Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспары. 8 сынып. Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Бөлім 3. Физикалық география 3.1 Литосфера |
Мектеп: Талдықорған қаласы,«Өтенай ауылындағы мектепке дейінгі шағын орталығы бар № 21 орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекеме. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Күні: Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраев Сырым Досымканович |
|||||||||||||||||||||||||||||
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтары. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.1. Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын зерттейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: жер бедерінің қалыптасуы мен таралуының негізгі заңдылықтарын анықтайды. Оқушылардың басым бөлігі: жер бедерінің қалыптасуының және таралу заңдылықтарын талдай отырып, зерттейді. Кейбір оқушылар: Физикалық және тектоникалық карталарды салыстырып, жер бедерінің қалыптасу заңдылықтарын зерттейді, карталарда талдайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
- Жер бедерінің түрлерін ажырата алады. -Жер бедерінің қалыптасуын зерттеп, түсіндіреді; -Физикалық және тектоникалық карталарды салыстыра отырып, жер бедерінің қалыптасу заңдылықтарына баға бере алады.
|
|||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар берілген тасырмаларды орындау кезінде: бейнефильмді, слайдті көргенде, карталар мен мәтіндерді оқу кезінде, постер құрғанда және оны қорғағанда, жеке, жұптық, топтық жұмыс арқылы оқылым, жазылым, тыңдалым дағдыларын жетілдіреді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пән бойынша сөздер мен терминдер: Тау, жазық, эндогенді, экзогенді, қатпарлану, тектоника, литосфералық тақта, платформа, плита. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Тау түзілу... Ішкі және сыртқы күштер... Тектоникалық карта... Физикалық карта... Физикалық үгілу... Химиялық үгілу... |
||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушылардың бойына құрмет, ынтымақтастық, шығармашылық, өмір бойы білім алу құндылықтарын жетілдіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Пəнаралық байланыс |
Физика- механикалық қозғалыс, физикалық үгілу, тербелмелі қозғалыс. Химия- химиялық үгілу. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7 сыныпта өткен тақырыптар: литосфераның құрылысы мен заттық құрамы. Жердің тектоникалық құрылысы. Литосфераның тектоникалық қозғалыстары. Литосфералық катаклизмдер |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1-5 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Жағымды психологиялық жағдай орнату: Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып «Мен, бұл баланы таныймын» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілек айтады. Жақсы көңіл-күймен оқушылар орындарына отырады.
|
Айнасы бар қораб. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-10 мин 10-25 мин. 25-35 мин. |
Жаңа сабақты бастау үшін презентация арқылы таулар мен жазықтардың әр түрлі суреттерін көрсетіп, оқушыларға сұрақтар қою арқылы, жер бедері туралы қаншалықы білетінін анықтап аламын. 1 тапсырма: Жеке жұмыс. 1. Суреттерде не бейнеленген? 2. Олардың басты айырмашылықтары қандай? 3. Жергілікті жерде жер бедерінің қандай түрлері кезектеседі? Мысал келтіріңіз. Бағалау критерийлері мен дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: «Мұғалімнің мадақтауы»: жақсы, жарайсын, керемет, ойланып көрші. Пазылдар арқылы топтарға бөлу: Жер бедерінің қалыптасуын көрсету мақсатында оқушыларға бейнефильм көрсетіп, үш топқа тапсырма беремін. 2. тапсырма: топтық жұмыс.
I- топ. Жер бедерінің қалыптасуына ішкі (эндогенді) күштерінің әсері. Постер арқылы көрсету.
II-топ. Жер бедерінің қалыптасуына сыртқы(экзогенді) күштерінің әсері. Кесте толтыру:
III-топ. Венн диаграммасы арқылы сыртқы және ішкі күштердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтау. Бағалау критерийлері мен дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бір-бірінің топтарын «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Топтардың жұмыстарының екі ұтымды жақтарын көрсетіп, бір ұсыныс айтылады. 3.тапсырма. Жұптық жұмыс. Жер бедерінің қалыптасу және таралу заңдылықтарын анықтау үшін тектоникалық және физикалық карталарды салыстыру арқылы берілген сұрақтарға жауап беріп, мысалдар келтіреді. Сұрақтар: а.Тауылы аймақтар қандай тектоникалық құрылымдарға сәйкес келеді? б. Плиталарға жер бедерінің қандай түрлері сәйкес келеді? в. Платформаларға жер бедерінің қандай түрлері сәйкес келеді?
Бағалау критерийлері мен дескрипторы:
Қалыптастырушы бағалау: Оқушылар бір-бірін «+» «-» әдісі арқылы бағалайды. |
Слайд №1 Бейнефильм «Жер бедерлерінің түрлері»https://www.twig-bilim.kz/kz/film/land-formations Мәтін. Оқулық. Пазылдар |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы жинақтау 35-40 |
Кері байланыс: «БББ» әдісі бойынша аламын.
Рефлекция: «Жетістіктер баспалдығы» арқылы оқушылар өз жетістіктерін бағалаййды.
Үйге тапсырма: Кескін картаға Қазақстанның жер бедерінің негізгі түрлерін түсіру. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің қолдауын қажет етпейтін оқушыларға күрделі, карталарды салыстыру және жер бедерінің қалыптасу заңдылықтарын анықтауға тапсырма беремін. Мұғалімнің қолдауын қажет ететін оқушыларға берілген тапсырмаларды топтық және жұптық жұмыс істеу кезінде қадағалап, қолдау көрсетіп отырам. Мұғалімнің қолдаунсыз жұмыс істей алмайтын оқушыларға қолдау жасау мақсатында жақсы оқитын оқушыларды бекітіп беру арқылы топтық және жұптық жұмыстарында қолдау көрсетемін. |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін қалыптастырушы бағалау арқылы тексеруді жоспарлап отырмын. Біріші тапсырманы «Мұғалімнің мадақтауы»: жақсы, жарайсын, керемет, ойланып көрші. Екінші тапсырма бойынша оқушылар бір-бірінің топтарын «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды. Үшінші тапсырманы оқушылар бір-бірін «+» «-» әдісі арқылы бағалайды.
|
Табиғи аппатар кезінде техника қаупсіздігінің ережелерімен таныстыру арқылы оқушылардың қаупсіздігін қамтамасыз ету. |