|
Мектеп: Щучинск қаласы №7 мектеп-лицейі Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Оспанова Жанар Бахытовна Сынып: 7 Сабақ №17 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі. |
|
Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары ( Оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1 - тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру; 7.1.3.2 – өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үйренеді: Тірі организмдер үшін заттардың тасымалының маңызын түсіндіре алады; Көптеген оқушылар үйренеді: Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалының механизмін сипаттай алады; Кейбір оқушылар үйренеді: Жануарлар мен өсімдіктерде заттар тасымалының ерекшеліктерін көрсете алады. |
|
Ойлау дағдының деңгейі |
Білу және түсіну |
|
Бағалау критерийі: |
1.Жануарлар мен өсімідктерде заттар тасымалында қандай мүшелер қатысатынын біледі; 2.Тірі организмдерде заттар тасымалының маңызын біледі; 3.Тірі организмдерде қандай заттар тасымалданатын біледі. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәндік лексика мен терминология: Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, топырақ, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, ксилема, флоэма, концентрация, су, органикалық заттар, ашық және жабық қанайналым жүйелері, жүрек, артериялар, веналар, капиллярлар, кіші және үлкен қанайналым шеңберлері. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ... Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік. Өсімдіктер мен жануарлардың тасымалдау жүйелерінің ерекшеліктері қандай?Ашық қанайналым жүйесі ............................................, буынақтыларға тән жүйе. Жабық қанайналым жүйесі ...................................... Артерия арқылы .............. байталған қан тасымалы жүзеге асырылады.Капиллярлар ............................... тамырлар. |
|
Құндылықтарғы баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясын жүзеге асыpy «Зайырлы қоғам және жоғары руханият». Бірлескен оқу барысында оқушылардың бір-бірінің пікіріне құрмет көрсетуі. Оқушылар құрылымдық деңгейлер туралы өз ойларын айтып, топқа берілген тапсырманы бірге талқылауы. Оқушылардың білімге қызығушылығы, өзін-өзі дамытуы. |
|
Пән аралық байланыс |
Физика,химия |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны, ноутбукты пайдалана отырып керекті мәліметтерді алады, бейнебаян көреді |
|
Алдыңғы білім: |
Өсімдіктің жапырағының сабағының ішкі құрылысын (6 сынып) |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) 1мин 2 мин 2мин 2мин |
Ұйымдастыру(амандасу,оқушыларды түгендеу) Психологиялық ахуал. . Шаттық шеңберін құрып « Жүректен жүрекке» тренингі (Жұмсақ жүрек)ойыншығы арқылы оқушылар бір-біріне бере отырып жылы тілектерін білдіреді. Топқа бөлу:суреттер арқылы Жаңа тақырыпты ашуҚызығушылықты ояту кезеңінде қолданылатын стратегия «Ой шақыру» Бейнебаян көрсету, сабақтың тақырыбын анықтау,мақсатымен танысу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) 10 мин 3 минут 2 мин 3 мин |
Жаңа сaбaқ 1.INSERT әдici. Топпeн жұмыс Оқушылар жeке-жеке мәтінмен танысып болған соң, мұғалім алдымен кестенің «-» - «Мен ойлағандай емес, ойыма қарама-қарсы пікір» деген бөлікті жұптарында талқылатады. Мұғалім кестенің келесі «+» - «Мен үшін жаңалық бөлігін жұпта, сосын ортада талқылап, содан соң кестенің «V» - «Мен білемін» бөлігін қарап өтіп, оқушының «?» - «Мен үшін түсініксіз, әлі де білгім келеді» бөлігіне кеңінен тоқталып, оқушыға «сен бұл қызыл жолды үй тапсырмасы ретінде аласың» деп мәтінге қорытынды жасап, сабақтың келесі сатысына көшеді. 1. INSERT -ТҮРТІП АЛУ
2. Тақырыпқа байланысты ұғымдар 3 тілде беріледі, (оқушылар терминдер жазылған дайын қиықшаларды сөздік дәптерлеріне жапсырып қояды) оқып танысады.
3. Топтық жұмыс «Заттардың тасымалы» атты постерді құру «Заттар тасымалы» постерде болуы тиісті ақпарат: 1.Тірі ағзадағы заттардың тасымалы дегенді қалай түсінесіз? 2.Жануарлар мен өсімдіктердің заттар тасымалына қатысатын мүшелер немесе мүшелер жүйесін салыңыз, олардың атауларын көрсетіңіз. 3.Жануарлар мен өсімдіктер ағзасында қандай қоректік заттар тасымалданады, олар не үшін қажет? 4.Жануар мен өсімдік ағзасына заттар тасымалының маңызын сипаттаңыз. 5.Жануарларды қанайналым жүйесінен айырса не болатынын ұсыныңыз. Ескертпе:постерді жасау кезінде, тақырыпты, суретті, сызбаны ашу үшін, Сіз ассоциативті түсініктер мен тірек сөздерді қолдана аласыз. Зерттелген тақырыпты креативті көрсету марапатталады. Жұмысты қорғауға Сізге мән берген жөн: қысқа –нұсқа, жұйелі, Сіздің сөзіңізді дәлелдейтін әңгіме болуы керек. Критериалды бағалауы: қол шапалақтау. |
Фломастер, А3 форматындағы
қағаз, ақпараттық парқтар, қосымшалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (13 минут) 2 мин 8 мин 1 мин 2мин 1 мин |
Сергіту сәті: «Құлақ, мұрын» мағынасы екі қолмен бір мезгілде жұмыс істеу арқылы бас миының екі жарты шарларын іске жұмылдыру үшін. Мұғалімнің командасы бойынша олар қолдарын алмастыру қажет. Сабақты қорытындылау: «Төрт сөйлем» тәсілі. 1.Пікір. 2.Дәлел. 3.Мысал. 4.Қорытынды. Топ мүшелері жеке жұмыс жасап,ортаға салып ішінен нақтысын таңдап интербелсенді тақтаға шығып жазады.
