Материалдар / Сабақ жоспары:10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары:10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастаыш сынып мұғалімдеріне, математика пәнінен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қазан 2019
6125
7 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Авторы : Абдрахманова Әйгерім Ерсінқызы

ШҚО, Жарма ауданы, Қалбатау ауылы « Георгиевка орта мектебі » КММ


Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2А бөлім – 10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту

Күні:

Сынып: 1

Мектеп: « Георгиевка орта мектебі » КММ

Мұғалімнің аты-жөні:Ә.Е Абдрахманова

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:



Қосудың ауыстырымдылық қасиеті

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін; 0 және 1-дің қасиетін қолдану

Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар:

Өрнектің мәнін табу үшін қосудың ауыстырымдылық қасиетінқолданады.

Санға 0- ді және 1-ді қосу, азайту амалдарын орындайды

Көптеген оқушылар: 0-ді және 1 –ді қосу , азайтуға мысалдар келтіреді

Кейбір оқушылар: Өрнек құра отырып, қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдануға қорытынды жасайды.

Бағалаукритерийлері


Тілдікмақсаттар

Қосылғыш, қосындының мәні, орын ауыстыру

Құндылықтардыдарыту

Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; жауапкершілік;

өмір бойы білімін арттыру;жағымды өзара әрекет пен ынтымақтастық атмосферасын құру


Пәнаралықбайланыстар

Берілген тақырыпқа байланысты таныстырылым арқылы АКТ пәнімен байланыс орнайды.

АКТ қолдану дағдылары


Бастапқы білім

Сандар олардың құрамы, қосу мен азайтудың өзара байланысы, қосу кестесі


Сабақтың барысы:



Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(2 мин)











2 мин







4 мин












2 мин















5 мин

















1 мин







6 мин






















3 мин










5 мин











5 мин










Сәлемдесу.

Ширату

Қуанамын мен де!

Қуанасың сен де!

Қуанайық достарым!

Арайлап атқан күнге!



М:– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын жіберіп, сәттілік тілейік!

О:Бүгінгі сабағымыз сәтті өтсін!


Өте жақсы тамаша!


Қазір мына жерден өзімізге ұнаған геометриялық фигурадан таңдап аламыз.

Өте жақсы!




Жұппен жұмыс:

М: Ойын сүйегін пайдалана отырып, қосынды құрастыру.

О:4+2 ₌ 6 5+1 ₌ 6 2 + 1 ₌ 3

4 + 1 ₌ 5 3 + 2 ₌ 5


ҚБ: «Бағдаршам» арқылы бағалайды.

Жасыл түс – барлығы дұрыс

Сары түс – қатесі бар

Қызыл түс – барлығы қате болған жағдайда көтереді.


М: - Ал балалар, енді осы мысалдардағы қосылғыштардың орнын ауыстырып өрнек құрап көрейікші? Не байқадыңдар ? Қандай қорытынды шығаруға болады?

О: -Қосылғыштардың орнын ауыстырып едік қосындының мәні өзгермейді.

М: - Ендеше қандай қорытынды жасар едіңдер ?

О:қосылғыштардың орнын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгермейді екен.

М:-Ендеше бүгінгі сабақта қосудың ауыстырымдылық қасиеті жайлы айтатын боламыз.


1тапсырма: жеке жұмыс

Үйдің шатырын тауып, сызықпен қосыңыз.


Бағалау критерийі:

Өрнектің мәнін табу үшін қосудың ауыстырымдылық қасиетінқолданады


Дескриптор:

- қосудың ауыстырымдылық қасиетінегізіндеүйдің шатырын тауып анықтайды.


ҚБ: Оқушылар бір – бірімен тапсырмаларымен алмасады да геометриялық фигуралар арқылы бағалайды.


ОЙЛАН:

М:Үлкен санға кіші санды қосқан тиімді ме, әлде кіші санға үлкен санды ма?


О: Үлкен санға кіші санды қосқан тиімді.


2 Тапсырма

Өрнектердің мәнін табыңыз.


Бағалау критерийі:

Есептеуде 0 және 1-дің қасиеттерін тиімдіқолданады.

Дескриптор

санға нөлді қосады жәнеазайтады;

санға 1-ді қосады жәнеазайтады.


(ҚБ) «Қарындаш» өзін –өзі бағалау

Жасыл - мен өз жетістіктеріме ризамын.

Сары - маған әлі де өз білімімді жетілдіру керек.

Қызыл - мен қиналамын.

Қандай қорытынды шығарамыз?

  • Кез келген санға нөлді қосқанда сол санның өзі шығады?

  • Кез келген саннан нөлді азайтқанда сол санның өзі шығады.

  • Кез келген санға 1-ді қосқанда сол саннан кейінгі сан шығады

  • Кез келген саннан 1-ді азайтқанда сол санның тікелей алдындағы сан шығады

Сергіту сәті:«Жұбыңды тап» ойыны.

Балалардың алдына көрсетіп 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,8,9,10 деген сандарды тастаймын, «Ал балалар сандардың құрамын түзіңдер» дегенде, балалар бірігіп тұра қалады. Әр бала экранда көрсетілген санның құрамын тауып құрайды.



3. Тапсырма (Т)



Жемістердің артында қандай белгілер жасырынған?




ҚБ: «Бұрыштар тәсілімен бағалай Дұрыс жауабын оқимын егер дұрыс болса «иә» бұрышына қате болса «жоқ» бұрышына барады.


Дәптермен жұмыс

Суреттер мен сәйкес келетін мысалдарды сызық арқылы қосу



ҚБ: Өзін – өзі бағалау:

Дәптерге шаршы салады. Дұрыс болса жасылмен, Қатесі болса сарымен, түгелі қате болса қызыл түспен бояйды

















(үшбұрыш, шаршы, дөңгелек)







Кеспе сандар, амалдар






Сигналды карточкалар











4+1



3+5





5+3


4+1


















Ө те жақсы

Ж ақсы

















Кеспе сандар



















1 5 =6

4 0=4

7 1=8

10 0=10

6 1=7

5 0=5





5 мин

Кері байланыс: «Өзіме сыйлық»

Жаңа тақырыпты меңгердім, өзім орындай аламын деген оқушылар өзіне жасыл түсті сыйлықты,түсіндім, бірақ өзіме сенімді емеспін деген оқушылар сары түсті сыйлықты,ешнәрсе түсінбедім деген оқушы қызыл түсті сыйлықты таңдайды

Қорытындылау

Қосудың компоненттерін ата

Қосудың ауыстырымдылық қасиеті деген не?

Санға 1-ді қосқанда не байқадыңдар?

Санға 0-ді қосқанда не байқадыңдар ?



Picture 1

Picture 5

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?








Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!