|
Пән: Жаратылыстану Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Қатысқандар саны: - Қатыспағандар саны: - |
|
Сабақ тақырыбы: |
Адамдар жануарлардан не алады? |
|
Оқу мақсаты: |
1.2.2.1. жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. 1.1.1.1қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Дала және үй жануарларын біледі.
Оқушылардың кейбірі: Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын табады.
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар академиялық тілді пайдалана отырып, жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдауды түсінеді. Пәнге тән лексика мен терминология: жабайы және үй жануары; өсімдік; Талқылауға арналған сұрақтар:
бар?
жануарлары бар?
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбек пен шығармашылық. Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, жан-жануарларға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.Топпен және жұппен жұмыс орындау барысында ынтымақтастық құндылықтар қалыптасады.
|
|
Пәнаралық байланыстар: |
Казақ тілі, математика, жаратылыстану, көркем еңбек. |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интерактивті тақта. |
|
Бастапқы білім : |
Алдыңғы бөлімде жануарлардың түрлерін,үй жануарлары мен дала жануарларының айырмашылығын , оларды адамдар қалай күтіп баптайтынын біледі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Пазл құрастыру» әдісі Пазлды төрт бөлікке бөліп тасталады, оқушылар одан қой, қасқыр, тауықты құрастырып шығу керек. Пазлда қасқыр , қой, тауық жануарларының суреті шығады , сурет бойынша үш топқа бөлінеді. Жеке жұмыс «Ромбтағы сұрақтар» әдісі. (оқушылар бір – бірінің өткен сабақты қаншалықты білетінің пысықтайды) Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін қандай жануарлар? Жануарлардың қандай түрлері бар. Жануарлармен немен қоректенеді? Жануар мен өсімдіктің айырмашылығы неде деп ойлайсың? Жабайы жануарлар мен үй жануарының пайдасы бар ма? т.б. сұрақтар қойылады. ҚБ – Мұғалімнің ауызша бағалауы |
пазл
Интерактивті тақта
Ромбтағы сұрақтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 3 мин 4 мин 3 мин |
Жаңа тақырыпты хабарлау (Т)Топтық жұмыс «Сәйкестендір» әдісі әр топқа үй жануарларының суреттері және тірек суреттер беріледі 1.Тапсырма: - Суреттегі жануар - жануардың қай түріне жататынын ажырат. - Суреттегі жануарлардан қандай өнімдер алады?
Сиырдан, тауықтан , қояннан алатын өнімдерді тірек суретпен сәйкестендір Тірек суреттер: (ет, сүт, жұмыртқа, май құрт,жүнін, жұмыртқа, шұбат, қымыз,мамық, қоян еті, қоянның терісі) ҚБ - «Бас бармақ» әдісі әр топ бір-бірі , мұғалімнің бағалауы (Ж)«Диалогтық оқыту» әдісі арқылы ашық сұрақтарға жауап береді. - Жануарлар қандай өнімдер алынады? - Адамға қандай пайдасы бар ? - Үйде ұстайтын жануарларды білесің бе? - Өрмекшілер үй жануарларына жата ма? ҚБ - мұғалімнің ауызша бағалауы Жарайсың! бәрекелді! - Үй жануарларының етінен - ет әрі шұжықтар жасайды. -Дала және үй жануарларының терісін, жүнін және құстардың мамығын киім кешек пен аяқ киім дайындауға пайдаланады. Адам - үй жануарының етін, сүтін пайдалады.Сүтінен май ,ірімшік, құрт жасайды. Түйенің сүті – шұбат Жылқы сүті – қымыз - олар пайдалы сусындар. Қаз,үйрек, тауықтан – мамық, ет, жұмыртқа алады Жеке жұмыс. «Зерттеу әдісі» Суреттің мазмұны ашылады. Оқулықтағы ұсынылған заттардың ішінен үй жануарларынан алынған өнімді тауып, зерттеу жұмысын жүргізу.
А) сурет бойынша әңгімеле. В) Үй жануарларынан алынатын өнімдерді айт. С) Күнделікті өздерінің тұтынатын өнімдерін ажыратады. ҚБ - «Бағдаршам әдісі» Сергіту сәті: «Бұл қай жануар» (жай әуен ойлап тұрады. Бір оқушының басына бір жануардың суреті кигізілді, сыныптағы оқушылар қандай жануар екенін мимика арқылы көрсетелі, оқушы бұл қай жануар екенін тауы керек) Жұптық жұмыс Кесте бойынша өсімдіктер мен жануарлардың көбею жолын салыстыра әңгімеле.
