Сайрам ауданы, Қарабұлақ ауылы
№ 17 жалпы орта мектеп
Бекітемін:
Мектеп директор м.у.а
___________А. Ахмедов
Өзін – өзі тану пәнінен өтілетін практикалық сабақ
Сабақ тақырыбы: №5. Мақсат – жетістік желкені
Мұғалім: Султанкулова Сарвиноз Анаркуловна
Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары
Мектебі: №17 жалпы орта мектеп
Күні: 4.10.2016ж.
№: 5
Мұғалімі: Султанкулова Сарвиноз Анаркуловна
Сыныбы: 8
Оқушылардың саны: 24
Тақырыбы: Мақсат – жетістік желкені.
Құндылығы: Ақиқат.
Қасиеттері: Білім іздеу, шыншылдық, ойдың, сөздің және істің бірлігі.
|
Мақсаты: Оқушыларға алдына дұрыс қою арқылы мақсат арқылы жетістіктерге жете алатындығын ақиқат құндылығы арқылы түсіндіру. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 2.https://angime.wordpress.com |
|
Сабақтың барысы:
Оқушылар аффирмацияны оқиды.
Мұғалім сөзі: Бұл позитивті аффирмациялар адамға ерекше жылылық, сенімділік, күш сыйлайды. Күнделікті арманымызға бір қадам жасайық, жоспар құрып, мақсатымызға ұмтылайық. Сеніңіз біз ойлағанның барлығы ерте ме, кеш пе орындалады.
1. Тәртіп. 2. Талап. 3. Тыныштық. 4. Тазалық. 5.
Татулық. Тыныштық
сәті. «Нұрға
бөлену».
1. №4 сабақ. Жұмыс дәптердегі 1 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №5, 24 –
беттегі «Адам өмірі» аңызын оқып келу. 1. Сіздер қайсысының пікірімен келісесіздер?
Неліктен? 5. Мақсатқа қол жеткізу оңай ма? 6. Мақсатына жету үшін адам өзіне қандай құндылықтарды серік етуі керек? 7. Адамның өмірлік мақсатын айқындаудағы өзін- өзі танудың орны қандай? |
|
«Адам өзі жүріп келе жатқан жолын ұлы ете алады. Ал жол адамды ұлы ете алмайды». Конфуций. Оқушыларға 3 рет айтқызып, дәптерге жаздырту. Конфуций (551 ЗБ—479 ЗБ) Ежелгі Қытай ойшылы, тарихшы, мемлекет қайраткері, қытай корей, вьетнамдық және жапон өмір тұрысы мен ойлау ғұрыпына терең ықпал еткен, әйгілі қытай ақылманы және әлеуметтік пәлсапашысы. Халық оны сүйіспеншілікпен «Ұстаз күн» деп атаған. Сұрақтар:
Қорытынды: Адамды арманға жеткізетін, талай шыңға шығаратын, биікке көтеретін даңғыл жол, ол- Мақсат. Әр адам алдына мақсат қоюы тиіс және де сол мақсатына жету үшін барынша әрекет жасауы керек. |
|
«Қалам». Болат атасының жазу жазып отырғанын көріп: “Біз туралы әңгіме жазып отырсың ба? Мен туралы да жазасың ба?” деп сұрайды. Атасы жазуды қойып, немересіне: “Иә, сен туралы жазып отырмын. Бірақ қолымдағы қалам не жазып жатқанымнан да маңызды. Есейгеніңде сен де осы қаламды жақсы көретін боласың”. Болат қаламға қызыға қарап, ерекше ешнәрсе таба алмаған кезде: “Ата, мына қалам басқа қаламдарым сияқты ғой. Қандай да бір ерекшелігі жоқ қой!” дегенде, атасы: “Қалай қарағаныңа байланысты. Бұл қаламның 5 ерекшелігі бар. Егер де осы ерекшеліктерін есепке алып өмір сүрсең, бақытты бола аласың. Ол ерекшеліктер мыналар:
Қорытынды: Қаламның бес ерекшелігінен жалпыадамзаттық құндылықтарды көруге болады. Яғни, бірінші ерекшелік – адамдардың керемет нәрселер жасауы бұл – Ақиқат. Екіншісі – қиындықтарға төзе білуі бұл – Ішкі тыныштық, үшінші ерекшелік – өзінің қатесін жөндеу, өзгелердің қатесіне түсіністікпен қарау бұл – Сүйіспеншілік. Төртіншісі – өзегін қорғап, сақтауы бұл – Дұрыс әрекет. Соңғы ерекшелік – жасаған қадамына абай болу бұл – Қиянат жасамау. Сұрақтар:
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар жалпыадамзаттық
құндылықтар бойынша бес топқа
бөлінеді: 3. «Сүйіспеншілік»
тобы. 5. «Қиянат жасамау»
тобы. |
|
|
6. Топпен ән айту. Атамекен Әні: Е.Хасанғалиев Сөзі: Қ. Мырзалиев Жaсыл жaйлaу-түкті кілeм, көк кілeм, Көк кілeмдe көп oйнaймын, көп күлeм. Мaңдaйымнaн сипaп өткeн сaмaлды, Қaзaғымнын aлaқaны дeп білeм. Қaйырмaсы: Кaйдa жүрсeм aтaмeкeн, Көкeйімдe жaтaды eкeн. Күннің өзі ұясынa, Қимaй oны бaтaды eкeн.
