|
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||
|
Сынып: 9 сыныптар 1 сағат |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері |
|||
|
Оқу мақсаттары |
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздар-дың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Ерітінді – раствор – solution Еріткіш – растворитель – solvent Еріген зат – растворенное вещество – solute Молярлы концентрация – молярная концентрация – molar concentration Электролиттік диссоциация – электролитическая диссоциация – electrolytic dissociation Әлсіз электролиттер – Слабые электролиты - Weak electrolytes Күшті электролиттер- Сильные электролиты -Strong electrolytes Бейэлектролиттер – Неэлектролиты -Non-electrolytes
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында білім құндылықтары:
көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
физика, математикамен байланысты терминдер қарастырылады. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақ бөлімдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Кіріспе 1-3 мин 3-7 мин |
Амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық. Оқушыларды түгендеу. Қайталау ЭДТ тұрғысынан қышқыл дегеніміз не? ЭДТ тұрғысынан негіз дегеніміз не? ЭДТ тұрғысынан тұз дегеніміз не? Қышқыл / сілтінің рН мәні неге тең? |
Ппт (1-3бб) Ппт (4б) |
||
|
Ортасы 7-25 мин 26-36 мин |
Реакцияларды молекулалқ және иондық күйде жаза білу
Топтық жұмыс (ретінде) Химиялық қасиеттерді зерттеу
|
Ппт (5-7бб) Ппт (8-10бб) |
||
|
37-45 мин Үй тапсырмасы |
Рефлексия. Бос микрофон. Оқушыларға маркер микрофон ретінде беріледі, микрофон алған оқушы сабақ барысында болған қиындықтар мен мақсатқа қалай жеткендігі туралы айтады. Қышлыл, негіз бен тұздардың химиялық қасиеті тақырыбына инетеллект карта сызу |
Маркер А3 қағазы, маркерлер |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Барлығы: -қосылыстар диссоциациясын дұрыс өрнектей алады; иондық реакицяны өрнектегенде агрегаттық күйін жазады. Көбісі: - ЭДТ тұрғысынан заттардың анықтамасын және химиялық қасиетін дұрыс жаза біледі; Кейбіреуі: - бірнеше сатылы диссоциацияны өрнектей алады. |
Өзіндік және жұптық жұмыс барысында бағалау жүргізіледі. |
Химия пәні кабинетіндегі ережелерді сақтау. Іс-әрекеттің әртүрлілігі оқушылардың шаршап-шалдығуын болдырмайды. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сабақ жоспар
сабақ жоспар
|
Мектеп: |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||
|
Сынып: 9 сыныптар 1 сағат |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электролиттік диссоциациялану теориясы тұрғысынан қышқыл, негіз, тұздардың химиялық қасиеттері |
|||
|
Оқу мақсаттары |
9.3.4.1 қышқылдар, еритін және ерімейтін негіздер, орта тұздардың химиялық қасиеттерін көрсететін реакция теңдеулерін молекулалық және иондық түрде құрастыру;
9.3.4.2 қышқылдар және негіздер,орта тұздар-дың химиялық қасиеттерін тәжірибе жүзінде зерттеу және қорытынды жасау. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
|
|||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Ерітінді – раствор – solution Еріткіш – растворитель – solvent Еріген зат – растворенное вещество – solute Молярлы концентрация – молярная концентрация – molar concentration Электролиттік диссоциация – электролитическая диссоциация – electrolytic dissociation Әлсіз электролиттер – Слабые электролиты - Weak electrolytes Күшті электролиттер- Сильные электролиты -Strong electrolytes Бейэлектролиттер – Неэлектролиты -Non-electrolytes
|
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында білім құндылықтары:
көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады. |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
физика, математикамен байланысты терминдер қарастырылады. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақ бөлімдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||
|
Кіріспе 1-3 мин 3-7 мин |
Амандасу. Сабаққа психологиялық дайындық. Оқушыларды түгендеу. Қайталау ЭДТ тұрғысынан қышқыл дегеніміз не? ЭДТ тұрғысынан негіз дегеніміз не? ЭДТ тұрғысынан тұз дегеніміз не? Қышқыл / сілтінің рН мәні неге тең? |
Ппт (1-3бб) Ппт (4б) |
||
|
Ортасы 7-25 мин 26-36 мин |
Реакцияларды молекулалқ және иондық күйде жаза білу
Топтық жұмыс (ретінде) Химиялық қасиеттерді зерттеу
|
Ппт (5-7бб) Ппт (8-10бб) |
||
|
37-45 мин Үй тапсырмасы |
Рефлексия. Бос микрофон. Оқушыларға маркер микрофон ретінде беріледі, микрофон алған оқушы сабақ барысында болған қиындықтар мен мақсатқа қалай жеткендігі туралы айтады. Қышлыл, негіз бен тұздардың химиялық қасиеті тақырыбына инетеллект карта сызу |
Маркер А3 қағазы, маркерлер |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
Барлығы: -қосылыстар диссоциациясын дұрыс өрнектей алады; иондық реакицяны өрнектегенде агрегаттық күйін жазады. Көбісі: - ЭДТ тұрғысынан заттардың анықтамасын және химиялық қасиетін дұрыс жаза біледі; Кейбіреуі: - бірнеше сатылы диссоциацияны өрнектей алады. |
Өзіндік және жұптық жұмыс барысында бағалау жүргізіледі. |
Химия пәні кабинетіндегі ережелерді сақтау. Іс-әрекеттің әртүрлілігі оқушылардың шаршап-шалдығуын болдырмайды. |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз

















