|
Мектеп: Мұғалімнің аты- жөні: Сынып: |
Ортақ тақырып: 2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен Бөлімше: 3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриоттық. |
|
Күні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырып: |
Адамдар не үшін еңбек етеді? |
|
Оқыту мақсаты |
3.3.5.2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаттары (Күтілетін нәтижелер) |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
|
|
|
Кейбір оқушылар: Қоғамның, мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіреді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: – жауапты нақтылау үшін өмірден мысалдар келтіреді; оқулықтағы мәтіннен алған ақпараттарды қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Еңбек, қажеттіліктерді қамтамасыз ету, физикалық еңбек, ақыл-ой еңбегі Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер Еңбек арқылы адам дамиды. Еңбек арқылы адам өз қажеттіліктерін өтейді. Талқыланатын мәселелер: Еңбек дегеніміз не? Адам не үшін еңбек етеді? Адамның қандай қажеттіліктері бар? Еңбектің арқасында осы қажеттіліктерді қалай қамтамасыз етуге болады? Адамның, отбасының, қоғамның, мемлекеттің дамуына еңбектің тигізер әсері қандай? |
|
|
Алдыңғы білімдер |
Балалардың еңбек туралы, көп адамдардың еңбектенетіні жайлы, сонымен қатар, еңбек адамды дамытатыны жайлы білімдері (2-сыныптың материалдарынан). |
|
|
Сабақ жоспары |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Ой қозғау 7 мин. |
Уәждеме. Стартер.
Біздің білім алғымыз келеді. Ол да еңбек. Төмендегі жұмбақта не жайлы айтылған. Жауабын шеш. Бір нәрсе білмегенді білгізеді, Өзіңді тұрсаң қарап күлгізеді. Жалғанда әңгімесі сондай қызық, Жаныңды тыңдай берсең кіргізеді. (Кітап)
|
|
|
|
«Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» Қосалқы алғы бетті қарап шығыңдар. Бұл бөлімде қандай тақырыптарды сөз ететін боламыз? 1. Сабақтың тақырыбын анықтау.
Ертелі-кеш бақшаны Қазады әкем күрекпен. Дейді ол жұмысты көршілер Ел көгерер ... (еңбекпен).
|
|
|
Жаңа сабақ 30 мин |
1. (Ұ) Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. Мұғалім-оқушы диалогі – Балалар, кластерді толтыруды ұсынамын. Адамдар не үшін еңбектенеді? |
Қағаз, маркер Оқулық Еңбек құралдарының және қол еңбегін алмастырған мәшинелердің иллюстрациялары. Мысалы: қол орақ және комбайн, күрек және мотосоқа. |
|
|
(оқушылар өз ойларын айтады, мұғалім тақтаға бекітілген қағаздарға жазады) |
|
|
|
2. (Ө) Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Оқудың коммуникативтік дағдыларын |
|
|
|
дамыту. |
|
|
|
– Мәтіннің бірінші бөлігін оқыңдар. Сұрақтарға жауап беріңдер. Өз ойларыңды |
|
|
|
өмірден мысалдар келтіре отырып, дәлелдеңдер. |
|
|
|
(Ж) Сөйлеудің, тыңдаудың коммуникативтік дағдыларын дамыту |
|
|
|
– Екіден отырып, «Талқылау», «Бақылау, зерттеу» айдарларындағы |
|
|
|
тапсырмаларды орындаңдар. |
|
|
|
Тапсырма орындалған соң: |
|
|
|
– Адамның дамуы үшін еңбек қажет екенін дәлелдеңдер. |
|
|
|
– Еңбек құралдары, еңбектің әдістері қалай өзгергеніне мысалдар келтіріңдер. |
|
|
|
– Отбасы үшін еңбектің маңызды екенін дәлелдеңдер. |
|
|
|
– Қоғам мен мемлекет еңбексіз еш дамымайтынын дәлелдеңдер. |
|
|
|
3. Сергіту сәті |
|
|
|
Ендi бiз демаламыз, Айналаны шоламыз. |
|
|
Қол-аяқты кезекпен, Оңға-солға созамыз. Күн шыққанда сүйiнiп, Бәйшешектей иiлiп, Бiз тынығып аламыз. Жиi-жиi жаттығып, Үлкен кiсi боламыз. / Б.Бөрiбаев/ 4. (Ұ) Жіктеу. Мұғалім-оқушы диалогі Тақтаға көрнекі суреттер ілінеді.
(Ө) Коммуникативтік дағдыларды дамыту (оқу)
5. (Ө) Оқудың, жазудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. Тапсырмаларды орындау. Өздік жұмыс |
Әртүрлі мамандықтағы адамдар бейнеленген көрнекі суреттер (ақыл- ой және дене еңбегі) Оқулық Дәптер |
|||
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
|
||
|
«Еңбек не үшін қажет?» деген сұраққа жауап береді және жауабын негіздейді. |
|
||||
|
Мақалдың басын соңымен дұрыс қосады. |
|
||||
|
Ақыл-ой еңбегі мен дене еңбегінің мамандықтарына |
|
||||
|
|
|
мысалдар келтіреді. |
|
|
|
|
ҚБ: Өзара бағалау (екі оқушы) Талқылау: – Ақыл-ой еңбегі дене еңбегімен қалай байланысады? Мысалдар келтіріңдер. 6. Сабақтың тақырыбы бойынша қорытынды – Сабақтың тақырыбы бойынша қандай қорытынды шығаруға болады? |
|||||
|
Рефлексия 3 мин |
Ал енді кластерге келейік.
|
Сабақтың басында дайындалған кластер |
|||
|
Үй тапсырмасы |
Тапсырмаларды орындаңдар. Ата-анаңнан немесе үйдегі үлкендерден сұхбат алу. Ата-анаңның еңбек жолында қалай дамығанын білу. Хабарлама дайындау. |
Дәптер |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Адамдар не үшін еңбек етеді?" 3 сынып
Сабақ жоспары "Адамдар не үшін еңбек етеді?" 3 сынып
|
Мектеп: Мұғалімнің аты- жөні: Сынып: |
Ортақ тақырып: 2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен Бөлімше: 3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриоттық. |
|
Күні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырып: |
Адамдар не үшін еңбек етеді? |
|
Оқыту мақсаты |
3.3.5.2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаттары (Күтілетін нәтижелер) |
Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
|
|
|
Кейбір оқушылар: Қоғамның, мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіреді. |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: – жауапты нақтылау үшін өмірден мысалдар келтіреді; оқулықтағы мәтіннен алған ақпараттарды қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Еңбек, қажеттіліктерді қамтамасыз ету, физикалық еңбек, ақыл-ой еңбегі Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер Еңбек арқылы адам дамиды. Еңбек арқылы адам өз қажеттіліктерін өтейді. Талқыланатын мәселелер: Еңбек дегеніміз не? Адам не үшін еңбек етеді? Адамның қандай қажеттіліктері бар? Еңбектің арқасында осы қажеттіліктерді қалай қамтамасыз етуге болады? Адамның, отбасының, қоғамның, мемлекеттің дамуына еңбектің тигізер әсері қандай? |
|
|
Алдыңғы білімдер |
Балалардың еңбек туралы, көп адамдардың еңбектенетіні жайлы, сонымен қатар, еңбек адамды дамытатыны жайлы білімдері (2-сыныптың материалдарынан). |
|
|
Сабақ жоспары |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Ой қозғау 7 мин. |
Уәждеме. Стартер.
Біздің білім алғымыз келеді. Ол да еңбек. Төмендегі жұмбақта не жайлы айтылған. Жауабын шеш. Бір нәрсе білмегенді білгізеді, Өзіңді тұрсаң қарап күлгізеді. Жалғанда әңгімесі сондай қызық, Жаныңды тыңдай берсең кіргізеді. (Кітап)
|
|
|
|
«Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен» Қосалқы алғы бетті қарап шығыңдар. Бұл бөлімде қандай тақырыптарды сөз ететін боламыз? 1. Сабақтың тақырыбын анықтау.
Ертелі-кеш бақшаны Қазады әкем күрекпен. Дейді ол жұмысты көршілер Ел көгерер ... (еңбекпен).
|
|
|
Жаңа сабақ 30 мин |
1. (Ұ) Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. Мұғалім-оқушы диалогі – Балалар, кластерді толтыруды ұсынамын. Адамдар не үшін еңбектенеді? |
Қағаз, маркер Оқулық Еңбек құралдарының және қол еңбегін алмастырған мәшинелердің иллюстрациялары. Мысалы: қол орақ және комбайн, күрек және мотосоқа. |
|
|
(оқушылар өз ойларын айтады, мұғалім тақтаға бекітілген қағаздарға жазады) |
|
|
|
2. (Ө) Оқулықтағы мәтінмен жұмыс. Оқудың коммуникативтік дағдыларын |
|
|
|
дамыту. |
|
|
|
– Мәтіннің бірінші бөлігін оқыңдар. Сұрақтарға жауап беріңдер. Өз ойларыңды |
|
|
|
өмірден мысалдар келтіре отырып, дәлелдеңдер. |
|
|
|
(Ж) Сөйлеудің, тыңдаудың коммуникативтік дағдыларын дамыту |
|
|
|
– Екіден отырып, «Талқылау», «Бақылау, зерттеу» айдарларындағы |
|
|
|
тапсырмаларды орындаңдар. |
|
|
|
Тапсырма орындалған соң: |
|
|
|
– Адамның дамуы үшін еңбек қажет екенін дәлелдеңдер. |
|
|
|
– Еңбек құралдары, еңбектің әдістері қалай өзгергеніне мысалдар келтіріңдер. |
|
|
|
– Отбасы үшін еңбектің маңызды екенін дәлелдеңдер. |
|
|
|
– Қоғам мен мемлекет еңбексіз еш дамымайтынын дәлелдеңдер. |
|
|
|
3. Сергіту сәті |
|
|
|
Ендi бiз демаламыз, Айналаны шоламыз. |
|
|
Қол-аяқты кезекпен, Оңға-солға созамыз. Күн шыққанда сүйiнiп, Бәйшешектей иiлiп, Бiз тынығып аламыз. Жиi-жиi жаттығып, Үлкен кiсi боламыз. / Б.Бөрiбаев/ 4. (Ұ) Жіктеу. Мұғалім-оқушы диалогі Тақтаға көрнекі суреттер ілінеді.
(Ө) Коммуникативтік дағдыларды дамыту (оқу)
5. (Ө) Оқудың, жазудың коммуникативтік дағдыларын дамыту. Тапсырмаларды орындау. Өздік жұмыс |
Әртүрлі мамандықтағы адамдар бейнеленген көрнекі суреттер (ақыл- ой және дене еңбегі) Оқулық Дәптер |
|||
|
|
Бағалау критерийлері |
Дескрипторлар |
|
||
|
«Еңбек не үшін қажет?» деген сұраққа жауап береді және жауабын негіздейді. |
|
||||
|
Мақалдың басын соңымен дұрыс қосады. |
|
||||
|
Ақыл-ой еңбегі мен дене еңбегінің мамандықтарына |
|
||||
|
|
|
мысалдар келтіреді. |
|
|
|
|
ҚБ: Өзара бағалау (екі оқушы) Талқылау: – Ақыл-ой еңбегі дене еңбегімен қалай байланысады? Мысалдар келтіріңдер. 6. Сабақтың тақырыбы бойынша қорытынды – Сабақтың тақырыбы бойынша қандай қорытынды шығаруға болады? |
|||||
|
Рефлексия 3 мин |
Ал енді кластерге келейік.
|
Сабақтың басында дайындалған кластер |
|||
|
Үй тапсырмасы |
Тапсырмаларды орындаңдар. Ата-анаңнан немесе үйдегі үлкендерден сұхбат алу. Ата-анаңның еңбек жолында қалай дамығанын білу. Хабарлама дайындау. |
Дәптер |
|||
шағым қалдыра аласыз













