Авторы: Джанбирова Тогжан Адиловна
Ақтау қаласы, «№9 жалпы білім беру орта мектебі»КММ , Бастауыш сынып мұғалімі
4 сынып Математика
|
Пән: Математика |
Мектеп:№9 |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанбирова Т.А |
||||
|
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Көптаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.2.10 - көптаңбалы сандарды біртаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдануды; көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындауды білетін болады. Көптеген оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін түсіндіруді; көптаңбалы сандарды бір аңбалы сандарға қалдықпен бөлуді түсіндіре алатын болады. Кейбір оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдануды; |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін түсіндіруді; көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға қалдықпен бөлуді түсіндіруді біледі. Пәндік лексика және терминология. көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттері; көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға қалдықпен бөлу. Диалогқа / жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы сөздер топтамасы Талқылау: Көптаңбалы сандармен есептеулер қалай жүргізілгенін түсіндір. Жазу: Көптаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлудің жазылуы. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап,жылы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің маңызына тоқтайды. Оқу құралдары арқылы (өшіргіш, қалам, қарындаш т.б.) ортаға бала санына қарай түрлі ручка, (қарындаш, өшіргіш) қойылады әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды
Ж
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. 1 тапсырма Есептеуді дұрыс орындасаң, мына сөздерді кім айтқанын білесің. Ол сөздердің мағынасын қалай түсінесің?
2 а) тапсырма Есептеудің өзіңе белгілі тәсіліне қара. Көптаңбалы сандарды есептеудің қалай орындалғанын түсіндір.
Жауабы: |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтін есеп 5 тапсырма Есепті шығар. Мектеп кітапханасының кітап қорын толықтыру үшін әрқайсысы 932 теңгеден 8 сөздік, 1 758 теңгеден 5 энциклопедия, 784 теңгеден 7 ертегілер жинағы сатып алынды. кітаптарды сатып алу үшін барлығы қанша ақша жұмсалды? 1) 8 сөздікке жұмсалған ақша: 2) 5 энциклопедияға жұсалған ақша: 3) 7 ертегілер жинағына жұмсалған ақша: 4) кітаптарды сатып алу үшін жұмсалған ақша: Дескрипторы: Сен көптаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу амалдарын орындауды үйренесің. Топтық жұмыс 6 тапсырма Амалдардың орындалу ретін анықта және есепте. 98 : 49 ∙ 50 – 78 + 54 : 18 ∙ 26 – 77 13 ∙ 7 – 69 + 46 + 81 : 27 ∙ 18 + 17 29 ∙ 3 – 49 + 27 + 19 ∙ 4 – 59 72 : 18 ∙ 23 – 43 + 56 : 14 + 96 |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Оқулық Жұмыс дәптерлері, Оқулық |
|||
|
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. Сен зерттеушісің 9 тапсырма Тапсырманы орында. Мектеп кітапханасындағы бірінші сөреде 5 кітап, ал екіншісінде 10 кітап тұр. Оқырмандар бірнеше кітапқа тапсырыс берді. Егер сөреде 9 кітап қалса, онда қанша кітапқа тапсырыс берілді? Бірінші сөредегі барлық кітаптар орнында қалуы мүмкін бе? Екінші сөреде барлық кітаптар орнында қалуы мүмкін бе? Бірінші сөреден неше кітапқа тапсырыс беруге болады? Екінші сөреден неше кітапқа тапсырыс беруге болады? Барлық мүмкін жағдайларды қарастыр. Жауабы: «Білім гүлі» кері байланыс.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|
|||
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||
|
Қорытынды бағалау |
|
||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Көптаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу"
Сабақ жоспары "Көптаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу"
Авторы: Джанбирова Тогжан Адиловна
Ақтау қаласы, «№9 жалпы білім беру орта мектебі»КММ , Бастауыш сынып мұғалімі
4 сынып Математика
|
Пән: Математика |
Мектеп:№9 |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Джанбирова Т.А |
||||
|
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Көптаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.1.2.10 - көптаңбалы сандарды біртаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау |
||||
|
Күтілетін нәтижелер |
Барлық оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдануды; көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындауды білетін болады. Көптеген оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін түсіндіруді; көптаңбалы сандарды бір аңбалы сандарға қалдықпен бөлуді түсіндіре алатын болады. Кейбір оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдануды; |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін түсіндіруді; көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға қалдықпен бөлуді түсіндіруді біледі. Пәндік лексика және терминология. көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттері; көптаңбалы сандарды бір таңбалы сандарға қалдықпен бөлу. Диалогқа / жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы сөздер топтамасы Талқылау: Көптаңбалы сандармен есептеулер қалай жүргізілгенін түсіндір. Жазу: Көптаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлудің жазылуы. |
||||
|
Алдыңғы білім |
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап,жылы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің маңызына тоқтайды. Оқу құралдары арқылы (өшіргіш, қалам, қарындаш т.б.) ортаға бала санына қарай түрлі ручка, (қарындаш, өшіргіш) қойылады әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды
Ж
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. 1 тапсырма Есептеуді дұрыс орындасаң, мына сөздерді кім айтқанын білесің. Ол сөздердің мағынасын қалай түсінесің?
2 а) тапсырма Есептеудің өзіңе белгілі тәсіліне қара. Көптаңбалы сандарды есептеудің қалай орындалғанын түсіндір.
Жауабы: |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
|
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мәтін есеп 5 тапсырма Есепті шығар. Мектеп кітапханасының кітап қорын толықтыру үшін әрқайсысы 932 теңгеден 8 сөздік, 1 758 теңгеден 5 энциклопедия, 784 теңгеден 7 ертегілер жинағы сатып алынды. кітаптарды сатып алу үшін барлығы қанша ақша жұмсалды? 1) 8 сөздікке жұмсалған ақша: 2) 5 энциклопедияға жұсалған ақша: 3) 7 ертегілер жинағына жұмсалған ақша: 4) кітаптарды сатып алу үшін жұмсалған ақша: Дескрипторы: Сен көптаңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу амалдарын орындауды үйренесің. Топтық жұмыс 6 тапсырма Амалдардың орындалу ретін анықта және есепте. 98 : 49 ∙ 50 – 78 + 54 : 18 ∙ 26 – 77 13 ∙ 7 – 69 + 46 + 81 : 27 ∙ 18 + 17 29 ∙ 3 – 49 + 27 + 19 ∙ 4 – 59 72 : 18 ∙ 23 – 43 + 56 : 14 + 96 |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмалары.
Оқулық Жұмыс дәптерлері, Оқулық |
|||
|
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі. Сен зерттеушісің 9 тапсырма Тапсырманы орында. Мектеп кітапханасындағы бірінші сөреде 5 кітап, ал екіншісінде 10 кітап тұр. Оқырмандар бірнеше кітапқа тапсырыс берді. Егер сөреде 9 кітап қалса, онда қанша кітапқа тапсырыс берілді? Бірінші сөредегі барлық кітаптар орнында қалуы мүмкін бе? Екінші сөреде барлық кітаптар орнында қалуы мүмкін бе? Бірінші сөреден неше кітапқа тапсырыс беруге болады? Екінші сөреден неше кітапқа тапсырыс беруге болады? Барлық мүмкін жағдайларды қарастыр. Жауабы: «Білім гүлі» кері байланыс.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
|||
|
Қосымша ақпарат |
|
||||
|
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|
|||
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||
|
Қорытынды бағалау |
|
||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз
ұмыс
ережесін келісу















