|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
12.02.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны:- |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романы. Біжікен. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.4.1. көркем шығармадан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Шығармада көрсетілген ескі әдет-ғұрыптар, ұлттық ойындар, ұлттық тағамдарды дәріптеу, үлкенге құрмет, ата-анаға деген сыйластық арқылы оқушылар ұлттық құндылық туралы түсінік қалыптастырады. Талап: Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы жан мен тән тазалығын сақтайды, болашақта әр ісіне, қадамына жауапкершілікпен қарап, эмоционалды жай-күйін басқарады. Ар-ұят: Ұлттық мұраны қастерлеуге, жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, абыройлы болуға және сөзіне берік, ісіне адал болуды көздейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру (5 мин.) Өзін-өзі тексеру (3 мин.) Өткен білімді еске түсіру (2 мин.) |
1.Оқушылардың есімдері жазылған түрлі түсті ленталармен топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасына шолу. Республикалық «ДОСБОЛLIKЕ» акциясы аясында мектебіміздің 9 сынып оқушылары үй тапсырмасы бойынша видеожазылым (қатты, тәтті, сұйық, майлы, жұмсақ) сұрақтары беріледі.
3. «Шашылған әріптер» әдісі
арқылы жаңа тақырыпты анықтау. 4.Оқушыларға сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Оқушылар есімдері жазылған түрлі түсті ленталар арқылы 3 топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сыйға қоржыннан дәм алады. Оқушылар шашылған әріптерді жинақтап, құрастырылған сөз арқылы жаңа тақырыпты анықтайды. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады.
|
ҚБ Бірінші топ оқушылары қазақтың киелі домбырасының бағалау шкаласындағы деңгейі
Екінші топ оқушылары өз-өздерін «Асық бағалауы» арқылы бағалап отырады. Үшінші топ оқушылары өз-өздерін «Киіз үй» бағалауы арқылы бағалап отырады. |
Түрлі түсті ленталар. Жанды видеожазылым Интербелсенді тақтада көрсетілген суреттер. Слайд арқылы. |
||
|
Жаңа білім (30 мин.)
|
Оқушыларға QRКОД арқылы әр топқа шығарманың үзінділері ұсынылады.
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. 1-топқа: «Кинолента» әдісі арқылы үзіндідегі Біжікеннің іс-әрекетіне қатысты композициялық талдау
2-топқа: «Сөздер сөйлейді» әдісі арқылы берілген тірек сөздерден өлең құрастыру
3-топқа: «Маған таныс кейіпкер» әдісі арқылы кестені толтыру
Платформамен жұмыс
Оқулықпен жұмыс. «Таңғалдырған эпизод» әдісі арқылы кестені толтыру
Жұптық жұмыс. «Екі ой - бір пікір» әдісі
арқылы үзіндіден Біжікен туралы автор
суреттеуін тауып, кейіпкер туралы өз ойын
білдіру Жеке тапсырмалар.
