Материалдар / Сабақ жоспары Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Сабақ жоспары Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша жазылған жоспар ұстаздарға үлкен көмек болады
Авторы:
17 Қазан 2018
1328
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.2A Атомдар. Молекулалар. Заттар


Мектеп: Абай атындағы гимназия мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Жакупова Ғ.Р


Сынып: 7сынып



Сабқтың тақырыбы

Атомның құрамы мен құрылысы. Изотоптар

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.2.6 -алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын білу;


Сараланған сабақтың мақсаты (Қолдану)

Барлық оқушылар: Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Атом құрылысын есте сақтайды.

Кейбір оқушылар:

Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын анықтай алады.

Күтілетін нәтижелер

Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын туралы біле алады. Бір –бірінен ажырата алады, анықтай алады, сол негізде электрондық құрлысын жаза алады және есте сақтай алады.


Бағалау критерийі

Алдыңғы жирма элементтің таңбасын біледі,периодтық жүйедегі орынын білуі,периодтық жүйедегі орнына сәйкес атом құрылысын айта алады.Ядроның құрамын анықтайды.

Ойлау деңгейінің дағдылары

Білу

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Мәтінді оқиды,тыңдайды, ортақ түйінді шешімді жазады, диалогты сұқпаттасады, яғни айтылым болады.Лексика және терминология, пәндік терминдер:Атом, Атом қүрылысы, протон, нейтрон, электрон, ядро. Диалог пен жазуүшінпайдалысөздер мен тіркестер:Атом......тұрады. Атом құрылысында ...... болады. Нейтрон..... тең . Ядро ...... болады.

Құндылықтарға баулу

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті; өзгелердің мәдениетіне және көзқарасына құрметпен қарау; денсаулық достық және айналадағыларына қамқорлық көрсету; өмір бойы оқуға дайын болу.

Пәнаралық байланыс

Физика . жаратылыстану

Алдынғы білім

7.1.2.1 -атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу

7.1.2.2 -әрбір элементтің химиялық таңбамен белгіленетіндігін және белгілі атом түрі екенін білу

7.1.2.3 -элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу

7.1.2.4 -заттарды құрамына қарай жай және күрделіге жіктеу

7.1.2.5 -протон, электрон, нейтронды және олардың атомдағы орналасу тәртібін, массасын зарядын білу


Сабақ барысы

Сабқтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түлері

Ресурс

Сабақтың басы



2 минут





8 минут












5 минут

Оқушы назарын шоғырландыру; ынтымақтастық атомферасын орнату.

Оқу мақсатын анықтау;

Күтілетін нәтижені айқындау;

Топтаустыру: «Пазл» тәсілі арқылы протон, нейтрон, электрон деп үш топқа бөлу.

(Мақсатым тақырыптағы тірек сөздер негізінде протон, нейтрон, электрон ұғымдары туралы сабақ тақырыбымен байланыстыру)


«Сұрақты қағып ал» тәсілі бойынша өткен тақырыпқа байланысты сұрақты ауызша доп лақтырып қоямын, оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын басқа оқушыға қояды. Бұл тәсіл тілдік мақсаттың орындалуына көмек береді. Мұғалім қапшықты кезекпен оқушыларға лақтырады.


Дескриптор

Балл

Қойылған сұраққа толық жауап беріп, өзі басқа оқушыға сұрақты дұрыс қоя білсе

2

Қойылған сұраққа толық жауап береді, бірақ сұрақ қоя алмайды

1

Қойылан сұраққа жауап бере алмайды, өзгелергеде сұрақ қоя алмайды.

1


Ширату жаттығулары(Қабілетті оқушылардан нақты тапсырманы орындауға қажетті дағдыларды тұжырымдауын қадағалау)



Дескриптор

Балл

суреттен атом құрылысыбойыншатэлементті анықтайды

1

Элементтің таңбасын көрсетеді;

1

Бөлшектің атын атайды

1

Бөлшектің таңбасын көрсетеді.


1






Д.И.Менделеев периоттық жүйесі.

АКТ

Үлестірме материал

Атом

Модельі

Видеоролик




Сабақтың ортасы



20 минут











3 минут

Видеоролик атом құрылысы.Мәтінмен жұмыс Борт журналы (Оқушылардың қажеттіліктерін

Қанағаттандыру мақсатында мәтінмен жұмыс, бірлескен оқу жүзеге асады)

Мұғалімнің қызыметі оқушылардың қажеттілігне қарай саралау арқылы үнемі түзетіліп отырады.

Қол шапалақтау



Семантикалық карта






Дескриптор

Балл


элементтердің таңбасын жазады;


1


элементтің атауын дұрыс атайды;


1


элементтердің протон санын көрсетеді;


1


элементтердің нейтрон санын көрсетеді;


1


элементтердің электрон санын көрсетеді.


1


Сәйкестендіру




Дескриптор

Балл

Толық әрі дұрыс сайкестендірілді

2

Жартылай

1



Сабқтың соңы


5минут

Кері байланыс: жазбаша кері байланыс


БББ кестесі

Бағалау дескриптор арқылы қорытынды бағалары қойылады . Бағалау: басбармақ, дескриптор арқылы өзін өзі бағалау.


Үйге тапсырма:

Алғашқы 20 элементтің атом құрылысы (p+, n0, e-) мен атом ядросының құрамын анықтау



Саралау – Сізқандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз? Басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

,

Тапсырма, жіктеу, дереккөздер, диалог және қолдау көрсету, қарқын, қорытынды, бағалау



Қабілетті оқушылардан нақты тапсырманы орындауға қажетті дағдылардытұжырымдауын сұраймын.

Қабілетті оқушыға күнделікті өмірде қоланылатынзаттың құрамын анықтау.ас

Содасы,ас тұзы,дәрілердің құрамы





























Сабақ бойынша рефлекция











Оқушылар сабақты түсінеді,жаңа сабақты меңгереді,атом құрлысын сипаттайды .протон, нейтрон сандарын анықтай алады.























Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі