|
Бөлім: |
6.1В Ғалам. Жер. Адам |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Орынова Амина Абуовна |
|
|
Күні: |
07.10.2021 ж |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер бетін бейнелеу тәсілдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу 6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: - масштабты пайдаланып, арқашықтықты есептей алады Кейбір оқушылар орындай алады: - географиялық координаттарды таба алады. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
Пәнаралық байланыстар |
|
|
|
Алдыңғы білім |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың алдыңғы оқу бойынша алған білімдерін пысықтау. Ауданды есептеу. 7-мысал. Шешімі: Масштабтың мөлшерін тауып аламыз (1 см=25 км). Берілген өлшемдерді жеке-жеке масштабтың мөлшеріне бөліп аламыз: 25:25=1 см және 50:25=2 см. Картадағы ені 1 см және қзындығы 2 см болатын жер телімінің ауданы 1*2=2 см2. Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін жұмбақ жасырылады. Теңізде де, түзде де ондай басшы табылмас. Бағытынан жаңылмас. Жауабы: Тұсбағдар немесе компас Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап, оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін анықтау. |
Сәлемдесу. Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады |
Дескриптор: Білім алушы - дұрыс, нақты түсіндірме жауап үшін – 1 балл |
Оқулық, оқушы дәптері |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Адамзаттың жаңа аумақтарды игеруіне байланысты жер бетіндегі түрлі геграфиялық нысандардың орындарын нақты анықтап көрсету қажеттігі туды. Б.з дейінгі 276-194 жж. Өмір сүрген ежелгі грек ғалымы Эратосфен алғаш рет жердің бетіне шартты сызықтар – параллель мен меридиандарды кесіндеуді ұсынды. Меридиан – біздің плпнетамызға тігінен түсірілген сызық. Параллель - экваторға көлденең орналасқан сызық. Гринвич меридианы жерді Батыс және Шығыс жарты шарларға бөледі. Барлық меридианның ұзындығы 111 км. Гринвич меридианын нөлдік меридиан деп те атаймыз. Экватор – ең үлкен параллель. Жер шарын Оңтүстік және Солтүстік жарты шарларға бөледі. Экватордан солтүстік полюске және оңтүстік полюске қарай қозғалғанда параллель ұзындығы қысқарады. Градус торы – полюстен полюске созылып жатқан меридиан және көлденең созылған параллель сызықтарының қиылысқан жері. Меридиандар + параллельдер=Градустық тор 1-тапсырма: Суретте не бейнеленген аттарын жазыңыз:
ҚБ: оқушылар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды Жер бетіндегі экваторға және нөлдік меридианға қатысты нүктенің орнын көрсететін мөлшер (ендік, бойлық) географиялық координаттар деп аталды. Географиялық ендік – жер бетінің кез келген нүктесіне түсірілген тік сызық пен экватор жызықтығы арасындағы бұрыш. Эватордан солтүстік полюске дейін солтүстік ендік (с.е), оңтүстік полюске дейін оңтүстік ендік (о.е) деп аталады. Географиялық бойлық – жер бетінің кез келген нүктесіне түсірілетін тік сызық пен бастапқы меридиан жазықтығы арасындағы бұрыш. Нұр-Сұлтан қаласының координатасы: 71º шығыс бойлық, 51º солтүстік ендік
|
|
Дескриптор: Білім алушы - берілген суреттердің аттарын жазады – 3 балл |
Үлестірме қағаздар
|
|
Бекіту тапсырмасы |
Бекіту тапсырмалары: 2-тапсырма Дүниежүзінің жарты шарлар картасын қолданып, берілген географиялық нысанның координаталарын анықтаңыз. 1. Мехико қаласы Нәтижесі: Мехико қаласының координатасы 19º солтүстік ендік, 99º батыс бойлық 2. Рио-де-Жанейро қаласы Нәтижесі: Рио-де-Жанейро қаласының координатасы 43º батыс бойлық, 22º оңтүстік ендік. 3-тапсырма Дүниежүзінің жарты шарлар картасын қолданып, берілген координаталар бойынша географиялық нысандарды анықтаңыз.
44º с.е.., 77º ш.б ____________________ 29º c.е., 76º ш.б _____________________ Жауабы: 1. Алматы қаласы 2. Нью-Дели қаласы (Үндістанның астанасы) ҚБ: мұғалімнің бағалауы |
|
Дескриптор: Білім алушы - қалалардың ш бойлық координаталарын дұрыс анықтайды – 2 балл -қалалардың ендік координаталарын дұрыс анықтайды – 2 балл Дескриптор: Білім алушы - картадан координаталар бойынша географиялық нысандарды анықтайды – 2 балл |
Үлестірме қағаздар, глобус |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен ............................. білдім. ............................. қызықты болды. ............................. қиын болды. Үйге тапсырма: §14. Градус торы және координаттар Тапсырма. Глобус және жартышарлар картасы арқылы Орал қаласының координатын анықтау |
Оқушылар кері байланыс жасайды Тақырыпты оқып, тапсырманы орындайды. |
|
Үлестірме қағаздар Оқулық 48-51 бет |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары. Жер бетін бейнелеу тәсілдері 6-сынып
Сабақ жоспары. Жер бетін бейнелеу тәсілдері 6-сынып
|
Бөлім: |
6.1В Ғалам. Жер. Адам |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Орынова Амина Абуовна |
|
|
Күні: |
07.10.2021 ж |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жер бетін бейнелеу тәсілдері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.5.3 масштабты пайдаланып, арақашықтықты есептеу 6.2.5.4 географиялық координаттарды анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: - масштабты пайдаланып, арқашықтықты есептей алады Кейбір оқушылар орындай алады: - географиялық координаттарды таба алады. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
|
Пәнаралық байланыстар |
|
|
|
Алдыңғы білім |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Оқушылардың алдыңғы оқу бойынша алған білімдерін пысықтау. Ауданды есептеу. 7-мысал. Шешімі: Масштабтың мөлшерін тауып аламыз (1 см=25 км). Берілген өлшемдерді жеке-жеке масштабтың мөлшеріне бөліп аламыз: 25:25=1 см және 50:25=2 см. Картадағы ені 1 см және қзындығы 2 см болатын жер телімінің ауданы 1*2=2 см2. Оқушылардың қызығушылығын ояту үшін жұмбақ жасырылады. Теңізде де, түзде де ондай басшы табылмас. Бағытынан жаңылмас. Жауабы: Тұсбағдар немесе компас Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап, оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін анықтау. |
Сәлемдесу. Өздерін ретке келтіру Кітап құралдарын, дәптерлерін, қаламдарын дайындыққа келтіру Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлерімен танысады |
Дескриптор: Білім алушы - дұрыс, нақты түсіндірме жауап үшін – 1 балл |
Оқулық, оқушы дәптері |
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Адамзаттың жаңа аумақтарды игеруіне байланысты жер бетіндегі түрлі геграфиялық нысандардың орындарын нақты анықтап көрсету қажеттігі туды. Б.з дейінгі 276-194 жж. Өмір сүрген ежелгі грек ғалымы Эратосфен алғаш рет жердің бетіне шартты сызықтар – параллель мен меридиандарды кесіндеуді ұсынды. Меридиан – біздің плпнетамызға тігінен түсірілген сызық. Параллель - экваторға көлденең орналасқан сызық. Гринвич меридианы жерді Батыс және Шығыс жарты шарларға бөледі. Барлық меридианның ұзындығы 111 км. Гринвич меридианын нөлдік меридиан деп те атаймыз. Экватор – ең үлкен параллель. Жер шарын Оңтүстік және Солтүстік жарты шарларға бөледі. Экватордан солтүстік полюске және оңтүстік полюске қарай қозғалғанда параллель ұзындығы қысқарады. Градус торы – полюстен полюске созылып жатқан меридиан және көлденең созылған параллель сызықтарының қиылысқан жері. Меридиандар + параллельдер=Градустық тор 1-тапсырма: Суретте не бейнеленген аттарын жазыңыз:
ҚБ: оқушылар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды Жер бетіндегі экваторға және нөлдік меридианға қатысты нүктенің орнын көрсететін мөлшер (ендік, бойлық) географиялық координаттар деп аталды. Географиялық ендік – жер бетінің кез келген нүктесіне түсірілген тік сызық пен экватор жызықтығы арасындағы бұрыш. Эватордан солтүстік полюске дейін солтүстік ендік (с.е), оңтүстік полюске дейін оңтүстік ендік (о.е) деп аталады. Географиялық бойлық – жер бетінің кез келген нүктесіне түсірілетін тік сызық пен бастапқы меридиан жазықтығы арасындағы бұрыш. Нұр-Сұлтан қаласының координатасы: 71º шығыс бойлық, 51º солтүстік ендік
|
|
Дескриптор: Білім алушы - берілген суреттердің аттарын жазады – 3 балл |
Үлестірме қағаздар
|
|
Бекіту тапсырмасы |
Бекіту тапсырмалары: 2-тапсырма Дүниежүзінің жарты шарлар картасын қолданып, берілген географиялық нысанның координаталарын анықтаңыз. 1. Мехико қаласы Нәтижесі: Мехико қаласының координатасы 19º солтүстік ендік, 99º батыс бойлық 2. Рио-де-Жанейро қаласы Нәтижесі: Рио-де-Жанейро қаласының координатасы 43º батыс бойлық, 22º оңтүстік ендік. 3-тапсырма Дүниежүзінің жарты шарлар картасын қолданып, берілген координаталар бойынша географиялық нысандарды анықтаңыз.
44º с.е.., 77º ш.б ____________________ 29º c.е., 76º ш.б _____________________ Жауабы: 1. Алматы қаласы 2. Нью-Дели қаласы (Үндістанның астанасы) ҚБ: мұғалімнің бағалауы |
|
Дескриптор: Білім алушы - қалалардың ш бойлық координаталарын дұрыс анықтайды – 2 балл -қалалардың ендік координаталарын дұрыс анықтайды – 2 балл Дескриптор: Білім алушы - картадан координаталар бойынша географиялық нысандарды анықтайды – 2 балл |
Үлестірме қағаздар, глобус |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі Бүгін мен ............................. білдім. ............................. қызықты болды. ............................. қиын болды. Үйге тапсырма: §14. Градус торы және координаттар Тапсырма. Глобус және жартышарлар картасы арқылы Орал қаласының координатын анықтау |
Оқушылар кері байланыс жасайды Тақырыпты оқып, тапсырманы орындайды. |
|
Үлестірме қағаздар Оқулық 48-51 бет |
шағым қалдыра аласыз
















