Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сабақ жоспары: Меншік құқығы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мектеп: Павлодар қ. № 24 ЖОББМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: 9.3.2 Меншік құқығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Шариғат Ержан |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 сынып |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
9.3.2.1 меншік түрлерін анықтау 9.3.2.2 меншік құқығына ие болудың және оны тоқтатылудың жолдарын, құқықтық жағдаяттарды талдау арқылы анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Меншік құқығының негізгі түрлерін және олардың ерекшеліктерін ажыратады Меншік түрлерін сипаттайды Меншік құқығы мен оның тоқтатылу себептерін тұжырымдайды Меншікке байланысты құқықтық жағдаяттарды талдайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Терминология:меншік,меншік құқығы,меншік түрлері |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сөз тіркестері:иелену,пайдалану,билік ету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік дамыту:ҚР-ның Азаматтық Кодексіне сәйкес,заң жағынан алғанда,ҚР- ның Конституциясына сәйкес т.б |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
«Рухани жаңғыру» идеясының Прагматизм аясында оқушыларды саламатты өмір салтын ұстануға,кәсіби тұрғыдан өзін-өзі жетілдіре алатын тұлға қалыптастыруға,нақты мақсатына жете алатын,әр нәрсені ұтымды пайдалана алатын тұлға қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақстан тарихы,дүниежүзі тарихы және география пәні |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарихи концепт |
Дәлел |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу/Бастапқы білім |
Пазл арқылы алдыңғы білімдерін жинақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 3 мин 5 мин 7 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу Психологиялық ахуал тудыру,оқушыларға жағымды пікір айтып назарын сабаққа аудару (4 фото қою арқылы оның қиындыларын Пазл арқылы құрастырып топтарға бөліне отырып сабақтың тақырыбын ашу) Топтар: «Дербес меншік», «Ұжымдық меншік», «Мемлекеттік меншік», «Жеке меншік» Тақырыпқа шығу:Мультимедиалық тақтада суреттер беріледі.Оқушылар суреттер арқылы тақырыпқа қатысты мәліметтер береді.Оқушылар өз ойларын айту арқылы тақырыпқа шығады. Әр топ өз тақырыбын ашады және туындаған мәселелерді айқындайды Кері байланыс:Мұғалім оқушылардың берген жауаптарын нақтылай отырып,пікір алмасады. Оқушы:Тақырыпқа мақсат қояды.
1 тапсырма. Берілген теориялық материалды мұқият оқып, топта талдаңыз. Төмендегі кестені толтырыңыз .
Мәтін Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне сәйкес меншіктің дербес,мемлекеттік,аралас түрлері бар: 1.Дербес меншік – жеке азаматтардың және мемлекеттік емес заңды тұлғалардың және олардың бірлестіктерінің меншігі. 2.Мемлекеттік меншік- меншік нысандарын басқару мен өкім етуді мемлекеттік билік өкілдері жүзеге асыратын қатынастар жүйесі. 3.Ұжымдық меншік- еңбек ұжымы заттар мен азық түліктерді бірлесіп иемденіп,пайдаланып және өкім етіп отыратын қатынастар жүйесі. -Дербес меншік (үй,жиһаз,тұрмыстық бұйымдар),жеке еңбек(табыс әкеледі,отбасы өз еңбегімен өмір сүреді),еңбектік емес жалдамалы еңбекке негізделген(басқаның еңбегі арқылы баю) -Ұжымдық меншік(жолдастық,кооперативтік,акционерлік қоғам,бірлескен кәсіпорын) -Мемлекеттік меншік(республикалық,коммунальдық) Дескриптор: - Мәтінді мұхият зерделейді. - Топта меншік түрлерін талдайды. - Кестеге ажыратып толтырады. Қалыптастырушы бағалау: «Карусель» әдісімен топтар бір бірінің жұмысын бағалайды.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы: 5 мин 12 мин |
2 тапсырма.Кестедегі «Ақиқат пен жалғанды», «+,-» арқылы белгілеңіз.» (Жеке жұмыс)
Дескриптор: - Уәжді мұхият оқиды; - Кестені жеке саралайды: - «Ақихат пен жалғанды» ажыратып белгілейді;
Тапсырма орындалып болғаннан кейін,топтағы оқушылар кезегімен қолдарындағы графикалық кестені бір бірімен ауысады. Қалыптастырушы бағалау:Оқушылар бір бірін бағалайды «=,-» санын шығарады. М: кері байланыс
3 тапсырма:Жағдаяттарды талдап,ПДМҚ әдісі бойынша топтық пікірді ортаға жариялаңыз. 1.Пікір бір сөйлем 2.Дәлел келтіру 3.Мысал жазу 4.Қорытынды шығару
Топтық жұмыс:
Дескриптор: -Жағдаяттарды шағын топта талдайды: -Пікірді анықтайды: -Дәлел құрастырады: -Мысал келтіріп,қортынды ұсынады;
ҚБ: Топтық жұмыстар ортада жарияланып,топтар бірін бірі «Сэндвич» әдісі арқылы бағалайды.
М: кері байланыс ауызша
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Аяқталуы 6 мин
2 мин |
4-тапсырма: «Жеке меншік құқығына қол сұғылмауының маңыздылығы» туралы өз ойыңызды 3 сөйлеммен жазыңыз.
ҚБ: Топтың ішінде бағалап, «Үздік жазбаны » үлкен топта жариялау
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |