Сабақ "ДЕНЕ ИМПУЛЬСІ. ИМПУЛЬСТІҢ САҚТАЛУ ЗАҢЫ" 10 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Сабақ "ДЕНЕ ИМПУЛЬСІ. ИМПУЛЬСТІҢ САҚТАЛУ ЗАҢЫ" 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қоғамдық гуманитарлық бағыт бойынша 10 сыныпқа арналған сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

«№2 орта мектеп» КММ-сі












ДЕНЕ ИМПУЛЬСІ. ИМПУЛЬСТІҢ САҚТАЛУ ЗАҢЫ

Ашық сабақ

10-сынып (ҚГБ)












Физика пән мұғалімі:

Таджибаева Гульмира Темірханқызы
























Жітіқара 2014-2015 оқу жылы


06.12.17 ж. Физика-10 сынып

Сабақтың тақырыбы: Дененің импульсі. Импульстің сақталу заңы.

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға күш импульсі, дене импульсі, қозғалыс мөлшері жөнінде түсініктер беру. Импульстің механикадағы  рольін және оның түрлерінің  өзара әсерлесу уақытына байланыстылығын сонымен қатар тұрмыста, практикада қолданатындығын түсіндіру.

  2. Импульстің заңдарының басқа заңдардан  айырмашылықтарын салыстыра білу  қабілеттерін дамыту.  Импульстің  сақталу заңдарын  пайдаланып, физиканың айла тәсілдерін қолдана білуге дағдыландыру.

  3. Импульстің заңдарын пайдаланып,  еліміздің  жаңа техникаларын игеруге  деген құштарлықтарын арттыру және мамандыққа бағдарлау.

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, слайдтар, доп, 2 машина, гірлер, 5шар, жіп, 2 штатив, 2 сым, сызғыш.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.. Жаңа тақырыпты түсіндіру

Сабақтың әдісі: проблемалық жағдай тудыра отырып, көрнекіліктерді қолдана отырып, әңгіме түрінде жаңа тақырыпты түсіндіру түсіндіру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу,

  • ІІІ топқа бөлу.

ІІ. Үй тапсырмасы бойынша оқушылардың білім-білік дағдыларын тексеру:

І топ «Аналитектер»

Кестені толтырыңыздар

ІІ топ «Қолданушылар»

  1. Ньтонның І заңын практикада көрсетіңіздер.

  2. Ньтонның ІІ заңын практикада көрсетіңіздер.

  3. Ньютонның ІІІ заңын практикада көрсетіңіздер.



ІІІ топ «Зерттеушілер»



Балалар қандай сөз шықты?

Бүгінгі сабақтың тақырыбы : Дене импульсі. Импульстің сақталу заңы.

ІІІ. Жаңа сабақ

Кітаппен жұмыс §12-13 оқу, керек анықтамаларды, формуларды дәптерге жазу.

Видеобейне көрсету. Импульстің сақталу заңы. Маятник.

І топ «Аналитектер»

1Дене импульсі деп (дене массасы мен жылдамдығының көбейтіндісіне тең физикалық шама)

2.Импульстің формуласы__(Shape1 = m ) өлшем бірлігі: (кг м/с)

3."Импульс"ұғымын енгізген  француз ғалымы (Рене Декарт)

4.Күш импульсі; I=( )__ өлшем бірлігі _(Н·с)_

5.Тұйық жүйе дегеніміз не (өзара әрекеттесетін денелер импульстерінің векторлық қосындысы өзгеріссіз қалады

6.Импульстің сақталу заңының формуласы ( )

ІІ топ «Қолданушылар»

Берілген құрал-жабдықтармен маятникті жасап көрсетіңіздер

ІІІ топ «Зерттеушілер»

Сұрақтарға жауап беріңіздер:

1. Неліктен хоккейде қорғанушыны салмақтылау, ал шабуылшыны жеңілдеу әрі ептілеу болатындай етіп таңдайды?

2. Мылтықтан атқанда неге кері серпілу болады?

3.Массасы әртүрлі екі вагон бірдей жылдамдықпен қозғалады. Егер бірдей күшпен қозғалысқа қарсы әсер етсе, вагондардың жылдамдығы қалай өзгереді?


ІҮ. Сабақты бекітуге арналған есептер.

І Деңгей

1. 6 км/сағ жылдамдықпен жүгіріп келе жатқан массасы 60 кг адамның импульсі қандай?


БShape2 Shape4 Shape3 ер: 1,6 м/с 60кг 96 кг м/с

Shape5

Т/к:

ІІ Деңгей

2. Массасы 50 кг бала 5 м/с жылдамдықпен жүгіріп келе жатып,2 м/с жылдамдықпен келе жатқан массасы 100 кг арбаның үстінде қарғып мінді.Осыдан кейін арба қандай жылдамдықпен қозғалады?


БShape6 Shape7 ер: ( )

3 м/с

Shape8 Т/к:



ІІІ Деңгей

3. Массасы 5кг денеге 10 Н күш 2 с бойы әсер етеді. Дененің күш әсерінен кейінгі импульсін анықтау керек. Дененің бастапқы жылдамдығы 3 м/с.

БShape11 Shape10 Shape9 ер: 35 Н

+

Shape12 t = 2 c

Т/к:

Тест тапсырмаларын орындау.

1.Дене импульсінің формуласы

А) B) C)

2. Күш импульсі деп

А) Күш пен әсер ету уақытының көбейтіндісі

В) Күш пен жылдамдықтың көбейтіндісі

С) Дене массасы мен жылдамдығының көбейтіндісі

3. Импульстің сақталу заңының формуласы

A)

B)

C)

4. Күш импульсінің өлшем бірлігі

A) Hc B) Hм C) Н/с

5. Өзара әсерлесетін денелер жүйесі үшін импульстің сақталу заңы қандай жағдайда

орындалады?

А) құйынды өріс

В) тұйықталмаған

С) тұйықталған

6. Дене импульсінің өлшем бірлігі

А) кгм В) кгм/с С) кгм/с2

7. Денеге 10 с бойы 5 Н күш әсер етеді. Күш импульсін табыңдар.

А)50 Н с В)5 Н с С) 0,5 Н с

8. Күш импульсі мен дене импульсінің арасындағы байланыс қандай?

А) B) C)

9.Массасы 10 кг дененің импульсі 50 кг м/с болғандағы дененің жылдамдығын табыңдар

А) 4 м/с В) 5 м/с С) 3,5 м/с

10. Импульс терминін білдіретін шамалар

А) Күш импульсі және дене импульсі В) Дененің жылдамдығы С) Дененің массасы.

Дұрыс жауаптар: 1.В, 2.А, 3.В, 4.А, 5.С, 6.В, 7.А, 8.C , 9.В, 10.А.


Ү. Қорытындылау: Әр топ постерлерге «Инерция» деген тақырыпқа өз білімдерін жазады.


ҮІ Бағалау (бағалау парағы бойынша оқушыларға баға қою)

ҮІІ. Үйге тапсырма: § 12, §13. 12-жаттығу(4-6)



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.01.2018
2213
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі