Тоқтықбаева Алма Нурлыбековна
Қызылорда облысы Жалағаш ауданы
Ш.Ермағанбетова атындағы №246 орта мектептің
математика пәні мұғалімі
|
Тақырып: |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту |
|
|
5 ә-сынып |
Қатысып отырғандары |
Келмегендер саны |
|
Осы сабаққа арналған оқу мақсаты |
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Оқушылардың кейбіреулері: Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейте алады және оны көбейту формуласын тұжырымдайды, оларды әріппен өрнектей алады |
|
|
Бағалау критерийлері |
Көбейтудің қасиеттерін біледі. |
|
|
Тілдік мақсат |
Белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтінді есептердің шешімдерін түсіндіре алады; |
|
|
Бөлім бойынша лексика және терминология |
Арифметикалық амалдар алгоритмі. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушыларды ынтымақтастыққа,өзгенің пікірін сыйлауға,еңбекке және шығармашылыққа баулу, математикалық сауаттылықты дамыту |
|
|
Осының алдындағы оқу |
|
|
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған мерзімдер |
Жоспарланған шаралар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ мақсатымен таныстыру: Бүгінгі сабақтың тәртібі: Мұғалімді тыңдаймыз, Бір-бірімізді сыйлаймыз, Саспаймыз, асықпаймыз, Әр сұраққа, қателеспей, Шуылдамай, қол көтере отырып, Жауап беруге тырысамыз Үй тапсырмасын тексеру Ауызша сұрақ -
жауап: |
1-4 слайд 5 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Бөлшек ті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.
Егер көбейткіштердің құрамында натурал сан болса, оны бөлімі 1-ге тең бөлшек түрінде жазуға болады.
Мысалы,
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесі алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек.
Мысал:
Аралас сандарды көбейту үшін:
Мысал:
Деңгейлік тапсырмалар: Бөлшектерді көбейтуді орындаңдар: А деңгейі: В деңгейі: С деңгейі: Оқулықпен жұмыс: №505 |
6-13 слайд 14-15 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Сөзжұмбақ шешу:
Көлденеңінен: 1.қосудың нәтижесі 2.екі таңбалы сан Тігінен: 1.бір таңбалы сан 2.81-81 3. Белгісіз сан әріппен белгіленген теңдік Жаңа тақырыпты
бекіту. Жинақтау. . Сұрақ-жауап алмасу. Бөлшектер қалай көбейтіледі? Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеді? Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер Сендерге сабақ қызық болды ма? Тапсырмаларды орындауда қандай қиыншылықтар болды? Сабақтан қандай әсер алдыңдар? Бүгінгі сабақтан нені үйрендіңдер? Көңіл-күйлерін қалай ? Үйге тапсырма №504 есеп. Ережелерді жаттау |
16-17 слайд 18-19 слайд 20 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – сіз көбірек қолдауды қалай көрсететін боласыз? Барынша қабілетті оқушыларға сіз қандай тапсырма беретін боласыз? |
Бағалау – сіз ілгері басуды/ оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, денсаулық және қауіпсіздік, АКТ қолдау. Құндылықтар. |
|
Таныстырылым құрастыру Бейнефильмнің негізінде сұхбат құру |
|
|
|
Рефлексия |
Сабаққа қатысу барысында өз байқағандарыңызды жазу үшін пайдаланасыз. Сабағыңыз туралы берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
|
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме? - Оқушылар бүгін не үйренді? - Оқу ахуалдары қандай болды? - Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма? - Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті? 1. 2. Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? 1. 2. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. 5 сынып Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту
Сабақ жоспары. 5 сынып Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту
Тоқтықбаева Алма Нурлыбековна
Қызылорда облысы Жалағаш ауданы
