|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Координация және реттелу. Мектеп: №9 мектеп-лицейі |
|||||||
|
Күн: 28.08.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ясин Ақбота |
|||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.1.7.1. Биологиядағы басқару жүйесін сипаттау. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Биологиядағы басқару жүйесін сипаттау. Көпшілігі: Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін біліп, басқару жолдарын салыстыру. Кейбіреуі: Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын салу. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдайды. - Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін біліп, басқару жолдарын салыстырады. - Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын салады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: биологиялық басқару жүйесін сипаттау үшін қажетті терминологияны қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Гомеостаз, детектор, регулятор, модулятор, эффектор, коррекция, физиология, рецептор, механорецептор, хеморецептор, эфференттік,афференттік, гипервентиляция т.б. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Гомеостаз (гр. 'homoios' - ұқсас, stasis - тепе-теңдік) - жүйенің қызмет ететін сыртқы ортасының өзгеруіне қатысты тұрақты қалыпта ұстау немесе реттеу үрдісі. Детектор -модуляцияланған жоғары жиілікті тербелістен төмен жиілікті тербелісті бөліп алуға арналған құрылғы. Модулятор (латынша modulon – өлшеймін, ретін сақтаймын) – сигналдарды түрлендіруді жүзеге асыратын құрылғы. ......... |
|||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» құндылықтары: жалпыға ортақ еңбек қоғамы. Білім беру құндылықтары: ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика (электр пешіндегі температураның реттелуі) |
|||||||
|
Бастапқы білім |
9-сынып. Гемостазды сақтау механизмі. |
|||||||
|
Сабақ жоспары |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Коллаборативті орта қалыптастыру. «Виртуалды сыйлық». Оқушылар бір біріне виртуалды сыйлықтар сыйлайды 1мин Топқа бөлу (Оқушыларды таңдау қызығушылықтарына қарай топтарға бөлу). Мәтінмен жұмыс. «ДЖИГСО-1» әдісі. (Мәтінді түсінуге арналған әдіс. Оқушыларды үй тобына және жұмысшы тобына бөлінеді. Әр топқа мәтіннің бөліктері беріледі. Оқушылар топпен оқып, талқылайды. Сол жұмыс тобы ішінде өздері оқыған мәтіндерін үй тобына қайта келіп түсіндіреді.) |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 27мин. |
1.«Топтастыру немесе кластер»әдісі. Берілген тапсырмаға постер құру қорғау. 1-топ. Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдау. 2-топ.Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін білу. 3-топ. Басқару жолдарын салыстырады.
ҚБ:Оқушылар бірін- бірі бағалайды.«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы. (Екі жұлдыз-екі ұнаған нәрсе (Жұмыс туралы). Бір тілек-жақсартуды қажет ететін нәрсе.) 2.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Тапсырма: Ағзадағы күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын сызыңдар. Бағалау критерийі - Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын жасай алады. Дескриптор
Қ -Тамаша барлығы түсінікті -Жаман емес, айтуы орташа -Нашар,тақырыпты аша алмады |
Түрлі түсті маркерлер, плакат, сызғыш.
|
||||||
|
Сабақтың соңы 8-мин |
Рефлексия. «Бес саусақ әдісі» (Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады.) Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін сабақта өзіме ұнағаны? Балалы үйрек-бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза еттім? Ортан терек-ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
А |
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
1. Оқушыларды білім деңгейлеріне байланысты үш топқа бөлемін. Әр топтың тапсырмаларын оқушылардың білім деңгейіне байланысты әр түрлі болғандықтан күтілетін нәтиже де сәйкесінше болады. Топтағы оқушыларға қолдау көрсетіп дұрыс бағытта жұмыс жасап жатқандарына үнемі көз жеткізіп отырамын. Қажет болған жағдайда көмек көрсетемін. 2.Топпен бірге жұмыс жасағанда алған білімдерін бекіту үшін әр оқушыға жеке жұмыс беремін. Оқушылар кестедегі анықтаманың дұрыс, бұрыстығын анықтайды. |
Өзара жəне өзін-өзі бағалау. Оқудың күтілетін нəтижелері оқушыларға түсінікті əрі анық болды ма, сол арқылы оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін анықтап, нені жақсару керектігін белгілей аламын. Оқушылардың бағалауы сабақтың барлық кезеңдерінде жүреді, яғни жеке, топтық жұмыс жасау арқылы. Оқушылардың қабілеттері сұрақтар арқылы барлық сабақ кезеңдерінде бағаланады. «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Екі жұлдыз көрсету арқылы топтың жұмысы туралы өздеріне ұнаған екі нәрсені айтады. Жүректі көрсетіп жақсартуды қажет ететін нәрсеге өз ұсыныстарын айтады. |
Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың көңілдерін көтеріп отыру, мадақтау сөздерін пайдалану. АКТ құралдарымен жұмыс жасау ережелерін сақтау.
