Материалдар / Сабақ жоспары

Сабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ халқының шығу тегін сипаттайды.Сақтар,ғұндар, түркілер мен қазақтар арасындағы зерттеулерді үйлестіреді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2023
203
1 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп:

Павлодар қаласының № 2 жалпы орта білім беру

Бөлім :

Мәдени мұра

Машықгердің аты-жөні

Кленбай Ажар

Күні:

0.811. 2023ж.

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақ халқының шығу тегі

Сабақтың мақсаты

Қазақ халқының шығу тегін сипаттайды.

Сақтар,ғұндар, түркілер мен қазақтар арасындағы байланысты зерттеуді үйренесіңдер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.3.2.1 – түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру;

4.3.2.2 – сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу.

Сабақтың барысы.


Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі.






















Өткенді қайталау.

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу.

Сабаққа назарларын аудару

«мен походқа барамын» әдісі арқылы шаттық шеңбер құру.

Топқа бірігу:

«Сиқырлы қобди» әдісі арқылы

Қобдида түрлі түсті қақпақтар болады қақпақтын түсі арқылы топқа бөлінеді.

Үй жұмысын тексеру.

(Ұ) «Ортадағы қалам сап» әдісі .

Оқушылар өздерінің қаламсаптарын партаның үтіне қояды,мұғалім кімнің қаламсабын ұстаса,сол оқушы сабақ айтады.

34 бет,



Сабаққа назарларын аударады.«походқа барамын»

әдісі арқылы шаттық шеңбер құрайды.


Оқушылар « сиқырлы қапшық» әдісі арқылы 4- топқа бірігеді.




Мұғалім қолындағы қаламсап кімдікі болса сол оқушы ортаға шығып сабақ айтады.



ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.




ҚБ.

«Жарайсыңдар!»

«Керемет!»



Психологиялық ахуал.


Оқулық

Құрал-жабдықтар

Қағаз-қиындылар

Акт





Алдыңғы білімді еске түсір

Үй тапсырмалары.

Жаңа білім

Тақырыпқа шығу.

«Миға шабул» әдісі

Ата баба деген сөзді қалай түсінеміз?

Қазақ қалқының шығу тегі туралы не білесіңдер ?

Суретпен жұмыс.

Олай болса біз қазақтың шығу тегімен танысайық.

Тарих өткенді зерттейді.

Өткен замандағы тарихи оқиғаларды шатастырмай оқып тану үшін бізге уақыт тізбегі мен картасы көмектеседі.

Уақыт тізбегі дегеніміз не?


Уақыт тізбегімен біз қалай жұмыс істейміз ?

Әлемдегі көп елдер жыл санауды Иса пайғамбар дүниеге келген уақыттан бастайды.

Христандардың пікірінше христан дінінің негізін қалаушы Иса Мәсіх өмірге келген жыл бастапқы күн болып саналады ,содан кейін болған оқиғалар «біздің заманымызға» жатады ал одан кейін болған оқиғаларды «біздің заманымыздан бұрынғы» деп атаймыз.

Біздің заманымдан бұрынғы ғасырлар мен жылдар санағы кеми береді.

Shape1


Сақтар, ғұндар мен түркілер – қазақ халқының ертедегі ата-бабалары. Олар әр алуан кезеңдерде өзара орын алмастыра отырып бір аумақта өмір сүрген.Біздің бабаларымыз ат құлағында ойнаған шабандоз әрі сайыпқыран сарбаздар болған. Олар көшпелі малшаруашылығымен айналысқан. Жыл маусымдарына қарай мал жайылымдарын ауыстырып көшіп жүрген. Халықтың бір бөлігі ешқайда көшпей, егіншілікпен шұғылданған. Сөйтіп Сырдария өзенінің бойында және Жетісуда қалалар пайда болған. Ол қалаларда қолөнер шеберлері мен саудагерлер тұрған.


(Ұ) Оқулықтағы мəтіннің «Сақтар, ғұндар, түркілер ...» деген тұсынан бастап «... ұрпақтар арасындағы байланыс нығая түсті» деген жерге дейін оқу.

Оқушылар мəтін бойынша сұрақтар құрастырып, оларды сыныпқа қоюларына болады.

(Ж) «Сақ, ғұн, түркі жəне қазақ халқының киімдерінде, əшекейлерінде қандай ұқсастықтар бар?» деген тақырыпта шағын зерттеу жүргізу. Оқулықтағы суреттермен жəне мəтінмен жұмыс.

Берілген сұраққа жауап береді.

Жауабы Ата баба біздің арғы тегіміз.







Белсенді оқу тапсырмалары(топта, ұжымда)

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі арқылы суретпен және мәтінмен жұмыс жасайды.

Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау

Жауабы:

Біздің заманымыздан бұрынғы және біздің заманымыз осы аралықтағы ғасырларды қамтиды.


Форматив

ті бағалау

ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.


ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау.





ҚБ.

«Жарайсыңдар!»

«Керемет!»













Дескрипторы:

қазақ халқының қалыптасу тарихын түсіндіре алады;

түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресін анықтайды;






Оқылым, жазылым тапсырма

лары.











Уақыт тізбегі




















карта

Соңы

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Т.Т

Ой толғаныс кезеңі.

«Мен бүгінгі сабақта не білдім стратегиясы.







Оқулықтағы қосымша тапсырмалар.

ҚБ: Ду қол шапалақ арқылы бір-бірін бағалау Shape2


Дескриптор:

Сақтардың ғұндардың ,түркілер мен қазақтардың шаруашылығы мен мәдениетін салыстырады.

Қортынды жасайды.







Топтық тапсырмалар.

Кері байланыс

Білім почтасы” әдісі.

(жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Оқушылар «Білім почта» әдісі бойынша сабаққа кері байланыс жасайды.











Сабақтан алған әсерлерін жазып, суретін жібереді.

«Білім почта» әдісі

Кері байланыс жасау.

«Білім почтасы» әдісі кері байланыс парағы.



Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!