Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
8.2А Зат мөлшері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
16.11. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
§15. Зат мөлшері. Моль. Авогадро саны. §16. Мольдік масса |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: |
8.1.1.1 -зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде –мольді білу және Авогадро санын білу. 8.1.1.3 -масса, зат мөлшері және құрылымдық бөлшектер санын есептеу 8.1.1.2 қосылыстың молярлық массасын есептей алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру 3- минут |
Сәлеметсіздер ме Ой қозғау:
Формулалар нені көрсетеді, нелердің арасындағы байланысты сипаттайды?
Бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай болады? Сабақ мақсаты неде? |
Миға шабул сұрақтарына жауап береді. |
|
https://bilimland.kz/kk/content/structure/976-chemistry#lesso n=11294 https://kk.wikipedia.org/wiki/% Презентация Слайд 1-2 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут 5 минут 8минут |
Химия ғылымында сандық қатынастар жиі колданылады. Мысалы, затта қанша моллекула бар, ал молекулаларда қанша атом болады деген сұрақтардың шешімін табу үшін химияда «моль» деген түсінік қолданылады
Тапсырма-1 Массаларын есептеңіз: а) 2 моль натрий гидроксиді; б) 9,03*1023 сутегі молекуласы; в) 3,01*1023 көміртегі атомы Тапсырма-2 Бос ұяшықтарды толықтыр.Жауабы
|
Есеп шығаруда қолданатын формулаларды жазып алады Тапсырма-1 Массаларын есептеңіз: а) 2 моль натрий гидроксиді; б) 9,03*1023 сутегі молекуласы; в) 3,01*1023 көміртегі атомы Тапсырма-2 Бос ұяшықтарды толықтыр
|
Дискриптор: -есеп шығару алгоритімін біледі - зат мөлшері, масса, атом санын есептеуде формулаларын қолдана алады Дискрипторлар: -масса және зат мөлшері арасындағы өзара байланысты формула арқылы көрсете алады -заттың мөлшері арқылы массаны анықтайды Дескрипторлар -атом санын есептей алады -заттың мөлшерін таба алады - зат массасын есептейді -заттың молярлық массасын есептей алады |
Слайд 3-10 Слайд 11 Слайд 12 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 36-40 мин |
Оқу тапсырмасы: №2 есеп. 62 бет Рефлексия
Оқушылар мына сұрақтарға жауап бере отырып, сабақта туындаған ойларын тізбектейді:
Шығу
билеті Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа мерзімді сабақ
жоспары Бөлім 8.2А Зат
мөлшері Педагогтың
аты-жөні: Күні 16.11. Сынып:
8 Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны Сабақтың
тақырыбы: §15. Зат мөлшері. Моль.
Авогадро саны. §16. Мольдік масса Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары: 8.1.1.1 -зат мөлшерінің өлшем
бірлігі ретінде –мольді білу және Авогадро санын
білу. 8.1.1.3 -масса, зат мөлшері
және құрылымдық бөлшектер санын есептеу 8.1.1.2 қосылыстың
молярлық массасын есептей алу Сабақтың
мақсаты Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыты Педагогтың әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Ұйымдастыру 3-
минут
Сәлеметсіздер ме Ой
қозғау: Формулалар нені көрсетеді,
нелердің арасындағы байланысты
сипаттайды? Бүгінгі сабақтың тақырыбы
қалай болады? Сабақ мақсаты
неде? Миға шабул сұрақтарына жауап береді. https://bilimland.kz/kk/content/structure/976-chemistry#lesso
n=11294 https://kk.wikipedia.org/wiki/% Презентация Слайд
1-2 Сабақтың
ортасы 20
минут 5
минут 8минут Химия ғылымында сандық
қатынастар жиі колданылады. Мысалы, затта қанша моллекула бар, ал
молекулаларда қанша атом болады деген сұрақтардың шешімін табу үшін
химияда «моль» деген түсінік қолданылады Зат формула C Сu H2O CO2 ν, моль 1 1 1 1 Құрылымдық бірлігі атом молекула N 6,022·1023 6,022·1023 Mr 12 64 18 44 M, г/моль 12 64 18 44 m, г 12 64 18 44
Тапсырма-1
Массаларын есептеңіз: а) 2
моль натрий гидроксиді; б)
9,03*1023
сутегі молекуласы; в)
3,01*1023
көміртегі
атомы
Тапсырма-2 Бос ұяшықтарды
толықтыр.Жауабы Зат Молекула саны N = NA ∙ n Молярлық масса M = m/n Моль саны n = m/M Заттың массасы m = M ∙ n H2 N =
6,02∙1023∙ 5 = 31∙1023 M(H2) =2г/моль 5Моль m
= 5∙2=10 г H2SO4 60∙1023 M(H2SO4) = 98г/моль 980/98 =10 моль 980 г FeCl2 12,04∙1023 M(FeCl2) = 127 г/моль 2 моль 254 г
Есеп
шығаруда қолданатын формулаларды жазып алады
Тапсырма-1
Массаларын есептеңіз: а) 2
моль натрий гидроксиді; б)
9,03*1023
сутегі молекуласы; в)
3,01*1023
көміртегі
атомы
Тапсырма-2
Бос
ұяшықтарды толықтыр Зат Молекула саны N =
NA ∙ n Молярлық масса M = m/n Моль саны n = m/M Заттың массасы m = M ∙ n H2 5 моль H2SO4 980 г FeCl2 12,04·1026
Дискриптор:
-есеп шығару алгоритімін
біледі
- зат мөлшері, масса, атом
санын есептеуде формулаларын қолдана алады
Дискрипторлар:
-масса және зат мөлшері
арасындағы өзара байланысты формула арқылы көрсете
алады
-заттың мөлшері арқылы массаны
анықтайды
Дескрипторлар
-атом санын есептей
алады
-заттың мөлшерін таба
алады
- зат массасын
есептейді
-заттың молярлық массасын
есептей алады
Слайд
3-10
Слайд
11
Слайд
12 Сабақтың
соңы 36-40
мин Оқу
тапсырмасы: №2 есеп. 62
бет Рефлексия
Оқушылар мына сұрақтарға жауап
бере отырып, сабақта туындаған ойларын
тізбектейді:
Шығу
билеті | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














