|
Пәні: математика |
Сыныбы: 5 «В» |
Уақыты: 13.09.2016 |
Мұғалімі: А.Маренова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандарды қосу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға натурал сандарды қосуды үйрету. Қосылғыштар және қосындының мәні ұғымдарымен таныстыру. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті мен терімділік қасиетін пайдалана отырып есептер шығаруға дағдыландыру. Координаталық сәуле тақырыбына берілген есептерді шығаруды үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың міндеттері: А) білімділік: Ә) тәрбиелілік: Б) дамытушылық: |
Оқушыларға қосылғыштарды толық ондықтарға топтастырып, қосындының мәнін табуды, қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, тиімді тәсілмен есептеуді, натурал сандарды қосу тақырыбына берілген мәтін есептерді шешуді үйрету. Оқушыларды өзіне – өзі баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, білім сапасын арттырып, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу. Өз бетінше есептер шығару арқылы ой – өрісін, ойлау қабілетн дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа материалды меңгерту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдістері: |
сұрақ – жауап, түсіндірмелі – иллюстациалы, кітаппен жұмыс, жаттығулар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
Плакаттар, оқулық, үлестірмелі қағаздар, сызығыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
Оқытушының іс –әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру бөлімі: (2 мин) |
- оқушылармен амандасу; - сыныптың тазалығын қадағалау; - сыныпта жоқ оқушыларды түгендеу; - оқушыларды 4 топқа бөлу. Топ басшысын тағайындау. |
- оқытушымен амандасу; - кезекші оқушы жоқ оқушыларды оқытушыға айту; - тақтаны сүртіп, сабаққа даярлану. |
Оқушылардың түгел болуы, сабаққа дайындығы, сыныптың тазалығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру: (2 мин) |
№ 98 есеп. Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда теңдік тура болады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Ой қозғау: (4 мин) |
Сабақтың тақырыбын хабарлау мақсатында оқушыларға «қосу» сөзіне құрылған сөзжұмбақ беріледі. Өткен сабақта натурал сандарды салыстыруды үйренген болсақ, бүгінгі сабағмызда натурал санды қосуды үйренеміз. |
Сөзжұмбақ бойынша «қосу» сөзін табады. |
Жаңа тақырып хабарланады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІV. Жаңа материалды меңгерту: (10 мин) |
І. Натурал сандарды қосу. Қосу амалын орындағанда қосылатын сандар қосылғыштар деп, ал қосу нәтижесінде шыққан сан қосындының мәні деп аталады.
1 – мысал. 15 + 8
Әріптермен жазсақ: 2.1 – суреттегі координаталық сәуледе 3 + 8 қосындысының мәнін табу кескінделген.
2.1 – сурет Кез келген санның 0 – мен қосындысы сол санның өзіне тең.
Мысалы, 5 + 0 ІІ. Қосудың қасиеттері.
Қосылғыштардың орындарын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгемейді.
2 –
мысал. 2 + 7
Әріптермен
жазсақ: Мұндағы a және b – кез келген сандар.
Екі санның қосындысына үшінші санды қосу үшін бірінші санға екінші сан мен үшінші санның қосындысын қосуға болады.
3 –
мысал.
2.3 – сурет
Әріптермен
жазсақ: Мұндағы a, b және с – кез келген сандар. Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, қосылғыштардың орындарын ауыстырып, топтап (жақшаға алып), өрнекті ықшамдауға болады.
