[C] – [Ш] ДЫБЫСТАРЫН
АЖЫРАТУ
Сөйлеу тілінің фонетико-фонематикалық бұзылуы,
акустикалық дисграфия.
Топтық сабақ.
Коррекциялық тақырып : [С]-[Ш] дыбыста¬рын
ажырату.
Грамматикалық: ысқырық және ызың дау¬ыссыз
дыбыстар.
Лексикалық : «
Ертегілер».
Құрал-жабдықтар: суреттер, буындық және сандық
кестелер.
Мақсаттар:
1)[с]-[ш] дыбыстарының айтылуын салы¬стыру,
анықтау;
2)[с]-[ш] дыбыстарын жеке, буындардағы,
сөздердегі орналасудың фонематикалық ажы¬ратуын
дамыту;
3)[с]-[ш] дыбыстарын белгілейтін әріптердің
жазылуын нақтылап анықтау.
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру сәті: бугінгі күн, ай, жыл
мезгілі.
II.
Артикуляциялық гимнастика.
ІІІ. Негізгі бөлім.
1.«Сабақ» және «шабақ» түсініктерін белгілейтін
суреттер.
Бұл
сөздер қандай дыбыстармен ажыраты¬лады? Ол қандай
дыбыстар?
([С], [Ш] - дауыссыз, қатаң, [с] - ысқырық, [ш] -
ызың.) Келесі суреттер: сағат, шана.
Бұл
сөздердегі бірінші дыбыс қандай?
[С], [Ш] дыбыстарының артикуляциясын
анықтау:
[С]
- езу тартып,күлімсіреп, тістердің ара¬сында саңылау қалады, тіл
ауыз қуысының түбінде, тілдің ұшы төменгі күрек тістердің артында,
ауа тілдің ортасындағы науашамен өтеді, ауа суық, дауыс желбезегі
дірілдемейді.
[Ш]
- ерінді үйіріп, тіл кесе пішінді қалыпта, дауыс желбезегі
дірілдемейді, шыққан ауа жылы.
[С], [Ш] дыбыстары қандай әріптермен
белгіленеді?
2.
Ертегі кейіпкерлері: Саққұлақ, Таусоғар, Шойынқұлақ, Көлтауысар,
Шалқұйрық – бұл қай ертегіде кездеседі?
(Бұл есімдердің барлығында [с]-[ш] дыбыстарының
бар екендігіне зейін қойылады).
Атауында [с-ш] дыбыстары кездесетін ертегілерді
атаңдар.
(«Ер Төстік», «Шалқан», «Бауырсақ», «Қаңбақ шал»,
т.б.)
Есімдерінде [с-ш] дыбыстары кездесетін ертегі
кейіпкерлерін атаңдар.
(Самұрық, Жиренше, Тасбол, Алпамыс, Шықбермес
Шығайбай, Айсұлу, касқыр, т.б.)
Бірнеше сөзді дәптерге екі бағанға жазу,
біріншісіне - [с] дыбысымен, екіншісіне - [ш] ды¬бысымен. [С]
дыбысының астын бір сызықпен, [ш] дыбысының астын екі сызықпен
сызу.
3.«[С] дыбысын ұстап ал» ойыны: құрамында [с]
дыбысы бар және [с] ды¬бысы жоқ сөздер айтылады, [с] дыбысын
естігенде дыбысты «ұстап алу» - қолды бір рет
шапалақтау.
4.«[Ш] дыбысын ұстап ал» ойыны: [ш] дыбы¬сы бар
сөзді естігенде дыбысты «ұстап алу»
5.Сөздерде неше [с] дыбысы
бар?
(Сәйкес санды көтеріп көрсету: сорпа, асау,
самырсын, сынақ, сырласу, астау, сынасу,
т.б.)
6.Сөздерде неше [ш] дыбысы
бар?
(Сәйкес санды көтеріп көрсету: шынашақ, шойын,
монша, шырыш, ұшқыш, топша, тышқан, т.б.)
7.[с-ш] дыбыстары бар сөздермен диктант жазу.
Сөздерді үш бағанға жазу: 1- [c] дыбысымен, 2 - [ш] дыбысымен, 3 -
[с-ш] дыбыстарымен. (бұыршақ,сырғанаушы, сабау, шошала,
сыр,басқыш,сынақшы, пышақ т.б.)
[С]
дыбысының астын бір сызықпен, [ш] дыбысының астын екі сызықпен
сызу.
8.Буынды мозаика.
Жетіспейтін -са, немесе -ша буынын жазып,
толықтыру. (қызылша, таса, қаша, балауса, тұша, маса, қорамса,
т.б.)
9.Әріп адасып кетті.
Ысқырық [с] дыбысын ызың [ш] дыбысымен және
керісінше алмастыру.
(Шана, сақа, асу, шама, асық, қас, аштық,су,
аласа, аш, шын,сөк т.б.)
10.
Бүгін қандай дыбыстарды қайталадық? Олар жазуда қандай әріптерімен
белгіленеді?
Үй
тапсырмасы: [с-ш] дыбыстары кездесетін өсімдік атауларын ойлап,
дәптерге жазу.
(арша, сұлы, қыша, шетен, сәбіз, бұрыш, бұршақ
т.б.)