|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.1. |
Мектеп:Талдықорған қаласы №26 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аскарова А.С |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
География ғылымының дамуы |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.1.1.2. Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Саяхатшылар мен зерттеушілердің тарихын біледі. Басым бөлігі: жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды. Кейбір оқушылар: Картадан және атластан саяхатшылар жүріп өткен жолдарын көрсете алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, жоғарғы деңгей |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің зерттеу бағыттарын анықтайды, кескін картаға түсіреді. 2. Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды. 3. Қазақ география қоғамының жұмысына баға береді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Саяхатшылардың зерттеу бағытын анықтап қорытынды жазады. Тыңдалым: Оқушылар топта өзара талқылаулар жүргізіп, бірін – бірі тыңдайды. Айтылым: Жасалған қорытындылар барысында ойын еркін жеткізе алады. Оқылым: Оқулықтағы мәтінді түсініп оқиды. Пән бойынша терминдер: Антил, Үлкен Антил, Кіші Антил, Жаңа Гвиния, Ф. Магеллан, Х. Колумб, В. Гамма, А. Веспучи, М. Поло |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, патриотизм және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру, өмір бойы білім алуға ынталандыру, пәнге деген қызуғушылығын арттыру |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Спирелалды білім қағидасына негізделіп оқушылар зерттеушілер туралы мәліметтермен таныс |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық ахуал туғызу. «Ыстық алақан» Оқушылар қасындағы оқушылардың алақанын ұстап жылы тілектер айтады. Сәттілік тілейді. 3. Тарихи кезеңдерді пайдалана отырып 1,2,3,4 сандармен топқа бөлу І топ Ежелгі заман саяхатшылары ІІ топ Орта ғасыр саяхатшылары ІІІ топ Ұлы географиялық ащулар заманының саяхатшылары ІV топ Жаңа заман саяхатшылары Топқа бөлу аттарына сәйкес оқушылар өз ойларын айтады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады |
Әр түрлі түсті фишкалар арқылы топқа бөлу |
||||||||||||||||||||||
|
|
(Т) «FILA» әдісі арқылы топтық тапсырма беріледі. І топ: Х. Колумбтың жүріп өткен бағытын атластан, картадан анықтай отырып, кескін картаға түсіру. ІІ топ: Ф. Магелланның жүріп өткен бағытын атлас, картадан анықтап кескін картаға түсіру ІІІ топ: Д. Куктың жүріп өткен бағытын атлас, картадан анықтап кескін картаға түсіру IV топ: 1858 – 1859 жылдары Ш. Уәлихановтың атақты сапарын сипаттап, кескін картаға түсіру ҚБ: смайлик арқылы бағалау Сергіту сәті: «Көңілді күн» Д: 2 – тапсырма Саралау: Бір саяхатшының немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін «SWOT анализі» әдісі арқылы талдау
SWOT – шешімдері
ҚБ өз – ара бағалау |
Стикер, әр түрлі түсті маркерлер, әр топқа плакат |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Т: 3 тапсырма Венн диаграмммасы арқылы орындайды. Саяхатшылар: Х. Колумб пен Ф. Магелланның саяхатының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау
(Д) 4 – тапсырма. «Біреуін бересің, біреуін аласың?» әдісін қолдану арқылы. Қазіргі кездегі қазақ география қоғамының қызметіне баға беру. а) Қазақ география қоғамы қашан құрылды? ә) Қазақ география қоғамы қандай жобалармен жұмыс істеді? б) Қалай ойлайсыз қазірге география қоғамының болашағы қандай? ҚБ: Шапалақ әдісімен бағаланады. Дискриптор – Саяхатшылардың жүріп өткен бағытын картадан анықтайды. – Кескін картаға саяхатшылардың жүріп өткен бағытын түсіреді – Географиялық нысандармен сәйкестендіріп белгілейді – Саяхатшылар мен зерттеушілердің ғылымға қосқан үлесін талдайды. – SWOT анализі арқылы талдайды. – Венн диаграммасы Х. Колумб пен Ф. Магелланды салыстырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. – Қазақ география қоғамы жұмысына баға береді. Кері байланыс БББ әдісін пайдаландым
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||
|
Қабілетті оқушы: Бір саяхатшының немесе зерттеушілердің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализі арқылы талдайды. Деңгейі төмен оқушы: Тапсырмаларды орындау кезінде алгаритм беріледі және уәжделеді |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. ҚБ: топтық бағалау ҚБ: басбармақпен бағалау
|
Сізге сабақ жоспарын әзірлеу үшін басқа пән мұғалімінің кеңесі қажет пе? Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбей ме? Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану Оқушылар осы сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Тарих Сергіту сәті: «Көңілді күн»
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "География ғылымының дамуы" 7 сынып
Сабақ жоспары "География ғылымының дамуы" 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:7.1. |
