Материалдар / Сабақ жоспары: "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары: "Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Ақпан 2021
5612
20 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім

"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея.

ПедагогтіңТ.А.Ә.

Казыбаева Ултуган Амыракыновна

Күні:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сынып:

11

Сабақтың тақырыбы

"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.3.2.1 «Алаш» ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: Алаш қозғалысының тарихи негіздерін біледі;

Көпшілігі: Алаш зиялыларының ұстанымдары мен озық идеяларын талдайды; Кейбірі:«Алаш» ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздерін бағалайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критериі

«Алаш» ұлттық идеясына сипаттама береді

Тілдік мақсат

Оқушылар: Алаш идеясының негізгі ұстанымдарын талдайды (оқылым, жазылым), топта талқылайды (айтылым, тыңдалым)

Негізгі ұғымдар мен лексикология: Алаш қозғалысы, Алаш партиясы, Алаш зиялылары, Алаш автономиясы, Алаш орда

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Алаш» ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері неде? Бұл мәселе туралы саралап айта аласыздар ма?

Диалогқа/жазылымға арналған сөзтіркестері:

Алаш идеясының негізгі ұстанымдары...; Алаш идеясының өзегі... деп ойлаймын Жазылымға арналған тапсырмалар:

«Алаш» қоғамдық ой және ұлттық идея» графикалық органайзер

Тарихи концепт

Өзгеріс пен сабақтастық

Құндылықтарға баулу

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, жалпыадамзаттық құндылықтар

Пәнаралық байланыс

Дүниежүзі тарихы тарихы, Әдебиет

Алдыңғы білім

«Алаш» ұлттық идеясы, қайраткерлері туралы біледі


Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі

(Ұ) «Серпілген сауал» әдісі

Алаш,Үш жүз, Түркістан туралы не білесіздер?

(М) Сабақтың оқу мақсаты мен критерийлерімен таныстыру


Стикерде жапсырыл ған жазбалар бойынша

сұрақтарға жауап береді


сабақтың тақырыбына, мақсатына қарап болжам жасайды





«Қосарымыз бар»



Стикерлер






Слайд 2

Ортасы














(Жт) «Тұлғаны таны» әдісі

Зиялыларды және олардың негізгі қызметтерін атаңыз

(Т) «Ранжирлеу» әдісі – дерекпен жұмыс

Деректі тарихи ақпарат көзі ретінде бағалаңыз:

  1. Бұл дерек қарастырылған кезең туралы қаншалықты маңызды ақпарат береді?

  2. Бұл деректе қарастырылған мәселелер, жорамалдар, идеялар мен құндылықтар жайлы ақпарат беретін өзге деректер бар ма?

  3. Өзіңіздің қорытындыңызды негіздейтін басқа да дәйектер келтіре аласыз ба?



(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

Берілген деректерге сүйене отырып, «Алаш» ұлттық идеясының туындауын «IDEA

формуласы» бойынша талдаңыз

Тапсырма:

Берілген деректерге сүйене отырып, «Алаш» ұлттық идеясының туындауын «IDEA формуласы» бойынша талдаңыз 1-дерек.

«Алаш» сөзі шамамен ІХ-Х ғасырлар арасында алғаш рет айтылады. Кейбір шежірелерде қазақтардың ұраны немесе қазақ атауының орнына қолданылған делінеді. Аңызда Қотан байдың үш ұлы Алашаны хан көтеріп, Үйсіні –Ұлы Жүз, Болаты- Орта жүз, Алшыны –Кіші жүз болып еншілерін алып, бөлінеді. Бұларға барып қосылған қазақ қауымы «Алаш мыңы» аталады. Содан ел аузында «Атамыз- Алаш, атымыз –қазақ, үш жүздің ұрпағымыз» деген сөз қалады. Жезқазған аймағындағы Жанғабыл өзенінің бойында Алаша хан ордасының , ал Қаракеңгір өзенінің оң жағында оның күмбезінің болуы аңызға дәлел. 2-дерек.

Хиуа тарихшысы Әбілғазы Баһадур-хан Алаша ханның аңыздық билік ету дәуіріне келесі сипаттама береді: «Алаша хан ұзақ уақыт бойы мемлекетті басқарды. Нұх пайғамбардың заманынан бастап Алаша ханның дәуіріне дейін Иафеттің барлық ұрпағы мұсылмандар болған; Алаша ханның кезінде ел нығайды, халық байыды. … Алаша ханның екі егіз ұлы болды: үлкен ұлы - Татар, кенже ұлы - Моңғол. Қартайған кезде Алаша хан өз иеліктерін екі ұлына бөліп берді. Ағайындылар өз өмірін ауқатты және бақытты шақта өткізіп, бір-біріне қиянат жасамады». Құрбанғали Халид қазақтардың тарихи фольклор мәліметтеріне сүйеніп, хабарлаған: «Алаш, Алаш болғанда, Алаша хан болғанда, Қазақ, қалмақ, ноғайлар, Бәрі сонда бір болған». 3-дерек.

«Алаш» партиясы 1917 ж. 21–26 шілдеде Орынбор қаласында Жалпықазақтың съезінде құрылды [2; 999]. «Алаш мұрасы» сериясын жарыққа


Таныстырылымдағы суреттегі тұлғалар туралы түйіндеме жасайды. Деректермен танысып, төмендегі кестені толтырады:


Алаш партиясы

Үш жүз

партиясы

Түркістан одағы

Көтерілген мәселелер




Идеяларындағы ерекшеліктер




Тұлғаның сіңірген еңбегі




Ой-пікірлерінің мықты тұсы




Ой-пікірлерінің әлсіз тұсы




Қорытынды ой








Дескрипторы:

-Алаш идеясының тууына себеп болған тарихи оқиғаларды анықтайды;

-Сол оқиғаға дәлел келтіреді;

-Тарихи оқиғаның Алаш идеясының тууына әсерін түсіндіреді;

-Алаш идеясының тууының маңызын талдайды



«Мен саған, сен маған»











«Аукцион»

әдісі

























«Өзін-өзі бағалау»



Таныстырылым

«Тұлғаны таны»



Қосымша №1, №2, №3 деректер



«Қазақ» газеті,

1913 жыл,

«Қазақтың тарихы» мақаласы

1911 жылы, «Қазақ өкпесі» мақаласы 1913 жыл, «3-июнь законы һәм қазақ»

мақаласы













ҚБ парағы

Аяқталуы



(Ж) Кері байланыс – «БББ» кестесі Білемін Білгім келеді Білдім

Үйге тапсырма: «Алаш» ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері» тақырыбында шағын таныстырылым әзірлеу

Сабақты қорыту: «Алаш» ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері неде? Бұл мәселе туралы саралап айта аласыздар ма?

«БББ» кестесін толтырады




3-4 оқушыдан шағын топқа бөлініп, әзірлейді



Кейбірінің жауабы күтіледі

«Өзін-өзі бағалау»

Таратпа

















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!