|
Бөлім атауы: Қиял әлемі |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Космогондық ою-өрнек –адам қиялының жемісі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.7.1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу; 5.4.2.2. Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі түсініксіз сөздерді анықтау, зат есімдердің мағыналық түрлерін білу; Көптеген оқушылар: энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану; Кейбір оқушылар: энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.
Берілген сурет бойынша сабақ тақырыбына болжам жасату.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Берілген сурет бойынша тыңдалым тақырыбына болжам жасату. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
|
https://www.google.com/search?q=%D1%84%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%8F&source |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-тапсырма. Мәтінді мәнерлеп оқып, өздеріңе түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы анықтаңдар. Өзара пікір алмасып, сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Табиғатпен үйлесімде өмір сүрген қазақ халқын қалай сипаттар едіңдер? 2. Космогондық өрнектерде халқымыздың арман-қиялы қалай көрінген? 3. Суреттегі космогондық өрнектерді қандай қолөнер туындыларынан кездестіруге болады? 2-тапсырма. Бір космогендік ою-өрнек пен өсімдік тектес ою-өрнекті салыстырып, Венн диаграммасына түсіріңдер.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңдар. 1-деңгей. Берілген зат есімдерді тәуелдеңдер: өрнек, ғарыш, жұлдыз. 2-деңгей. Мәтіннен көптік, тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып, топтастырыңдар. 3-деңгей. Оқылым мәтінінің мазмұны негізінде диалог құрастырыңдар. Диалогтегі зат есімдерге талдау жасаңдар. Дескриптор:
ҚБ 4-тапсырма. Оқылым мәтінінен деректі және дерексіз зат есімдерді екі бағанға теріп жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ |
Мәтінді мәнерлеп оқып, өздеріңе түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы анықтаңдар. Өзара пікір алмасып, сұрақтарға жауап беріңдер. Бір космогендік ою-өрнек пен өсімдік тектес ою-өрнекті салыстырып, Венн диаграммасына түсіріңдер. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Берілген зат есімдерді тәуелдейді; Мәтіннен көптік, тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып, топтастырады; Оқылым мәтінінің мазмұны негізінде диалог құрастырады; Диалогтегі зат есімдерге талдау жасайды. Оқылым мәтінінен деректі және дерексіз зат есімдерді екі бағанға теріп жазыңдар. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
|
5-сынып қазақ тілі оқулығы. («Сен білесің бе?» кітабынан) |
|
||
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы: |
5-тапсырма. |
|
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары: Космогондық ою-өрнек –адам қиялының жемісі 5 сынып
Сабақ жоспары: Космогондық ою-өрнек –адам қиялының жемісі 5 сынып
|
Бөлім атауы: Қиял әлемі |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Космогондық ою-өрнек –адам қиялының жемісі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.7.1 энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу; 5.4.2.2. Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтіндегі түсініксіз сөздерді анықтау, зат есімдердің мағыналық түрлерін білу; Көптеген оқушылар: энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану; Кейбір оқушылар: энциклопедиялар, балаларға арналған газет-журналдардан қажетті ақпаратты ала білу, зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.
Берілген сурет бойынша сабақ тақырыбына болжам жасату.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. |
Оқушылар сурет арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды. Берілген сурет бойынша тыңдалым тақырыбына болжам жасату. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
|
https://www.google.com/search?q=%D1%84%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%8F&source |
|
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану
1-тапсырма. Мәтінді мәнерлеп оқып, өздеріңе түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы анықтаңдар. Өзара пікір алмасып, сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Табиғатпен үйлесімде өмір сүрген қазақ халқын қалай сипаттар едіңдер? 2. Космогондық өрнектерде халқымыздың арман-қиялы қалай көрінген? 3. Суреттегі космогондық өрнектерді қандай қолөнер туындыларынан кездестіруге болады? 2-тапсырма. Бір космогендік ою-өрнек пен өсімдік тектес ою-өрнекті салыстырып, Венн диаграммасына түсіріңдер.
Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Деңгейлік тапсырманы орындаңдар. 1-деңгей. Берілген зат есімдерді тәуелдеңдер: өрнек, ғарыш, жұлдыз. 2-деңгей. Мәтіннен көптік, тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып, топтастырыңдар. 3-деңгей. Оқылым мәтінінің мазмұны негізінде диалог құрастырыңдар. Диалогтегі зат есімдерге талдау жасаңдар. Дескриптор:
ҚБ 4-тапсырма. Оқылым мәтінінен деректі және дерексіз зат есімдерді екі бағанға теріп жазыңдар. Дескриптор:
ҚБ |
Мәтінді мәнерлеп оқып, өздеріңе түсініксіз сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы анықтаңдар. Өзара пікір алмасып, сұрақтарға жауап беріңдер. Бір космогендік ою-өрнек пен өсімдік тектес ою-өрнекті салыстырып, Венн диаграммасына түсіріңдер. Грамматикалық тақырыпты меңгереді. Берілген зат есімдерді тәуелдейді; Мәтіннен көптік, тәуелдік жалғаулы сөздерді тауып, топтастырады; Оқылым мәтінінің мазмұны негізінде диалог құрастырады; Диалогтегі зат есімдерге талдау жасайды. Оқылым мәтінінен деректі және дерексіз зат есімдерді екі бағанға теріп жазыңдар. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
|
5-сынып қазақ тілі оқулығы. («Сен білесің бе?» кітабынан) |
|
||
|
Сабақтың соңы Үй тапсырмасы: |
5-тапсырма. |
|
|
||||
шағым қалдыра аласыз



