Кері байланыс: Оқушылар бүгінгі сабақта не сәтті өтті, нені жақсы меңгерді, түсінгеніңізді қаншалықты бағалайсыз Үйге тапсырма: § оқу,сөздік |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
|
1.Әр жұпқа сызба беріледі білетіндерін толтырады.
2. Жеке жұмыс :
ҚБ:«2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы бір – бірін бағалайды Барлық оқушылар: А тапсырмасы: 1:Мүшелер құрылысына кесте толтыру. Тыныс алу мүшелерінің құрылысының атқаратын қызметіне сәйкес келуі
Оқушылардың басым бөлігі: Б тапсырмасы: 2. “Cәйкесін тап”.
Кейбір оқушылар: С тапсырмсы:(оқулықпен жұмыс)
ҚБ: бір-бірін “Бас бармақ”әдісі арқылы бағалайды
|
Суреттер
Тапсырма парақтары
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут
|
Жұптық жұмыс: термин сөздерді құрастыру.
ҚБ: жинақтағы тапсырмалар. (жинақтан)
Берілген критерилермен бағаланады.
Үйге тапсырма: § оқу,сөздік |
Тапсырма парақтары қиықшалар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспар "Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы" 7 сынып
Сабақ жоспар "Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы" 7 сынып
|
Мектеп: Щучинск қаласы №7 мектеп-лицейі Күні: Мұғалімнің аты –жөні: Оспанова Жанар Бахытовна Сынып: 7 Сабақ №17 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Заттар тасымалдануының тірі ағзалардың тіршілік әрекеті үшін маңызы. Заттардың тасымалдануына қатысатын тірі ағзалардың мүшелері мен мүшелер жүйесі. |
|
Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары ( Оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1 - тірі ағзалардағы қоректік заттардың тасымалының маңызын түсіндіру; 7.1.3.2 – өсімдіктерде заттардың тасымалын қамтамасыз ететін мүшелерді танып білу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үйренеді: Тірі организмдер үшін заттардың тасымалының маңызын түсіндіре алады; Көптеген оқушылар үйренеді: Жануарлар мен өсімдіктердегі заттар тасымалының механизмін сипаттай алады; Кейбір оқушылар үйренеді: Жануарлар мен өсімдіктерде заттар тасымалының ерекшеліктерін көрсете алады. |
|
Ойлау дағдының деңгейі |
Білу және түсіну |
|
Бағалау критерийі: |
1.Жануарлар мен өсімідктерде заттар тасымалында қандай мүшелер қатысатынын біледі; 2.Тірі организмдерде заттар тасымалының маңызын біледі; 3.Тірі организмдерде қандай заттар тасымалданатын біледі. |
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәндік лексика мен терминология: Тамырлар, сабақтар, құрылысы, қызметтері, тамыр түкшелері, топырақ, жасушалар, қоректік заттар, тасымалдау, жеткізу, сіңіру, қамтамасыз ету, ксилема, флоэма, концентрация, су, органикалық заттар, ашық және жабық қанайналым жүйелері, жүрек, артериялар, веналар, капиллярлар, кіші және үлкен қанайналым шеңберлері. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: Тамырлар/сабақтар/тамыр түкшелері болып келеді/келеді ... Біріншіден оларға тән сипаттамаларды берейік. Өсімдіктер мен жануарлардың тасымалдау жүйелерінің ерекшеліктері қандай?Ашық қанайналым жүйесі ............................................, буынақтыларға тән жүйе. Жабық қанайналым жүйесі ...................................... Артерия арқылы .............. байталған қан тасымалы жүзеге асырылады.Капиллярлар ............................... тамырлар. |
|
Құндылықтарғы баулу |
«Мәңгілік Ел» идеясын жүзеге асыpy «Зайырлы қоғам және жоғары руханият». Бірлескен оқу барысында оқушылардың бір-бірінің пікіріне құрмет көрсетуі. Оқушылар құрылымдық деңгейлер туралы өз ойларын айтып, топқа берілген тапсырманы бірге талқылауы. Оқушылардың білімге қызығушылығы, өзін-өзі дамытуы. |
|
Пән аралық байланыс |
Физика,химия |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақтаны, ноутбукты пайдалана отырып керекті мәліметтерді алады, бейнебаян көреді |
|
Алдыңғы білім: |
Өсімдіктің жапырағының сабағының ішкі құрылысын (6 сынып) |
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) 1мин 2 мин 2мин 2мин |
Ұйымдастыру(амандасу,оқушыларды түгендеу) Психологиялық ахуал. . Шаттық шеңберін құрып « Жүректен жүрекке» тренингі (Жұмсақ жүрек)ойыншығы арқылы оқушылар бір-біріне бере отырып жылы тілектерін білдіреді. Топқа бөлу:суреттер арқылы Жаңа тақырыпты ашуҚызығушылықты ояту кезеңінде қолданылатын стратегия «Ой шақыру» Бейнебаян көрсету, сабақтың тақырыбын анықтау,мақсатымен танысу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) 10 мин 3 минут 2 мин 3 мин |
Жаңа сaбaқ 1.INSERT әдici. Топпeн жұмыс Оқушылар жeке-жеке мәтінмен танысып болған соң, мұғалім алдымен кестенің «-» - «Мен ойлағандай емес, ойыма қарама-қарсы пікір» деген бөлікті жұптарында талқылатады. Мұғалім кестенің келесі «+» - «Мен үшін жаңалық бөлігін жұпта, сосын ортада талқылап, содан соң кестенің «V» - «Мен білемін» бөлігін қарап өтіп, оқушының «?» - «Мен үшін түсініксіз, әлі де білгім келеді» бөлігіне кеңінен тоқталып, оқушыға «сен бұл қызыл жолды үй тапсырмасы ретінде аласың» деп мәтінге қорытынды жасап, сабақтың келесі сатысына көшеді. 1. INSERT -ТҮРТІП АЛУ
2. Тақырыпқа байланысты ұғымдар 3 тілде беріледі, (оқушылар терминдер жазылған дайын қиықшаларды сөздік дәптерлеріне жапсырып қояды) оқып танысады.
3. Топтық жұмыс «Заттардың тасымалы» атты постерді құру «Заттар тасымалы» постерде болуы тиісті ақпарат: 1.Тірі ағзадағы заттардың тасымалы дегенді қалай түсінесіз? 2.Жануарлар мен өсімдіктердің заттар тасымалына қатысатын мүшелер немесе мүшелер жүйесін салыңыз, олардың атауларын көрсетіңіз. 3.Жануарлар мен өсімдіктер ағзасында қандай қоректік заттар тасымалданады, олар не үшін қажет? 4.Жануар мен өсімдік ағзасына заттар тасымалының маңызын сипаттаңыз. 5.Жануарларды қанайналым жүйесінен айырса не болатынын ұсыныңыз. Ескертпе:постерді жасау кезінде, тақырыпты, суретті, сызбаны ашу үшін, Сіз ассоциативті түсініктер мен тірек сөздерді қолдана аласыз. Зерттелген тақырыпты креативті көрсету марапатталады. Жұмысты қорғауға Сізге мән берген жөн: қысқа –нұсқа, жұйелі, Сіздің сөзіңізді дәлелдейтін әңгіме болуы керек. Критериалды бағалауы: қол шапалақтау. |
Фломастер, А3 форматындағы
қағаз, ақпараттық парқтар, қосымшалар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (13 минут) 2 мин 8 мин 1 мин 2мин 1 мин |
Сергіту сәті: «Құлақ, мұрын» мағынасы екі қолмен бір мезгілде жұмыс істеу арқылы бас миының екі жарты шарларын іске жұмылдыру үшін. Мұғалімнің командасы бойынша олар қолдарын алмастыру қажет. Сабақты қорытындылау: «Төрт сөйлем» тәсілі. 1.Пікір. 2.Дәлел. 3.Мысал. 4.Қорытынды. Топ мүшелері жеке жұмыс жасап,ортаға салып ішінен нақтысын таңдап интербелсенді тақтаға шығып жазады.
Кері байланыс: Оқушылар бүгінгі сабақта не сәтті өтті, нені жақсы меңгерді, түсінгеніңізді қаншалықты бағалайсыз Үйге тапсырма: § оқу,сөздік |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут
|
1.Әр жұпқа сызба беріледі білетіндерін толтырады.
2. Жеке жұмыс :
ҚБ:«2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы бір – бірін бағалайды Барлық оқушылар: А тапсырмасы: 1:Мүшелер құрылысына кесте толтыру. Тыныс алу мүшелерінің құрылысының атқаратын қызметіне сәйкес келуі
Оқушылардың басым бөлігі: Б тапсырмасы: 2. “Cәйкесін тап”.
Кейбір оқушылар: С тапсырмсы:(оқулықпен жұмыс)
ҚБ: бір-бірін “Бас бармақ”әдісі арқылы бағалайды
|
Суреттер
Тапсырма парақтары
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут
|
Жұптық жұмыс: термин сөздерді құрастыру.
ҚБ: жинақтағы тапсырмалар. (жинақтан)
Берілген критерилермен бағаланады.
Үйге тапсырма: § оқу,сөздік |
Тапсырма парақтары қиықшалар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
