ҚБ – «Жұлдызша» әдісі арқылы жұбын бағалайды. Дәптермен жұмыс: 1 тапсырма: Адамдар жануарлардан не алады? Жануарлардан алатын өнімдерді боя
ҚБ - Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Тірек суреттер, жануарлардың суреттері
Интерактивті тақта
Оқулық
Дәптер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
1 мин |
Тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Әр қатардағы жануарлар тобын атаңыз. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін салыңыз..
Бағалау критерийі Білім алушы суреттегі жануарлар тобын атайды; - бірінші қатарға жабайы жануардың суретін салады; - екінші қатарға үй жануарының суретін салады. Дескриптор: Білім алушы - жабайы жануарларды анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады; - үй жануарларын анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады
Рефлексия
|
Алма суреттері |
||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары ар-қылы оқушылардың деңейін анықтау мақсатында төмендегідей тапсырма ұсынылды. А деңгейі: Жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін ажырата алады. Сдеңгейі: Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын тауып , жануарлар мен өсімдіктердің айырмашылығын, пайдасы мен ұқсастығын ажыратады |
Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін анықтау мақсатында қолданылған ҚБ әдістері: Мұғалімнің ауызша кері байланысы Қолпаштау, мадақтау «Басбарбақ» әдіс арқылы бағалау «Бағдаршам әдісі» «Жұлдызша» әдісі Оқушылар бірін-бірі бағалап,мұғалім кері байланыс ұсынады
|
Интерактивті тақтаны уақыттан тыс қолданбау. Сабақ кезіндегі қауіпсіздікті сақтау. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Адамдар жануарлардан не алады? " 1 сынып
Сабақ жоспары "Адамдар жануарлардан не алады? " 1 сынып
|
Пән: Жаратылыстану Күні: Сынып: 1 |
Мектеп: Қатысқандар саны: - Қатыспағандар саны: - |
|
Сабақ тақырыбы: |
Адамдар жануарлардан не алады? |
|
Оқу мақсаты: |
1.2.2.1. жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау. 1.1.1.1қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру. |
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Дала және үй жануарларын біледі.
Оқушылардың кейбірі: Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын табады.
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар академиялық тілді пайдалана отырып, жануарлардың негізгі белгілерін тұжырымдауды түсінеді. Пәнге тән лексика мен терминология: жабайы және үй жануары; өсімдік; Талқылауға арналған сұрақтар:
бар?
жануарлары бар?
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Еңбек пен шығармашылық. Оқушыларды еңбек сүйгіштікке, жан-жануарларға қамқорлық көрсетуге тәрбиелеу.Топпен және жұппен жұмыс орындау барысында ынтымақтастық құндылықтар қалыптасады.
|
|
Пәнаралық байланыстар: |
Казақ тілі, математика, жаратылыстану, көркем еңбек. |
|
АКТ қолдану дағдылары: |
Интерактивті тақта. |
|
Бастапқы білім : |
Алдыңғы бөлімде жануарлардың түрлерін,үй жануарлары мен дала жануарларының айырмашылығын , оларды адамдар қалай күтіп баптайтынын біледі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру «Пазл құрастыру» әдісі Пазлды төрт бөлікке бөліп тасталады, оқушылар одан қой, қасқыр, тауықты құрастырып шығу керек. Пазлда қасқыр , қой, тауық жануарларының суреті шығады , сурет бойынша үш топқа бөлінеді. Жеке жұмыс «Ромбтағы сұрақтар» әдісі. (оқушылар бір – бірінің өткен сабақты қаншалықты білетінің пысықтайды) Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін қандай жануарлар? Жануарлардың қандай түрлері бар. Жануарлармен немен қоректенеді? Жануар мен өсімдіктің айырмашылығы неде деп ойлайсың? Жабайы жануарлар мен үй жануарының пайдасы бар ма? т.б. сұрақтар қойылады. ҚБ – Мұғалімнің ауызша бағалауы |
пазл
Интерактивті тақта
Ромбтағы сұрақтар |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 7 мин 7 мин 3 мин 4 мин 3 мин |
Жаңа тақырыпты хабарлау (Т)Топтық жұмыс «Сәйкестендір» әдісі әр топқа үй жануарларының суреттері және тірек суреттер беріледі 1.Тапсырма: - Суреттегі жануар - жануардың қай түріне жататынын ажырат. - Суреттегі жануарлардан қандай өнімдер алады?
