Материалдар / Сабақ: Адамның асқорыту жолдарының құрылысы, асқорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі. 8-сынып

Сабақ: Адамның асқорыту жолдарының құрылысы, асқорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі. 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ: Адамның асқорыту жолдарының құрылысы, асқорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі. 8-сынып
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Қоректену

Мектеп: Босаға ЖББМ

Күн:

Мұғалімнің аты-жөні: Пазылбекова Айгуль Ашимхановна

Сынып: 8 сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Адамның асқорыту жолдарының құрылысы, асқорыту бездері.

Ас қорыту мүшелерінің қызметі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.3. Адамның ас қорыту жүйесінің құрылысы мен қызметтері арасындағы өзара байланысты түсіндіру.

Сабақ мақсаттары

Барлығы: ас қорыту жүйесі құрылысын білу.

Көпшілігі: ас қорыту жүйесі қызметін сипаттау,

Кейбіреулері: ас қорыту жүйесі мен қызметі арасындағы байланысты талдау.

Бағалау критерийлері

  1. Ас қорыту жүйесі құрылысын біледі.

  2. Ас қорыту жүйесі қызметін сипаттайды, астың қорытылу жолдарының ретін ажыратады

  3. Ас қорыту жүйесі мен қызметі арасындағы байланысты талдайды.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады:

1.Ас қорыту жолдарының құрылысы мен қызметін ажырата атайды.

2.Ас қорыту жүйесі қызметі мен ас қорыту мүшелері арасындағы байланысты сипаттай алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Ауыз қуысы, өңеш, ұлтабар, , аш ішек, тоқ ішек, тік ішек, асқорыту бездері.

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

1. Ас қорыту жүйесі бөлімдерден ......... тұрады.

2. Асқазанда ........... процесі жүзеге асады.

3. Астың механикалық өзгерісі ....... өтеді.

4. Химиялық өзгеріске .................... ұшырайды

5. Қорытылмаған қалдық ...... арқылы шығарылады.

Құндылықтар

«Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын оқушылардың бойына дарыта отырып, «Зайырлы қоғам және жоғары руханятты» қалыптастыру. Салауатты өмір салтын сақтап, саналы ұрпақ өсіріп тәрбиелеу. Ұрпақ жалғастыру біздің парызымыз!


Пәнаралық байланыстар

Биотехнология (жаңа әдіс-тәсілдер)

Химия (реакциялар)


Бастапқы білім


 3 –сынып Жаратылыстану.








Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3мин








4 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу. «Мозайка» әдісімен топқа бөлу

1-тапсырма «Ой қозғау» әдісі арқылы үй тапсырмасын «Тістің құрылысы мен қызметі » тақырыбы негізінде оқушылардың білімін тексеру, еске түсіру

ҚБ: Ауызша мадақтау

«Миға шабуыл» әдісі. Оқушылар бейнефильм көреді

Талқылау:

- Видеода қандай процесс көрсетілген?

- Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?








Бейне

Сабақтың ортасы


35мин




















2-тапсырма. Бес орынды толтыр әдісі.

Ас қорыту мүшелерінің құрылысы жайлы толық емес сөйлемдер, суреттер таратылады. Берілген тапсырманы дұрыс орындау үшін видео көрсетіледі.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Ас қорыту жүйесі құрылысын біледі.


Видеоны түсіну.

Асқорыту жүйесінің құрылысын білу.

Сөйлемді тиісті сөздермен толықтыру.

ҚБ: Өзара бағалау.

3-тапсырма Топтық жұмыс «ДЖИГСО» әдісі.

Мәтінді жекелей оқу

Мақсаты: мәтінмен жұмыс жасау және жұмыс тобында талқылау,тобына оралып ой бөлісу.

1-топ Асқорыту мүшелері қызметін сипаттайды және астың қорытылу жолдарын ретімен түсіндіреді.

2-топ Астың қорытылуына қатысты асқорыту бездерінің (бауыр, ұйқы безі, сілекей безі) қызметін сипаттайды.

ҚБ: Өзара бағалау.

Бағалау критерийі

Дескриптор

Ас қорыту жүйесі қызметін сипаттайды, астың қорытылу жолының ретін ажыратады.

Асқорыту мүшелерінің қызметін білу.

Ас қорыту жолдарын ретімен түсіндіру

Асқорыту бездеріне сипаттама беру.

Дәптермен жұмыс:

Асқорыту мүшесі _________ басталады. Өңеш ұзындығы ___ см бұлшықетті түтік. ________ aсқорыту жүйесіндегі ең ірі без.
Астың қорытылмаған қалдығы аш ішектен _________ өтеді.
Астың қорытылуы аш ішек пен ________ аяқталады. Аппендикске ас қалдығы және микробтар түскенде __________ пайда болады.
Әрбір жеке тістің сауыты, мойны және..... болады. Тісті сау қалпында сақтау үшін әрбір тамақтанғаннан кейін... Тістің ішкі қуысы кеуекті... ұлпасымен толтырылған. Асқорыту жүйесі бөлімдерден... тұрады. Асқазанда... процесі жүзеге асады. Астың механикалық өзгерісі …………………. өтеді. Химиялық өзгеріске……………………………………….. ұшырайды. Жұтылу... жүреді. Қорытылу асқазанда... жүреді. Абсорбция немесе сіңірілу... жүреді. Су абсорбциясы... жүреді.
Қорытылмаған қалдық.. арқылы шығарылады

