-
Сабақ:10
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:7
Қатысқан оқушылар:
Қатыспағандар:
Сабақтыңтақырыбы
М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
Сабақ мақсаты
М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесіндегі көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалықсұрақ) қолданысын талдау, эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.
-
Жоспар
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Қызығушылықты ояту:
Оқушылар «Шаттық шеңберіне» жиналады. «Бес қадам» ойыны бойынша әрбір 4 оқушы ортаға шығып, тапсырмаларды орындайды. Рет саны бойынша таңдалған 5 оқушы 5 қадам аттап, төмендегі тапсырманы орындауы керек:
-
Шығармадағы 5 адамның есімін ата.
-
Құрмаштың бойындағы 5 қасиетті ата.
-
Адамдардың жіберген 5 қатесін ата.
-
Ауыл иттеріне ұқсамайтын Көксеректің бойындағы 5 ерекшелікті ата.
-
Көксеректің өз тобына қосылғаннан кейінгі өмірінде болған 5 өзгерісті ата.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Мағынаны тану. Жаңа сабақ. М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі
1-тапсырма. Шығарманы композициялық құрылымына құру.
1.Оқиғаның басталуы: Қараадыр табиғаты. Қасқырлар мекені.
2.Оқиғаның байланысы: Адамдар шабуылы. Көксеректі асырауы
3.Оқиғаның дамуы: Көксеректің ауыл тірлігін жатсынуы.
4.Оқиғаның шиеленісуі: Көксеректің өз қандастарына қосылуы
5.Оқиғаның шарықтау шегі: Көксеректің жойқын күшке айналуы.
6.Оқиғаның шешімі: Құрмаштың қазасы. Көксеректің жазасын тартуы.
Дескриптор:
-
Шығарманы композициялық құрылымына құрады.
ҚБ
2-тапсырма. Шығармадан көркемдегіш құралдарды (символ, синекдоха,эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) тауып, төбесіне көркемдегіш құрал түрін жазып қояды.
Оқушылар топқа бірігеді. Мәтіннен тапқан көркемдегіш құралдарды талқылап, «Фишбоун» әдісі арқылы сызбаға түсіреді. Сынып алдында қорғайды.

басы – тақырыптың мәселесі;
үстіңгі сүйектері – көркемдегіш құрал түрлерін жазу;
астыңғы сүйектері – көркемдегіш сөздерге мәтіннен
тапқан мысалдарды жазу;
құйрығы – шығарманың көркем тілі жайлы түйінді сөз.
Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.
Дескриптор:
-
оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;
-
мәтіндегі көркемдегіш құрал түрлеріне кемінде 5 мысал келтіреді;
-
көркемдегіш сөздердің түрлерін үзінді арқылы дәлелдейді.
ҚБ
3-тапсырма
Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, шығарманың көркем тілі жайында ортақ ойларымен бөліседі.
Дескриптор:
-
оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;
-
шығарма жайлы түйінді ой қорытады.
ҚБ
Оқушылар «Шаттық шеңберіне» жиналады. «Бес қадам» ойыны бойынша әрбір
4 оқушы ортаға шығып, тапсырмаларды орындайды. Рет саны бойынша таңдалған 5 оқушы 5 қадам аттап, төмендегі тапсырманы орындауы керек.
Оқушылар шығарманы композициялық құрылымына құрады.
Оқушылар топқа бірігеді. Мәтіннен тапқан көркемдегіш құралдарды талқылап, «Фишбоун» әдісі арқылы сызбаға түсіреді. Сынып алдында қорғайды.
Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, шығарманың көркем тілі жайында ортақ ойларымен бөліседі.
Қалыптастырушы бағалау
- төмен
жауап;
- жақсы
жауап;
-тамаша
жауап!
Қалыптастырушы бағалау
- төмен
жауап;
- жақсы
жауап;
- тамаша
жауап!7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Қима қағаздар
Сабақтың соңы
Кері байланыс
Тапсырмаларды орындау қаншалықты қиын болды?
Келешекте неге назар аударар едіңіз?
Үйге тапсырма: “Ақынға айтарым” деген тақырыпта жұбыңызбен
жеке параққа хат жазып келіңіздер.
-
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары : М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі. 7 сынып
Сабақ жоспары : М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі. 7 сынып
-
Сабақ:10
Мектеп:
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:7
Қатысқан оқушылар:
Қатыспағандар:
Сабақтыңтақырыбы
М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
7.2.2.1 эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау;
7.2.3.1 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау;
Сабақ мақсаты
М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесіндегі көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалықсұрақ) қолданысын талдау, эпикалық, поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау.
-
Жоспар
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
Қызығушылықты ояту:
Оқушылар «Шаттық шеңберіне» жиналады. «Бес қадам» ойыны бойынша әрбір 4 оқушы ортаға шығып, тапсырмаларды орындайды. Рет саны бойынша таңдалған 5 оқушы 5 қадам аттап, төмендегі тапсырманы орындауы керек:
-
Шығармадағы 5 адамның есімін ата.
-
Құрмаштың бойындағы 5 қасиетті ата.
-
Адамдардың жіберген 5 қатесін ата.
-
Ауыл иттеріне ұқсамайтын Көксеректің бойындағы 5 ерекшелікті ата.
-
Көксеректің өз тобына қосылғаннан кейінгі өмірінде болған 5 өзгерісті ата.
Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.
Мағынаны тану. Жаңа сабақ. М. Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің көркемдік ерекшелігі
1-тапсырма. Шығарманы композициялық құрылымына құру.
1.Оқиғаның басталуы: Қараадыр табиғаты. Қасқырлар мекені.
2.Оқиғаның байланысы: Адамдар шабуылы. Көксеректі асырауы
3.Оқиғаның дамуы: Көксеректің ауыл тірлігін жатсынуы.
4.Оқиғаның шиеленісуі: Көксеректің өз қандастарына қосылуы
5.Оқиғаның шарықтау шегі: Көксеректің жойқын күшке айналуы.
6.Оқиғаның шешімі: Құрмаштың қазасы. Көксеректің жазасын тартуы.
Дескриптор:
-
Шығарманы композициялық құрылымына құрады.
ҚБ
2-тапсырма. Шығармадан көркемдегіш құралдарды (символ, синекдоха,эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) тауып, төбесіне көркемдегіш құрал түрін жазып қояды.
Оқушылар топқа бірігеді. Мәтіннен тапқан көркемдегіш құралдарды талқылап, «Фишбоун» әдісі арқылы сызбаға түсіреді. Сынып алдында қорғайды.

басы – тақырыптың мәселесі;
үстіңгі сүйектері – көркемдегіш құрал түрлерін жазу;
астыңғы сүйектері – көркемдегіш сөздерге мәтіннен
тапқан мысалдарды жазу;
құйрығы – шығарманың көркем тілі жайлы түйінді сөз.
Қаңқадағы жазулар қысқа болу керек. Олар тірек сөздерден немесе тақырыптың негізгі ойын ашатын фразалық сөздерден болуы мүмкін.
Дескриптор:
-
оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;
-
мәтіндегі көркемдегіш құрал түрлеріне кемінде 5 мысал келтіреді;
-
көркемдегіш сөздердің түрлерін үзінді арқылы дәлелдейді.
ҚБ
3-тапсырма
Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, шығарманың көркем тілі жайында ортақ ойларымен бөліседі.
Дескриптор:
-
оқушылар тақырыптың негізгі мәселесін анықтайды;
-
шығарма жайлы түйінді ой қорытады.
ҚБ
Оқушылар «Шаттық шеңберіне» жиналады. «Бес қадам» ойыны бойынша әрбір
4 оқушы ортаға шығып, тапсырмаларды орындайды. Рет саны бойынша таңдалған 5 оқушы 5 қадам аттап, төмендегі тапсырманы орындауы керек.
Оқушылар шығарманы композициялық құрылымына құрады.
Оқушылар топқа бірігеді. Мәтіннен тапқан көркемдегіш құралдарды талқылап, «Фишбоун» әдісі арқылы сызбаға түсіреді. Сынып алдында қорғайды.
Оқушылар тапсырманы орындап болған соң, шығарманың көркем тілі жайында ортақ ойларымен бөліседі.
Қалыптастырушы бағалау
- төмен
жауап;
- жақсы
жауап;
-тамаша
жауап!
Қалыптастырушы бағалау
- төмен
жауап;
- жақсы
жауап;
- тамаша
жауап!7-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
Қима қағаздар
Сабақтың соңы
Кері байланыс
Тапсырмаларды орындау қаншалықты қиын болды?
Келешекте неге назар аударар едіңіз?
Үйге тапсырма: “Ақынға айтарым” деген тақырыпта жұбыңызбен
жеке параққа хат жазып келіңіздер.
-
шағым қалдыра аласыз













