Келісілді: Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары :
С.Сапығалиева _________
|
Пәні |
Дүниетану |
Сынып: 4 |
Күні: 5.10.2015 |
Сабақ: 9 |
||||||||
|
Тақырыбы |
Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жер бетінің өзгеріске ұшырауының сырын түсіну. Адам әрекетінен өзгеріске ұшыраған жерлерді тиімді пайдалану жолдарын білу. |
|||||||||||
|
Нәтижесі |
Жер бетінің өзгеру жолдары туралы түсінеді, жергілікті жерді зерттеп үйренеді. Адам әрекетінің жер бетін өзгертуде пайдалы және зиянды жақтарын айыра біледі. Топтық жұмыстар арқылы ойын еркін жеткізуге, бір шешім қабылдауға үйренеді |
|||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
АКТ ,сын тұрғысынан йлау,Жигсо,сергіту сәті, «ойлан –жұптас-бөліс» , «суретті сөйлет»,. топтық жұмыс бесжолды өлең, постер қорғау, ,диалог, рефлексия. |
|||||||||||
|
Бағалау |
Бағалау парағы (критерийлерге қарап бағалау), смайликтер, топтық бағалау |
|||||||||||
|
Ресурстар, кабинет жабдықталуы, көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, компьютер оқулық, флипчарт, маркер, таратпа парақшалар, бағалау парағы |
|||||||||||
|
Дереккөздер |
К.Жүнісқызы, Ә. Бірмағамбетов, И.Нұғыманов, Н.Жапанбаева Дүниетану, 4- сынып, - Алматы «Атамұра» 2015; |
|||||||||||
|
Кезең |
Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
||||||||
|
Ұйымдастыру |
3 минут |
Оқушылармен амандасу,түгендеу, назарын сабаққа аудару . Оқушыларды топқа бөлу. Бір-біріне жақсы тілектер айту мақсатында «Шаттық шеңберіне» шақырамын. Оқушыларды түрлі-түсті стикер арқылы топқа бөлу |
Оқу құралдарын дайындау, стикер түрлеріне байланысты топқа бөлінеді, |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасын сүрау |
8 минут |
Өтілген материалдар бойынша әр топқа интербелсенді тақтадан бірнеше сұрақтар қоямын. -Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығы неде? -Тауды қандай шаруашылыққа пайдаланады? -Көктемде таулы жерлерде қандай табиғаттың қолайсыз жағдайлары болуы мүмкін? «Кім жылдам?» тақтадан Қазақстанның физикалық картасы көрсетіліп, оқушылар Сарыарқаны, Алтайды, Тянь-Шаньды табады |
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. Постер қорғайды. Өтілген материал бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|
||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
4минут |
«Миға шабуыл»Жер бетінің өзгеруін қалай түсінесіңдер? Жұптасып ой бөлісіп, топта талқылаңдар |
Өз ойларын топ мүшелерімен бөлісіп, қорытындысын айтады |
|
||||||||
|
Мағынаны ажырату |
10 минут
|
Табиғат ресурстарын пайдалану көлемінің артуы, тұрған ортаның өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануынын, өсуі, адамзаттың энергиямен қарулануының артуы жаңа заттар жасап өндірістің жаңа салаларының пайда болуы, ауыл шаруашылығын интенсивтендіру, халқы көп ірі қалалардың көбеюі негізгі шешімін тезірек табатын мәселелердің қатарына жатады. Соңғы ондаған жылдар ішінде табиғат ресурстарын пайдаланудың артуына байланысты адамзаттың табиғатқа тигізетін әсері өте күшейді. Адамзат өндірістік қызмет процесіне барған сайын табиғатты елеулі өзгерістерге ұшыратушы, табиғаттағы геологиялық жүйенін зат алмасуының тепе-теңдік құрылымын бұзушы қуатты фактор ретінде көрінеді. биосфераға адам қолымен жасалған бұрын белгісіз болып келген жаңа заттар барған сайын кәптеп түсуде. -Адам өзінің әрекеттерімен дала топырақтарын құнарландыру үшін қандай пайда, қандай зиян келтіреді? «Зиян. Пайда» кестесін құр.
