Сабақ жоспары
|
Сабақ: Күні: Сынып: 9 Күні : |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Минералды тыңайтқыштар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы мақсатқа жетеді, егер:
|
|
Тілдік мақсаттар |
Үш тілдегі ғылыми терминология. Тақырыптық сөздік. минералды тыңайтқыштарды жіктеу, минералды тыңайтқыштар ... азоттық тыңайтқыштар, фосфорлы тыңайтқыштар, калий тыңайтқыштары. аммоний нитраты құрамында қоректік заттар бар ... |
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология, экология |
|
Бастапқы білім |
Химиялық формулалар (8кл) Күкірт, азот және фосфор қышқылының тұздары |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
- Амандасу - Сабақ тақырыбымен, барысымен және бағалау критерийлерімен, оқу мақсаттарымен таныстыру. - Сабақ барысында жақсы көңіл-күймен отыру - В суретіндегі гүлді жақсарту жолдарын жұпта талқылап, жауаптарыңызды ұсыныңыздар:
Содан кейін білім алушылар өсімдіктердің қалыпты дамуы мен өсуінің негізгі шарттары туралы қорытындыға келеді. Олар дәптерге негізгі шарттар: жарық, су, жылу және минералды тыңайтқыштарды жазу керек |
1-3 слайдтар
|
|
Сабақтың ортасы
|
- Өсімдіктер қалыпты өсу мен даму үшін 18-ге жуық химиялық элементтерді қажет етеді. Оқушыларды алдымен өздерінің тізімін сұраңыз. Содан кейін слайд ұсынамыз
- Минералды тыңайтқыштар - өсімдіктер үшін қажетті қоректік заттар бар бейорганикалық қосылыстар. Минералды тыңайтқыштар түрлі минералды тұздар түрінде қоректік заттар бар.
- bilimland сайтындағы тапсырма. Кілт сөздерді жазу. -Минералды тыңайтқыштарды классификациялау
-Жалпы классификация
- Қоректік заттардың рөлі
-Минералды тыңайтқыштардың құрамын анықтау. Дәптерге жазу.
-№14 слайдтағы тапсырманы орындау
- Фосфатты тыңайтқыштардың
жіктелуі және құрамы. - Екі минералды тыңайтқыш берілген. Олардың қайсысында жоғары қоректік заттар бар екенін және қаншалықты жоғары екенін анықтаңыз? (аммоний нитраты және қос суперфосфат)
- Минералды тыңайтқыштарды пайдаланудың экологиялық аспектілерін талқылау қажет. Минералды тыңайтқыштарды қолданудың қоршаған
ортаға әсері қандай? |
5-12 слайдтар https://bilimland.kz/ru/courses/chemistry-ru/neorganicheskaya-ximiya/ehlementy-i-ix-soedineniya/lesson/mineralnye-udobreniya https://www.youtube.com/watch?time_continue=17&v=rGUw1A0N56E слайды № 12-19 |
|
Сабақтың соңы |
- Тақырыпты бекіту бойынша жұмыс. «Сен маған, мен саған» ойыны. • Жұпта екі сұрақ қойып, оларға «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбына жауап беру қажет. - Сабақты қорытындылайық. Рефлексия: «Жетістік баспалдағы». Оқушылар қандай деңгейде екенін анықтауы және олардың жауаптарын түсіндіруі керек. - Үй жұмысы. «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбы бойынша плакат жасау Критерийлер: 1. мазмұны (анықтау, жіктеу, мысалдар, қоректік заттардың рөлі, қоршаған ортаға әсері) 2. эстетика 3. шығармашылық құпталуы (ремусты қосуға болады) 4. А-3 форматтағы парағы
|
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
Топта жұмыс жасағанда белсенді оқушылар қалған оқушыларға көмектесіп отырады. Оқушылардың арасындағы ақпарат алмасу қалған оқушыларға үнемі пайдасын тигізіп отырады. Жұздызшамен белгіленген тапсырмалар- күрделі тапсырмалар |
Сабақты бағалау ретінде оқушылар рефлексияны көрсетеді. Сондай-ақ практикалық жұмыс барысында оқушылар сабақ материалын қалай меңгергендігі белгілі болады. |
Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы. Қоңырау уақытында терезені ашып, бөлменің ауасын тазарту. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары 9сынып Минералды тыңайтқыштар
Сабақ жоспары 9сынып Минералды тыңайтқыштар