Сиырдан, тауықтан , қояннан алатын өнімдерді тірек суретпен сәйкестендір Тірек суреттер: (ет, сүт, жұмыртқа, май құрт,жүнін, жұмыртқа, шұбат, қымыз,мамық, қоян еті, қоянның терісі) ҚБ - «Бас бармақ» әдісі әр топ бір-бірі , мұғалімнің бағалауы (Ж)«Диалогтық оқыту» әдісі арқылы ашық сұрақтарға жауап береді. - Жануарлар қандай өнімдер алынады? - Адамға қандай пайдасы бар ? - Үйде ұстайтын жануарларды білесің бе? - Өрмекшілер үй жануарларына жата ма? ҚБ - мұғалімнің ауызша бағалауы Жарайсың! бәрекелді! - Үй жануарларының етінен - ет әрі шұжықтар жасайды. -Дала және үй жануарларының терісін, жүнін және құстардың мамығын киім кешек пен аяқ киім дайындауға пайдаланады. Адам - үй жануарының етін, сүтін пайдалады.Сүтінен май ,ірімшік, құрт жасайды. Түйенің сүті – шұбат Жылқы сүті – қымыз - олар пайдалы сусындар. Қаз,үйрек, тауықтан – мамық, ет, жұмыртқа алады Жеке жұмыс. «Зерттеу әдісі» Суреттің мазмұны ашылады. Оқулықтағы ұсынылған заттардың ішінен үй жануарларынан алынған өнімді тауып, зерттеу жұмысын жүргізу.
А) сурет бойынша әңгімеле. В) Үй жануарларынан алынатын өнімдерді айт. С) Күнделікті өздерінің тұтынатын өнімдерін ажыратады. ҚБ - «Бағдаршам әдісі» Сергіту сәті: «Бұл қай жануар» (жай әуен ойлап тұрады. Бір оқушының басына бір жануардың суреті кигізілді, сыныптағы оқушылар қандай жануар екенін мимика арқылы көрсетелі, оқушы бұл қай жануар екенін тауы керек) Жұптық жұмыс Кесте бойынша өсімдіктер мен жануарлардың көбею жолын салыстыра әңгімеле.
ҚБ – «Жұлдызша» әдісі арқылы жұбын бағалайды. Дәптермен жұмыс: 1 тапсырма: Адамдар жануарлардан не алады? Жануарлардан алатын өнімдерді боя
ҚБ - Мұғалімнің ауызша бағалауы |
Тірек суреттер, жануарлардың суреттері
Интерактивті тақта
Оқулық
Дәптер
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
1 мин |
Тапсырма Суреттерге мұқият қараңыз. Әр қатардағы жануарлар тобын атаңыз. Бос орынға сол топқа жататын жануардың суретін салыңыз..
Бағалау критерийі Білім алушы суреттегі жануарлар тобын атайды; - бірінші қатарға жабайы жануардың суретін салады; - екінші қатарға үй жануарының суретін салады. Дескриптор: Білім алушы - жабайы жануарларды анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады; - үй жануарларын анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады
Рефлексия
|
Алма суреттері |
||||||||||||
|
Саралау тапсырмалары ар-қылы оқушылардың деңейін анықтау мақсатында төмендегідей тапсырма ұсынылды. А деңгейі: Жануарлар мен өсімдіктердің түрлерін ажырата алады. Сдеңгейі: Жануарлар мен өсімдіктердің ұқсастығын тауып , жануарлар мен өсімдіктердің айырмашылығын, пайдасы мен ұқсастығын ажыратады |
Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін анықтау мақсатында қолданылған ҚБ әдістері: Мұғалімнің ауызша кері байланысы Қолпаштау, мадақтау «Басбарбақ» әдіс арқылы бағалау «Бағдаршам әдісі» «Жұлдызша» әдісі Оқушылар бірін-бірі бағалап,мұғалім кері байланыс ұсынады
|
Интерактивті тақтаны уақыттан тыс қолданбау. Сабақ кезіндегі қауіпсіздікті сақтау. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















