|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
19.02.2024 жыл |
|
|
Сынып:8 ә |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Исабеков «Әпке» драмасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.1.4.1. көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
- Оқушылармен сәлемдесу; -Оқушыларды түгендеп, сабаққа әзірлігін тексеру; -Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Ой қозғау: Бауыр деген бір әлем ауыл(ы)
бөлек, Сабақты осы өлең жолдарының мазмұнын тарқатып талдаудан бастаймыз. Шығарма мазмұнын қайталауға арналған сұрақтар: 1.Пьесада Қамажай өзінің інілері мен сіңлісінің болашағы үшін басын бейнетке тігіп, бар қиындыққа төзеді. Мұның сыры не? 2.Інілері мен сіңлісі əпкесін қандай қасиеті үшін жақсы көреді, неге анасындай ардақтайды? 3.Пьеса кейіпкерлерінің бақыт туралы ой-пікірлері қандай? Бұған сендер қандай ой қосар едіңдер? Бүгінгі сабақтың оқу мақсатымен таныстыру |
Оқушылар амандасып, сабақ мазмұнына зейінін аударады. Оқушылар өлеңді талдап, мазмұнына сәйкес өз пікірлерін білдіреді Оқушы жауабы: 1.Адамгершілік-адам баласы үшін қашанда алғашқы орында тұрары хақ. Бұл пьесадағы басты адамгершілік мәселесі бауырлардың бір-біріне деген бауырмалдық, сүйіспеншілік сезімі деп ойлаймын. Қамажайдың қара басын ойлап, тұрмысқа шығып кетпей, қайта келмес жас шағын бауырларына арнағаны нағыз адамгершілік деп білемін. 2.Қамажайдың бауырларының әпкесін "Мамуля" деп атауында үлкен мән бар деп есептеймін, себебі бауырлары Қамажайды өз анасындай құрметтейді, оның бауырлары үшін күллі өмірін арнағаны үшін, оларды шын жақсы көретіндігі үшін жақсы көреді. 3. Пьеса кейіпкерлерінің бірі Омар бақыт сөзін "жеңіске апарар күрес" деп біледі. Ал Кəмила бақыт деген өз бетіңше, ешкімге тәуелді болмай, бетімен өмір сүру деп түсінеді. Нəзила болса, бақыт сөзін-сөз бен істің бірлігі, демек, жалған сөйлемеу деп ұғады. Оқушылар сабақтың оқу мақсатын мұғаліммен бірге анықтап, талдайды |
|
Өлең жолдары Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут
8минут 10 минут |
1-тапсырма Жеке жұмыс (деңгейлік тапсырмалар) Жасыл түс Шығармадағы кейіпкерлердің негізгі және қосымшасын анықтап, жіктеңіз. Кейіпкерлер:Сұлтан, Қамажай, Көрші әйел Тимур, Нәзила, Қабен.
Дескриптор: -Негізгі және қосымша кейіпкерлерді ажырата алады-1 балл. Сары түс Шығарма кейіпкерлерін сомдалуына қарай сәйкестендіріңіз.
Дескриптор: -Кейіпкерлерді сәйкестендіреді-1 балл. -Жанама мінездеулердің мәнін түсіндіреді-1 балл. Қызыл түс Қамажайдың бауырлары үшін өз бақытынан бас тартуы дұрыс па, дұрыс емес пе, шығармадан үзінді келтіре отырып позицияңызды анықтаңыз.
Дескриптор: -Өз позициясын анықтайды-1 балл. -Шығармадан үзінді келтіре отырып, шешімін баяндайды-1 балл. «Попс формуласы» (Жұптық жұмыс) Бірінші сөйлем: Менің ойымша... Екінші сөйлем: Себебі мен оны былай түсіндіремін... Үшінші сөйлем: Оны мен мына мысалдармен дәлелдеймін... Төртінші сөйлем: Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім 1-тақырып: Қабеннің Қамажайға деген сезімі шынайы 2-тақырып: Бауырлар арасында қарым-қатынастан салқындық байқалады 3-тақырып: Қамажайдың бауырларына деген махаббатының лайықты бағасы жоқ Дескриптор: -Себебін түсіндіреді-1 балл. -Мысалдармен дәлелдей отырып, қорытындылайды-1 балл. 3-тапсырма «Сөз батл» әдісі Тақырып: «Қамажайдың бақытсыздығына бауырлары кінәлі» І кезең (2 минут) Дефениция/дәйектеме келтіру:1 дәйектеме ІІ кезең (2 минут) Аргумент-дәлелердер келтіру: 1 дәлел ІІІ кезең (2 минут) Контраргумент-дәлелге қарсы дәлел келтіру: 1 қарсы дәлел Қорытынды Дескриптор: -Дәйектеме келтіреді-1 балл. -Аргумент-дәлелердер келтіреді-1 балл. -Дәлелге қарсы дәлел келтіреотырып қорытындылайды -1 балл. |
.
