Материалдар / Сабақ жоспары "Кулон заңы" 8-сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Сабақ жоспары "Кулон заңы" 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары "Кулон заңы"
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2020
443
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Күні: 15.06.2018ж

Мектеп: «Қ.Игенбайұлы атындағы орта мектеп бақшасы» КММ


Сынып: 8

Оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Мұғалім: Оразканова Мәдина Фархатқызы


Сабақтың тақырыбы

Электр зарядының сақталу заңы,қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы,элементар электр заряды.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

Электростатика негіздері

Сабақ негізделген

оқу мақсаты

8.4. 1.5 - Кулoн заңын есептер шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлығы: Кулон заңын есептер шығаруда қолданады;

Басым бөлігі: ережелер мен формулаларды байланыстыра отырып,

түсіндіріп береді;

Кейбір бөлігі: формуланы түрлендіріп, күрделі есептер шығарады.



Бағалау критерийі


Кулoн заңын есептер шығару барысында қолданады.



Тілдік мақсат







Ағылшынша

Қазақша

Орысша

electrostatic

электростатикалық

электростатический

interaction

әрекеттесу

воздействия

сharge

Заряд

Заряд

electron

электрон

электрон

proton

протон

протон

neutron

нейтрон

нейтрон

Dielectric

диэлектрик

диэлектрик

Electroscope

электроскоп

электроскоп

Coulomb´s law

Кулон заңы

Закон Кулона

Пәндік лексикалогия және терминология:

Кулoн күші, электр заряды, диэлектрлік өтімділік, нүктелік заряд, тұйық жүйе, электрон, протон т.б.

Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

-Кулон заңы қандай шамаларға тәуелді? Әрбір шамаға сипаттама бер.

-Кулон заңының формуласы қалай өрнектеледі?

-Негізгі формуладан электр зарядының формуласын қорытып шығарыңдар?

-Ара қашықтықтың формуласын қорытып шығарыңдар?

-Формуладағы к пропорционалдық коэффициент неге тең?

-к пропорционалдық коэффициенттің өлшем бірлігін қалай қорытып шығаруға болады?

Құндылықтарға баулу

Жалпыға ортақ еңбек қоғамы: шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау өзін және өзгені бағалау дағдысын дамыту арқылы жүзеге асырылады.



Пәнаралық байланыс

Орыс тілі, ағылшын тілі

Математика: есептеулер жүргізеді.

Алдынғы білім


Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

1.Сәлемдесу

2.Психологиялық ахуал туғызу. Бүгінгі сабаққа дайындықтарың, көңіл күйлерің қалай?

- Екі шапалақ

Тамаша!

3. Топқа бөлу. Әртүрлі стикерлер арқылы бөлінеді. Әр топ стикердегі сөздерге түсінік береді.

Ітоп: Күш

ІІтоп: Заряд

ІІІтоп: Арақашықтық

Түрткі сұрақ: Үш берілген сөздерді қалай байланыстырамыз?

Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты айтылады.

Білім дағдысы: Білу,түсіну

Үй тапсырмасы: Топтық жұмыс «Сұрақты қағып ал» әдісі

1.Зарядтың сақталу заңын кім ашты?

2.Электр зарядының сақталу заңының өрнегі?

3.Нүктелік заряд дегеніміз?

4.Кулон заңы формуласы?

5.Кулон зарядтардың өзара әрекеттесу заңын ненің көмегімен ашты?

6. Электрон шамасының белгіленуі?

7. Электрон зарядын ашқан ғалым?

Бағалау: «Мадақтау» әдісі





Кеспедегі

сөздер


















Сабақтың

ортасы

20 минут



Жұптық жұмыс: «жұптас, ойлас, бөліс »

1есеп. Екі нүктелік зарядталған денелердің біреуінің зарядын 3есе арттырғанда,олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 3есе кеміткенде ше?

2есеп. Аспандағы екі бұлттың электр зарядттары сәйкесінше

20 Кл және 30 Кл. Бұлттардың орташа арақашықтығы 30км болса,онда олар бір-бірімен қандай күшпен әрекеттеседі?

3есеп. Суретке ортақ тұжырымдама жасаңдар.



Критерий

Дескриптор

Кулон заңын есептер шығаруда қолдана алады.


1.Кулон заңының формуласын пайдаланып, есептер шығара алады.

Физикалық шамаларды ХБЖ-не келтіре алады.



Жеке жұмыс :Тест жұмысы

Бір немесе бірнеше жауабы бар тапсырмалар

1.Вакуумде бір - бірімен 20 см қашықтықта тұрған q1 = 2·10-7Кл және q2 = 1,5·10-6 Кл екі нүктелік зарядтардың арасындағы өзара әрекеттесу күшін табыңдар?

а) 675 ·10-7Н в) 6,75 ·10-2 Н с) 0,067 Н д ) 675 Н

2.Бір- бірінен 1 м қашықтықта тұрған бірдей екі нүктелік заряд вакуумде өзара 1 Н күшпен әрекеттеседі.Зарядтарды анықтаңдар.

а) 2,6 ·10-5 Кл в) 26·10-6 Кл с) 0,26 ·10-5 Кл д ) 260·10-8 Кл


3. Вакуумде орналасқан 10 пКл –ға тең екі заряд 1 нН күшпен бір -бірімен өзара әрекеттеседі.Бұл зарядтар бір- бірімен қандай арақашықтықта орналасқан?

а) 0,3·10-3 м в) 30м с) 30·10-3 м д )30 мм

4. 2·10-8 см қашықтықта орналасқан екі электрон бірін- бірі қандай күшпен тебеді?

а) ≈ 0,6·10-9 Н в) ≈ 60·10-9 Н с) ≈ 6·10-6 Н д ) ≈ 6·10-9 Н

5.Зарядтары -2·10-8 Кл болатын бірдей екі металл шарды жанастырып, содан кейін бір бірінен 10 см қашықтыққа алыстатсақ, өзара әрекеттесу күші неге тең болады?

а) 81·10-5 Н в) 8,1·10-4 Н с) 0,81·10-4 Н д )810·10-5 Н

Жұптар өзара дайын жауап үлгісі бойынша бірін -бірі бағалайды.

Дұрыс жауабы: 1 -В,С 2- А,В 3- C 4-Д 5- А,В

«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

  1. 2 балл қызыл түс 3-4 сары толық жауап – жасыл түс




Интертақта, слайд


Оқулық











Таратпа қағаздар

Слайд


















Слайд

Сабақтың соңы

10 минут

Үйге тапсырма: 14-5 жаттығуды орындау

§19 тақырыпты қайталау

«Бір минуттық әңгіме» әдісі

Оқущылар қарама қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді. Бүгін не білдім?

Рефлексия. «Алма ағашы » әдісі

Сабақ барысында топқа түрлі түсті алма берілген болатын. Сабақ соңында алма ағашына ілу керек.

Жасыл түс – мен бүгін бәрін жақсы орындадым, сондықтан көңіл күйім көтеріңкі

Қызыл түс – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл күйім жоқ






Алма ағашы суреті Стикер

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?




Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру үшін қолданатын әдіс тәсілдерді жазыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қол жетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ?



Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.














Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді

(оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?







Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!