Мектеп:Талдықорған қаласы №26 орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аскарова А.С |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
География ғылымының дамуы |
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.1.1.2. Саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттап, баға береді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Саяхатшылар мен зерттеушілердің тарихын біледі. Басым бөлігі: жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды. Кейбір оқушылар: Картадан және атластан саяхатшылар жүріп өткен жолдарын көрсете алады |
|||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, жоғарғы деңгей |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің зерттеу бағыттарын анықтайды, кескін картаға түсіреді. 2. Жеке саяхатшылардың бағыттарын анықтай отырып, ғылымға қосқан үлесін талдайды. 3. Қазақ география қоғамының жұмысына баға береді. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Саяхатшылардың зерттеу бағытын анықтап қорытынды жазады. Тыңдалым: Оқушылар топта өзара талқылаулар жүргізіп, бірін – бірі тыңдайды. Айтылым: Жасалған қорытындылар барысында ойын еркін жеткізе алады. Оқылым: Оқулықтағы мәтінді түсініп оқиды. Пән бойынша терминдер: Антил, Үлкен Антил, Кіші Антил, Жаңа Гвиния, Ф. Магеллан, Х. Колумб, В. Гамма, А. Веспучи, М. Поло |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, патриотизм және азаматтық жауапкершілікті қалыптастыру, өмір бойы білім алуға ынталандыру, пәнге деген қызуғушылығын арттыру |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Спирелалды білім қағидасына негізделіп оқушылар зерттеушілер туралы мәліметтермен таныс |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Психологиялық ахуал туғызу. «Ыстық алақан» Оқушылар қасындағы оқушылардың алақанын ұстап жылы тілектер айтады. Сәттілік тілейді. 3. Тарихи кезеңдерді пайдалана отырып 1,2,3,4 сандармен топқа бөлу І топ Ежелгі заман саяхатшылары ІІ топ Орта ғасыр саяхатшылары ІІІ топ Ұлы географиялық ащулар заманының саяхатшылары ІV топ Жаңа заман саяхатшылары Топқа бөлу аттарына сәйкес оқушылар өз ойларын айтады. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады |
Әр түрлі түсті фишкалар арқылы топқа бөлу |
||||||||||||||||||||||
|
|
(Т) «FILA» әдісі арқылы топтық тапсырма беріледі. І топ: Х. Колумбтың жүріп өткен бағытын атластан, картадан анықтай отырып, кескін картаға түсіру. ІІ топ: Ф. Магелланның жүріп өткен бағытын атлас, картадан анықтап кескін картаға түсіру ІІІ топ: Д. Куктың жүріп өткен бағытын атлас, картадан анықтап кескін картаға түсіру IV топ: 1858 – 1859 жылдары Ш. Уәлихановтың атақты сапарын сипаттап, кескін картаға түсіру ҚБ: смайлик арқылы бағалау Сергіту сәті: «Көңілді күн» Д: 2 – тапсырма Саралау: Бір саяхатшының немесе зерттеушінің ғылымға қосқан үлесін «SWOT анализі» әдісі арқылы талдау
SWOT – шешімдері
ҚБ өз – ара бағалау |
Стикер, әр түрлі түсті маркерлер, әр топқа плакат |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Т: 3 тапсырма Венн диаграмммасы арқылы орындайды. Саяхатшылар: Х. Колумб пен Ф. Магелланның саяхатының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау
(Д) 4 – тапсырма. «Біреуін бересің, біреуін аласың?» әдісін қолдану арқылы. Қазіргі кездегі қазақ география қоғамының қызметіне баға беру. а) Қазақ география қоғамы қашан құрылды? ә) Қазақ география қоғамы қандай жобалармен жұмыс істеді? б) Қалай ойлайсыз қазірге география қоғамының болашағы қандай? ҚБ: Шапалақ әдісімен бағаланады. Дискриптор – Саяхатшылардың жүріп өткен бағытын картадан анықтайды. – Кескін картаға саяхатшылардың жүріп өткен бағытын түсіреді – Географиялық нысандармен сәйкестендіріп белгілейді – Саяхатшылар мен зерттеушілердің ғылымға қосқан үлесін талдайды. – SWOT анализі арқылы талдайды. – Венн диаграммасы Х. Колумб пен Ф. Магелланды салыстырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтайды. – Қазақ география қоғамы жұмысына баға береді. Кері байланыс БББ әдісін пайдаландым
|
|
||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||||||||||||||||
|
Қабілетті оқушы: Бір саяхатшының немесе зерттеушілердің ғылымға қосқан үлесін SWOT анализі арқылы талдайды. Деңгейі төмен оқушы: Тапсырмаларды орындау кезінде алгаритм беріледі және уәжделеді |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз. ҚБ: топтық бағалау ҚБ: басбармақпен бағалау
|
Сізге сабақ жоспарын әзірлеу үшін басқа пән мұғалімінің кеңесі қажет пе? Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбей ме? Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану Оқушылар осы сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Тарих Сергіту сәті: «Көңілді күн»
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