4 –тапсырма

АС ҚОРЫТУ БОЙЫНША ЭКСПЕРИМЕНТ
Лаззаро Спалланцани тамақ бұлшық еттің күш салуынан
емес, ас қорыту сөлінің көмегімен қорытылатыны туралы
пікірді 18 ғасырда айтты. Мұны көрсету үшін, ол іші қуыс
ұзындығы 2 см жəне диаметрі 0,5 см ағаш түтікшені жұтты.
Түтікшенің ішінде кішкене ет болды. Түтікшенің екі жағы да жабулы, ал қабырғаларында көп кішкене тесіктер жасалған еді. Екі күннен кейін ағаш түтікше оның бойынан шықты. Бұл кезде ағаш цилиндр бос болды.
Сұрақ 1: Ас қорыту бойынша эксперимент
Өз экспериментінде Спалланцани қабырғаларында
тесіктері бар ағаш цилиндрді қолданды.
Ол мұны не үшін жасады? Әрбір пайымдау үшін
«Иə» немесе «Жоқ» сөзін қоршаңыз.

Мына пайымдау Спалланцани қабырғасында тесіктері
бар ағаш цилиндрді не үшін қолданғанын түсіндіруінің
бірі бола ала ма?

Иә немесе
Жоқ?

Ағаш цилиндр қатты болды, сондықтан ас қорыту жолы
бұлшық еттерінің цилиндрдің ішіндегі етке əсер етуіне
кедергі жасады.

Иə / Жоқ

Ағаш цилиндр тамақты қорытуға көмектесетін
талшықтардан тұрды.

Иə / Жоқ

Ағаш цилиндрдегі тесіктер ас қорыту сөліне цилиндрдің
ішіне кіріп, етке əсер тигізуіне мүмкіндік берді.

Иə / Жоқ


Сұрақ 3: Ас қорыту бойынша эксперимент
Сол кездегі ғалымдар Спалланцанидің экспериментін
қатты сынады. Олар цилиндр қуысындағы ет ас қорыту сөлінің
химиялық əсерінсіз өзі ыдырады деп ойлады. Бұл сынға жауап беру ретінде Спалланцани өз экспериментінің нəтижелерін басқа эксперимент нəтижелерімен саластыруына болар еді. Етті ас қорыту сөлі қорытқанын көрсету үшін, ол мына эксперименттердің қайсысын қосымша жүргізуіне болатын
еді?

A. Етті тура сондай, бірақ тесіктері жоқ ағаш түтікшеге салу.

B. Етті тура сондай тесіктері бар, бірақ металдан жасалған
түтікшеге салу.

C. Тура сондай, тесіктері бар ағаш түтікшені қолдану, бірақ
еттің орнына картоп салу.

D. Кішкене бір тілім етті жұмсақ, су жəне ауа өтпейтін,
қапшыққа салу.
Сұрақ 4: Ас қорыту бойынша эксперимент
Спалланцани өзін сынаушыларға басқа жолмен жауап
берді. Ол құстың (үкінің) асқазанынан ас қорыту сөлін жинап
алды да, төменде сипатталған экспериментті жүргізді. Ол
экспериментті бірнеше рет қайталады жəне əр жолы нəтижелер бірдей болды.
Енді сіз ас қорыту сөлі тамаққа əсерін тигізгеннен қорыту
процесі жүретіні туралы қорытынды жасай аласыз ба?

ИӘ

ЖОҚ
Екі шыны түтіктегі нəтижелерді салыстырып, өз
жауабыңызды түсіндіріңіз. .....................................................................................................

.....................................................................................................

ҚБ: 10 балл бойынша бағалау

Бағалау критерийі

Дескриптор

Ас қорыту жүйесі мен қызметі арасындағы байланысты талдайды.

Мәтінді түсіну.

Дұрыс тұжырымды анықтау, асқорыту жүйесі мен қызметі арасындағы байланысты түсіну.

Мүмкін болған экспериментті таңдап, топта талдау.





Бейне

















Оқулық

Интербелсенді тақта

















Оқулық



















PISA тапсырмасы



Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия

Мақсаты: әр оқушы кестені толтыру арқылы өздерінің жинақтаған білімдеріне талдау жасайды.


Б ( не білемін?)


Б (нені білгім келеді?)


Б (не білдім?)



Үй тапсырма: Адамның асқорыту жолдарының құрылысы, асқорыту бездері. Ас қорыту мүшелерінің қызметі.





Қосымша 1

А4 парақшалар тарқатылады

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Оқушылар топтық, жұптық жұмыстар жасау барысында жаңа тақырыпты менгере отырып диалогқа түседі. Бір-біріне қолдау көрсетеді.Сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру.

Оқушылардың деңгейлеріне, орындау қарқындылығына қарай саралау арқылы қолдау көрсету, мадақ айту.

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға кеңейтілген тапсырма беру арқылы қабілетін дамытамын. Және үйге қосымша ақпарат материалдарымен жұмыс жасауды ұсынамын.

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

  1. Сабақ мақсаты мен бағалау критерилеріне негізделген нақты дескрипторларға сүйену.

  2. Оқушыларды ынталандыру, мадақтау.

  3. Оқушылардын оқылым, айтылым, тындалым дағдыларын басшылыққа алып, өзара бағалау.,

  4. Рефлексия (кері байланыс жасау) .

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


.

«Джигсо» әдісі арқықлы сөйлеу, ойлай қабілеттерін бақылау. Оқулықпен жұмыс жасауда берліген арақашықтық талаптарын сақтауды қадағалау.

PISA тапсырмаларын орындау арқылы ҒЖС арттыру.

Интербелсенді тақтамен жұмыс жасауда техникалық қауіпсіздікті сақтау.






12 Қазан 2021
1224
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі