Материалдар / Сабақ жоспары "Атомдар мен молекулалар"7- сынып

Сабақ жоспары "Атомдар мен молекулалар"7- сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жағартылған білім мазмұнына сәйкес жазылған бұл қысқа мерзімді жоспар 7 - сыныптың 7.1.2.1 оқу мақсатына негізделеді. Қысқа мерзімді жоспар химия пәнінің мұғалімдерін қызықтырады деп ойлаймын.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.2А Атомдар.Молекулалар.Заттар.

Мектеп: Жеңістің 30 жылдығы атындағы орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Бексултанова Ш.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Атомдар мен молекулалар



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.1 атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу


Сабақ мақсаттары

Атом мен молекула ұғымын түсініп,айырмашылығын білу


Бағалау крнтерийлері

Атом ұғымының анықтамасын біледі

Молекула ұғымының анықтамасын біледі

Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын сипаттайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар


Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын сипаттай алады;

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Атом, молекула

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Атомнан кіші кез келген бөлшек ..., ... немесе ... бола алады

Екі немесе одан көп атомдар ... түзу үшін қосыла алады

Үш тілдік: атом-атом-atom; молекула –молекула- мolecule


Құндылықтарды дарыту




Өзара қарым-қатынас жасау қабілеті, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау

Пәнаралық байланыстар

Физика, жаратылыстану, қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Компьютер, интебелсенді тақта, ғаламтор

Бастапқы білім


Жаратылыстану пәні. 5 сынып . Заттар және физикалық денелер.

7.1.А Химия пәні. Элемент, қоспалар және қосылыстар.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу, жағымды ахуал қалыптастыру.

Сыныпта жағымды ахуал тудыру үшін «Көршіге тілек» тренингі жүргзіледі. Оқушылар дөңгеленіп тұрып, әр оқушы көршісіне өзінің атын және атының бас әріпіне қатысты ізгі тілегін білдіреді. Соңғы сөзді мұғалім алады.

Сыныпты топқа бөлу.

Стикерлерге жазылған «элемент», «зат», «дене» деген сөздер арқылы топқа бөлінеді.

(Ж.Т.) Алдыңғы оқу бойынша білімдерін еске түсіру үшін «10 сөз әдісі» қолданылады. Оқушы өзінің дәптеріне алдыңғы оқу бойынша 10 сөз жазады. Санап шығады, басқа оқушылармен салыстырып өзінде кездеспеген тағы 10 сөзді жазады. Орындарына келіп топта талқылайды. Өзін – өзі бағалайды.

Қалыптастырушы бағалау «Басбармақ» әдісі бойынша жүргізіледі.




Стикер

Сабақтың ортасы


1 тапсырма. (Т.)Топтық жұмыс. «STOP-кадр»әдісі, «Бес жолды өлең» әдісі. Салыстыру стратегиясы.

Алдымен интербелсенді тақтадан атом-молекула жайлы бейнефильмнің бір сәтін корсетіп, «STOP-кадр»әдісі арқылы оқушыларды диалогқа тартады.

Диалогқа тартатын сұрақтар:

  1. Стақандағы қандай зат?

  2. Ол заттың сіздер білетін қандай қасиеттері бар?

  3. Ал сол қасиеттерді сақтайтын не деп ойлайсыздар?

Ондай болса, бүгінгі сабақтың тақырыбы заттардың қасиеттерін сақтайтын бөлшектер және сол бөлшектерді құраушылар жайлы болмақ. Олар атомдар және молекулалар.

Сонымен, біздің бүгінгі мақсатымыз қандай болмақ?

Тақырыпты ашып және оның мақсатын қойғаннан кейін, әр топқа атом, молекула туралы ресурс таратырылып беріледі. Мәтінмен танысып және бейнефильмнен көргендерін айта отырып, оқушылар жұптық, топтық талқылау жасайды. Жұмыс нәтижесі ретінде әр топ өздеріне берілген әдістерді пайдаланып, постерге түсіреді. Таныстырылым жасайды.

1-топ «Бес жолды өлең» әдісін пайдаланып атомды сипаттайды.

Дескриптор:

Атом ұғымына сипаттама береді.

2- топ «Бес жолды өлең» әдісін пайдаланып молекуланы сипаттайы.

Дескриптор:

Молекула ұғымына сипаттама береді.

«Бес жолды өлең» әдісі бойынша тапсырманы орындау кезінде оқушыларда ойлау дағдыларының білу, түсіну деңгейі қалыптасып, топтық жұмыс жүреді. Топтық жұмыс кезінде оқушылар топта бірлескен оқу ортасын қалыптастырады және диалогқа түсу арқылы саралау жүзеге асады. Топта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын тыңдап, талқылап, ортақ шешімге келу арқылы қарым-қатынасын реттейді, бір-біріне қолдау көрсетеді. Диалогқа түсу арқылы ойларын саралап, ортақ шешім қабылдайды.

«Бес жолды өлең» /Cinquain әдісі кезінде пәнаралық байланыс жүзеге асады.

1 жол Зат есім

2 жол Зат есімді мінездейтін екі сын есім

3 жол Зат есімге қатысты үш әрекет

4 жол Зат есім туралы ой-пікіріңіз (төрт сөзден тұрады)

5 жол Зат есімге бір синоним (1 сөз) келтіріңіз = 11 сөз

3-топ. (Ж.Жж.Т.) «Салыстыру» стратегиясы бойынша «Венн»диаграммасын толтыру ұсынылады. Мәтінмен жеке,жұпта,топта талқылайды, ортақ пікір шығарады.



Дескриптор:

Атом ұғымын түсінеді.

Молекула ұғымын түсінеді.

Атомдар мен молекулаларды ажырата алады.

«Венн» диаграммасы әдісі бойынша тапсырманы орындау кезінде оқушыларда ойлау дағдыларының білу, түсіну, қолдану деңгейі қалыптасып, топта жеке, жұптық, топтық жұмыс жүреді. Топтық жұмыс кезінде оқушылар топта бірлескен оқу ортасын қалыптастырады және диалогқа түсу арқылы саралау жүзеге асады. Топта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын тыңдап, талқылап, ортақ шешімге келу арқылы қарым-қатынасын реттейді, бір-біріне қолдау көрсетеді. Диалогқа түсу арқылы ойларын саралап, ортақ шешім қабылдайды.



3 топтың тапсырмаларына «Басбармақ» бойынша қалыптастырушы бағалау жүргізіледі





2-тапсырма.(Ж.) Оқушыларға деңгейлік тапсырмалар парағы таратылып, оқушы өзі қалаған сұраққа жазбаша жауап береді.

А) А деңгей.

Төменде берілген сөйлемді аяқтаңыз.

Атом дегеніміз________________________________________________________________________



Молекула дегеніміз_________________________________________________________________

Ә) В деңгей. «Сіз сенесіз бе?» Молекула үшін дұрыс тұжырымды көрсетіңіз (шын/жалған)

Тұжырым

Шын/жалған

Заттардың қасиеттерін сақтайды


Химиялық жолмен бөлінбейтін бөлшек


Элемент-молекуланың жеке бір түрі


Атом молекуладан тұрады




Б)С деңгей.

Атом молекуланың айырмашылығын айтып,кестені толтырыңыз


Атом

Молекула

Құрамы



Электр зарядының болуы



Жеке бола алуы



Ары қарай бөлінуі





Дескриптор:

1.Атом,молекула ұғымының анықтамасын біледі

2.Атом мен молекуланың айырмашылығын біледі.

2- тапсыраны орындағаннан соң, «Карусель» әдісі бойынша өзара бағалау жүреді.

3-тапсырма. (Ж.Жж.Т)

Сабақты бекіту үшін «Сүзгі» әдісі бойынша жүргізілетін тапсырма беріледі. Топқа стикерлерде суреттер және сөздер беріледі. Оқушылар алған білім негізіне сүйене отырып тапсырманы орындайды.

Молекулаға қатысты стикерлер сүзгінің ішінде қалдырып,атомға қатысты стикерлерді сүзгінің түбіне жинақтайды. Тапсырманы орындау барысында топта бірлескен жұмыс жүріп, саралау жүзеге асады. Әр оқушы өзінің деңгейіне сәйкес жауаптарды таңдау мүмкіндігін алады, ол шешімдеріне топтағылар қолдау көрсетеді.

Дескриптор :

1.Атом мен молекуланы суретіне қарап ажырата алады.

2. Атом мен молекуланы сипатына қарап ажырата алады.

Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі



Интерактивті тақта,флипчарт,маркер,компьютер,мәтін.

https://kk.m.wikipedia.org wikw

https://youtu.be/tbHvc7NsyYs











































































































Таратпа қағаздар











Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Күн көзі»

ОShape1 қушылар сабақ туралы өз ойларын сары түсті жолақ қағаздарға жазып, тақтада салынған Күннің суретіне барып жапсырады. Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалынады.      











Таратпа қағаздар

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Мұғалім сабақ жоспарлау кезінде оқушылардың танымдық қабілеттері мен мүмкіндіктерін ескере отырып тапсырмалар дайындау керек.Топтық жұмыс кезінде оқушылар топта бірлескен оқу ортасын қалыптастырады және диалогқа түсу арқылы саралау жүреді. Топта оқушылар бір-бірінің тұжырымдарын тыңдап, талқылап, ортақ шешімге келу арқылы қарым-қатынасын реттейді. Диалогқа түсу арқылы ойларын саралап, тиімді шешім қабылдайды. «Сүзгі» әдісі оқушылардың тез арада шешім қабылдау,шапшаңдық,сын тұрғысынан ойлау дағдысының қалыптасуынына ықпал жасайды. Кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады, ондай сәтте мұғалім тарапынан сөзбен қолдау көрсету және ынталандыру да маңызды рөл атқарады.



Сабақ басынан соңына дейін әр орындалған жұмысқа мұғалім тарапынан ауызша бағалау,қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Қалыптастырушы бағалау баланың алға жылжуына әсері орасан зор. Себебі бала кішкентай болсын еңбегіне баға алған болса, оның сенімділігі, жауапкершілігі және қызығушылығы артады. Ал оқушылар бас бармақты, кері байланыс әдістерін қолдану арқылы өздерінің білім деңгейін анықтай алады.

Сабақ соңында рефлексивтік нысана арқылы оқушы алған білімінің, белсенділігінің деңгейін өзі бағалайды





Іс- әрекеттің ауысуы арқылы САНПИН нормалары орындалады

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
























21 Желтоқсан 2017
887
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі