Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспар РНҚ молекуласының құрлысымен типтері 10-сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ: |
10.1. Молекулалық биология және биохимия |
Мектеп: Железин №3 ЖББОМ КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шойбекова Айгуль Карсыбаевна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып: |
РНҚ молекуласының құрлысы мен қызметі.Матрицалық РНҚ,Рибосомалық РНҚ , Тасмалдаушы РНҚ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.10. РНҚ типтерінің құрлысы мен қызметтерін ажырату. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары (әдістемелік құралдар, ТОЖ) |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
РНҚ типтерінің құрлысымен қызметтерін сипаттай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
РНҚ типтерінің құрлысымен қызметтерінің ерекшеліктерін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
РНҚ мен ДНҚ-ның қызметтерінің айырмашылықтарын талдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері (әдістемелік құралдар, ҚБ, ЖБ) |
1. РНҚ-ның құрлысын,құрлымын ,қызметін сипаттайды. 2. РНҚ типтерінің құрлысымен қызметтерін ажыратады. 3. ДНҚ мен РНҚ-ның айырмашылықтарын талдайды.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат (ОМЖ, ОЖ) |
Оқушылар орындай алады Тақырыпты оқып, РНҚ типтерін жіктейді. Шағын топтарда мәтінмен жұмыс жасайды, пікірлерімен бөліседі, тыңдайды, терминдерді жазады, тапсырманы орандайды, диологқа түседі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Биологиялық диктант. .........-рибонуклеин қышқылы.РНҚ- ............ молекула.Оның тізбегі ДНҚ тізбектерінің бірі сияқты түзілген, бірақ айырмашылығы-..... негіздің орнына ....... негіз,бес көміртектекті қант дизоксирибозаның орныны рибоза болады. /РНҚ, Т азотты, бір тізбекті, У азотты /
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Істелген жұмысқа комуникативті дағдысын қалыптастыру. Шығармашылық тапсырмаларды және жазбаларды рәсімдеуде тиянақтылыққа, өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру. «Мәнгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының бағыттары: 1.Жалпыға бірдей еңбек құндылығымен баулу. 2.Инновациялық және индустриялды даму. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Химия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім: |
7.2.4.3 Белгілерді ажыратудағы гендердің рөлі 9.4.1.2 ДНҚ молекуласының қос шиыршықты құрылымын сипаттау 10.4.1.8 ДНҚ құрлымы мен қызметі арасындағы байланысты орнату. оқу мақсатында РНҚ молекуласына түсінік карастырылған.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрі |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы: Мақсаты: Психологиялық ахуал туғызу,жаппай оқуға тарту,өткен білімді толықтыру шыңдау. 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу.
«Менің тұлғамның формуласы » тәсілі арқылы оқушылар бір- бірлеріне жақсы қасиеттерін айтып шығады.
«Геометриялық фигуралар»әдісі арқылы топқа бөліну Жұмыс түрі: (ж) «Кім жылдам» әдісі Алдыңғы сабаққа шолу жасау мақсатында сұрақ-жауап түрінде өткізіледі. 1.Нуклеин қышқылының түрлері? 2.РНҚ- неше тізбекті? 3. РНҚ нукиоттерін атаңыз? 4 РНҚ қайда болады? 5. РНҚ мен ДНҚ айырмашылығын атаныз? 6. РНҚ не үшін қажет? 7.РНҚ-ның жасушадағы орны?
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы: мадақтау Жаңа сабаққа шолу жасау үшін интербелсенді тақтадан слайд презентация көрсетіледі.
|
Биология 10 сынып Е.А.Очкур, Ж.Ж. Курманғалиева. М.А. Нуртаева Алматы «Мектеп»2019
Интербелсенді тақтадан слайд презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Талдау жинақтау, Мақсаты: Рибонуклеин қышқылықылының типтерін ажыратып, жасушадағы орнын дәлелдеу.
20 минут |
Бағалау кртерийі:
Жұмыс түрі: (Тж) «Кластер » әдісі Тапсырма : РНҚ-ның құрлысын,құрлымын сипаттау Оқушылар топпен постер қорғайды. 1-топ РНҚ молекуласының құрылысын сипаттайды 2-топ РНҚ молекуласының құрлымын зерттейді 3 топ РНҚ молекуласының қызметтерін зерделейді
Дескрипторлар
ҚБ; «Смайлик» әдісі Мұғалімнің кері байланысы Ауызша Түсінбеген жерлерін сұрау 2. Бағалау кртерийі:
(тж) «Конверт-сұрақ» әдісі Тапсырма: Рибонуклеин қышқылы типтерінің құрлысымен қызметтері? Хаттың ішінде РНҚ типтерінің құрлысының суреттері және РНҚ типтерінің сипаттамасын тауып сәйкестендіреді,қызметі туралы ақпараттарды кестеге жазады Дескрипторлар
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» топтар өзара кері байланыс беру арқылы бағалайды: Кері байланыс:Мадақтау 3. Бағалау кртерийі:
«Семантикалық карта» әдісі Жұмыс түрі: (ж) Тапсырма : ДНҚ мен РНҚ-ның негізгі ұқсастықтарымен айырмашылықтарын талдайды
Оқулықты пайдалана отырып ДНҚ мен РНҚ белгілерін салыстыра отырып бос орындарға тиісті ақпаратты толықтырып жазып кестені толықтырады.
ҚБ: Интербелсенді тақтада жауаптары көрсетіледі. «Бағдаршам» арқылы өзін-өзі бағалау. Жасыл түс- барлығына дұрыс орындағандар Сары түс- 2-3 қате жібергендер Қызыл түс- 4 қатеден көп жібергендер
Кері байланыс: Мұқият болу, жіберген қателіктерін түзету
|
Биология 10 сынып Е.А.Очкур, Ж.Ж. Курманғалиева. М.А. Нуртаева Алматы «Мектеп»2019 Көкөністер А3 форматты қағаз Түсті қарандаштар
Интербелсенді тақтадан слайд презентация
Интербелсенді тақта «Бағдаршам» түстері таратылады
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы (10 минут) Бағалау: алдағы алған білімдері негізінде оқу мақсатымызға жетіп қорытынды жасаймыз
|
Жұмыс түрі; (тж) «Синквейн» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды. РНҚ-тақырыбына синквейн құрастыру (шығармашылық рефлексия) 5 жолдан тұратын өлен жолын жазады. 1 -ші жол
– тақырып немесе мақсат
(бастауыш); Р ефлекция. « Рефлекстік нысана» әдісі Түсінікті болды.. Белсене қатыстым... Жаңа нәрсе білдім....... Қызықты болды..... Үй тапсырмасы:
Окулықтағы 71 беттегі №2 талдау тапсырмасы
|
<
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |