Материалдар / Сабақ жоспары • Ресурстары,өндіріс факторлары,экономиканың негізгі сұрақтары 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары • Ресурстары,өндіріс факторлары,экономиканың негізгі сұрақтары 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімдерге ҚМЖ жазуда көмегі тиеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2018
1052
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Пәні:География

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Экономикалық және әлеуметтік география бөлімі

Мектеп: М.Әуезов жом.

Күні: 24.09. 2018 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ғ. Доса

Сынып: 9 а,ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

  • Ресурстары,өндіріс факторлары,экономиканың негізгі сұрақтары


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Қазақстан аумағында кездесетін табиғат ресурстары, минералды ресурстарды пайданалануына қарай топтастыру жер,су және биологиялық байлықтар туралы білу.

Сабақ мақсаттары

  • Қазақстан аумағында кездесетін табиғат ресурстарының түрлерін классификациясын ажырата отырып, баға беру.

  • Қазақстан аумағындағы ірі ресурстық базалаларды анықтау.

  • Қазақстанның дүниежүзілік ресурстағы үлесін білу.

Тілдік мақсаттар

Тірек сөздер мен терминдер:

табиғат ресурстары, ресурстық базалалар,аумақтық үйлесім.

Талқылауға арналған тармақтар:

Қазақстан аумағында кездесетін табиғат ресурстарының таралуына қандай факторлар әсер етеді?


Құндылықтарды дарыту

«Мәңгілік ел» Туған жер бағдарламасы бойынша туған өлкенің табиғатын танып білу барысында балалардың бойына Қазақстандық патриотизм құндылығын қалыптастыру. Оқу мақсаттарына жету үшін жасалынатын іс әрекеттерде құрмет, ашықтық құндылықтары ескеріледі.

Бағалау критерийлері

Қазақстанның минералды ресурстары, жер су және биологиялық ресурстарды пайдаланылуына қарай түсінеді.

  • Қазақстан аумағындағы ірі ресурстық базалаларды анықтап картадан табады.

  • Қазақстанның дүниежүзілік ресурстағы үлесіне баға береді.

Пәнаралық байланыстар

  • Химия пәні. Пайдалы қазбалардың Менделеев кестесіндегі орны.

  • Биология пәні. Биологиялық ресурстардың таралу жағдайы.

АКТ қолдану дағдылары

Сабаққа қажетті интернет желілері материалдарын өңдеу,білім сайттарынан іздеу.

Бастапқы білім

8 сынып.Қазақстанның табиғат ресурстары

Сабақ барысы

Сабақтың басы

10 минут













Сабақтың ортасы

25 минут























Сабақтың соңы 5минут

Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару, сыныптағы оқушыларды өздері таңдаған стикер түрлеріне қарай 4 топқа бөлу. Сынып құрамын түгелдеу, тақтаға күн ретін жазу.

-сабақта қалыпты жұмыс істеуге мүмкіндік жасау ;

- сабақтың өткізу жоспарын көрсету.

Өткен материалды қайталау:

Сұрақ-жауап.

1.Қазақстан экономикалық әлеуетінің артықшылығы неде?

2.Еліміздің өндірістік әлеуетінің қандай артықшылықтары мен қиындықтары бар?

3.Ресурстық әлеуеттің ерекшелігі неде?

Сыни сұрақтар:

1.Ауыл шаруашылығын дамыту тұрғысында еліміздің табиғат жағдайына баға беріңдер.

1.Жергілікті жердегі ауыл шаруашылығы салаларының дамыған түрлері және оның қоршаған ортаға әсері қандай?

Жаңа сабақ.

1.Оқушыларға жеке жұмыс жасау тапсырылады. Кім жылдам?

  1. Қазақстанның табиғат байлықтары.

  2. Минералды ресурстарға ....... жатады.

  3. Қазақстан минералды ресурстар қоры жөнінен әлемде ........ орын алады.

  4. Минералды ресурстар ........ болып топтастырылады.

  5. Сарқылатын ресурстар ............ болып бөлінеді.

  6. Қалпына келмейтін ресурстарға .......... жатады.

  7. Қалпына келетін ......... ресурстары.

  8. Сарқылмайтын ресурстарға ........

  9. Жер ресурсында жарамды жерлер ....... құрайды.

  10. Еліміздің су ресурстарын ........... құрайды?

  11. Биологиялық ресурстарға ............. жатады.

2. Тапсырма № 1

Топпен жұмыс. Постер қорғау.

I топ. Минералды ресурстар.

II топ. Жер және су ресурстары.

III топ. Биологиялық ресурстар.

3.Тапсырма № 2

Кестемен жұмыс:

1.Табиғат ресурстарын пайдалану дәрежесі және болашағы.

Дескриптор.

1.Жаңа терминдер мен ұғымдарды дәптерлеріне жазып, мағынасын ажыратады.

2.Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Топтаса отырып ойланады, талқылайды, 3.Оқушылар бағалау көрсеткіштеріне сүйене отырып, жақсы жауап беруге ұмтылады.

4.Рефлексия «Тепе-теңдік дөңгелегі» Ойды жинақтау, тақырып бойынша қажеттіліктерін анықтау

Бағалау .Оқушылардың жауаптарына орай сабақ барысында ынталандыру және жиынтық бағалау.

Үйге тапсырма: Ресурстары,өндіріс факторлары,экономиканың негізгі сұрақтары. Картамен жұмыс. Пайдалы қазбалардың кен орындарын кескін картаға түсіру.

Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.




Түрлі-түсті стикерлер







Қазақстанның экономикалық картасы



















Атлас



Атлас

Кестемен жұмыс




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

«А» деңгейлі оқушылар- өз бетінше іздене отырып жұмыс жүргізеді.

«В» деңгейлі оқушылар- қосымша сұрақтар мен тапсырмалар арқылы жұмыс жасауына мүмкіндік беру.

«С» деңгейлі оқушылар- А және В деңгейлі оқушылар арқылы бірлескен оқуды ұйымдастыру арқылы қолдау көрсету.

Сұрақ-жауап арқылы,өзіндік жұмытарын бағалау арқылы.

Оқушыларды көңіл-күйлеріне қарай арқылы сабақ барысында ынталандыру және жиынтық бағалау

Сабақ басында оқушылардың зейіндерін бір ортаға шоғырландыру үшін жаттығу жасайды.

Техникалық қауіпсіздік ережелерін, ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




«Тексерілді»...........................

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!