Жaсыл жaйлaу-түкті кілeм, көк кілeм, Көк кілeмдe көп oйнaймын, көп күлeм. Aсқaр тaуым, aспaныммeн aстaсқaн, Қaзaғымнын мәртeбeсі дeп білeм. Жaсыл жaйлaу-түкті кілeм, көк кілeм, Көк кілeмдe көп oйнaймын, көп күлeм. Күннің нұрын, aйдың әппaк сәулeсін, Қaзaғымның мaxaббaты дeп білем. |
|
1. №5 – сабақ. «Менің өмірлік мақсатым» тақырыбында шығарма жазу. 2. келесі сабақ. №6, Б. Төреқыздың шығармасын оқып келу. 27 –бет. |
|
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. Рахмет! |
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
-
Өзін – өзі тану пәнінің оқу бағдарламасы «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқулық. 8 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» мұғалімге арналған әдістемелік құрал. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқушы дәптері. 8 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
https://angime.wordpress.com
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Мақсат - жетістік желкені" 8 - сынып
Сабақ жоспары "Мақсат - жетістік желкені" 8 - сынып
Сайрам ауданы, Қарабұлақ ауылы
№ 17 жалпы орта мектеп
Бекітемін:
Мектеп директор м.у.а
___________А. Ахмедов
Өзін – өзі тану пәнінен өтілетін практикалық сабақ
Сабақ тақырыбы: №5. Мақсат – жетістік желкені
Мұғалім: Султанкулова Сарвиноз Анаркуловна
Өзін-өзі тану пәнінен сабақ жоспары
Мектебі: №17 жалпы орта мектеп
Күні: 4.10.2016ж.
№: 5
Мұғалімі: Султанкулова Сарвиноз Анаркуловна
Сыныбы: 8
Оқушылардың саны: 24
Тақырыбы: Мақсат – жетістік желкені.
Құндылығы: Ақиқат.
Қасиеттері: Білім іздеу, шыншылдық, ойдың, сөздің және істің бірлігі.
|
Мақсаты: Оқушыларға алдына дұрыс қою арқылы мақсат арқылы жетістіктерге жете алатындығын ақиқат құндылығы арқылы түсіндіру. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 2.https://angime.wordpress.com |
|
Сабақтың барысы:
Оқушылар аффирмацияны оқиды.
Мұғалім сөзі: Бұл позитивті аффирмациялар адамға ерекше жылылық, сенімділік, күш сыйлайды. Күнделікті арманымызға бір қадам жасайық, жоспар құрып, мақсатымызға ұмтылайық. Сеніңіз біз ойлағанның барлығы ерте ме, кеш пе орындалады.
1. Тәртіп. 2. Талап. 3. Тыныштық. 4. Тазалық. 5.
Татулық. Тыныштық
сәті. «Нұрға
бөлену».
1. №4 сабақ. Жұмыс дәптердегі 1 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №5, 24 –
беттегі «Адам өмірі» аңызын оқып келу. 1. Сіздер қайсысының пікірімен келісесіздер?
