Материалдар / Сабақ жоспары. 5сынып. математика "Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді есептерді шығару"

Сабақ жоспары. 5сынып. математика "Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді есептерді шығару"

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге сабақ жоспар
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Page 1

Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтінді
есептерді шығару. Натурал сандардан тұратын
сандар тізбегі
Мектеп: «Сырдария» жалпы орта мектебі
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Жунисова Улданай Бахытқалиқызы
Сынып: 5 Қатысқан оқушы саны: Қатыспаған оқушы саны:
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
5.5.1.1
натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді
есептерді шығару;
5.5.1.9мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану;
Сабақтың мақсаты
Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған
білімін практикада қолдана алады.
Сабақ барысы
Сабақтың
кезеңі/
уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушыны
ң әрекеті
Бағ
ала
у
Ресурс
тар
Басы
5 минут
Ұйымдастыру сәті
Үй жұмысын тексеру
Математикалық логикалық есептер беру арқылы
«Миға шабуыл»
Негізгі
бөлім
15 минут
1-тапсырма:
Мектеп ауласына тік бұрышты үшбұрыш тәріздес
гүл егетін гүлзардың орны дайындалды. Гүлзардың
периметрі 48 см, ал үлкен қабырғасының
(гипотенузасы) 20 см-ге тең.
Сұрақ 1: Гүлзардың ауданы
Суретті пайдаланып, үшбұрышты гүлзардың кіші
қабырғаларын (катеттерін) табыңыз.
Үшбұрыштың катеттері: 12 см, 16 см.
Сұрақ 2: Гүлзардың ауданы
Үшбұрышты гүлзардың катеттері арқылы
үшбұрыштың ауданын есептеңіздер.
Үшбұрыштың ауданы 96 см
2

.

Дескриптор:
-оқушылар үшбұрыштың ауданын таба алады;
-оқушылар үшбұрыштың катетін таба алады;
2-тапсырма: Пароход өзен ағысымен 3 сағатта
жүріп өткен жолын қайтар жолында 5 сағатта жүріп
өткен. Өзен ағысының жылдамдығы 5 км/сағ.
Пароходтың тынық судағы жыдамдығын табыңыз. 
Жылда
мдық
Уақы
т
Жол
Өзен
ағысыме
3 сағ(х+5)3
Үшбұрыштың
катеттерін
табады,
ауданын
табады.
Судың
жылдамдығын
табады,
Теңдеу құрады
https://
ust.kz/
word/
piza_esep
teri-
24055.ht
ml


Page 2

н
Ағысқа
қарсы
5 сағ(х-5)5
Тынық
суда
Х
км/сағ
Өзен
ағысы
5 км/
сағ
1- тәсіл:
Арықарай теңдеу құрып есептеулер жүргізу арқылы
шығарамыз
2 - тәсіл:
Қозғалыс есептерінде мына жағдайларды есте
ұстаған жөн:
-Егер катер өзен ағысымен жүзсе, онда катердің
жылдамдығына ағыстың жылдамдығы қосылады:
v1+v2
-Егер катер ағысқа қарсы жүзсе, онда катердің
жылдамдығынан ағыстың жылдамдығы азайтылып
тасталынады: v1-v2
-Егер катер тынық суда жүзсе, өз жылдамдығы ғана
алынады: v1
Дескриптор:
-теңдеу құрастыра алады;
-жылдамдығын таба алады;
-теңдеудің түбірін таба алады;
Топпен
жұмыс
10 минут
3-тапсырма.
Алма сатып алу
Мамасы балаларына алма сатып алды. Оның екеуін
өзіне алды, ал қалғанын үш баласына былай бөліп
берді: үлкен баласына - барлық алманың жартысын
және жарты алма, ортаншы баласына – қалған
алманың жартысын және тағы жарты алма, кіші
баласына – жаңа қалған алманың жартысын және
алманың жартысын бөліп берді.
Ескерту: Бірақ ешқандай алма бөлінген жоқ.
Сұрақ 1: Алма сатып алу
Теңдеу құру
арқылы,
белгісіз санды
табады
https://
ust.kz/
word/
piza_esep
teri-
24055.ht
ml


Page 3

Мамасы қанша алма сатып алды?
Шешу жолы : Барлық алма – х, өзіне 2 алма алды.
қалғаны: (х – 2)
Үлкен баласы: (х-2)/2+1/2
Ортаншы баласы: (1/2( х/2 – 3/2) +1/2)
Кіші баласы: ( ½(х/4 – 5/4)+ 1/2)
Осы балалардың алмаларын қосып, (х -2) –ге
теңестіргенде 9 шығады.
Сұрақ 2: Алма сатып алу
Балалары қанша алмадан алды?
Құзіреттілігі: байланыс орнату
Математикалық аймағы: кеңістік және форма
Деңгейі: орташа
Жағдаят: өмірмен байланысты
КОД 1: Дұрыс жауабы: 4 , 2 және 1
Шешу жолы :
Үлкен баласы: (х-2)/2+1/2
Ортаншы баласы: (1/2( х/2 – 3/2) +1/2)
Кіші баласы: ( ½(х/4 – 5/4)+ 1/2)
Х –тің орнына 9санын қойғанда үлкен баласы -4,
ортаншы баласы -2, кіші баласы -1 алмадан алады
Дескриптор:
-есеп шарты бойынша теңдеу құра алады;
-теңдеудің түбірін таба алады;
Жеке
жұмыс
5 минут
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды
қолдану
А деңгейінің есептері №
В деңгейінің есептері №
С деңгейінің есептері №
Дескриптор:
-оқушылар А деңгейдегі есепті орындай алады;
-оқушылар В деңгейінде есепті шығара алады;
-оқушылар Сдеңгейіндегі есепті шығара алады.
Деңгейлік
Есептерін
шағарады.
Соңы
5 минут
Сабақты бекіту
Рефлексия
Не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді? деген
сұрақтарға жауап алу.

Не білдік? Не
үйрендік? Нені
білгім келеді?
деген
сұрақтарға
жауап алу.


Page 4

Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім.
Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде
қиналамын.
Сабақ маған түсініксіз.
Үйге тапсырма: (1.Алдамұратова Т.А.,
Байшоланов Е.С. Математика: Жалпы білім беретін
мект. 5-сыныбына арн. / Т. Алдамұратова, Е.
Байшоланов. 4-басылымы. - Алматы: Атамұра,
2015)№ , №
Маған сабақ
ұнады.
Тақырыпты
меңгердім.
Тақырыпты
түсіндім, бірақ
есептеген
кезде
қиналамын.
Сабақ маған
түсініксіз.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір
оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға
дербес қолдау көрсету жұмыстары.
Тапсырманы толық
дұрыс орындаған
оқушыларды марапаттау
Нұсқаулықпен жүргізіледі.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін
пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?


02 Наурыз 2021
466
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі