Бекітемін: Турбекова Гульнара Мухамедияқызы
|
Сабақ № 19 |
Мектеп: «Фариза Оңғарсынова атындағы жалпы білім беретін мектеп» КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 13.10 |
Мұғалімнің аты-жөні: Абиева Зиуар Абдисаламқызы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 B |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері); 9.3.1.2 cанның факториалы анықтамасын білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жиындар теориясының белгілеулерін (A/, AB және AB және жиынның элементтер саны) түсінеді және қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Белгісіз басшы»
әдісі Үйге тапсырмасын тексеру: № |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Жиын ұғымы Математикада XIX ғасырдың екінші жартысында жиын ұғымы пайда болды. Жиын ұғымының математикаға енуі жиын теориясын қалыптастырды. Жиын теориясының негізін қалаушы неміс математигі Георг Кантор (18451918) болды. Белгілі бір ортақ қасиеттерге ие болып, белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер, объектілер жиын құрайды. Мысалы: аспандағы жұлдыздар жиыны, кітап бетіндегі әріптер жиыны, бөлімі 6 саны болатын дұрыс бөлшектер жиыны т.с.с. Жиындар элементтерден құралады. Жиындардың элементтері аталып беріледі немесе сол жиын элементтеріне ғана тән қасиет (белгі) көрсетіледі. Жиынды латынның бас әрпімен белгілеп, оның элементтерін фигуралық жақшаның ішіне алып жазу келісілген. Мысалы, "планета" сөзіндегі әріптер жиынын P әрпімен белгілесек, Р={а,п,н,л,е,т} немесе Р={т,п,н,л,е,а} элементтер ретін әр-түрлі жазуға болады. Жиындар шектеулі жиын, шектеусіз жиын болып бөлінеді. Мысалы, цифрлар жиыны A - шектеулі жиын, оған 10 элемент енеді. A={0,1,2,3,4,5,6,7,8,9} жиынының элементтер санын көрсетіп жазсақ: n(A)=10. Ал натурал сандар жиыны N - шектеусіз жиын. Егер a элементі B жиынына тиісті болса, оның жазылуы:
a Оқылуы: "a B жиынының элементі" немесе "a- B жиынына тиісті".
Мысалы, 7 саны натурал сандар
жиынына тиісті: 7 Егер c элементі A жиынына тиісті болмаса, оның жазылуы:
c Мысалы, 0 саны натурал сандар жиынына тиісті емес: 0 ₡ N. Егер жиында бірде-бір элемент болмаса, оны бос жиын деп атайды.
Бос жиынның
белгіленуі: Егер B жиынының әрбір элементі A жиынына тиісті болса, онда B жиыны A жиынының ішкі жиыны деп аталады. Мысалы, A={1,2,3,4,5,6,7} жиынындағы жұпсандар жиыны - B={2,4,6}. B жиынының әрбір элементі A жиынына тиісті.
Белгіленуі: B Оқылуы: B жиыны - A жиынының ішкі жиыны. Жиындардың байланыстары мен арақатынастары Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескінделеді.
Суретте - B жиыны A жиынының ішкі жиыны екені Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескінделген. Бос жиын кез келген жиынның ішкі жиыны болады. Белгіленуі: 0 С A. Мұндағы A - қандай да бір жиын. Егер екі жиын бірдей элементтерден тұрса, онда олар тең жиындар деп аталады. Мысалы, A={a,b,c}; B={c,a,b}, онда A=B. Оқылуы: A жиыны B жиынына тең. Жиындарға қолданылатын амалдар Анықтама . А мен В жиындарының айырмасы деп А жиынының В жиынына тиісті емес элементтерінен құралған жиынды айтады. Бұл екі жиынның айырмасын былай белгілейді: Белгіленуі С=А/В.
Егер, А={2,5,7,9}, В={2,4,7}болса, А\В={5,9}.
Қиылысу
амалы. А мен В жиындарының қиылысуы
деп осы жиындардың ортақ элементтерінен тұратын үшінші жиынды
айтады. Оны А
Егер А–кез келген
жиын болса, онда А
б) Бірігу
амалы. А мен В жиындарының бірігуі
деп, осы жиындардың барлық элементтерінен тұратын үшінші жиынды
айтады. Оны А
Егер А,В–кез келген
жиындар болса, онда А
Қосынды ережесі:
Кез келген санаулы элементтері
бар А және В жиындары үшін n(A Бұл формулада жиындардың тақ рет қиылысулары кездесетін қосылғыштар «+» таңбасымен, ал жұп рет кездесетін қосылғыштар «-« таңбасымен алынған,
Егер m=3
болса,
онда n(A
Салдар: Егер
Көбейту: Жиындарға қолданатын амалдардың қасиеттері:
|
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. . Жаңа сабақты байланыстыру
мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға
жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр
оқушы өз оймен бөліседі. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін: Турбекова Гульнара
Мухамедияқызы
Сабақ №
19
Мектеп:
«Фариза
Оңғарсынова атындағы жалпы
білім беретін мектеп»
КММ
Күні: 13.10
Мұғалімнің аты-жөні: Абиева
Зиуар
Абдисаламқызы
Сынып: 9 B
Қатысқан оқушы
саны:
Қатыспаған оқушы
саны:
Сабақтың
тақырыбы
Комбинаториканың
негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту
ережелері)
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 9.3.1.1 комбинаториканың
ережелерін білу (қосу және көбейту
ережелері);
9.3.1.2 cанның
факториалы анықтамасын білу;
Сабақтың
мақсаты:
Жиындар теориясының
белгілеулерін (A/,
AB және
AB және жиынның элементтер
саны) түсінеді және
қолданады
Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Басы
5 минут Ұйымдастыру
сәті Оқушылармен амандасу,
түгендеу.Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру «Белгісіз басшы»
әдісі Үйге
тапсырмасын тексеру: №
Психологиялық ахуалға берілген
тапсырманы орындайды. Негізгі
бөлім
10
минут
Жиын
ұғымы
Математикада XIX ғасырдың
екінші жартысында жиын ұғымы пайда болды. Жиын
ұғымының математикаға енуі жиын теориясын қалыптастырды. Жиын
теориясының негізін қалаушы неміс
математигі Георг
Кантор (18451918)
болды.