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Күні: Сынып: 9 Күні : |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Минералды тыңайтқыштар |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
|
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы мақсатқа жетеді, егер:
|
|
Тілдік мақсаттар |
Үш тілдегі ғылыми терминология. Тақырыптық сөздік. минералды тыңайтқыштарды жіктеу, минералды тыңайтқыштар ... азоттық тыңайтқыштар, фосфорлы тыңайтқыштар, калий тыңайтқыштары. аммоний нитраты құрамында қоректік заттар бар ... |
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. |
|
Пәнаралық байланыстар |
Биология, экология |
|
Бастапқы білім |
Химиялық формулалар (8кл) Күкірт, азот және фосфор қышқылының тұздары |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
- Амандасу - Сабақ тақырыбымен, барысымен және бағалау критерийлерімен, оқу мақсаттарымен таныстыру. - Сабақ барысында жақсы көңіл-күймен отыру - В суретіндегі гүлді жақсарту жолдарын жұпта талқылап, жауаптарыңызды ұсыныңыздар:
Содан кейін білім алушылар өсімдіктердің қалыпты дамуы мен өсуінің негізгі шарттары туралы қорытындыға келеді. Олар дәптерге негізгі шарттар: жарық, су, жылу және минералды тыңайтқыштарды жазу керек |
1-3 слайдтар
|
|
Сабақтың ортасы
|
- Өсімдіктер қалыпты өсу мен даму үшін 18-ге жуық химиялық элементтерді қажет етеді. Оқушыларды алдымен өздерінің тізімін сұраңыз. Содан кейін слайд ұсынамыз
- Минералды тыңайтқыштар - өсімдіктер үшін қажетті қоректік заттар бар бейорганикалық қосылыстар. Минералды тыңайтқыштар түрлі минералды тұздар түрінде қоректік заттар бар.
- bilimland сайтындағы тапсырма. Кілт сөздерді жазу. -Минералды тыңайтқыштарды классификациялау
-Жалпы классификация
- Қоректік заттардың рөлі
-Минералды тыңайтқыштардың құрамын анықтау. Дәптерге жазу.
-№14 слайдтағы тапсырманы орындау
- Фосфатты тыңайтқыштардың
жіктелуі және құрамы. - Екі минералды тыңайтқыш берілген. Олардың қайсысында жоғары қоректік заттар бар екенін және қаншалықты жоғары екенін анықтаңыз? (аммоний нитраты және қос суперфосфат)
- Минералды тыңайтқыштарды пайдаланудың экологиялық аспектілерін талқылау қажет. Минералды тыңайтқыштарды қолданудың қоршаған
ортаға әсері қандай? |
5-12 слайдтар https://bilimland.kz/ru/courses/chemistry-ru/neorganicheskaya-ximiya/ehlementy-i-ix-soedineniya/lesson/mineralnye-udobreniya https://www.youtube.com/watch?time_continue=17&v=rGUw1A0N56E слайды № 12-19 |
|
Сабақтың соңы |
- Тақырыпты бекіту бойынша жұмыс. «Сен маған, мен саған» ойыны. • Жұпта екі сұрақ қойып, оларға «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбына жауап беру қажет. - Сабақты қорытындылайық. Рефлексия: «Жетістік баспалдағы». Оқушылар қандай деңгейде екенін анықтауы және олардың жауаптарын түсіндіруі керек. - Үй жұмысы. «Минералды тыңайтқыштар» тақырыбы бойынша плакат жасау Критерийлер: 1. мазмұны (анықтау, жіктеу, мысалдар, қоректік заттардың рөлі, қоршаған ортаға әсері) 2. эстетика 3. шығармашылық құпталуы (ремусты қосуға болады) 4. А-3 форматтағы парағы
|
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
Топта жұмыс жасағанда белсенді оқушылар қалған оқушыларға көмектесіп отырады. Оқушылардың арасындағы ақпарат алмасу қалған оқушыларға үнемі пайдасын тигізіп отырады. Жұздызшамен белгіленген тапсырмалар- күрделі тапсырмалар |
Сабақты бағалау ретінде оқушылар рефлексияны көрсетеді. Сондай-ақ практикалық жұмыс барысында оқушылар сабақ материалын қалай меңгергендігі белгілі болады. |
Тәжірибелік жұмыс кезінде қауіпсіздік ережелерінің сақталуы. Қоңырау уақытында терезені ашып, бөлменің ауасын тазарту. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
шағым қалдыра аласыз




