|
Слайдқа қарап оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды..Оқулықты оқи отырып, білімдерін жетілдіреді, топ ішінде талдай отырып, бір-біріне түсіндіреді. . |
|
||||||||
|
Сергіту сәті |
2 минут |
Сергіту сәтін интерактивті тақтадан көрсету |
Оқушылар орынына тұрып сергіту сәтін орындайды. |
|
||||||||
|
Ой толғаныс
|
10 минут
|
Мәтінмен танысуды тапсырады І.Әр топқа тапсырма беріледі . Ітоп. Адам жер бетін қалай өзгертеді? ІІтоп. Жер бетінің өзгеруі немен байланысты? ІІІтоп. Террикондар туралы түсінік беру? IY топ: Жер бетін өзгертуде адамның пайдалы және зиянды әрекеті? Постерге түсіруін қадағалайды. ІІ.Оқушылардың картамен жұмыс жасауын қадағалайды. Бес жолды өлең Зат есім: Табиғат Етістік: қорғалады, сақталады Сын есім: бай, пайдалы, таза Сөйлем: Табиғат-бұл біздің байлығымыз Синоним: зкология
|
Өз ойларын ортаға салады, тапсырманы орындайды, . Оқушылар берілген постерге тапсырманы орындайды. Постерге түсіріп, спикер қорғайды. Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс жасайды |
|
||||||||
|
Бағалау |
3 минут |
Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау Бағалау парақшасы арқылы оқушылар белсенділігін анықтайды. |
Топтың бағалау парақтары арқылы топ басшысы есеп береді
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма. |
2 минут |
Үйге тапсырма береді, Қорытындылайды Адамның әрекетінен жер бетінің өзгеруінің пайдасы мен зияны туралы кесте толтыру. |
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады. Оқушылар өз пікірлерін, сезімдерін екі сөз, бір тілек жазып жабыстырады. |
|
||||||||
|
Рефлексия |
3 минут |
Сабақтың мақсатына орай қандай нәтижеге қол жеткізгені туралы сұрау Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша қорытындылату |
Не үйрендім? Не білгім келеді? Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер, талап-тілектер |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі" 4-сынып
Сабақ жоспары "Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі" 4-сынып
Келісілді: Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары :
С.Сапығалиева _________
|
Пәні |
Дүниетану |
Сынып: 4 |
Күні: 5.10.2015 |
Сабақ: 9 |
||||||||
|
Тақырыбы |
Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі. |
|||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Жер бетінің өзгеріске ұшырауының сырын түсіну. Адам әрекетінен өзгеріске ұшыраған жерлерді тиімді пайдалану жолдарын білу. |
|||||||||||
|
Нәтижесі |
Жер бетінің өзгеру жолдары туралы түсінеді, жергілікті жерді зерттеп үйренеді. Адам әрекетінің жер бетін өзгертуде пайдалы және зиянды жақтарын айыра біледі. Топтық жұмыстар арқылы ойын еркін жеткізуге, бір шешім қабылдауға үйренеді |
|||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
АКТ ,сын тұрғысынан йлау,Жигсо,сергіту сәті, «ойлан –жұптас-бөліс» , «суретті сөйлет»,. топтық жұмыс бесжолды өлең, постер қорғау, ,диалог, рефлексия. |
|||||||||||
|
Бағалау |
Бағалау парағы (критерийлерге қарап бағалау), смайликтер, топтық бағалау |
|||||||||||
|
Ресурстар, кабинет жабдықталуы, көрнекіліктер |
Интерактивті тақта, компьютер оқулық, флипчарт, маркер, таратпа парақшалар, бағалау парағы |
|||||||||||
|
Дереккөздер |
К.Жүнісқызы, Ә. Бірмағамбетов, И.Нұғыманов, Н.Жапанбаева Дүниетану, 4- сынып, - Алматы «Атамұра» 2015; |
|||||||||||
|
Кезең |
Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
||||||||
|
Ұйымдастыру |
3 минут |
Оқушылармен амандасу,түгендеу, назарын сабаққа аудару . Оқушыларды топқа бөлу. Бір-біріне жақсы тілектер айту мақсатында «Шаттық шеңберіне» шақырамын. Оқушыларды түрлі-түсті стикер арқылы топқа бөлу |