Белгілі бір ортақ
қасиеттерге ие болып, белгілі бір заңдылықпен біріккен нәрселер,
объектілер жиын
құрайды.
Мысалы: аспандағы жұлдыздар жиыны,
кітап бетіндегі әріптер жиыны, бөлімі 6
саны болатын дұрыс бөлшектер жиыны
т.с.с.
Жиындар элементтерден
құралады. Жиындардың элементтері аталып беріледі немесе сол жиын
элементтеріне ғана тән қасиет (белгі) көрсетіледі. Жиынды латынның
бас әрпімен белгілеп, оның элементтерін фигуралық жақшаның ішіне
алып жазу келісілген.
Мысалы,
"планета" сөзіндегі әріптер жиынын P әрпімен белгілесек,
Р={а,п,н,л,е,т} немесе Р={т,п,н,л,е,а} элементтер ретін әр-түрлі жазуға болады.
Жиындар шектеулі жиын,
шектеусіз жиын болып
бөлінеді.
Мысалы, цифрлар жиыны A - шектеулі жиын, оған 10
элемент енеді. A={0,1,2,3,4,5,6,7,8,9} жиынының
элементтер санын көрсетіп жазсақ: n(A)=10. Ал натурал
сандар жиыны N - шектеусіз
жиын.
Егер a элементі B жиынына тиісті болса, оның жазылуы:
a
Оқылуы: "a
B жиынының элементі" немесе "a-
B жиынына
тиісті".
Мысалы, 7 саны натурал сандар
жиынына тиісті: 7
Егер c элементі A жиынына тиісті болмаса, оның жазылуы:
c
Мысалы, 0 саны натурал сандар
жиынына тиісті емес: 0 ₡
N.
Егер жиында
бірде-бір элемент болмаса,
оны бос
жиын деп
атайды.
Бос жиынның
белгіленуі:
Егер B жиынының әрбір элементі A жиынына тиісті болса, онда B жиыны A жиынының ішкі жиыны деп аталады. Мысалы,
A={1,2,3,4,5,6,7} жиынындағы
жұпсандар жиыны - B={2,4,6}. B жиынының әрбір элементі A жиынына тиісті.
Белгіленуі: B
Оқылуы: B жиыны - A жиынының ішкі жиыны.
Жиындардың байланыстары мен
арақатынастары Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы
кескінделеді.
Суретте
- B жиыны A жиынының ішкі жиыны екені Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескінделген.
Бос жиын кез келген жиынның
ішкі жиыны болады. Белгіленуі:
0 С A. Мұндағы A - қандай да бір жиын.
Егер екі жиын бірдей
элементтерден тұрса, онда олар тең
жиындар деп аталады. Мысалы, A={a,b,c}; B={c,a,b},
онда A=B. Оқылуы: A жиыны B жиынына тең.
Жиындарға қолданылатын
амалдар Анықтама
. А мен В жиындарының
айырмасы деп А жиынының В жиынына
тиісті емес элементтерінен құралған жиынды
айтады.
Бұл екі жиынның
айырмасын былай
белгілейді: Белгіленуі
С=А/В. Егер, А={2,5,7,9},
В={2,4,7}болса, А\В={5,9}.
Қиылысу
амалы. А мен В жиындарының қиылысуы
деп осы жиындардың ортақ элементтерінен тұратын үшінші жиынды
айтады. Оны А
Егер А–кез келген
жиын болса, онда А
б) Бірігу
амалы. А мен В жиындарының бірігуі
деп, осы жиындардың барлық элементтерінен тұратын үшінші жиынды
айтады. Оны А
Егер А,В–кез келген
жиындар болса, онда А
Қосынды
ережесі:
Кез келген санаулы элементтері
бар А және В жиындары үшін n(A
Бұл формулада жиындардың тақ
рет қиылысулары кездесетін қосылғыштар «+» таңбасымен, ал жұп рет
кездесетін қосылғыштар «-« таңбасымен
алынған,
Егер m=3
болса,
онда n(A
Салдар: Егер
Көбейту:
Жиындарға қолданатын
амалдардың
қасиеттері:
Оқушылар сұрақтарға жауап
беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға
сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады. . Жаңа сабақты байланыстыру
мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға
жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр
оқушы өз оймен бөліседі. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