1-тапсырма: Оқыған үзіндіден Біжікеннің армандары мен өкініштерін табыңыз. 2-тапсырма: Үзіндіде кездескен «Бүгінгі досыңды ертеңгі жауым деп санау кере» деген пікірді қалай түсінесің. Интерпритация жаса. 3-тапсырма: «Білім почтасы» әдісі арқылы Біжікеннің тағдырын өзгерту үшін Торсанға қандай кеңес –хат жолдар едіңіз? |
Оқушылар QRКОД арқылы шығарманың үзіндісін түсініп оқып, жаңа тақырыпты меңгереді. Дескриптор: -Берілген үзіндіні оқиды; -Әр топтың көшбасшысы келесі топқа барып, үзіндіні түсіндіреді – 2 балл. Дескриптор: - Үзіндідегі Біжікеннің іс-әрекетіне композициялық талдау жасайды – 3 балл. Дескриптор: - Берілген тірек сөздерден өлең құрастырады – 3 балл Дескриптор: -Үзіндідегі көтерілген басты мәселені табады; -Ұлттық құндылықтарды анықтайды; -Кейіпкерлер бейнесі мен іс-әрекетіне баға береді (3 балл) Дескриптор: -Сөз сырында берілген сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді – 1 балл Дескриптор: - Кестені пайдалана отырып, үзіндіге қатысты түйінді ойларын білдіреді – 2 балл. Дескриптор: -Үзіндіден Біжікен туралы автор суреттеуін табады; - кейіпкер туралы өз ойын білдіреді. ( 2 балл) Дескриптор: -Оқыған үзіндіден Біжікеннің армандары мен өкініштерін анықтап жазады -1 балл. Дескриптор: -Берілген пікірді өмірмен байланыстырып, ойтолғау жазады-1 балл. Дескриптор: -Біжікеннің тағдырын өзгерту үшін, кеңес беретін дәлелді хат жаза алады -1 балл. |
|
QRКОД көрсетілген парақ. Смартфон Кинолента эскизі Асыққа жапсырылған сөздер Постер Интербелсенді тақта.«Wordwall» платформасы. Оқулық Парақша Қима қағаз Хат |
||
|
Бекіту (3 мин.) |
Сабақты қорытындылау. «Тұжырым» әдісі арқылы үзіндіге тұжырым жасайды.
Үйге тапсырма: 196 – бет. 5 – тапсырма. «Ұлпан бейнесі бізге үлгі бола ала ма?» тақырыбында сыни мақала жазу.
|
|
|
Тұжырым кестесі |
||
|
Кері байланыс (2 мин.) |
«Төлқұжат» әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.
Бағалау. Сабақ басында ұсынылған «Домбыра» әдісіндегі шегінің сабақ бойы жинаған бағалау шкаласына сәйкес оқушылар бағаланады. |
|
|
Төлқұжат суреті |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары :Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романы. Біжікен. 9 сынып
Сабақ жоспары :Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романы. Біжікен. 9 сынып
|
Бөлім: |
Адам жанының құпиясы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
12.02.2024 жыл |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: 16 |
Қатыспағандар саны:- |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғ.Мүсірепов «Ұлпан» романы. Біжікен. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.1.4.1. көркем шығармадан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолданады |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: Шығармада көрсетілген ескі әдет-ғұрыптар, ұлттық ойындар, ұлттық тағамдарды дәріптеу, үлкенге құрмет, ата-анаға деген сыйластық арқылы оқушылар ұлттық құндылық туралы түсінік қалыптастырады. Талап: Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы жан мен тән тазалығын сақтайды, болашақта әр ісіне, қадамына жауапкершілікпен қарап, эмоционалды жай-күйін басқарады. Ар-ұят: Ұлттық мұраны қастерлеуге, жақсылыққа, игілікке бой түзеуге, абыройлы болуға және сөзіне берік, ісіне адал болуды көздейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру (5 мин.) Өзін-өзі тексеру (3 мин.) Өткен білімді еске түсіру (2 мин.) |
1.Оқушылардың есімдері жазылған түрлі түсті ленталармен топқа бөлу.
2.Үй тапсырмасына шолу. Республикалық «ДОСБОЛLIKЕ» акциясы аясында мектебіміздің 9 сынып оқушылары үй тапсырмасы бойынша видеожазылым (қатты, тәтті, сұйық, майлы, жұмсақ) сұрақтары беріледі.
3. «Шашылған әріптер» әдісі
арқылы жаңа тақырыпты анықтау. 4.Оқушыларға сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Оқушылар есімдері жазылған түрлі түсті ленталар арқылы 3 топқа бөлінеді. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сыйға қоржыннан дәм алады. Оқушылар шашылған әріптерді жинақтап, құрастырылған сөз арқылы жаңа тақырыпты анықтайды. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады.
|
ҚБ Бірінші топ оқушылары қазақтың киелі домбырасының бағалау шкаласындағы деңгейі
Екінші топ оқушылары өз-өздерін «Асық бағалауы» арқылы бағалап отырады. Үшінші топ оқушылары өз-өздерін «Киіз үй» бағалауы арқылы бағалап отырады. |
Түрлі түсті ленталар. Жанды видеожазылым Интербелсенді тақтада көрсетілген суреттер. Слайд арқылы. |
||
|
Жаңа білім (30 мин.)
|
Оқушыларға QRКОД арқылы әр топқа шығарманың үзінділері ұсынылады.