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары Биологиядағы басқару жүйесі 11-сынып
Сабақ жоспары Биологиядағы басқару жүйесі 11-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Координация және реттелу. Мектеп: №9 мектеп-лицейі |
|||||||
|
Күн: 28.08.2020 |
Мұғалімнің аты-жөні: Ясин Ақбота |
|||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Биологиядағы басқару жүйесі. "Басқару жүйесі" ұғымы. Температураның/көмірқышқыл газының/оттегі газының деңгейлерінің реттелуі мысалында кері байланыс принципі. |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.1.7.1. Биологиядағы басқару жүйесін сипаттау. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Биологиядағы басқару жүйесін сипаттау. Көпшілігі: Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін біліп, басқару жолдарын салыстыру. Кейбіреуі: Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын салу. |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
- Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдайды. - Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін біліп, басқару жолдарын салыстырады. - Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын салады. |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: биологиялық басқару жүйесін сипаттау үшін қажетті терминологияны қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Гомеостаз, детектор, регулятор, модулятор, эффектор, коррекция, физиология, рецептор, механорецептор, хеморецептор, эфференттік,афференттік, гипервентиляция т.б. Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Гомеостаз (гр. 'homoios' - ұқсас, stasis - тепе-теңдік) - жүйенің қызмет ететін сыртқы ортасының өзгеруіне қатысты тұрақты қалыпта ұстау немесе реттеу үрдісі. Детектор -модуляцияланған жоғары жиілікті тербелістен төмен жиілікті тербелісті бөліп алуға арналған құрылғы. Модулятор (латынша modulon – өлшеймін, ретін сақтаймын) – сигналдарды түрлендіруді жүзеге асыратын құрылғы. ......... |
|||||||
|
Құндылықтар |
«Мәңгілік ел» құндылықтары: жалпыға ортақ еңбек қоғамы. Білім беру құндылықтары: ынтымақтастық, ашықтық, өмір бойы білім алу. |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Физика (электр пешіндегі температураның реттелуі) |
|||||||
|
Бастапқы білім |
9-сынып. Гемостазды сақтау механизмі. |
|||||||
|
Сабақ жоспары |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5мин |
Коллаборативті орта қалыптастыру. «Виртуалды сыйлық». Оқушылар бір біріне виртуалды сыйлықтар сыйлайды 1мин Топқа бөлу (Оқушыларды таңдау қызығушылықтарына қарай топтарға бөлу). Мәтінмен жұмыс. «ДЖИГСО-1» әдісі. (Мәтінді түсінуге арналған әдіс. Оқушыларды үй тобына және жұмысшы тобына бөлінеді. Әр топқа мәтіннің бөліктері беріледі. Оқушылар топпен оқып, талқылайды. Сол жұмыс тобы ішінде өздері оқыған мәтіндерін үй тобына қайта келіп түсіндіреді.) |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 27мин. |
1.«Топтастыру немесе кластер»әдісі. Берілген тапсырмаға постер құру қорғау. 1-топ. Биологиялық басқару жүйесінінің негізгі компоненттерін талдау. 2-топ.Тірі ағзадағы реттеудің негізгі принциптерін білу. 3-топ. Басқару жолдарын салыстырады.
ҚБ:Оқушылар бірін- бірі бағалайды.«Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы. (Екі жұлдыз-екі ұнаған нәрсе (Жұмыс туралы). Бір тілек-жақсартуды қажет ететін нәрсе.) 2.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Тапсырма: Ағзадағы күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын сызыңдар. Бағалау критерийі - Ағзаны күрделі реттеуге қатысатын механизмдердің диаграммасын жасай алады. Дескриптор
Қ -Тамаша барлығы түсінікті -Жаман емес, айтуы орташа -Нашар,тақырыпты аша алмады |
Түрлі түсті маркерлер, плакат, сызғыш.
|
||||||
|
Сабақтың соңы 8-мин |
Рефлексия. «Бес саусақ әдісі» (Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны жиегімен қаламмен айналдырып өтеді. Осыдан соң олар сабақ туралы мынандай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады.) Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін сабақта өзіме ұнағаны? Балалы үйрек-бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза еттім? Ортан терек-ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім? |
А |
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
1. Оқушыларды білім деңгейлеріне байланысты үш топқа бөлемін. Әр топтың тапсырмаларын оқушылардың білім деңгейіне байланысты әр түрлі болғандықтан күтілетін нәтиже де сәйкесінше болады. Топтағы оқушыларға қолдау көрсетіп дұрыс бағытта жұмыс жасап жатқандарына үнемі көз жеткізіп отырамын. Қажет болған жағдайда көмек көрсетемін. 2.Топпен бірге жұмыс жасағанда алған білімдерін бекіту үшін әр оқушыға жеке жұмыс беремін. Оқушылар кестедегі анықтаманың дұрыс, бұрыстығын анықтайды. |
Өзара жəне өзін-өзі бағалау. Оқудың күтілетін нəтижелері оқушыларға түсінікті əрі анық болды ма, сол арқылы оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін анықтап, нені жақсару керектігін белгілей аламын. Оқушылардың бағалауы сабақтың барлық кезеңдерінде жүреді, яғни жеке, топтық жұмыс жасау арқылы. Оқушылардың қабілеттері сұрақтар арқылы барлық сабақ кезеңдерінде бағаланады. «Екі жұлдыз, бір тілек» стратегиясы арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Екі жұлдыз көрсету арқылы топтың жұмысы туралы өздеріне ұнаған екі нәрсені айтады. Жүректі көрсетіп жақсартуды қажет ететін нәрсеге өз ұсыныстарын айтады. |
Сабақтың әрбір кезеңінде оқушылардың көңілдерін көтеріп отыру, мадақтау сөздерін пайдалану. АКТ құралдарымен жұмыс жасау ережелерін сақтау.
|
||||||
шағым қалдыра аласыз

Б:«Бас
бармақ»

қ парақ,
қалам.












