|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.02.2024 жыл |
|
Сыныбы: 6 А |
Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны: 20 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты; |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
|
Сабақ мақсаты; |
- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 10 минут
Жаңа сабаққа кіріспе
10 минут
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 минут
|
Амандасу. Сыныпты түгендеу. Ширату жаттығуы «Мен және кейіпкер» әдісі Үлгі: Мен Асылхан Абзалұлы Менің арманым елге адал қызмет етер білікті ұстаз болғым келеді. Шәкірттерімнің білікті маман болып, елге қызмет етер азамат, азаматша болғанын армандаймын. Кейіпкер : Ораш Шығарманың басында жанашыр, білімге құштар бала ретінде суреттеледі.Ол Тортайдың ақ боз атқа мініп, өзі армандағандай жазушы болса екен деп армандайды.
Жаңа сабақтың мақсатына тоқталу, мағынасын ашу:
Әдеби анықтама Тип – кейіпкер образының жиынтық бейнесі. Тортайдың образы ғана емес, сол кезеңде өмір сүрген Тортай тектес адамдардың жиынтық бейнесі. Шығарманың жанры француз тілінде «тек» ұғымын білдіреді (лирикалық, эпос, драма). Кейіпкердің бейнесін жанр тұрғысынан сипаттау. 1-тапсырма. Жеке жұмыс . Оқылым тапсырмасы арқылы кейіпкерлерді есте сақтайды. «Иә», «Жоқ» ойыны Құндылықтар. Талап. Ораштың бейнесі арқылы зерек, алғыр болуды үйрену. Тортайдың бейнесі арқылы өмірдің қиындықтармен күресу жолын көру. 2-тапсырма. Жеке жұмыс Оқу сауаттылығы Деңгейлік тапсырма А деңгейі «Неліктен?» деген сұраққа сыни пікір айтып, жауап береді. В деңгейі жіңішке, жуан сұрақтар құрастырады. Жіңішке сұрақтар: Кімдер? Келісесіз бе? Жуан сұрақтар: Неге осылай ойлайсың? Егер басқаша болса ше? С деңгейі «Кел, талдайық!» әдісі Шығарманың атауы: Шығарма авторы: Шығарма не туралы? Кейіпкерлер: Менің түйген ойым: Туындыға берер бағам: |
«Мен және кейіпкер» әдісі Топтық жұмыс
Менің есімім- Самат, Кейіпкер: Тортай ақ боз атты жазушы болуды армандайды. 1- тапсырма Мәтінді мұқият оқиды. 1. «Қайдан білейін ... әкем марқұмның тақымы қотыр тайға тимей кетіп еді..» деп сөйлеген кейіпкер Тортай ма? Иә. Жоқ 2. «Менің маңдайыма көк өгіз жазылған» деп айтқан Ораш па? Иә. Жоқ 3. «Тәте, айып етпеңіз, әншейін Орашқа амандасайын деп, өзімсініп келім едім..», − деп сөйлеген кейіпкер Тортай. Иә. Жоқ 4. «Баяғыда жетім бала болыпты» деп бастайтын ертегі айтқыш кейіпкер Ораш. Иә. Жоқ 5. Тортай мінер ақ боз ат менің тақымымда кеткен еді.... иесіне қайтаруға кеш еді... Ораштың сөзі ме? Иә. Жоқ 2 – тапсырма. Мәтінді оқып шық. Деңгейлік тапсырма. А деңгейі «Неліктен?» деген сұраққа жауап беріп , кейіпкерлерге мінездеме береді. 1.Тортай Орашты жақсы көретін еді. 2. Ораш: «Тортай мінер ақ боз ат менің тақымымда кеткен еді» -дейді. 3. Тортай «менің маңдайыма көк өгіз жазылған»- дейді. 4. Ораш Тортайды да, ақ боз атты да ұмытты» В деңгейі Жіңішке сұрақтар: 1.«Тортай мінер ақ боз ат» атты шығарманың басты кейіпкерлері кімдер? 2. Тортай нені армандады? 3. Неге ? Тортай барлық ертегісін «ертеде , жетім бала болыпты» деп бастайды? Жуан сұрақтар: Тортай Орашпен неліктен дос болды? Егер сен Ораштың орнында болсаң не істер едің? С деңгейі «Кел, талдайық!» әдісі Шығарманың атауы: «Тортай мінер ақ боз ат» Шығарма авторы: О.Бөкей Шығарма не туралы ? Сол кезеңдегі Тортай тектес балалардың өмірі , қиын да қатал тағдыры суреттеледі. Кейіпкерлер − Тортай, Ораш Менің түйген ойым: Тортай ақ боз атты жазушы болуды армандайды. Бірақ оған жете алмай, тағдыр талқысына түседі. Арманы орындалмай, ол арманға досы Ораш жетеді. Бір өкініштісі , бала кезден бірге өскен досын Ораштың ұмытып кетуі үлкен ой салады. Туындыға берер бағам: «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасы Тортайдың образы арқылы сол кезеңде қолы қысқа, оқуға құштар балалардың өмір қиындығы шебер суреттелген шынайы туынды. |
«Сағат» әдісі арқылы бағалау жүргізіледі. ҚБ - шығарма дағы кейіпкердің арманын сипаттайды ; - өз арманын айтып, өзін таныстырады;
Бағалау: - 3 сұраққа жауап береді. 1 балл; - 4 сұраққа жауап береді. 2 балл - 5 сұраққа жауап береді. 3 балл Жалпы - 3 балл
Дескриптор: - сыни пікір айтады: - жіңішке және жуан сұрақтар құрастырады; - әдеби талдау жасайды; Жалпы - 3 балл.
|
Слайд, проектор оқулық
Қолдана тын платфор малар: wordwall |
|||||||||||||
|
10 минут
|
Жұптық жұмыс. 3 –тапсырма Бүгінгі балалар мен Тортайдың арман - мақсаттарын салыстыра отырып, баға берейік. Пікірімізді мысалдар арқылы дәлелдеп, сыни пікір жазайық. |
|
Дескриптор: - кейіпкер мен қазіргі балалардың өмірін салыстырады; - кейіпкер лерге баға береді; - мысалдар арқылы дәлел келтіреді; - сыни пікір жазады; Жалпы - 4 балл. |
|
|||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Аворға хат жазу. |
|
Дескриптор: 1. Авторға хат жазады; 2. Баға береді; |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия
5 мин.
|
Сіз үшін бүгінгі сабақта «Қызық. Қиын. Құнды» болған нәрселер . |
Қызық. Қиын. Құнды |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары :О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат»
Сабақ жоспары :О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат»
|
Бөлім: |
Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.02.2024 жыл |
|
Сыныбы: 6 А |
Қатысушылар саны: 20 Қатыспағандар саны: 20 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты; |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау; |
|
Сабақ мақсаты; |
- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттайды; |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 10 минут
Жаңа сабаққа кіріспе
10 минут
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 минут
|
Амандасу. Сыныпты түгендеу. Ширату жаттығуы «Мен және кейіпкер» әдісі Үлгі: Мен Асылхан Абзалұлы Менің арманым елге адал қызмет етер білікті ұстаз болғым келеді. Шәкірттерімнің білікті маман болып, елге қызмет етер азамат, азаматша болғанын армандаймын. Кейіпкер : Ораш Шығарманың басында жанашыр, білімге құштар бала ретінде суреттеледі.Ол Тортайдың ақ боз атқа мініп, өзі армандағандай жазушы болса екен деп армандайды.
