Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін |
|
|
||||||
Уақыты |
|
|
||||||
Класс |
9 «Б» |
|
|
|||||
Тақырыбы |
1920-1930 жылдардағы әдебиеттің дамуы Зерттеу сұрағы: ХХ ғасырдың 1920-1930 жылдарындағы әдебиеттің даму барысы |
|
||||||
Мақсаты |
Қазақстандағы ХХ ғасырдың 1920-1930 жылдарындағы әдебиеттің даму барысы біледі.
|
|
||||||
Ойлау дағдылары |
Қолдану, талдау |
|
||||||
Бағалау критерийі |
ХХ ғасырдың 1920-1930 жылдарындағы әдебиеттің даму барысын түсінеді |
|
||||||
Тілдік мақсаттар |
Талқылауға арналған сұрақтар: Әдебиет қалай дамыды? Қандай әдеби туындылар дүниеге келді? Әдеби туындылардың тақырыптары қандай болды? Қазақ әдебиетінің дамуына үлес қосқан тұлғалар, олардың еңбектері? |
|
||||||
Пәндік байланыс |
Қазақ әдебиеті, дүниежүзі тарихы, |
|
||||||
Күтілетін нәтиже |
ХХ ғасырдың 1920-1930 жылдарындағы әдебиеттің дамуын және дамытушы тұлғалар мен олардың еңбектері туралы біледі. Қосымша материалдарды оқып мәліметтер жинайды. |
|
||||||
7 модульдің қолданылуы |
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық” |
|
||||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Ыстық орындық», «Джигсо» әдісі, «Ия,жоқ кестесі» , «Постер қорғау», «Білім аралы» |
|
||||||
Қолданылатын ресурстар |
Оқулық, маркерлер, интерактивті тақта, слайд, стикерлер, |
|
||||||
Сабақтың басы: Ұйымдастыру кезеңі Тренинг |
Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау. Психологиялық дайындық: «Ханзада мен ханшайым» Топқа бөлу: суреттер арқылы «Ғалымдар», «Әдебиетшілер», «Қайраткерлер», «Зерттеушілер» |
Амандасу тренингінен кейін оқушылар Бағалау жетоны ретінде теңге мен рубль беріледі. Бағалау парағы арқылы топ басшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. |
|
|||||
Сабақ кезеңдері |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|||||
Білу, түсіну Қызығушы лық тарын ояту |
Үй тапсырмасын тексеру топтық сайыс түрінде «Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. Допты лақтыру арқылы оқушылар бір-біріне үйге берілген тақырып бойынша сұрақтар қояды, сұрақтарға жауап береді.
Тақтаға жазу, дәптерге жазғызу. |
Сұрақ-жауап арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Қосымша сұрақтар арқылы өткенді еске түсіре отырып, не ұғындарын бақылап, тексеру, сұрақ арқылы жаңа сабаққа кірісу |
Үй тапсымасы бойынша білімдерін нақты көрсету, сұрақтарға нақты жауап беру. Тақырып бойынша не түсінгендерін көрсете білу. |
|||||
Қолдану Мағынаны тану |
«Ауызша микрофон» әдісі топтық жұмыс: жаңа тақырыпты талдау. 1,2,3,4 топқа тапсырма беру: Оқушылар тақырыпты оқиды, талдайды. Негізгі түсініктер жинақталады. 1.«Зерттеушілер» тобы: Ғасырдың алғашқы онжылдығындағы қазақ әдебиеті 2. «Әдебиетшілер» тобы: ХХ ғ.20-30 жж. қазақ әдебиеті 3.«Қайраткер әдебиетшілер» Ж.Аймауытов, С.Сейфуллин, М.Дулатов 4. «Ғалымдар» Қазақстандағы орыс әдебиеті туралы |
Тақырыптың негізгі мағыгасын түсіндіру үшін соғыс аяқталған алғашқы жылдарындағы саяси жағдайлар туралы шолу жасап түсіндіремін. Одан соң мәтін бөлімдерін топтарға бөліп беремін. Тақырып мағынасы мен идеясын талдау үшін әр топқа тапсырма беріледі, әр топ өз тапсырмасын орындаған соң топ атынан 1-2 оқушы шығып постер арқылы әңгімелейді. |
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, топ мүшелері өз тақырыптарын алдымен оқып алады, талқылайды, тақырыптың мағынасын түсінуілері керек. Топ атынан ортаға шығып, өз түсінгендерін әңгімелеп береді. |
|||||
Талдау |
«Постер қорғау», ауызша әңгімелеу Өткен тақырыптарға арналған тапсырмалар төңірегінде өз сызбаларын қорғайды |
Әр топқа берілген тапсырма бойынша топта талқылай отырып, не түсінгендерін қағаз бетіне түсіреді, Постер арқылы қорғайды. |
Барлық топ өз ойларын тапсырма бойынша қағазға салып, ойларын постерге салады, не білгендерін Постер арқылы көрсетеді |
|||||
Жинақтау |