Неліктен? 5. Мақсатқа қол жеткізу оңай ма? 6. Мақсатына жету үшін адам өзіне қандай құндылықтарды серік етуі керек? 7. Адамның өмірлік мақсатын айқындаудағы өзін- өзі танудың орны қандай? |
|
«Адам өзі жүріп келе жатқан жолын ұлы ете алады. Ал жол адамды ұлы ете алмайды». Конфуций. Оқушыларға 3 рет айтқызып, дәптерге жаздырту. Конфуций (551 ЗБ—479 ЗБ) Ежелгі Қытай ойшылы, тарихшы, мемлекет қайраткері, қытай корей, вьетнамдық және жапон өмір тұрысы мен ойлау ғұрыпына терең ықпал еткен, әйгілі қытай ақылманы және әлеуметтік пәлсапашысы. Халық оны сүйіспеншілікпен «Ұстаз күн» деп атаған. Сұрақтар:
Қорытынды: Адамды арманға жеткізетін, талай шыңға шығаратын, биікке көтеретін даңғыл жол, ол- Мақсат. Әр адам алдына мақсат қоюы тиіс және де сол мақсатына жету үшін барынша әрекет жасауы керек. |
|
«Қалам». Болат атасының жазу жазып отырғанын көріп: “Біз туралы әңгіме жазып отырсың ба? Мен туралы да жазасың ба?” деп сұрайды. Атасы жазуды қойып, немересіне: “Иә, сен туралы жазып отырмын. Бірақ қолымдағы қалам не жазып жатқанымнан да маңызды. Есейгеніңде сен де осы қаламды жақсы көретін боласың”. Болат қаламға қызыға қарап, ерекше ешнәрсе таба алмаған кезде: “Ата, мына қалам басқа қаламдарым сияқты ғой. Қандай да бір ерекшелігі жоқ қой!” дегенде, атасы: “Қалай қарағаныңа байланысты. Бұл қаламның 5 ерекшелігі бар. Егер де осы ерекшеліктерін есепке алып өмір сүрсең, бақытты бола аласың. Ол ерекшеліктер мыналар:
Қорытынды: Қаламның бес ерекшелігінен жалпыадамзаттық құндылықтарды көруге болады. Яғни, бірінші ерекшелік – адамдардың керемет нәрселер жасауы бұл – Ақиқат. Екіншісі – қиындықтарға төзе білуі бұл – Ішкі тыныштық, үшінші ерекшелік – өзінің қатесін жөндеу, өзгелердің қатесіне түсіністікпен қарау бұл – Сүйіспеншілік. Төртіншісі – өзегін қорғап, сақтауы бұл – Дұрыс әрекет. Соңғы ерекшелік – жасаған қадамына абай болу бұл – Қиянат жасамау. Сұрақтар:
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар жалпыадамзаттық
құндылықтар бойынша бес топқа
бөлінеді: 3. «Сүйіспеншілік»
тобы. 5. «Қиянат жасамау»
тобы. |
|
|
6. Топпен ән айту. Атамекен Әні: Е.Хасанғалиев Сөзі: Қ. Мырзалиев Жaсыл жaйлaу-түкті кілeм, көк кілeм, Көк кілeмдe көп oйнaймын, көп күлeм. Мaңдaйымнaн сипaп өткeн сaмaлды, Қaзaғымнын aлaқaны дeп білeм. Қaйырмaсы: Кaйдa жүрсeм aтaмeкeн, Көкeйімдe жaтaды eкeн. Күннің өзі ұясынa, Қимaй oны бaтaды eкeн.
Жaсыл жaйлaу-түкті кілeм, көк кілeм, Көк кілeмдe көп oйнaймын, көп күлeм. Aсқaр тaуым, aспaныммeн aстaсқaн, Қaзaғымнын мәртeбeсі дeп білeм. Жaсыл жaйлaу-түкті кілeм, көк кілeм, Көк кілeмдe көп oйнaймын, көп күлeм. Күннің нұрын, aйдың әппaк сәулeсін, Қaзaғымның мaxaббaты дeп білем. |
|
1. №5 – сабақ. «Менің өмірлік мақсатым» тақырыбында шығарма жазу. 2. келесі сабақ. №6, Б. Төреқыздың шығармасын оқып келу. 27 –бет. |
|
Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет) немесе 1..................2 [3]. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. Рахмет! |
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
-
Өзін – өзі тану пәнінің оқу бағдарламасы «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқулық. 8 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» мұғалімге арналған әдістемелік құрал. «Бөбек» Алматы, 2010
-
«Өзін – өзі тану» Оқушы дәптері. 8 сынып. «Бөбек» Алматы, 2010
-
https://angime.wordpress.com
шағым қалдыра аласыз