Оқу құралдарын дайындау, стикер түрлеріне байланысты топқа бөлінеді, |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасын сүрау |
8 минут |
Өтілген материалдар бойынша әр топқа интербелсенді тақтадан бірнеше сұрақтар қоямын. -Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығы неде? -Тауды қандай шаруашылыққа пайдаланады? -Көктемде таулы жерлерде қандай табиғаттың қолайсыз жағдайлары болуы мүмкін? «Кім жылдам?» тақтадан Қазақстанның физикалық картасы көрсетіліп, оқушылар Сарыарқаны, Алтайды, Тянь-Шаньды табады |
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. Постер қорғайды. Өтілген материал бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|
||||||||
|
Қызығушылықты ояту |
4минут |
«Миға шабуыл»Жер бетінің өзгеруін қалай түсінесіңдер? Жұптасып ой бөлісіп, топта талқылаңдар |
Өз ойларын топ мүшелерімен бөлісіп, қорытындысын айтады |
|
||||||||
|
Мағынаны ажырату |
10 минут
|
Табиғат ресурстарын пайдалану көлемінің артуы, тұрған ортаның өндіріс және тұтыну қалдықтарымен ластануынын, өсуі, адамзаттың энергиямен қарулануының артуы жаңа заттар жасап өндірістің жаңа салаларының пайда болуы, ауыл шаруашылығын интенсивтендіру, халқы көп ірі қалалардың көбеюі негізгі шешімін тезірек табатын мәселелердің қатарына жатады. Соңғы ондаған жылдар ішінде табиғат ресурстарын пайдаланудың артуына байланысты адамзаттың табиғатқа тигізетін әсері өте күшейді. Адамзат өндірістік қызмет процесіне барған сайын табиғатты елеулі өзгерістерге ұшыратушы, табиғаттағы геологиялық жүйенін зат алмасуының тепе-теңдік құрылымын бұзушы қуатты фактор ретінде көрінеді. биосфераға адам қолымен жасалған бұрын белгісіз болып келген жаңа заттар барған сайын кәптеп түсуде. -Адам өзінің әрекеттерімен дала топырақтарын құнарландыру үшін қандай пайда, қандай зиян келтіреді? «Зиян. Пайда» кестесін құр.
|
Слайдқа қарап оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды..Оқулықты оқи отырып, білімдерін жетілдіреді, топ ішінде талдай отырып, бір-біріне түсіндіреді. . |
|
||||||||
|
Сергіту сәті |
2 минут |
Сергіту сәтін интерактивті тақтадан көрсету |
Оқушылар орынына тұрып сергіту сәтін орындайды. |
|
||||||||
|
Ой толғаныс
|
10 минут
|
Мәтінмен танысуды тапсырады І.Әр топқа тапсырма беріледі . Ітоп. Адам жер бетін қалай өзгертеді? ІІтоп. Жер бетінің өзгеруі немен байланысты? ІІІтоп. Террикондар туралы түсінік беру? IY топ: Жер бетін өзгертуде адамның пайдалы және зиянды әрекеті? Постерге түсіруін қадағалайды. ІІ.Оқушылардың картамен жұмыс жасауын қадағалайды. Бес жолды өлең Зат есім: Табиғат Етістік: қорғалады, сақталады Сын есім: бай, пайдалы, таза Сөйлем: Табиғат-бұл біздің байлығымыз Синоним: зкология
|
Өз ойларын ортаға салады, тапсырманы орындайды, . Оқушылар берілген постерге тапсырманы орындайды. Постерге түсіріп, спикер қорғайды. Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс жасайды |
|
||||||||
|
Бағалау |
3 минут |
Формативті бағалау: Оқушыларды мадақтап, бағалау Бағалау парақшасы арқылы оқушылар белсенділігін анықтайды. |
Топтың бағалау парақтары арқылы топ басшысы есеп береді
|
|
||||||||
|
Үйге тапсырма. |
2 минут |
Үйге тапсырма береді, Қорытындылайды Адамның әрекетінен жер бетінің өзгеруінің пайдасы мен зияны туралы кесте толтыру. |
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады. Оқушылар өз пікірлерін, сезімдерін екі сөз, бір тілек жазып жабыстырады. |
|
||||||||
|
Рефлексия |
3 минут |
Сабақтың мақсатына орай қандай нәтижеге қол жеткізгені туралы сұрау Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша қорытындылату |
Не үйрендім? Не білгім келеді? Келесі сабаққа ұсыныс пікірлер, талап-тілектер |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз













