Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 8-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Д. Исабеков « Әпке» драмасындағы маңызды эпизод |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады, Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдануда өз ойларын дәлелді түрде жеткізе алады. Кейбір оқушылар орындай алады: өз ойларын тжырымдап, қорытынды жасай алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы Ұйымдас тыру 6 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 8 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Амандасып алайық»
2. Суреттер арқылы топқа бөлу
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау 3. «Кездейсоқ дөңгелек» әдісі Өткен сабақты қайталау сұрақтары 1. Қамажай өзінің інілері мен
сіңлісінің болашағы үшін басын бейнетке тігіп, бар қиындыққа
төзеді. Мұның сыры неде? 5. Адамның бақыты дегенді
қалай түсінесіңдер? Топтық жұмыс «Данышпан үкілер» әдісі 1. Мәтінмен жұмыс істеудің
негіздері. 1-топ: Нәзила. Бұрынғы, ақшалы кездерім еске түсіп... Ательеге ақшалы адамның баруы жаңалық емес. Қолыңнан келсе, ақшасыз барып көр (Күліп). Жай айтқаным ғой. Әпке деймін, ательеге маркизет түсіпті. Гауһарда азын-аулақ ақша бар екен, мен одан қарыз ала тұрмақ едім. Жете алмадық. Жете алмағанымыз да дұрыс болды. Әйтпесе, кейін қайдан тауып берер едік. Қамажай. Неге? Тауып береміз...
Тимур ертең айлық алады. 2-топ: Нәзила. Өмір көрсетер оны. Жалпы, жалынды сөйлеген адамнан күдіктенемін. Өйткені, олар көп ретте жалған айтады. Меніңше, бақыт деген – сөз бен істің бірлігі, демек, жалған сөйлемеу. Біз дастарқан басында ғана ақылдымыз, дастарқан басында сұлу сөйлеуді әбден меңгергенбіз. Ал өмірде сол айтқанымыздың бірде біреуін орындай алмаймыз. Сөзіміз бен ісіміз алшақ. Бұл – бақыт емес, сор. Светлана. Бұл сіздің өмірден түйген философияңыздан гөрі бізге деген күдігіңізге көбірек ұқсайтын сияқты. Кама дұрыс айтады. Әңгіме жаңалық ашуда емес. Менің атам 1918 жылы Ақтөбеде ақтармен шайқаста қаза тауыпты. «Баламның бақыты үшін» депті. Баласы, яғни менің әкем Отан соғысында Сталинград түбінде белгісіз төмпешік болды. «Балаларымның бақыты үшін» деп мерт болыпты. Енді... енді біз неге бақытты тұрмыс құрмаймыз? Бүгін бір, екі ұрпақ ғұмырын қиғанда келмейтін ол не деген бақыт?... 3-топ: Омар. Ғылыми тұрғыдан қарағанда, әрбір адам өз қоғамына қай жағынан болса да пайдалы болуға тиіс. Өйткені қоғам – адам ойының жемісі. Қол еңбегі мен ой еңбегінің арасында айырмашылық жойылып, еңбекті творчество деп қарауға қалып тасып келе жатқан жаңа психологияның тұсында... Бұл кісінің жұмысқа орналасуы заңды, бірақ біз үшінтым күтпеген жай. Демек, біздің отбасымызда шығын көп те, кіріс аз деген сөз. Бұл кісі финанс тапшылығын ескеріп, ұлттық табысқа өз үлесін қосуды ойлаған. Өзіміздің әлсіздігімізді, финанс тапшылығын сезіну – бізге рухани соққы. Ал бұл кісінің әйтеуір бір кезде қоғам өміріне араласуы керек екенін ескеріп, кәсіп таңдау жағына өз басым қарсы екенімді білдіремін. Бұл мәселені өз қабырғамызбен кеңірек ойласып, жедел шешім қарастыру керек. Жеке жұмыс
«DEAL» әдісі немесе оқиға бойынша не
білетіндерін, түсінгендерін
суреттеу). Шығармадан үзінді Қабен. Ал... менің... әлгі
сөзіме сол күйі жауап бермедің
ғой. Қамажай (кү ліп). Жо-жоқ. Ол болмай ды. Мүлде қисынсыз. Қабен.
Сен жасыңа жетпей егделікке
бас ұрмасаңшы. Кәрілік қайда қашады дей
сің? «Синквейн» әдісін қолданып,
«Әпке» сөзімен бес жолды өлең құрастырыңдар: Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың? |
Психологиялық ахуал «Амандасып алайық» Оқушылар бірі-бірімен сандары таңдау арқылы берілген суреттерге қарап, амандасады.
1-топ: «Қамажай» тобы 2-топ: «Тимур» тобы 3-топ: «Кәмила» тобы Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушылар Wordwall платформасындағы «Кездейсоқ дөңгелек» әдісімен сұрақтарға жауап береді.
«Данышпан үкілер»
әдісі Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы бейнелеп береді. Үзіндіден келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады. Үзінді арқылы ерекше ой салатындай пікір айтады. Жеке жұмыста «DEAL» әдісі бойынша үзіндіні оқып, оқиғаны баяндап, сипаттап береді. Оқиға бойынша не түсінгендерін суреттеп береді. Оқиғаны талдап, себептерін айтады, қорытынды жасайды. Үзіндідегі оқиғаны бүгінгі өмірмен байланыстырады. Синквейн» әдісін қолданып,
«Әпке» сөзімен бес жолды өлең
құрастырады. Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Оқушылардың психологиялық ахуалы қалыптасады. Өткен сабақты қайталау мақсатында қойылған сұрақтарға берген жауаптарын Оқушыларды бағалау: Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл) Топтық жұмыс Дескриптор Білім алушы -үзіндіден жаңа ұғымдарды табады, -алфавиттік ретпен жазады, -үзіндінің негізгі ойын бір сөйлеммен білдіреді, -бұрын таныс болған немесе таныс емес ақпараттарды табады, - мәтіннің негізгі ойына иллюстрация- лық бейнелеу жасайды, -маңызды қорытынды жасайды, -ерекше ой салатын пікір айтады. Топтық жұмысты бағалау 1-топ: Ертегі құрастыру арқылы бағалайды. 2-топ: Алғыс хат беру арқылы бағалайды. 3-топ: Келесі топқа “SMS” жазу арқылы бағалайды Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы -оқиғаны баяндайды, -оқиға бойынша не түсінгендерін суреттейді, -талдау жасайды, -себептерін көрсетеді, -өмірмен байланыстыра ды. Жеке жұмысты бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл Қорытындылау кезінде оқушылардың айтылған жауаптарын ауызша мадақтау арқылы бағалайды. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 8-сынып https://www.google.com/search?
Оқулық 8-сынып «Арман-ПВ» баспасы 2018жыл |
||
|
Қосымша ақпарат
|
||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|
|
|
|
|
Рефлексия |
Өз сабағыңызды талдау |
|
|
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме? - Оқушылар бүгін не үйренді? - Оқу ахуалдары қандай болды? - Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма? - Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағалау |
||
|
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті? 1. 2.
Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз? 1. 2.
Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? 1. 2. |
||
«DEAL»
D – Describe
– баяндау, суреттеу (оқығанды,
көргенді сипаттау, сынау,
өлшеу).
E – Explain
– түсіндіру (құбылыс немесе
оқиға бойынша не білетіндерін,
түсінгендерін суреттеу).
A – Anallуse
– талдау (ақпаратты талдау,
қорытынды жасау, себептерін
атау).
L – Links
– байланыс (болжамдар немесе
қорытынды жасау, өзінде бар
біліммен байланыстыру).
«Данышпан үкілер»
1. Мәтінмен жұмыс
істеудің негіздері.
Мәтіннен негізгі (жаңа) ұғымдарды тауып, оларды алфавиттік
ретте жазыңыз. Мәтіннен сіз күтпеген, сіздің бұрынғы
ұғымдарыңызға
қарсы тұрған ақпаратты табыңыз. Сізге жаңалық болған ақпаратты
жазыңыз.
2. Маңызды өмірлік
даналық.
Мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен
білдіріңіз.
3. Таныс және таныс
емес.
Мәтіннен сізге алдында таныс болған және мүлдем таныс емес
ақпаратты табыңыз.
4. Иллюстрациялық
бейнелеу.
Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы
бейнелеп
көріңіз.
5. Оқыған мәтіннен келешекте қажет болатын маңызды
қорытынды
шығаруға бола ма?
6. Талқылауға арналған маңызды
тақырыптар.
Сыныпта талқылауға тұрарлықтай, ерекше көңіл бөлуге болатын
ойларды, пікірлерді табыңдар.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Д. Исабеков « Әпке» драмасындағы маңызды эпизод 8 сынып
Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 8-сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиеті |
|||||
|
Бөлім: |
3-бөлім: Махаббат және абырой |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Д. Исабеков « Әпке» драмасындағы маңызды эпизод |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады, Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдануда өз ойларын дәлелді түрде жеткізе алады. Кейбір оқушылар орындай алады: өз ойларын тжырымдап, қорытынды жасай алады. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы Ұйымдас тыру 6 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 8 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут Кері байланыс 5 минут |
1.Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Психологиялық көңіл күй тудыру «Амандасып алайық»
2. Суреттер арқылы топқа бөлу
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау 3. «Кездейсоқ дөңгелек» әдісі Өткен сабақты қайталау сұрақтары 1. Қамажай өзінің інілері мен
сіңлісінің болашағы үшін басын бейнетке тігіп, бар қиындыққа
төзеді. Мұның сыры неде? 5. Адамның бақыты дегенді
қалай түсінесіңдер? Топтық жұмыс «Данышпан үкілер» әдісі 1. Мәтінмен жұмыс істеудің
негіздері. 1-топ: Нәзила. Бұрынғы, ақшалы кездерім еске түсіп... Ательеге ақшалы адамның баруы жаңалық емес. Қолыңнан келсе, ақшасыз барып көр (Күліп). Жай айтқаным ғой. Әпке деймін, ательеге маркизет түсіпті. Гауһарда азын-аулақ ақша бар екен, мен одан қарыз ала тұрмақ едім. Жете алмадық. Жете алмағанымыз да дұрыс болды. Әйтпесе, кейін қайдан тауып берер едік. Қамажай. Неге? Тауып береміз...
Тимур ертең айлық алады. 2-топ: Нәзила. Өмір көрсетер оны. Жалпы, жалынды сөйлеген адамнан күдіктенемін. Өйткені, олар көп ретте жалған айтады. Меніңше, бақыт деген – сөз бен істің бірлігі, демек, жалған сөйлемеу. Біз дастарқан басында ғана ақылдымыз, дастарқан басында сұлу сөйлеуді әбден меңгергенбіз. Ал өмірде сол айтқанымыздың бірде біреуін орындай алмаймыз. Сөзіміз бен ісіміз алшақ. Бұл – бақыт емес, сор. Светлана. Бұл сіздің өмірден түйген философияңыздан гөрі бізге деген күдігіңізге көбірек ұқсайтын сияқты. Кама дұрыс айтады. Әңгіме жаңалық ашуда емес. Менің атам 1918 жылы Ақтөбеде ақтармен шайқаста қаза тауыпты. «Баламның бақыты үшін» депті. Баласы, яғни менің әкем Отан соғысында Сталинград түбінде белгісіз төмпешік болды. «Балаларымның бақыты үшін» деп мерт болыпты. Енді... енді біз неге бақытты тұрмыс құрмаймыз? Бүгін бір, екі ұрпақ ғұмырын қиғанда келмейтін ол не деген бақыт?... 3-топ: Омар. Ғылыми тұрғыдан қарағанда, әрбір адам өз қоғамына қай жағынан болса да пайдалы болуға тиіс. Өйткені қоғам – адам ойының жемісі. Қол еңбегі мен ой еңбегінің арасында айырмашылық жойылып, еңбекті творчество деп қарауға қалып тасып келе жатқан жаңа психологияның тұсында... Бұл кісінің жұмысқа орналасуы заңды, бірақ біз үшінтым күтпеген жай. Демек, біздің отбасымызда шығын көп те, кіріс аз деген сөз. Бұл кісі финанс тапшылығын ескеріп, ұлттық табысқа өз үлесін қосуды ойлаған. Өзіміздің әлсіздігімізді, финанс тапшылығын сезіну – бізге рухани соққы. Ал бұл кісінің әйтеуір бір кезде қоғам өміріне араласуы керек екенін ескеріп, кәсіп таңдау жағына өз басым қарсы екенімді білдіремін. Бұл мәселені өз қабырғамызбен кеңірек ойласып, жедел шешім қарастыру керек. Жеке жұмыс
«DEAL» әдісі немесе оқиға бойынша не
білетіндерін, түсінгендерін
суреттеу). Шығармадан үзінді Қабен. Ал... менің... әлгі
сөзіме сол күйі жауап бермедің
ғой. Қамажай (кү ліп). Жо-жоқ. Ол болмай ды. Мүлде қисынсыз. Қабен.
Сен жасыңа жетпей егделікке
бас ұрмасаңшы. Кәрілік қайда қашады дей
сің? «Синквейн» әдісін қолданып,
«Әпке» сөзімен бес жолды өлең құрастырыңдар: Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың? |
Психологиялық ахуал «Амандасып алайық» Оқушылар бірі-бірімен сандары таңдау арқылы берілген суреттерге қарап, амандасады.
1-топ: «Қамажай» тобы 2-топ: «Тимур» тобы 3-топ: «Кәмила» тобы Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушылар Wordwall платформасындағы «Кездейсоқ дөңгелек» әдісімен сұрақтарға жауап береді.
«Данышпан үкілер»
әдісі Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы бейнелеп береді. Үзіндіден келешекте қажет болатын маңызды қорытынды шығарады. Үзінді арқылы ерекше ой салатындай пікір айтады. Жеке жұмыста «DEAL» әдісі бойынша үзіндіні оқып, оқиғаны баяндап, сипаттап береді. Оқиға бойынша не түсінгендерін суреттеп береді. Оқиғаны талдап, себептерін айтады, қорытынды жасайды. Үзіндідегі оқиғаны бүгінгі өмірмен байланыстырады. Синквейн» әдісін қолданып,
«Әпке» сөзімен бес жолды өлең
құрастырады. Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Оқушылардың психологиялық ахуалы қалыптасады. Өткен сабақты қайталау мақсатында қойылған сұрақтарға берген жауаптарын Оқушыларды бағалау: Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл) Топтық жұмыс Дескриптор Білім алушы -үзіндіден жаңа ұғымдарды табады, -алфавиттік ретпен жазады, -үзіндінің негізгі ойын бір сөйлеммен білдіреді, -бұрын таныс болған немесе таныс емес ақпараттарды табады, - мәтіннің негізгі ойына иллюстрация- лық бейнелеу жасайды, -маңызды қорытынды жасайды, -ерекше ой салатын пікір айтады. Топтық жұмысты бағалау 1-топ: Ертегі құрастыру арқылы бағалайды. 2-топ: Алғыс хат беру арқылы бағалайды. 3-топ: Келесі топқа “SMS” жазу арқылы бағалайды Жеке жұмыс Дескриптор Білім алушы -оқиғаны баяндайды, -оқиға бойынша не түсінгендерін суреттейді, -талдау жасайды, -себептерін көрсетеді, -өмірмен байланыстыра ды. Жеке жұмысты бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (тауа) – (7-8 балл) Бүге (бүк) – (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл Қорытындылау кезінде оқушылардың айтылған жауаптарын ауызша мадақтау арқылы бағалайды. Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 8-сынып https://www.google.com/search?
Оқулық 8-сынып «Арман-ПВ» баспасы 2018жыл |
||
|
Қосымша ақпарат
|
||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
|
|
|
|
|
Рефлексия |
Өз сабағыңызды талдау |
|
|
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол жеткізілді ме? - Оқушылар бүгін не үйренді? - Оқу ахуалдары қандай болды? - Оқушылар арасындағы айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды ма? - Мен уақытттық графикті дұрыс ұстандым ба? Мен жоспардан қандай ауытқуларға жол бердім және неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағалау |
||
|
Сабақтың қай аспектісі оқыту мен оқу барысында жақсы өтті? 1. 2.
Оқыту мен оқу барысында қай екі әдіс сабақты жақсартатын еді деп ойлайсыз? 1. 2.
Сабақ барысында мен сынып туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек көрсетеді? 1. 2. |
||
«DEAL»
D – Describe
– баяндау, суреттеу (оқығанды,
көргенді сипаттау, сынау,
өлшеу).
E – Explain
– түсіндіру (құбылыс немесе
оқиға бойынша не білетіндерін,
түсінгендерін суреттеу).
A – Anallуse
– талдау (ақпаратты талдау,
қорытынды жасау, себептерін
атау).
L – Links
– байланыс (болжамдар немесе
қорытынды жасау, өзінде бар
біліммен байланыстыру).
«Данышпан үкілер»
1. Мәтінмен жұмыс
істеудің негіздері.
Мәтіннен негізгі (жаңа) ұғымдарды тауып, оларды алфавиттік
ретте жазыңыз. Мәтіннен сіз күтпеген, сіздің бұрынғы
ұғымдарыңызға
қарсы тұрған ақпаратты табыңыз. Сізге жаңалық болған ақпаратты
жазыңыз.
2. Маңызды өмірлік
даналық.
Мәтіннің негізгі ойын бір сөйлеммен
білдіріңіз.
3. Таныс және таныс
емес.
Мәтіннен сізге алдында таныс болған және мүлдем таныс емес
ақпаратты табыңыз.
4. Иллюстрациялық
бейнелеу.
Мәтіннің негізгі ойын сурет, сызба, карикатура т.б. арқылы
бейнелеп
көріңіз.
5. Оқыған мәтіннен келешекте қажет болатын маңызды
қорытынды
шығаруға бола ма?
6. Талқылауға арналған маңызды
тақырыптар.
Сыныпта талқылауға тұрарлықтай, ерекше көңіл бөлуге болатын
ойларды, пікірлерді табыңдар.
шағым қалдыра аласыз