Ш.Ермағанбетова атындағы №246 орта мектептің
математика пәні мұғалімі
|
Тақырып: |
Жай бөлшектерді және аралас сандарды көбейту |
|
|
5 ә-сынып |
Қатысып отырғандары |
Келмегендер саны |
|
Осы сабаққа арналған оқу мақсаты |
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау;
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың көпшілігі:
Оқушылардың кейбіреулері: Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейте алады және оны көбейту формуласын тұжырымдайды, оларды әріппен өрнектей алады |
|
|
Бағалау критерийлері |
Көбейтудің қасиеттерін біледі. |
|
|
Тілдік мақсат |
Белгілі және белгісіз шамаларды сипаттай отырып, мәтінді есептердің шешімдерін түсіндіре алады; |
|
|
Бөлім бойынша лексика және терминология |
Арифметикалық амалдар алгоритмі. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білім алушыларды ынтымақтастыққа,өзгенің пікірін сыйлауға,еңбекке және шығармашылыққа баулу, математикалық сауаттылықты дамыту |
|
|
Осының алдындағы оқу |
|
|
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған мерзімдер |
Жоспарланған шаралар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы |
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақ мақсатымен таныстыру: Бүгінгі сабақтың тәртібі: Мұғалімді тыңдаймыз, Бір-бірімізді сыйлаймыз, Саспаймыз, асықпаймыз, Әр сұраққа, қателеспей, Шуылдамай, қол көтере отырып, Жауап беруге тырысамыз Үй тапсырмасын тексеру Ауызша сұрақ -
жауап: |
1-4 слайд 5 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы |
Бөлшек ті бөлшекке көбейту үшін, олардың алымдарын көбейтіп, алым етіп, бөлімдерін көбейтіп, бөлім етіп жазу керек.
Егер көбейткіштердің құрамында натурал сан болса, оны бөлімі 1-ге тең бөлшек түрінде жазуға болады.
Мысалы,
Бөлшекті натурал санға көбейту үшін, бөлшектің алымын натурал санға көбейтіп, нәтижесі алым етіп, бөлімінің өзін қалдыру керек.
Мысал:
Аралас сандарды көбейту үшін:
Мысал:
Деңгейлік тапсырмалар: Бөлшектерді көбейтуді орындаңдар: А деңгейі: В деңгейі: С деңгейі: Оқулықпен жұмыс: №505 |
6-13 слайд 14-15 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы |
Сөзжұмбақ шешу:
Көлденеңінен: 1.қосудың нәтижесі 2.екі таңбалы сан Тігінен: 1.бір таңбалы сан 2.81-81 3. Белгісіз сан әріппен белгіленген теңдік Жаңа тақырыпты
бекіту. Жинақтау. . Сұрақ-жауап алмасу. Бөлшектер қалай көбейтіледі? Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеді? Аралас сандарды көбейтуді түсіндіріңдер Сендерге сабақ қызық болды ма? Тапсырмаларды орындауда қандай қиыншылықтар болды? Сабақтан қандай әсер алдыңдар? Бүгінгі сабақтан нені үйрендіңдер? Көңіл-күйлерін қалай ? Үйге тапсырма №504 есеп. Ережелерді жаттау |
16-17 слайд 18-19 слайд 20 слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – сіз көбірек қолдауды қалай көрсететін боласыз? Барынша қабілетті оқушыларға сіз қандай тапсырма беретін боласыз? |
Бағалау – сіз ілгері басуды/ оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыстар, денсаулық және қауіпсіздік, АКТ қолдау. Құндылықтар. |
|
Таныстырылым құрастыру Бейнефильмнің негізінде сұхбат құру |
|
|
|
Рефлексия |
Сабаққа қатысу барысында өз байқағандарыңызды жазу үшін пайдаланасыз. Сабағыңыз туралы берілген сұрақтарға жауап беріңіз |
|
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме? - Оқушылар бүгін не үйренді? - Оқу ахуалдары қандай болды? - Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма? - Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен? |
|
|
Қорытынды бағалау |
|
|
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті? 1. 2. Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? 1. 2. |
|
шағым қалдыра аласыз




















