| Мектебі: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Абдиманапова Ж.Ы. |
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспаған-дар: |
Сабақтың тақырыбы | Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы.Зерттеу сұрағы: Не себепті « Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.1.1- Жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;7.2.2.1- халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау;7.3.1.2- Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау;7.4.1.1- жоңғар шапқыншылығының қазақ халқының шаруашылығына тигізген зардаптарын анықтау
|
Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушылар:Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдайдыОқушылардың басым бөлігі:Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайы мен сыртқы саяси жағдайының байланысын салыстырады.Кейбір оқушылар:Қазақ хандығының басқару жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды. |
Бағалау критерийі | -Қазақ хандығының ішкісаяси жағдайынталдайды-ішкі және сыртқы жағдайын салыстырады, басқару жүйесінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалайды. |
Тілдік мақсаттар
| «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі бойынша, оқылым ,айтылым , тыңдалым, «түртіп алу» –жазылым арқылыТермин сөздер : жебе, көш,жұт |
| Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
| Тәуке хан......... ,Қазақтың жүздері........,Қарақұм...... |
Құндылықтарға баулу | Топтық талдау барысында «Мәңгілік ел» идеясының Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу идеясымен байланыстырады |
Пәнаралық байланыс | География,қазақ әдебиеті |
Алдыңғы оқу | Жоңғарлар туралы,қазақ хандығы туралы жәнеорыстардың экспанциясы жайлы біледі |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
Сабақтың орта
Сабақтың соңы |
| І. Ұйымдастыру кезеңі :-Сәлемдесу-Оқушылар назарын сабаққа аудару-Ынтымақтастық ахуалын құру : оқушылар бір – біріне жылы лебіздерін білдіреді.- Бастапқы білімдерін « Ой қозғау» әдісі бойынша жинақтап, тапсырманы жариялау -Мақсат күтілетін нәтижені талдау-Проблеманы анықтау
ІІ.Үй тапсырмасын cұрау: «Допты лақтыру» әдісі бойынша үй тапсырмасын пысықтаймыз.
Қ.Б – Қол шапалақтау арқылы
Топқа бөлу:Оқушылар санамалау арқылы топқа бөлінеді. ( I. II. III )
ІІІ. Ой қозғау.Тәуке ханның суретіне қарап өз білетіндерін айтадыКіріспе сөз: Біз бүгінгі сабағымызда қазақ хандығының ішкі саяси жағдайына талдау жасап , қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайын салыстыра отырып қазақ хандығының басқару жүйесінің артықшылығы мен кемшіліктерін бағалаймызІV. Жаңа тақырыпты меңгеру: «Ойлан, топтас, бөліс»әдісі. Әр топқа мәтін беріледі.1. Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайы.2. Қазақ хандығының ішкі және сыртқы саяси жағдайы.3. Қазақ хандығының басқару жүйесі.
Топтық жұмыстың нәтижесін постер құру арқылы таныстырады.
-Тапсырма нәтижесін талдау: не түсінікті болды/ не түсініксіз болды?
V. «Сұхбаттасу» әдісі бойынша тілші әр топтың топ басшыларына сұрақ қою арқылы жұмыстарының нәтижесін біледі.
Қ.Б: «Басбармақ» әдісі бойынша
VI. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма «Кестені толтыр» - жеке жұмыс
Сағат бағыты бойынша өзара бағалайды
Кері байланыс: «Пирамида»
1. Бүгінгі сабақта маған қиын болды?2. Бүгінгі сабақта маған пайдалы болды?3. Бүгінгі сабақта маған қызықты болды?4. Ұсынысым ...........
Үй тапсырмасы: Тірек сызба құрастыру.Хандық биліктің құрылымын жазып келеді.Үй тапсырмасын талдау | Интер. Тақтадан сурет көреді
Сурет
Маркер, постер
«Пирамида»
|
|
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Саралау : Сабақ мақсатында саралау қолданылады. Тапсырмаларды орындау кезінде қиындық туғызған балаларға қолдау көрсетемін.Саралау әдістері әр-бір оқушыға мақсатқа жетуіне ықпал жасайды.Топтық ,жұптық жұмыстар барысында ашық сұрақтар тастау арқылы, «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі, «Сұхбаттасу» әдісі,«Кестені толтыр» әдісі арқылы жағдаяттық тапсырмалар орындайды. | Бағалау Жұптық жұмыс орындауда оқушыларды мұғалім тарапынан бағаланады, топтық жұмыс жүргізуде “Қол шапалақтау”, “Сағат бағыты” ,“Басбармақ” мұғалім тарапынан арқылы бағаланады. Кері байланыста “Пирамида” әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауДенсаулық сақтау техналогиясыСергіту жаттығуларын белсенді ұйымдастыру |
РефлексияСабақ оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|