Пәні: физикаҰзақ мерзімді жоспардың бөлімі:Қысым | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты жөні: Жакупова Асель Ораловна |
Сынып: 7 «А» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: |
Сабақ тақырыбы | Манометрлер. Сорғылар |
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) | 7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Манометр мен сорғылар жайлы мәлімет ала отырып, олардың кейбір қолданылуына мысалдар келтіре алады.Көпшілік оқушылар үшін: Манометр мен сорғыларға қарапайым тәжірибелер жасайды.Кейбір оқушылар: Тұрмыста, медицинада, өндірісте манометр мен сорғылардың қолданылуына талдау жасай алады. |
Бағалау критерийлері | - манометр мен сорғылардың табиғатын түсінеді;- манометр мен сорғылардың қолданылуына мысалдар келтіре алады;- зерттеу жүргізе отырып, манометр мен сорғылардың қолданылуына талдау жасай алады. |
Тілдік мақсаттар
| «манометр», «Бурдон манометрі», «сфигмоманометр», «тонометр», «сорғы» терминдерін қолданып, манометр мен сорғылардың қолдануын сипаттай алады. |
Құндылықтарға баулу
| Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау қабілетін дамытып, өндіріс пен білімнің қолданылу аясын кеңейту, кәсіби мамандарды даярлау. |
Пәнаралық байланыс | Сабақта төмендегідей пәндермен байланыс жүзеге асырылады:Математика – сан мәндері (құралдағы шкалалар);Биология – адамның қан айналым жүйесін тексеру;Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. |
АКТ-ны қолдану дағдылары | Ғаламтор желісінде (компьютер/ұялы телефон) ақпарат іздеу, оны қолдану және таныстырылым дайындау. |
Алдыңғы білім
| Бұрын біледі: қысым, атмосфералық қысым, Паскаль заңы.Енді біледі: манометр, сорғы, тонометр, Бурдон манометрі.Қосымша біледі: тұрмыста, медицинада және өндірісте манометр мен сорғылардың қолдану ерекшелігіне тәжірибелер жасауды. |
Сабақ барысы |
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
| Ресурстар |
Сабақтың басы2 мин(барлық сынып)3 мин(барлық сынып)
| Оқушыларды түгендеу, сынып пен оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.Жіптік курс. «Нысанаға дөп түсу»Топқа бөлу: «Түрлі-түсті гүлдерді жинау»Гүлдердің артындағы сұрақтарға жауап беріп, топ құрылады. Сұрақтар үй тапсырмасынан болады:А) Атмосфералық қысым жайлы не білесің?Б) Торричелли тәжірибесінің мәні неде?В) Адам неліктен атмосфералық қысымға төзіп, шыдай алады?Г) Атмосфералық қысымның өлшем бірлігіне не алынады? т.б. осы сияқты сұрақтар. |
жіптүрлі-түсті гүлдер
сұрақтар |
Сабақтың ортасы15 мин(топтық жұмыс) | SWOT (КӘМҚ) әдісі арқылы тақырыппен танысып алған соң, талдау жасатқызамын. Яғни, күшті, әлсіз, мүмкіндіктері және қауіптері жайлы талдау жасалады.Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз – бұл бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін сындарлы сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру. Мысалы; «Маған ...... ұнады, себебі ..... Енді/келесі жолы ..... жетілдіруге болады деген ойдамын. Сонымен қатар ... жақсы шыққан, себебі ....».
| оқулық
кесте |
10 мин(топтық жұмыс) | Тәжірибелік тапсырмаТапсырма 1 Суретте қарапайым сынап барометрі мен сынап манометрі берілген. Манометрде белгілі бір мөлшерде сығылған газ бар. a) Барометр мен манометр қолданылуындағы айырмашылықты түсіндіріңіз. b) Монометрдегі сығылған газ қысымы неге тең? Бағалау критерийі: • Манометр не үшін қолданылатынын түсіндіреді. • Сорғы қолданылуына сипаттама береді.
Дескриптор:- барометр мен манометрдің қолданылу айырмашылығын түсіндіреді; - сығылған газ қысымын анықтайды.
Тапсырма 2 Суретте берілген сорғы суды сорып шығару үшін максимал тереңдік қандай болу керек? Ол тереңдік мәні неге тәуелді? Дескриптор Білім алушы - сорғының қолданылуын түсіндіреді; - максимал тереңдік мәнін есептейді. «Екі жұлдыз, бір тілек»(2 stars and a wish) жұлдыз – ұнаған нәрсе (жұмыс туралы); тілек – жақсартуды қажет ететін тұстары туралы ұсыныс. |
БарометрМанометр
Сорғы, су |
мин жеке жұмыс | «IDEAL» әдісі бойынша әр оқушыға жеке тапсырмадан беріледі; (өткен сабақтардан алынған есептер) | есептер |
Сабақ соңыРефлексия2 минҮйге тапсырма 1 мин
| «Бағалау ағашы» Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.Жапырақ – бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.
|
стикерлер |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Қиындық деңгейі әртүрлі есеп шығару қабілеттерін ашу;Шығармашылық зерттеу тапсырмаларын беру дағдыларын дамыту.
| Бағалау парағы арқылы өзін бағалау, өзара бағалау | Физика кабинетіндегі ТҚ ережелерін сақтау |
Оқушының өзі реттейтін оқуы (Тәжірибелік, шығармашылық) | Шығармашылық жұмыстарына қарап бағалау |
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|