Сабақ жоспары
|
Физикалық география Сынып: 7 |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Литосфералық катаклизмдер кезінде өзін -өзі ұстау ережелері. |
|
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
7.3.1.5. Жергілікті компонент негізіңде литосфералық катаклизмдер барысында өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіреді. |
|
|||||||||
|
Оқу дағдылары: |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Апат кезіңдегі өзін-өзі ұстау ережелерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Өзін-өзі ұстау ережелерін жинақтап жазады. Кейбір оқушылар: Осы ережелерді басқа оқушыларға айтып түсіндіреді. |
|
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Апат кезіңдегі өзін-өзі ұстау ережелерін біледі. 2. Литосфералық катаклизмдер кезіңде өзін-өзі ұстау ережелерің құрастырады. 3.Литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді (жергілікті компонент негізінде. |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: мәтін бойынша литосфералық катаклизмдер кезінде өзін-өзі ұстау ережелерін оқу; Тыңдалым: оқушылар өзін –өзі ұстау ережелерін құрастыруды үйренеді Айтылым: оқушылар табиғи апаттар туралы біледі, сақтану ережелерін талдайды. Жазылым: Сабақ барысында географиялық терминдермен, ұғымдарды «катаклизм», «цунами», «жер сілкіну», т.б сөздерді топтық жұмыс барысында, бір-біріне сұрақ қоюда қажетті сөз тіркестерімен орынды пайдалануға қолдау көрсету. |
|
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жетінші құндылық Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелері |
||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Физика |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Литосфералық катаклизмдер (зілзалалар) |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың жоспар ланған кезеңдері |
түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
I.Үйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. 2.Көңіл-күйлерін көтеру үшін психологиялық ахуал туғызу. Ынтымақтастық шенберін құру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа жақсы тілек айтады II.Үй тапсырмасы. «Ыстық орындық» 1.1.Катаклизм дегеніміз не? 2.Литосфералық катаклизм түрлерін ата. 3.Жер шарында неше сейсмикалық белдеу бар? 4.Цунами дегеніміз не? 5.Жанартаудың құрылысын сипатта. Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» 2. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақтын тақырыбын ашу.
|
Ынтымақтастық шенберін құру Сұрақ қою «Ыстық орындық» әдісі
фотосуреттер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу, түсіну
Қолдану |
Бейнефильм көрсету 2мин Катаклизм түрлері бойынша топқа бөлу
Тж 1 –тапсырма «Конверт әдісі» Екі топқа екі конверт беріледі, конверттен ішіндегі топтағы оқушыл сұрақтарды таңдайды. 1-топқа. Жер сілкінісі болғанда сендер 9 қабатта тұрсаңдар не істейсіңдер? 2-топқа. Жапонияға саяхатқа бардыңдар, аяқ астынан цунами көтерілді сендер не істейсіңдер? бағалау критерииі дескрипторлар Апат кезіңдегі өзін-өзі А)оқушылар жер сілкінісі ұстау ережелерін кезінде не істеу керектігін біледі түсінеді; В) цунами кезінде өзін-өзі ұстау ережелерін біледі;
ҚБ «Шапалақтау» әдісі арқылы Дт 2 -тапсырма Саралау тапсырмасы «Детальдармен қосу» әдісі арқылы оқушыларға алған білімдерін қолдану мақсатында бастапқы сөйлем беріледі, ал оқушы сол сөйлемді кеңейтеді. 1-тапсырма. Бастапқы сөйлем: Табиғи апаттардың зардабы....... Кеңейтілген мағынасы: Табиғи апаттарға жер сілкінісі, цунами, жанартау атқылау т.с.с жатады..... 2-тапсырма Бастапқы сөйлем: Катаклизмдердің адам өміріне пайдасы мен зияны....
Бағалау критерийлері Литосфералық катаклизмдер кезіңде өзін-өзі ұстау ережелерің құрастырады.
Дескрипторлар А) табиғи апат түрлерін ажыратады; В) апат кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтай алады; С) қауіпсіздік ережелерін өздері құрастыра алады; D) катаклизмдердің адам өміріне пайдасы мен зиянын біледі;
ҚБ «Бағдаршам» әдісі 3-тапсырма Жж. Скрайбинг әдісі арқылы жер шарының картасына оқушылар литосфералық катаклизмдердің суреттерін салады, өзін-өзі ұстау ережелерін түсіреді.