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. 1-топқа: «Кинолента» әдісі арқылы үзіндідегі Біжікеннің іс-әрекетіне қатысты композициялық талдау
2-топқа: «Сөздер сөйлейді» әдісі арқылы берілген тірек сөздерден өлең құрастыру
3-топқа: «Маған таныс кейіпкер» әдісі арқылы кестені толтыру
Платформамен жұмыс
Оқулықпен жұмыс. «Таңғалдырған эпизод» әдісі арқылы кестені толтыру
Жұптық жұмыс. «Екі ой - бір пікір» әдісі
арқылы үзіндіден Біжікен туралы автор
суреттеуін тауып, кейіпкер туралы өз ойын
білдіру Жеке тапсырмалар.
1-тапсырма: Оқыған үзіндіден Біжікеннің армандары мен өкініштерін табыңыз. 2-тапсырма: Үзіндіде кездескен «Бүгінгі досыңды ертеңгі жауым деп санау кере» деген пікірді қалай түсінесің. Интерпритация жаса. 3-тапсырма: «Білім почтасы» әдісі арқылы Біжікеннің тағдырын өзгерту үшін Торсанға қандай кеңес –хат жолдар едіңіз? |
Оқушылар QRКОД арқылы шығарманың үзіндісін түсініп оқып, жаңа тақырыпты меңгереді. Дескриптор: -Берілген үзіндіні оқиды; -Әр топтың көшбасшысы келесі топқа барып, үзіндіні түсіндіреді – 2 балл. Дескриптор: - Үзіндідегі Біжікеннің іс-әрекетіне композициялық талдау жасайды – 3 балл. Дескриптор: - Берілген тірек сөздерден өлең құрастырады – 3 балл Дескриптор: -Үзіндідегі көтерілген басты мәселені табады; -Ұлттық құндылықтарды анықтайды; -Кейіпкерлер бейнесі мен іс-әрекетіне баға береді (3 балл) Дескриптор: -Сөз сырында берілген сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіреді – 1 балл Дескриптор: - Кестені пайдалана отырып, үзіндіге қатысты түйінді ойларын білдіреді – 2 балл. Дескриптор: -Үзіндіден Біжікен туралы автор суреттеуін табады; - кейіпкер туралы өз ойын білдіреді. ( 2 балл) Дескриптор: -Оқыған үзіндіден Біжікеннің армандары мен өкініштерін анықтап жазады -1 балл. Дескриптор: -Берілген пікірді өмірмен байланыстырып, ойтолғау жазады-1 балл. Дескриптор: -Біжікеннің тағдырын өзгерту үшін, кеңес беретін дәлелді хат жаза алады -1 балл. |
|
QRКОД көрсетілген парақ. Смартфон Кинолента эскизі Асыққа жапсырылған сөздер Постер Интербелсенді тақта.«Wordwall» платформасы. Оқулық Парақша Қима қағаз Хат |
||
|
Бекіту (3 мин.) |
Сабақты қорытындылау. «Тұжырым» әдісі арқылы үзіндіге тұжырым жасайды.
Үйге тапсырма: 196 – бет. 5 – тапсырма. «Ұлпан бейнесі бізге үлгі бола ала ма?» тақырыбында сыни мақала жазу.
|
|
|
Тұжырым кестесі |
||
|
Кері байланыс (2 мин.) |
«Төлқұжат» әдісі арқылы оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі.
Бағалау. Сабақ басында ұсынылған «Домбыра» әдісіндегі шегінің сабақ бойы жинаған бағалау шкаласына сәйкес оқушылар бағаланады. |
|
|
Төлқұжат суреті |
||
шағым қалдыра аласыз




