1. «Зымыран сұрақтар» Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қою 1) Кеңес билігіне дейінгі ақын-жазушылар? 2) М.Жұмабаевтың шығармалары? 3) Ақын, жазушы, тарихшы-ғалым, флософ? 4) Ағартушы ғалым, аудармашы, психолог?Ж.аймауытов 5) ақын, жазушы, публицист, аудармашы педагог? М.Дулатұлы 6) Тар жол тайғақ кешу романының авторы, тарихи мәні? 7) 1920-30 ж қазақ әдебиетіне жаңадан қосылған шығармалар және жас әдебиетшілер? |
Тақырып бойынша және өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қоямын. Топтар өз тобында бірлесе табады, талқылайды, топ атынан сұрақ жауабын айтады. |
Оқушы тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Жаңа білім бойынша білімдерін жинақтайды. Әр топ тақырып бойынша ақылдаса отырып, сұрақтарға дұрыс жауап беруі тиіс. Тақырып бойынша бұрынғы түсініктерін ортаға салады. |
|||||
Кері байланыс |
«Көз, Құлақ, Жүрек» бүгінгі сабақта не көрдім, не естідім, не сезіндім. |
Бүгінгі сабақта не көргендерін, нені естігендерін, нені есте сақтағандарын және қалай сезінгендерін сұраймын. |
Оқушылар сабақта нені үйренгендерін, не естігендерін, қалай сезінгендерін айтады. |
|||||
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау (2 мин) бағалау парағы арқылы «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісін қолдану |
Бағалау парақшасы арқылы қойылған балл бойынша бағалау шкаласын белгілеу, оқушыларды бағалау. Өзін-өзі бағалау. |
Өзін өзі топпен бағалайды |
|||||
Рефлексия |
«Аралдар» әдісі |
Оқушыларға аралдарға бүгінгі сабақтан алған әсері мен алған білімдері бойынша өз пікірелрін аралдарда бекіту арқылы көрсетулері сұралады. «Түсіну»аралы, «Үрей» аралы, «Қуаныш» аралы, «Зерігу» аралы |
Ұсынылған аралдар бейнесіне өз сезімдерін белгілеу арқылы көрсетеді.Әр аралға өз есімдерін жазу арқылы |
1. Индустрияландыруды жүргізу туралы қаулы қабылданды қай жылы қай сьезде қабылданды?
2. Индустрияландыру қандай өндірісті құруға, дамытуға бақытталды?
3. Индустрияландыру кезіндегі Одақтас республикалармен салыстырғанда Қазақстанның ролі?
4. Қазақстандағы индустрияландырудың бағыты туралы пікірталастар ?
5. Неліктен С.Садуақасов индустрияландырудың Қазақстанда жүргізілген бағытына қарсы шықты?
6. Қазақстандағы Индустрияландыруды жүргізілу барысы неліктен күррделі болды?
Сәйкестендір:
Қазақ АКСР-і Кеңес Одағының металлогенді провинциясы |
Түркісіб |
Орал –Ембі мұнайын зерттеу экспедиция жетекшісі |
Қ.Сәтпаев |
Қорғасын зауыты ашылды |
Ақтөбе |
Жезқазған мыс кен орнын ашты |
Н.С.Курнаков |
Химия комбинаты іске қосылды |
Шымкент |
«Екінші Баку» атанған мұнай базасы |
Теміртау |
Синтетикалық-каучук зауыты |
Ембі мұнай кәсіпшілігі |
Сібір мен Оралды байланыстыру теміржолы |
И.М.Губкин |
Сәйкестендір:
Қазақ АКСР-і Кеңес Одағының металлогенді провинциясы |
Түркісіб |
Орал –Ембі мұнайын зерттеу экспедиция жетекшісі |
Қ.Сәтпаев |
Қорғасын зауыты ашылды |
Ақтөбе |
Жезқазған мыс кен орнын ашты |
Н.С.Курнаков |
Химия комбинаты іске қосылды |
Шымкент |
«Екінші Баку» атанған мұнай базасы |
Теміртау |
Синтетикалық-каучук зауыты |
Ембі мұнай кәсіпшілігі |
Сібір мен Оралды байланыстыру теміржолы |
И.М.Губкин |
Сәйкестендір:
Қазақ АКСР-і Кеңес Одағының металлогенді провинциясы |
Түркісіб |
Орал –Ембі мұнайын зерттеу экспедиция жетекшісі |
Қ.Сәтпаев |
Қорғасын зауыты ашылды |
Ақтөбе |
Жезқазған мыс кен орнын ашты |
Н.С.Курнаков |
Химия комбинаты іске қосылды |
Шымкент |
«Екінші Баку» атанған мұнай базасы |
Теміртау |
Синтетикалық-каучук зауыты |
Ембі мұнай кәсіпшілігі |
Сібір мен Оралды байланыстыру теміржолы |
И.М.Губкин |
Сәйкестендір:
Қазақ АКСР-і Кеңес Одағының металлогенді провинциясы |
Түркісіб |
Орал –Ембі мұнайын зерттеу экспедиция жетекшісі |
Қ.Сәтпаев |
Қорғасын зауыты ашылды |
Ақтөбе |
Жезқазған мыс кен орнын ашты |
Н.С.Курнаков |
Химия комбинаты іске қосылды |
Шымкент |
«Екінші Баку» атанған мұнай базасы |
Теміртау |
Синтетикалық-каучук зауыты |
Ембі мұнай кәсіпшілігі |
Сібір мен Оралды байланыстыру теміржолы |
И.М.Губкин |