Галлерея әдісі ҚБ «ҚҚҚ» (қызық, қиын, құнды) әдісі бойынша
|
htts://WWW.youtybe. com/watch?v=xt5yv2jfyi
Топқа бөлу
«Конверт» әдісі
Қ
Қ Скрайбинг әдісі
Постер қорғау
ҚБ «ҚҚҚ» әдісі |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Жетістіктер баспалдағы» -мен білемін -мен түсінемін -мен істей аламын
|
|
|||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Топпен жұмыс барысында оқушылар негізінен бірін-бірі оқытады, қабілетті оқушылар үшін ойлау дәрежесіне қарай күрделенген сұрақтар беремін. Әлсіз оқушыларға жақсы оқушылардан көмек ұйымдастырамын. Топпен , жұппен жұмыс істеу барысында оқушыларда бірін-бірі тыңдай білу, пікірлерін дәлеледеу дағдылары қалыптасады.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
ф
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану Алдын ала литосфералық катаклизмдар туралы қауіпсіздік ережелері туралы нұсқау беріледі. АКТ, деңгейлік тапсырмалар, физика, информатика пәндерімен байланыс. |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Литосфералық катаклизмдер кезінде өзін-өзі ұстау ережелері" 7 сынып
Сабақ жоспары "Литосфералық катаклизмдер кезінде өзін-өзі ұстау ережелері" 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Физикалық география Сынып: 7 |
|
|
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Литосфералық катаклизмдер кезінде өзін -өзі ұстау ережелері. |
|
|||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) |
7.3.1.5. Жергілікті компонент негізіңде литосфералық катаклизмдер барысында өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіреді. |
|
|||||||||
|
Оқу дағдылары: |
Білу, түсіну, қолдану |
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Апат кезіңдегі өзін-өзі ұстау ережелерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Өзін-өзі ұстау ережелерін жинақтап жазады. Кейбір оқушылар: Осы ережелерді басқа оқушыларға айтып түсіндіреді. |
|
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Апат кезіңдегі өзін-өзі ұстау ережелерін біледі. 2. Литосфералық катаклизмдер кезіңде өзін-өзі ұстау ережелерің құрастырады. 3.Литосфералық катаклизмдер барысында өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіреді (жергілікті компонент негізінде. |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым: мәтін бойынша литосфералық катаклизмдер кезінде өзін-өзі ұстау ережелерін оқу; Тыңдалым: оқушылар өзін –өзі ұстау ережелерін құрастыруды үйренеді Айтылым: оқушылар табиғи апаттар туралы біледі, сақтану ережелерін талдайды. Жазылым: Сабақ барысында географиялық терминдермен, ұғымдарды «катаклизм», «цунами», «жер сілкіну», т.б сөздерді топтық жұмыс барысында, бір-біріне сұрақ қоюда қажетті сөз тіркестерімен орынды пайдалануға қолдау көрсету. |
|
|||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жетінші құндылық Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелері |
||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Физика |
||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Литосфералық катаклизмдер (зілзалалар) |
||||||||||
|
|
|||||||||||
|
Сабақтың жоспар ланған кезеңдері |
түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
I.Үйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. 2.Көңіл-күйлерін көтеру үшін психологиялық ахуал туғызу. Ынтымақтастық шенберін құру. Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа жақсы тілек айтады II.Үй тапсырмасы. «Ыстық орындық» 1.1.Катаклизм дегеніміз не? 2.Литосфералық катаклизм түрлерін ата. 3.Жер шарында неше сейсмикалық белдеу бар? 4.Цунами дегеніміз не? 5.Жанартаудың құрылысын сипатта. Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ» 2. «Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақтын тақырыбын ашу.
|
Ынтымақтастық шенберін құру Сұрақ қою «Ыстық орындық» әдісі
фотосуреттер |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Білу, түсіну
Қолдану |
Бейнефильм көрсету 2мин Катаклизм түрлері бойынша топқа бөлу
Тж 1 –тапсырма «Конверт әдісі» Екі топқа екі конверт беріледі, конверттен ішіндегі топтағы оқушыл сұрақтарды таңдайды. 1-топқа. Жер сілкінісі болғанда сендер 9 қабатта тұрсаңдар не істейсіңдер? 2-топқа. Жапонияға саяхатқа бардыңдар, аяқ астынан цунами көтерілді сендер не істейсіңдер? бағалау критерииі дескрипторлар Апат кезіңдегі өзін-өзі А)оқушылар жер сілкінісі ұстау ережелерін кезінде не істеу керектігін біледі түсінеді; В) цунами кезінде өзін-өзі ұстау ережелерін біледі;
ҚБ «Шапалақтау» әдісі арқылы Дт 2 -тапсырма Саралау тапсырмасы «Детальдармен қосу» әдісі арқылы оқушыларға алған білімдерін қолдану мақсатында бастапқы сөйлем беріледі, ал оқушы сол сөйлемді кеңейтеді. 1-тапсырма. Бастапқы сөйлем: Табиғи апаттардың зардабы....... Кеңейтілген мағынасы: Табиғи апаттарға жер сілкінісі, цунами, жанартау атқылау т.с.с жатады..... 2-тапсырма Бастапқы сөйлем: Катаклизмдердің адам өміріне пайдасы мен зияны....
Бағалау критерийлері Литосфералық катаклизмдер кезіңде өзін-өзі ұстау ережелерің құрастырады.
Дескрипторлар А) табиғи апат түрлерін ажыратады; В) апат кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтай алады; С) қауіпсіздік ережелерін өздері құрастыра алады; D) катаклизмдердің адам өміріне пайдасы мен зиянын біледі;
ҚБ «Бағдаршам» әдісі 3-тапсырма Жж. Скрайбинг әдісі арқылы жер шарының картасына оқушылар литосфералық катаклизмдердің суреттерін салады, өзін-өзі ұстау ережелерін түсіреді.
Галлерея әдісі ҚБ «ҚҚҚ» (қызық, қиын, құнды) әдісі бойынша
|
htts://WWW.youtybe. com/watch?v=xt5yv2jfyi
Топқа бөлу
«Конверт» әдісі
Қ
Қ Скрайбинг әдісі
Постер қорғау
ҚБ «ҚҚҚ» әдісі |
|||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Жетістіктер баспалдағы» -мен білемін -мен түсінемін -мен істей аламын
|
|
|||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Топпен жұмыс барысында оқушылар негізінен бірін-бірі оқытады, қабілетті оқушылар үшін ойлау дәрежесіне қарай күрделенген сұрақтар беремін. Әлсіз оқушыларға жақсы оқушылардан көмек ұйымдастырамын. Топпен , жұппен жұмыс істеу барысында оқушыларда бірін-бірі тыңдай білу, пікірлерін дәлеледеу дағдылары қалыптасады.
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
ф
|
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану Алдын ала литосфералық катаклизмдар туралы қауіпсіздік ережелері туралы нұсқау беріледі. АКТ, деңгейлік тапсырмалар, физика, информатика пәндерімен байланыс. |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз




Б
«Бағдаршам» әдісі













