбіреулері) |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Тілдік мақсат: Математика тілінде сауатты сөйлеуге дағдыландыру Алдынғы (бұрынғы) оқыту Төмендегі сыныпта өткен геометриялық фигуралар мен байланыстыру |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
а) «Сұрақ-жауап»
ә) «Кім жылдам?» в) «Ойлар душы» |
||
|
Ресурстар |
Шыныбеков А.Н Алгебра: Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2018 |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Қызығу- шылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі (2мин) * оқушылармен амандасу; * оқушыларды түгелдеу; * оқу құралдарын тексеру; * сыныптың тазалығына көңіл бөлу; * оқушылардың зейінін сабаққа аудару; |
* мұғаліммен сәлемдеседі; * оқу құралдарын дайындайды; * зейіндерін сабаққа аударады;
|
|
|
Қолдану, талдау |
Оқушылар үш топқа бөлінеді төртбұрыштар түрлері бойынша–ромб, квадрат және параллелограмм.
Оқушылар аксиома, теорема, кесінді және бұрыш болып 4 топқа топтасады. 1-топ аксиома 2-топ теорема 3-топ кесінді топтасады. Топтардың жұмыс істеу ережесі құрылады, топ мүшелері өздерінің атқаратын міндеттерін бөліп алады. Әр топ жеке жеке отырады, столда әр топқа тапсырмалар берілген. Топ басшылары жұмысты ұйымдастырып, тапсырмаларды бөліп және жинап отырады. 2 мин Үй жұмысы (сұрақ жауап) Өрмекші әдісі 15-мин Жаңа сабақ туралы мағлұмат береді Анықтама: Барлық бұрыштары тік болатын параллелограмды тіктөртбұрыш дейміз. 5- теорема: Тіктөртбұрыштың диагоналдары тең болады. 6- теорема: Егер параллелограмның диагоналдары тең болса, онда ол тіктөртбұрыш болады.
Анықтама: Барлық қабырғалары тең параллелограмм ромб деп аталады. 7-теорема: Ромбының диагональдары өзара перпендикуляр және олар бұрыштардың биссектрисалары болып табылады. 8-теорема: Егер параллелограмның диагоналдары перпендикуляр болса, онда ол ромб болады.
10-мин. Есептер шығару №29 Бер: АВСД Тіктөртбұрыш шешуі: АВ – 8,5 см P = 2a + 2b ВС – 4,5 см P = 2(8.5 + 4.5) = 26 см т/к: P-? Ж: 26см
№41 Бер: АДСВ – ромб шешуі: АД – 6,5 дм P = 4*a Т/к: P-? P= 4*6.5 = 26дм Ж: 26дм
№52 Бер: АВСД - квадрат шешуі: АВ – 7,5 см P = 4*a Т/к: P-? P =4*7,5 = 30 см Ж; 30см
А-тобы Тіктөртбұрыштың периметірі 30см Ұзындығы 11см, ені неге тең. Берілгені: АВСД тіктөртбұрыш Р(АВСД) =30см АД=11см Т/к АВ=? Ш: АД=ВС=11см РАВСд=2(АВ+АД)=30=2(АВ+11) 15=АВ+11 АВ=5-11=4 Ж:4см
1.Бір қабырғасы 5,5 см-ге тең квадраттың периметрін тап. 2.Ромбының доғал бұрышы 110 градус.Қалған бұрышын тап. 3.Тіктөрбұрыштың қабырғаларының қосындысы 20дм,қатынасы 2÷3 Тіктөрбұрыштың қабырғаларын табыңдар. 5 мин Сендер өз білімдерінді теория арқылы және шығармашылық түрде көрсете алдыңдар енді практикалық түрде, есептер шығара білуде өз білім деңгейлерінді көрсетіп, дәлелдеңдер. Әр топқа берілген есептерді ақылдасып шығарып әр топтан бір оқушы шығып түсіндіреді. 10 мин уақыт беріледі. Іске сәттілік тілеймін.
А деңгейі: АВСД параллелограмының ВАС бұрышы 40 о, САД бұрышы 20 о-қа тең. Параллелограмм бұрыштарын табыңдар. Ромбының ВАД бұрышы 10 о-қа тең. АОД үшбұрышының бұрыштарын табыңдар.
В деңгейі: Параллелограммның қабырғаларының қатынасы 1:2 қатынасындай, периметрі 24 см. Параллелограмм қабырғаларын табыңдар.
Параллелограммның АВ=АД. Периметрі 24 см. Параллелограмм қабырғаларын табыңдар.
5 мин Жинақтау Шығармашылық тапсырма (4 пен 5-ке оқитын оқушылар) І. Ромбының әрбір қабырғасын тең үш бөлікке бөліп сол нүктелер арқылы ромб қабырғасына параллель түзулер жүргізіңдер. Қанша ромб пайда болды? ІІ. Параллелограмм берілген. Қарама қарсы қабырғаларының ортасын кесінділермен қос. Қанша параллелограмм пайда болды? ІІІ. Квадраттың қарама қарсы төбелерін қосқанда неше үшбұрыш пайда болады? 15 мин Оқулықпен жұмыс
Міне сабағымыз аяқталуға жақындады. Сендер бұл сабаққа жақсы дайындалыпсындар, өз білімдерінді көрсеттіндер және шығармашылықпен жұмыс жасадыңдар. Ал енді мен сендердің бүгінгі сабақ туралы пікірлерінді білгім келеді. Мына сұрақтарға жауап беріңдер. |
Оқушылар жылдам әрі дұрыс жауап беруге тырысады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылар ауызша сұрақтар мен есептерді шығаруда алған ұпайлары есептеліп, бағаланады |
||
|
Үйге тапсырма |
АВСД квадратының АВ
қабырғасынан М нүктесі алынған. СМ=25 см. Квадраттың
диагоналі |
||
шағым қалдыра аласыз













