Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Адам.Жер.Ғалам |
Мектеп: Талдықорған қаласы Еркін ауылдық округіндегі №26 орта мектеп |
||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аскарова Алия Серикболатовна |
||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жер қабықтары және олардың құрамы |
|
|
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.3.1 Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін ажыратадыОқушылардың басым бөлігі Жер қабықтарының қасиеттерін анықтайды Кейбір оқушылар барлық сфералар арасындағы байланыс туралы тәжірибе жасап, қорытынды жасайды. |
||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Жер қабықтары мен құрамдас бөліктерін ажыратады Жер қабықтарының қаиеттерін анықтап, кестеге түсіредіБарлық сфералар арасындағы байланысты тәжірибе түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Жер қабықтары мен олардың құрамдас бөліктерін оқулықтың 49 бетіндегі мәтінді оқи отырып сипаттап, ажыратадыТыңдалым: Жер қабықтары мен олардың құрамдас бөліктері жайлы суреттерді көре отырып, жер қабықтарының қасиеттерін кестеге түсіредіАйтылым, жазылым: Жер қабықтары арасындағы өзара байланысты тәжірибе арқылы анықтап,қорытындысын жазады.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфераАуа – воздух - air Тіршілік – существо – existense Су – вода - water Тас – камень - stone Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Географиялық қабық дегеніміз не? |
||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын басшылыққа ала отырып, оқушыларды патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия |
||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Алдыңғы сабақтаға мақсатпен таныс |
||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер,Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы7минут |
«Сиқырлы микрофон» әдісі арқылы сабаққа ізгі тілек айтқызып, ынтымақтастық атмосферасын құруОқушыларға жер қабықтарының атаулары жазылған қима қағаздар таратылады, оқушылар сол атаулар бойынша топтарға бөлінеді. 1 топ: Атмосфера 2 топ. Биосфера 3 топ: Гидросфера 4 топ: Литосфера Жаңа тақырыптың мақсатын ашу үшін «Ой қозғау» әдісіОл үшін оқушыларға сұрақтар қойып мақсатты айқындау Зымыран сұрақтар: Жердің ауа қабаты .................. Жердің су қабаты ..................... Жердің тіршілік қабаты ................. Жердің тас қабаты ........................... |
Жер қабықтары жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы20минут |
(Т) №1 Тапсырма «Географиялық почта» әдісі Оқулықтың 49 бетіндегі мәтінді оқып, талқылап, жер қабықтарының құрамдас бөліктерін ажыратып, конвертке салу
Қалыптастырушы бағалау: Басбармақпен бағалау (Ж) №2 Тапсырма Берілген суреттер бойынша жер қабықтарының қасиеттерін жұптаса отырып анықтап, кестеге түсіру
Қалыптастырушы бағалау: Екі жұлдыз, бір тілек
(Д) Тапсырма №3 Саралау тапсырмасы Әр түрлі заттарды пайдалана отырып, (әйнек, өлшеуіш стақан,су, топырақ, өсімдік қалдықтары т.б) барлық төрт сфера бір жерде орналасуы мүмкін бе? деген проблемалық сұраққа тәжірибе жүргізіп, қорытындысын жазу
Дискриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Смайликтермен бағалау
|
Жаратылыстану оқулығыАлматы кітап баспасы 2017жыл 49 бет Жаратылыстану оқулығыАлматы кітап баспасы 2017жыл 50 бет |
|||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия «ББҮ» кестесі
|
|
|||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар.Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||
|
Сыныптағы оқушылардың деңгейі әртүрлі болғандықтан, саралау тапсырмаларын беремін. Саралау тапсырмасына мен оқушыларға тәжірибе жасау тапсырмаларын беремін. Себебі тәжірибе жасау барысында деңгейі жоғары оқушылар тәжірибе жасап, өз қорытындыларын жазады. Ал тапсырмаларды орындау барысында қиындық сезінген оқушыларға жетелеуші сұрақтар беріп үнемі ынталандырып отырамын. |
Әр тапсырма соңында қалыптастырушы бағалау әдістерін қолданамын. Басбармақ, екі жұлдыз бір тілек, смайликтер |
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Жер қабықтары және олардың құрамы" 5 сынып
Сабақ жоспары "Жер қабықтары және олардың құрамы" 5 сынып
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Адам.Жер.Ғалам |