1-жұп: Бірінші сөйлем: Менің ойымша Қабеннің Қамажайға деген сезімі шынайы. Екінші сөйлем: Себебі мен оны былай түсіндіремін, Қабен өте шыдамды, сезімді сыйлай білетін азамат. Үшінші сөйлем: Оны мен мына мысалдармен дәлелдеймін, Қабен Қамажайды қанша уақыт болмасын күтуге бар. Тіпті шығармада Қамажайға шынайы жақсылық ойлайтын осы – Қабен. Төртінші сөйлем: Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім, Қабен болмаса, Қамажайды шынайы жақсы көретін ешкім жоқ секілді. Оқушылар өз позицияларына сәйкес өздерінің дәйектемелерін, аргументтер мен контраргументтерін ұсынып, қорытынды жүргізеді. |
«Бағдаршам әдісі» оқушылардың бірін-бірі бағалауы
келісемін
сұрағым бар
келіспеймін ҚБ. «Үш М» әдісі (мұғалімнің бағалауы) |
Үлестірме қағаздар Қосымша ақпараттар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 5 минут 3 минут |
Үй тапсырмасын беру 1.«Әпке» сөзіне бес жолды өлең; 2.«Менің әпкем ең жақсы адам» тақырыбында ой толғау; 3.Д.Исабековтың «Әпке» шығармасы мен ұқсас өзге шығармаларды салыстырып, талдау жасау. Кері байланыс «GOOGLE форма» арқылы жүргізіледі Бүгінгі сабақтағы құнды мәселе қандай болды? Сен сабақта қалай жұмыс жасадың, кімге риза болдың? Сабақ саған ұнады ма, неліктен? Бүгінгі сабақтың мақсатына қайта оралу. |
Оқушылар өздерінің қызығушылықтарына сәйкес, үшеуінің біреуін таңдап, үй тапсырмасын орындайды. «GOOGLE форма» арқылы өз ойларын білдіріп, сабаққа кері байланыс береді |
|
https://forms.gle/uUL92FprAk9S6pE77 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Д.Исабеков «Әпке» драмасы 8 сынып
Сабақ жоспары: Д.Исабеков «Әпке» драмасы 8 сынып
|
Бөлім: |
Махаббат және абырой |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
19.02.2024 жыл |
|
|
Сынып:8 ә |
Қатысушылар саны:11 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Д.Исабеков «Әпке» драмасы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу; 8.1.4.1. көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
- Оқушылармен сәлемдесу; -Оқушыларды түгендеп, сабаққа әзірлігін тексеру; -Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Ой қозғау: Бауыр деген бір әлем ауыл(ы)
бөлек, Сабақты осы өлең жолдарының мазмұнын тарқатып талдаудан бастаймыз. Шығарма мазмұнын қайталауға арналған сұрақтар: 1.Пьесада Қамажай өзінің інілері мен сіңлісінің болашағы үшін басын бейнетке тігіп, бар қиындыққа төзеді. Мұның сыры не? 2.Інілері мен сіңлісі əпкесін қандай қасиеті үшін жақсы көреді, неге анасындай ардақтайды? 3.Пьеса кейіпкерлерінің бақыт туралы ой-пікірлері қандай? Бұған сендер қандай ой қосар едіңдер? Бүгінгі сабақтың оқу мақсатымен таныстыру |
Оқушылар амандасып, сабақ мазмұнына зейінін аударады. Оқушылар өлеңді талдап, мазмұнына сәйкес өз пікірлерін білдіреді Оқушы жауабы: 1.Адамгершілік-адам баласы үшін қашанда алғашқы орында тұрары хақ. Бұл пьесадағы басты адамгершілік мәселесі бауырлардың бір-біріне деген бауырмалдық, сүйіспеншілік сезімі деп ойлаймын. Қамажайдың қара басын ойлап, тұрмысқа шығып кетпей, қайта келмес жас шағын бауырларына арнағаны нағыз адамгершілік деп білемін. 2.Қамажайдың бауырларының әпкесін "Мамуля" деп атауында үлкен мән бар деп есептеймін, себебі бауырлары Қамажайды өз анасындай құрметтейді, оның бауырлары үшін күллі өмірін арнағаны үшін, оларды шын жақсы көретіндігі үшін жақсы көреді. 3. Пьеса кейіпкерлерінің бірі Омар бақыт сөзін "жеңіске апарар күрес" деп біледі. Ал Кəмила бақыт деген өз бетіңше, ешкімге тәуелді болмай, бетімен өмір сүру деп түсінеді. Нəзила болса, бақыт сөзін-сөз бен істің бірлігі, демек, жалған сөйлемеу деп ұғады. Оқушылар сабақтың оқу мақсатын мұғаліммен бірге анықтап, талдайды |
|
Өлең жолдары Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут
8минут 10 минут |
1-тапсырма Жеке жұмыс (деңгейлік тапсырмалар) Жасыл түс Шығармадағы кейіпкерлердің негізгі және қосымшасын анықтап, жіктеңіз. Кейіпкерлер:Сұлтан, Қамажай, Көрші әйел Тимур, Нәзила, Қабен.
Дескриптор: -Негізгі және қосымша кейіпкерлерді ажырата алады-1 балл. Сары түс Шығарма кейіпкерлерін сомдалуына қарай сәйкестендіріңіз.
Дескриптор: -Кейіпкерлерді сәйкестендіреді-1 балл. -Жанама мінездеулердің мәнін түсіндіреді-1 балл. Қызыл түс Қамажайдың бауырлары үшін өз бақытынан бас тартуы дұрыс па, дұрыс емес пе, шығармадан үзінді келтіре отырып позицияңызды анықтаңыз.
Дескриптор: -Өз позициясын анықтайды-1 балл. -Шығармадан үзінді келтіре отырып, шешімін баяндайды-1 балл. «Попс формуласы» (Жұптық жұмыс) Бірінші сөйлем: Менің ойымша... Екінші сөйлем: Себебі мен оны былай түсіндіремін... Үшінші сөйлем: Оны мен мына мысалдармен дәлелдеймін... Төртінші сөйлем: Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім 1-тақырып: Қабеннің Қамажайға деген сезімі шынайы 2-тақырып: Бауырлар арасында қарым-қатынастан салқындық байқалады 3-тақырып: Қамажайдың бауырларына деген махаббатының лайықты бағасы жоқ Дескриптор: -Себебін түсіндіреді-1 балл. -Мысалдармен дәлелдей отырып, қорытындылайды-1 балл. 3-тапсырма «Сөз батл» әдісі Тақырып: «Қамажайдың бақытсыздығына бауырлары кінәлі» І кезең (2 минут) Дефениция/дәйектеме келтіру:1 дәйектеме ІІ кезең (2 минут) Аргумент-дәлелердер келтіру: 1 дәлел ІІІ кезең (2 минут) Контраргумент-дәлелге қарсы дәлел келтіру: 1 қарсы дәлел Қорытынды Дескриптор: -Дәйектеме келтіреді-1 балл. -Аргумент-дәлелердер келтіреді-1 балл. -Дәлелге қарсы дәлел келтіреотырып қорытындылайды -1 балл. |
.
1-жұп: Бірінші сөйлем: Менің ойымша Қабеннің Қамажайға деген сезімі шынайы. Екінші сөйлем: Себебі мен оны былай түсіндіремін, Қабен өте шыдамды, сезімді сыйлай білетін азамат. Үшінші сөйлем: Оны мен мына мысалдармен дәлелдеймін, Қабен Қамажайды қанша уақыт болмасын күтуге бар. Тіпті шығармада Қамажайға шынайы жақсылық ойлайтын осы – Қабен. Төртінші сөйлем: Осыған байланысты мен мынадай қорытындыға келдім, Қабен болмаса, Қамажайды шынайы жақсы көретін ешкім жоқ секілді. Оқушылар өз позицияларына сәйкес өздерінің дәйектемелерін, аргументтер мен контраргументтерін ұсынып, қорытынды жүргізеді. |
«Бағдаршам әдісі» оқушылардың бірін-бірі бағалауы
келісемін
сұрағым бар
келіспеймін ҚБ. «Үш М» әдісі (мұғалімнің бағалауы) |
Үлестірме қағаздар Қосымша ақпараттар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут 5 минут 3 минут |
Үй тапсырмасын беру 1.«Әпке» сөзіне бес жолды өлең; 2.«Менің әпкем ең жақсы адам» тақырыбында ой толғау; 3.Д.Исабековтың «Әпке» шығармасы мен ұқсас өзге шығармаларды салыстырып, талдау жасау. Кері байланыс «GOOGLE форма» арқылы жүргізіледі Бүгінгі сабақтағы құнды мәселе қандай болды? Сен сабақта қалай жұмыс жасадың, кімге риза болдың? Сабақ саған ұнады ма, неліктен? Бүгінгі сабақтың мақсатына қайта оралу. |
Оқушылар өздерінің қызығушылықтарына сәйкес, үшеуінің біреуін таңдап, үй тапсырмасын орындайды. «GOOGLE форма» арқылы өз ойларын білдіріп, сабаққа кері байланыс береді |
|
https://forms.gle/uUL92FprAk9S6pE77 |
шағым қалдыра аласыз













