Материалдар / Сабақ жоспары: Комбинаторика формулаларын қолданып есептерді шешу.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Сабақ жоспары: Комбинаторика формулаларын қолданып есептерді шешу.

Материал туралы қысқаша түсінік
Комбинаторика формулаларын қолданып оқушылар есептерді шешуді үйренеді. Алдағы уақытта математикалық сауаттылықта есептер шығару пайдаланады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Қазан 2021
1368
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Комбинаторика элементтері (8 сағат )

Мектеп: «Жусансай » жалпы орта мектебі



Күні: 13.10.2021 жыл


Мұғалім: Сатыбалдиев Азамат Смаилович


Сыныбы: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:


Комбинаторика формулаларын қолданып есептерді шешу.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме )

9.3.1.1 комбинаториканың ережелерін білу (қосу және көбейту ережелері);

9.3.1.2 cанның факториалы анықтамасын білу;

9.3.1.3 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын білу;

9.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу;

9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару;


Сабақтың мақсаты:

1. комбинаториканың қосу және көбейту түрлерін ажырата

алады.

2. cанның факториалы анықтамасын біледі.

3. қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру

анықтамаларын ажырата алады.

4. қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын

есептеу үшін комбинаторика формулаларын біледі.

5. қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын

есептеу үшін комбинаторика формулаларын отырып

есептер шыға алады.


Бағалау критерийі:

1. комбинаториканың қосу және көбейту түрлерін ажыратады.

2. cанның факториалы анықтамасын қолдана алады.

3. қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру

анықтамаларын түсінеді.

4. қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын

есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана алады.

5. қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын

есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана алады.



Тілдік мақсаттар:

Пәнге тән лексика мен терминология:

Комбинаторика

Факториал

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Қосу

Көбейту

Алмастыру

Теру

Қайталанбайтын орналастыру


Құндылықтарға баулу:

Жақсы қарым - қатынас орнату,ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру, сындарлы тіл табу, қарым - қатынас орнатуда сыни тұрғыдан ойлау сынды қасиеттерді қамтиды.


Пəнаралық байланыс:


Сызу, Бейнелеу өнері, сәулет өнері, қазақ әдебиеті.

АКТ қолдану дағдылары


Интерактивті тақта, ғаламтор желісі,проектор,плакаттар,қосымша математикалық сауаттылық оқулықтары

Тақырып бойынша

Алдыңғы білім:

Ықтималдықтар теориясы, Статистика.


Сабақ барысы:

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут




4 минут

1. Сәлемдесу, тугелдеу.

2. Қызығушылықты ояту


  • Ой қозғау

1. Берілген үшбұрышқа сәйкес келетін

формулаларды тауып, өз орындарына

қойыңыз!








1 слайд


4 минут





  • Семантикалық карта

Миға шабуыл


Комбинаториканың формуласына байланысты оқушыларды топқа бөліп аламын.



2 слайд















Сабақтың ортасы

13 минут





3 минут





























7 минут







3 минут


Жаңа тақырыпты ашу.


Алмастыру - белгілі бір n элементі қандайда бір ретпен (тәртіпте) қайталамай орналастыру. Берілген n элементтен барлығы әр түрлі n! =1*2...n Алмастыруы жасалады.Алмастыруға байланысты көптеген есептер ауыстыру терминдері арқылы тұжырымдалады.

Мысалы: {A,B,C,D} төрт элементін алайық. Формулаға қойсақ 4! = 1*2*3*4 =24, яғни біз - элементтерін 24 әр - түрлі орын тәртібімен қоя аламыз.

Егер n(Х) = n болса, онда Х жиынының элементтерінен құралған ұзындығы - ға тең әрбір шеруді n- нен ? бойынша алынған қайталанбалы орналастыру деп атайды.

Егер n элементі бар Х жиынының әрбір ? элементтен тұратын ішкі жиынын n - нен ? бойынша алынған қайталанбайтын теру деп атайды.



Джигсо (мозаика) әдісі

Жеке , жұптық, топтық жұмыстар болады.

А тобында А-1, А-2, А-3, А-4,А-5.

В тобында В-1, В-2, В-3, В-4, В-5.

Е тобында Е-1, Е-2, Е-3, Е-4, Е-5.

1. № 48, 2. №49, 3. №50, 4. № 51, 5. №52


Бағдаршам

толықтай түсінсе, сенімді болса ЖАСЫЛ ТҮСТІ;

түсінуге жақын болса, аздап білсе САРЫ ТҮСТІ;

түсінбесе, сенімді болмаса ҚЫЗЫЛ ТҮСТІ көрсетеді.

Оқушылар бір – бірін бағалайды

Ойлан / жұптас / талқыла әдісі

Блум токсономиясы іске асады.

2,1 Әрі 3 - ке, әрі 4 - ке бөлінетін неше екі таңбалы натурал сан бар ?

2,2 Екі оқушы 5 түрлі кітапты неше тәсілмен бөлісе алады ?

2,3 25 оқушының ішінен екі кезекшіні неше тәсілмен таңдап алуға болады ?


Басбармақ жоғары/ төмен

Спиральді оқыту

Белсенді оқу

1. Теру коэфициенті дегеніміз не ?

2. Факториял дегеніміз не ?

3. Ньютон биномы деп нені атайды ?

4. Алмастыру дегеніміз не ?

5. Терулер дегеніміз не ?



Үлестірмелі қағаздар

Слайд №3































Слайд №4











Үлестірмелі қағаздар







Слайд №5























Сергіту сәті

5 минут





Слайд № 6


Қосымша тапсырмалар

Матеаматикалық сауаттылық

14 минут




Сыныпта 35 оқушының 15 - і қыз бала. Осы оқушылардан 1) бір қыз бала мен бір ұлды; 2) екі ұлды; 3) екі қыз баланы неше тәсілмен таңдап алуға болады ?

ҚБ: Дескриптор

Орналаструларды табады.

Терулерді ажыратады.

Жауабы: 1) 300 2) 190 3) 105


Shape1



Петр өзінің ескі үйіннің шатырын жөндеп жатыр.Ол көлігінің жүк бөлігінде суы бар бөтелке, бірнеше шегелер мен ағаш кесінділерін қалдырып кетті. Көлік күннің астында 3 сағат тұрған соң, оның ішіндегі температура 400 С – ге жетті.


Көлік ішіндегі заттар қандай күйге ұшырайды?


Әрбір пайымдауда «Иә» немесе «Жоқ» жауаптарының бірін айналдыра сызасыз.


Көліктегі заттар мен келесі жағдайлар болды ма?

Иә немесе Жоқ

Барлық заттардың температурасы бірдей болды

Иә / Жоқ

Біраз уақыттан кейін су қайнай бастады

Иә / Жоқ

Біраз уақыттан кейін заттар ыстықтан қыза бастады

Иә / Жоқ


Жауабы: Жоқ, иә, жоқ

ҚБ: Дескриптор

Бірінші сұраққа жауап береді.

Екінші сұраққа жауап береді.

Үшінші сұраққа жауап береді.



Слайд № 7

























Слайд № 8

Пиза тапсырмалар жинағы

Infourok.ru

сайтынан

Сабақтың соңы

5 минут


1.Сабақты қорытындылау.

2.Үйге тапсырма № 2,25 есеп

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!