Мектеп:
|
Сабақ тақырыбы:
№42-сабақ. Мақала жаза
аламын
|
Күні
|
|
Сынып 4
«Б»
|
Қатысқандар саны
19
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
|
4.3.2.1 – тірек
сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме,
сұхбат) жазу.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар: Тыңдалған материал бойынша өз
пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған,
тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары
жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым
дағдылары жетілдіріледі.
Көптеген
оқушылар: тыныс белгілері үйретіледі,
жасалу жолдары танытылады.
Кейбір
оқушылар:топтық,жұптық, жеке жұмыстарды
орындайды.
|
Бағалау
критерийлері:
(жетістік
критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін
нәтиже)
|
Тыңдалған материал бойынша өз
пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған,
тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары
жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым
дағдылары жетілдіріледі.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Адамгершілік,
еңбекқорлық.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
«Мәдени мұра»
лексикалық ортақ тақырыбы аясында қарастырылады. «Мәдени мұра
дегеніміз не?», «Абайдың қара сөздері-ұрпаққа мәңгі мұра», «Мәдени
ескерткіштер сыр шертеді», «Мақала жазамын» тақырыптарындағы
мәтіндермен жұмыс «Дүниетану», «Музыкамен» пәнаралық байланыста
жүзеге асыруды мүмкін етеді.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Электронды
тапсырмалар.
|
Алдыңғы оқу/
Бастапқы білім
|
Оқушылар алдыңғы
сыныптарда көркем шығарма және ғылыми-көпшілік мәтіндермен таныс.
Мәтін түрлері мен жанрын ажырата алады. Сөз мағынасымен жұмыс
істеуде дереккөздерді дұрыс пайдалана алады. Аудио жазбалары арқылы
ойын ауызша және жазбаша
жеткізеді.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Сергіту
жаттығуы
«Кездесу»
ойыны
Жай әуенмен екі шеңбер болып
қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап,
баланың қасиетін
айтады.
Жаңа топ
құру
Топтарға
бөлу.
Себетпен конфет әкелу.
Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне
қарай 3 топқа бөлініп
отырады.
1-топ «Сары
кәмпиттер»
2-топ «Көк
кәмпиттер»
3-топ «Қызыл
кәмпиттер»
Жұмыс ережесін
келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру
(жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
«Шұғыл SMS (хабарландыру)…»
әдісі.
1 . Отан дегеніміз
не?
2. Сенің туған жерің қай
жер?
(МК) Көп аузынан
түспейтін
Отан деген
немене?
Оның тұлға,түс,
кейпін
Достым,білгің келе
ме?–
дей келіп, Отан жайлы қалам
тартып, өлең арқылы Отанына
өз
сезімдерін білдірген ақындарды
оқушылар еске түсіреді
Сабақтың тақырыбы мен
күтілетін нәтижені
хабарлайды.
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау: — Бәрін-бәрін ойлау
үшін.
Дұрыс балалар,
олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен
аяқтарыңа саулық
тілеймін.
Жұмыс ережесін
келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру
(жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
(Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі
бойынша сыныпқа сұрақтар
қоямын.
ҚБ: Отшашу арқылы
бір-бірін
бағалау.
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау
Мәтіндерді оқы. Қай мәтінде
болатын оқиға хабарланып тұр? Қайсысында материал авторы өзі туралы
баяндайды?
|
Оқушыларды топтарға бөлуге
арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырмалары
|
Ортасы
|
Оқы .. Хабарламада не
айтылған?
30 қарашада Ақмола облысына
қарасты «Балқарағай» демалыс орнында ел тарихында тұңғыш рет
халықаралық кансонар
өтті.
«Жас қазақ»
газетінен
48. Көп нүктенің орнын
хабарлама шығатындай мәліметтермен толықтырып
жаз.
. .. N2... мектепте . . .
олимпиада өтті. Оған .. . мен ...
қатысты.
Дескрипторы:
Тыңдалған материал бойынша өз
пікірін білдіру, мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау, оқыған,
тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстары
жүргізу арқылы оқушылардың тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым
дағдылары жетілдіріледі.
ОҚУЛЫҚТА БЕРІЛГЕН
ТАПСЫРМАЛАРДЫ
ОРЫНДАУ.
|
Тапсырма
ны орындаған оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
|
Аяқталуы
|
Жаңа білім мен тәжірибені
қолдану.
Ой толғаныс
кезеңі.
49. Бір тақырыпқа жазылған
хабарлама мен ақпараттық мақаланы оқы. Ақпараттық мақаланың
хабарламадан ерекшелігі
неде?
Хабарлама
Үстіміздегі жылдың 10
қазанында қаладағы N 73 мектеп-лицейде «Әлемге танылған Абай» атты
кеш өтті.
Ақпараттық
мақала
Үстіміздегі жылдың 10
қазанында қаладағы N2l 73 мектеп-лицейде «Әлемге танылған Абай»
атты кеш өткізілді.
Әдемі безендірілгпен зал іші
көнілінө қуаныш ұялатады. Абай шығармалары қойылған көрме алыстан
көз тартады.
Балалардың өз өнерлерін ортаға
сала тын уақыт та келіп жетті: Абай өлеңдері жатқа мәнерлеп оқылды,
Абай әндері шырқалды. Әсел, Санжар, Анар есімді балалардың өнеріне
көпшілік тәнті болды. Зал ішін ақын рухы кернеп, болашаққа
бағыт-бағдар көрсетіп
тұрғандай.
50. Өзіңді қабырға газетінің
редколлегия мүшесімін деп ойла. Сенің материальща газетте азғана
орын қалды. Ұсынылған материалды мақала шығатындай етіп
жаз.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
Кері
байланыс.
Оқушылар «Еркін
микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері
байланысты ауызша
айтады.
|
Тапсырма
ны орындаған оқушыны
мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері
байланыс орнату.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре
алады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
|
Бағалау -
Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай
жоспарлайыз?
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен орындаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім?
Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу
керек?
1.
2.
|