|
САБАҚ: Қазақ тілі |
«Валерьянов негізгі мектебі» КММ |
||||||||||||
|
Күні: 06.07.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Өмірзақ Айсәуле |
||||||||||||
|
Сынып: 7 Т1 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы / Музыкалық бағыттар мен аспаптары |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Ж2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу. ӘТН1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық
оқушылар |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жанрлық
және стильдік ерекшеліктеріне шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме
құрастырып жазу. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән
лексикасы және терминология: |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
музыка |
||||||||||||
|
Ұлттық құндылықтар |
Өз халқының мәдениеті мен тіліне деген құрмет |
||||||||||||
|
Мектеп құндылықтары |
Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық; оқушылардың өз бетімен білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру. |
||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту, сабаққа болжам жасау. Оқушылар үстел үстінен өзіне ұнаған ұлттық аспап суретін алады. Содан соң сынып қабырғаларынан сол суреттің анықтамасын іздейді. Сыныпқа таңдаған аспабын түсіндіреді. Балалар сабақ тақырыбын болжайды. Суреттер:
Сынып қабырғасындағы анықтамалар: Домбыра — қазақ
халқының ең кең тараған екі ішекті, көп пернелі
музыкалық аспабы. Ол – қазақтар өмірінде маңызды орын алатын,
өзіндік музыкалық сипаты бар аспап. Алғаш эпикалық дәстүр
шеңберінде жыр, толғау,
термелерді сүйемелдеуге қолданылған домбыра кейін аспаптық шығарма
– күй жанрының қалыптасуына ықпал еткен. Қобыз - таңқаларлық пішінді және ғажайып сазды, бай
тембрлі аспап. Кобыз ен коне аспаптардын
бірі. Желбуаз – үрмелі аспаптар тобына жататын, ерте заманнан келе жатқан ел көзіне еленбеген көне музыкалық аспаптың бірі. Аспап иленген мал терісінен жасалады. Сырт көрінісі меске ұқсас. Ұран – жауынгерлердің қолданған, үрмелі музыкалық аспабы. Ертеде үрмелі аспаптарда ойнауға арналған саңылаулары болмаған, сол себепті ұран тек дабыл дыбыстарын беруге арналған. Даңғыра — қазақтың көне ұрмалы-сылдырмақты, қатты
дыбысты музыкалық
аспап. Бұл бір жағы терімен қапталған, ішкі
жағынан темір алқалар,
сақиналар мен сылдырмалар ілінген
дөңгелек шығыршық. Кері байланыс: |
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%8F%D2%9B |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 минут
1
минут
4 минут
15 минут
5 минут |
Сұрақтар: Үстелге тапсырмалар
қойылады. Оқушылар өз қалауымен тапсырма таңдайды. Сол тапсырмалар
түріне орай үш топқа топтасады. Әңгіме, әдебиетте — оқиғаны қара сөзбен баяндайтын шағын көркем шығарма жанры. Әңгіменің жанрлық ерекшеліктері оқиғаны баяндау тәсілі, композициялық, сюжеттік құрылысы, көркемдік жүйесі арқылы айқындалады. Әңгіменің көлемі шағын, кейіпкерлер саны аз, сюжет ұйытқысын құрайтын оқиғаның басталуы, шарықтау шегі мен шешімі болады. «Таныстыру» әдісі. 2-топ: Белгілі бір аспапта ойнау (қалай отыру, аспапты қалай ұстау т.б) туралы нұсқаулық жазыңыз. 3-топ: Ұлттық аспаптар домбыра, қобыз, сыбызғы, даңғара, үскірік, кепшік, шаңқобыз, жетіген туралы шағын әңгіме ертегі құрастырыңыз. Үш топ жұмысты орындап болған соң, сағат тілімен карусель әдісімен келесі топ жұмысымен танысып, одан соң үшінші топ жұмысымен танысып, топтарына оралады. Орфографиялық норма бойынша жазылым жұмыстарындағы қолданылған шылаулар мен қосымшаларды ажыратып, үндестік заңдылығына сәйкестігін бір-бірінің жұмысынан тексереді. Кері байланыс: Әр топ жазба жұмыстарынан түйгендерін, яғни әр стиль бойынша анықтамалықты салыстыру кестесіне түсіреді. Салыстыру
кестесі
|
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D2%9B%D0%B0%D0%BB%D0%B0 https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D2%B1%D1%81%D2%9B%D0%B0%D1%83%D0%BB%D1%8B%D2%9B https://kk.wikipedia.org/wiki/%D3%98%D2%A3%D0%B3%D1%96%D0%BC%D0%B5
|
|||||||||||
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар:
1.Менің түсінгенім... 2.Менің үйренгенім... 3.Менің ұсыныстарым... Бағалау критерийлеріне сай бағаланады.
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Музыкалық бағыттар мен аспаптары"
Сабақ жоспары "Музыкалық бағыттар мен аспаптары"
|
САБАҚ: Қазақ тілі |
«Валерьянов негізгі мектебі» КММ |
||||||||||||
|
Күні: 06.07.2017ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Өмірзақ Айсәуле |
||||||||||||
|
Сынып: 7 Т1 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы / Музыкалық бағыттар мен аспаптары |
||||||||||||
|
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақ |
||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Ж2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу. ӘТН1. Жалғаулар мен шылаулардың ерекшелігін ескере отырып, үндестік заңына сәйкес орфографиялық нормаға сай жазу |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық
оқушылар |
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Жанрлық
және стильдік ерекшеліктеріне шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме
құрастырып жазу. |
||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пән
лексикасы және терминология: |
||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
музыка |
||||||||||||
|
Ұлттық құндылықтар |
Өз халқының мәдениеті мен тіліне деген құрмет |
||||||||||||
|
Мектеп құндылықтары |
Өзіңе және қоршаған ортаға деген сыйластық; оқушылардың өз бетімен білім алуына қажетті дағдыларды қалыптастыру. |
||||||||||||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы |
||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||
|
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
Қызығушылықты ояту, сабаққа болжам жасау. Оқушылар үстел үстінен өзіне ұнаған ұлттық аспап суретін алады. Содан соң сынып қабырғаларынан сол суреттің анықтамасын іздейді. Сыныпқа таңдаған аспабын түсіндіреді. Балалар сабақ тақырыбын болжайды. Суреттер:
Сынып қабырғасындағы анықтамалар: Домбыра — қазақ
халқының ең кең тараған екі ішекті, көп пернелі
музыкалық аспабы. Ол – қазақтар өмірінде маңызды орын алатын,
өзіндік музыкалық сипаты бар аспап. Алғаш эпикалық дәстүр
шеңберінде жыр, толғау,
термелерді сүйемелдеуге қолданылған домбыра кейін аспаптық шығарма
– күй жанрының қалыптасуына ықпал еткен. Қобыз - таңқаларлық пішінді және ғажайып сазды, бай
тембрлі аспап. Кобыз ен коне аспаптардын
бірі. Желбуаз – үрмелі аспаптар тобына жататын, ерте заманнан келе жатқан ел көзіне еленбеген көне музыкалық аспаптың бірі. Аспап иленген мал терісінен жасалады. Сырт көрінісі меске ұқсас. Ұран – жауынгерлердің қолданған, үрмелі музыкалық аспабы. Ертеде үрмелі аспаптарда ойнауға арналған саңылаулары болмаған, сол себепті ұран тек дабыл дыбыстарын беруге арналған. Даңғыра — қазақтың көне ұрмалы-сылдырмақты, қатты
дыбысты музыкалық
аспап. Бұл бір жағы терімен қапталған, ішкі
жағынан темір алқалар,
сақиналар мен сылдырмалар ілінген
дөңгелек шығыршық. Кері байланыс: |
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%8F%D2%9B |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 минут
1
минут
4 минут
15 минут
5 минут |
Сұрақтар: Үстелге тапсырмалар
қойылады. Оқушылар өз қалауымен тапсырма таңдайды. Сол тапсырмалар
түріне орай үш топқа топтасады. Әңгіме, әдебиетте — оқиғаны қара сөзбен баяндайтын шағын көркем шығарма жанры. Әңгіменің жанрлық ерекшеліктері оқиғаны баяндау тәсілі, композициялық, сюжеттік құрылысы, көркемдік жүйесі арқылы айқындалады. Әңгіменің көлемі шағын, кейіпкерлер саны аз, сюжет ұйытқысын құрайтын оқиғаның басталуы, шарықтау шегі мен шешімі болады. «Таныстыру» әдісі. 2-топ: Белгілі бір аспапта ойнау (қалай отыру, аспапты қалай ұстау т.б) туралы нұсқаулық жазыңыз. 3-топ: Ұлттық аспаптар домбыра, қобыз, сыбызғы, даңғара, үскірік, кепшік, шаңқобыз, жетіген туралы шағын әңгіме ертегі құрастырыңыз. Үш топ жұмысты орындап болған соң, сағат тілімен карусель әдісімен келесі топ жұмысымен танысып, одан соң үшінші топ жұмысымен танысып, топтарына оралады. Орфографиялық норма бойынша жазылым жұмыстарындағы қолданылған шылаулар мен қосымшаларды ажыратып, үндестік заңдылығына сәйкестігін бір-бірінің жұмысынан тексереді. Кері байланыс: Әр топ жазба жұмыстарынан түйгендерін, яғни әр стиль бойынша анықтамалықты салыстыру кестесіне түсіреді. Салыстыру
кестесі
|
https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D2%9B%D0%B0%D0%BB%D0%B0 https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D2%B1%D1%81%D2%9B%D0%B0%D1%83%D0%BB%D1%8B%D2%9B https://kk.wikipedia.org/wiki/%D3%98%D2%A3%D0%B3%D1%96%D0%BC%D0%B5
|
|||||||||||
|
Сабақтың
соңы Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар:
1.Менің түсінгенім... 2.Менің үйренгенім... 3.Менің ұсыныстарым... Бағалау критерийлеріне сай бағаланады.
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