Мектеп: Талдықорған қаласы Еркін ауылдық округіндегі №26 орта мектеп |
||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Аскарова Алия Серикболатовна |
||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Жер қабықтары және олардың құрамы |
|
|
||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
5.2.3.1 Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін сипаттау |
||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар Жер қабықтарын және олардың құрамдас бөліктерін ажыратадыОқушылардың басым бөлігі Жер қабықтарының қасиеттерін анықтайды Кейбір оқушылар барлық сфералар арасындағы байланыс туралы тәжірибе жасап, қорытынды жасайды. |
||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Жер қабықтары мен құрамдас бөліктерін ажыратады Жер қабықтарының қаиеттерін анықтап, кестеге түсіредіБарлық сфералар арасындағы байланысты тәжірибе түрінде көрсетеді |
||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: Жер қабықтары мен олардың құрамдас бөліктерін оқулықтың 49 бетіндегі мәтінді оқи отырып сипаттап, ажыратадыТыңдалым: Жер қабықтары мен олардың құрамдас бөліктері жайлы суреттерді көре отырып, жер қабықтарының қасиеттерін кестеге түсіредіАйтылым, жазылым: Жер қабықтары арасындағы өзара байланысты тәжірибе арқылы анықтап,қорытындысын жазады.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: атмосфера, биосфера, гидросфера, литосфераАуа – воздух - air Тіршілік – существо – existense Су – вода - water Тас – камень - stone Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Географиялық қабық дегеніміз не? |
||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтарын басшылыққа ала отырып, оқушыларды патриотизм мен азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу |
||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Биология, химия |
||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Алдыңғы сабақтаға мақсатпен таныс |
||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер,Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы7минут |
«Сиқырлы микрофон» әдісі арқылы сабаққа ізгі тілек айтқызып, ынтымақтастық атмосферасын құруОқушыларға жер қабықтарының атаулары жазылған қима қағаздар таратылады, оқушылар сол атаулар бойынша топтарға бөлінеді. 1 топ: Атмосфера 2 топ. Биосфера 3 топ: Гидросфера 4 топ: Литосфера Жаңа тақырыптың мақсатын ашу үшін «Ой қозғау» әдісіОл үшін оқушыларға сұрақтар қойып мақсатты айқындау Зымыран сұрақтар: Жердің ауа қабаты .................. Жердің су қабаты ..................... Жердің тіршілік қабаты ................. Жердің тас қабаты ........................... |
Жер қабықтары жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы20минут |
(Т) №1 Тапсырма «Географиялық почта» әдісі Оқулықтың 49 бетіндегі мәтінді оқып, талқылап, жер қабықтарының құрамдас бөліктерін ажыратып, конвертке салу
Қалыптастырушы бағалау: Басбармақпен бағалау (Ж) №2 Тапсырма Берілген суреттер бойынша жер қабықтарының қасиеттерін жұптаса отырып анықтап, кестеге түсіру
Қалыптастырушы бағалау: Екі жұлдыз, бір тілек
(Д) Тапсырма №3 Саралау тапсырмасы Әр түрлі заттарды пайдалана отырып, (әйнек, өлшеуіш стақан,су, топырақ, өсімдік қалдықтары т.б) барлық төрт сфера бір жерде орналасуы мүмкін бе? деген проблемалық сұраққа тәжірибе жүргізіп, қорытындысын жазу
Дискриптор:
Қалыптастырушы бағалау: Смайликтермен бағалау
|
Жаратылыстану оқулығыАлматы кітап баспасы 2017жыл 49 бет Жаратылыстану оқулығыАлматы кітап баспасы 2017жыл 50 бет |
|||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия «ББҮ» кестесі
|
|
|||||||||||||||
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар.Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
|||||||||||||||
|
Сыныптағы оқушылардың деңгейі әртүрлі болғандықтан, саралау тапсырмаларын беремін. Саралау тапсырмасына мен оқушыларға тәжірибе жасау тапсырмаларын беремін. Себебі тәжірибе жасау барысында деңгейі жоғары оқушылар тәжірибе жасап, өз қорытындыларын жазады. Ал тапсырмаларды орындау барысында қиындық сезінген оқушыларға жетелеуші сұрақтар беріп үнемі ынталандырып отырамын. |
Әр тапсырма соңында қалыптастырушы бағалау әдістерін қолданамын. Басбармақ, екі жұлдыз бір тілек, смайликтер |
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