Мысалдар:
1) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
V. Жаңа материалды меңгергендерін алғашқы тексеру: (5 мин) |
Үлестірмелі қағаздардағы сұрақтарға жауап беру арқылы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VI. Есептер шығару: (15 мин) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VII. Жаңа материалды бекіту: (5 мин) |
Математикалық диктант: (сөйлемді аяқтау)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
IX. Үйге тапсырма беру: (2 мин) |
№206 есеп – «3» № 206, 211есептер – «4» № 206, 211, 208есептер – «5» ережелерді жаттау |
Өз беттерімен білім алуға дағдыланады, ізденеді. |
Өткен тақырыптарды қамтып, есептерді шығарып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
X. Бағалау (2 мин) |
Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалаймын. Бағаны талдау. Әр топқа берілген жетондар арқылы бағалау. |
Бағаланады |
Оқушылардың сабаққа белсенділігі артады. Еңбектерінің нәтижесіне қол жеткізеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары "Натурал сандарды қосу" 5 сынып
Сабақ жоспары "Натурал сандарды қосу" 5 сынып
|
Пәні: математика |
Сыныбы: 5 «В» |
Уақыты: 13.09.2016 |
Мұғалімі: А.Маренова |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандарды қосу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға натурал сандарды қосуды үйрету. Қосылғыштар және қосындының мәні ұғымдарымен таныстыру. Қосудың ауыстырымдылық қасиеті мен терімділік қасиетін пайдалана отырып есептер шығаруға дағдыландыру. Координаталық сәуле тақырыбына берілген есептерді шығаруды үйрету. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың міндеттері: А) білімділік: Ә) тәрбиелілік: Б) дамытушылық: |
Оқушыларға қосылғыштарды толық ондықтарға топтастырып, қосындының мәнін табуды, қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, тиімді тәсілмен есептеуді, натурал сандарды қосу тақырыбына берілген мәтін есептерді шешуді үйрету. Оқушыларды өзіне – өзі баға беруге, өз жетістіктерін сезініп, білім сапасын арттырып, пәнге деген қызығушылыққа тәрбиелеу. Өз бетінше есептер шығару арқылы ой – өрісін, ойлау қабілетн дамыту. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа материалды меңгерту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың әдістері: |
сұрақ – жауап, түсіндірмелі – иллюстациалы, кітаппен жұмыс, жаттығулар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың көрнекілігі: |
Плакаттар, оқулық, үлестірмелі қағаздар, сызығыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
Оқытушының іс –әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. Ұйымдастыру бөлімі: (2 мин) |
- оқушылармен амандасу; - сыныптың тазалығын қадағалау; - сыныпта жоқ оқушыларды түгендеу; - оқушыларды 4 топқа бөлу. Топ басшысын тағайындау. |
- оқытушымен амандасу; - кезекші оқушы жоқ оқушыларды оқытушыға айту; - тақтаны сүртіп, сабаққа даярлану. |
Оқушылардың түгел болуы, сабаққа дайындығы, сыныптың тазалығы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Үй жұмысын тексеру: (2 мин) |
№ 98 есеп. Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда теңдік тура болады:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Ой қозғау: (4 мин) |
Сабақтың тақырыбын хабарлау мақсатында оқушыларға «қосу» сөзіне құрылған сөзжұмбақ беріледі. Өткен сабақта натурал сандарды салыстыруды үйренген болсақ, бүгінгі сабағмызда натурал санды қосуды үйренеміз. |
Сөзжұмбақ бойынша «қосу» сөзін табады. |
Жаңа тақырып хабарланады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІV. Жаңа материалды меңгерту: (10 мин) |
І. Натурал сандарды қосу. Қосу амалын орындағанда қосылатын сандар қосылғыштар деп, ал қосу нәтижесінде шыққан сан қосындының мәні деп аталады.
1 – мысал. 15 + 8
Әріптермен жазсақ: 2.1 – суреттегі координаталық сәуледе 3 + 8 қосындысының мәнін табу кескінделген.
2.1 – сурет Кез келген санның 0 – мен қосындысы сол санның өзіне тең.
Мысалы, 5 + 0 ІІ. Қосудың қасиеттері.
Қосылғыштардың орындарын ауыстырғаннан қосындының мәні өзгемейді.
2 –
мысал. 2 + 7
Әріптермен
жазсақ: Мұндағы a және b – кез келген сандар.
Екі санның қосындысына үшінші санды қосу үшін бірінші санға екінші сан мен үшінші санның қосындысын қосуға болады.
3 –
мысал.
2.3 – сурет
Әріптермен
жазсақ: Мұндағы a, b және с – кез келген сандар. Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін пайдаланып, қосылғыштардың орындарын ауыстырып, топтап (жақшаға алып), өрнекті ықшамдауға болады.
Мысалдар:
1) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
V. Жаңа материалды меңгергендерін алғашқы тексеру: (5 мин) |
Үлестірмелі қағаздардағы сұрақтарға жауап беру арқылы:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VI. Есептер шығару: (15 мин) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
VII. Жаңа материалды бекіту: (5 мин) |
Математикалық диктант: (сөйлемді аяқтау)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
IX. Үйге тапсырма беру: (2 мин) |
№206 есеп – «3» № 206, 211есептер – «4» № 206, 211, 208есептер – «5» ережелерді жаттау |
Өз беттерімен білім алуға дағдыланады, ізденеді. |
Өткен тақырыптарды қамтып, есептерді шығарып келу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
X. Бағалау (2 мин) |
Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалаймын. Бағаны талдау. Әр топқа берілген жетондар арқылы бағалау. |
Бағаланады |
Оқушылардың сабаққа белсенділігі артады. Еңбектерінің нәтижесіне қол жеткізеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