Жаңа сабақтың мақсатына тоқталу, мағынасын ашу:
Әдеби анықтама Тип – кейіпкер образының жиынтық бейнесі. Тортайдың образы ғана емес, сол кезеңде өмір сүрген Тортай тектес адамдардың жиынтық бейнесі. Шығарманың жанры француз тілінде «тек» ұғымын білдіреді (лирикалық, эпос, драма). Кейіпкердің бейнесін жанр тұрғысынан сипаттау. 1-тапсырма. Жеке жұмыс . Оқылым тапсырмасы арқылы кейіпкерлерді есте сақтайды. «Иә», «Жоқ» ойыны Құндылықтар. Талап. Ораштың бейнесі арқылы зерек, алғыр болуды үйрену. Тортайдың бейнесі арқылы өмірдің қиындықтармен күресу жолын көру. 2-тапсырма. Жеке жұмыс Оқу сауаттылығы Деңгейлік тапсырма А деңгейі «Неліктен?» деген сұраққа сыни пікір айтып, жауап береді. В деңгейі жіңішке, жуан сұрақтар құрастырады. Жіңішке сұрақтар: Кімдер? Келісесіз бе? Жуан сұрақтар: Неге осылай ойлайсың? Егер басқаша болса ше? С деңгейі «Кел, талдайық!» әдісі Шығарманың атауы: Шығарма авторы: Шығарма не туралы? Кейіпкерлер: Менің түйген ойым: Туындыға берер бағам: |
«Мен және кейіпкер» әдісі Топтық жұмыс
Менің есімім- Самат, Кейіпкер: Тортай ақ боз атты жазушы болуды армандайды. 1- тапсырма Мәтінді мұқият оқиды. 1. «Қайдан білейін ... әкем марқұмның тақымы қотыр тайға тимей кетіп еді..» деп сөйлеген кейіпкер Тортай ма? Иә. Жоқ 2. «Менің маңдайыма көк өгіз жазылған» деп айтқан Ораш па? Иә. Жоқ 3. «Тәте, айып етпеңіз, әншейін Орашқа амандасайын деп, өзімсініп келім едім..», − деп сөйлеген кейіпкер Тортай. Иә. Жоқ 4. «Баяғыда жетім бала болыпты» деп бастайтын ертегі айтқыш кейіпкер Ораш. Иә. Жоқ 5. Тортай мінер ақ боз ат менің тақымымда кеткен еді.... иесіне қайтаруға кеш еді... Ораштың сөзі ме? Иә. Жоқ 2 – тапсырма. Мәтінді оқып шық. Деңгейлік тапсырма. А деңгейі «Неліктен?» деген сұраққа жауап беріп , кейіпкерлерге мінездеме береді. 1.Тортай Орашты жақсы көретін еді. 2. Ораш: «Тортай мінер ақ боз ат менің тақымымда кеткен еді» -дейді. 3. Тортай «менің маңдайыма көк өгіз жазылған»- дейді. 4. Ораш Тортайды да, ақ боз атты да ұмытты» В деңгейі Жіңішке сұрақтар: 1.«Тортай мінер ақ боз ат» атты шығарманың басты кейіпкерлері кімдер? 2. Тортай нені армандады? 3. Неге ? Тортай барлық ертегісін «ертеде , жетім бала болыпты» деп бастайды? Жуан сұрақтар: Тортай Орашпен неліктен дос болды? Егер сен Ораштың орнында болсаң не істер едің? С деңгейі «Кел, талдайық!» әдісі Шығарманың атауы: «Тортай мінер ақ боз ат» Шығарма авторы: О.Бөкей Шығарма не туралы ? Сол кезеңдегі Тортай тектес балалардың өмірі , қиын да қатал тағдыры суреттеледі. Кейіпкерлер − Тортай, Ораш Менің түйген ойым: Тортай ақ боз атты жазушы болуды армандайды. Бірақ оған жете алмай, тағдыр талқысына түседі. Арманы орындалмай, ол арманға досы Ораш жетеді. Бір өкініштісі , бала кезден бірге өскен досын Ораштың ұмытып кетуі үлкен ой салады. Туындыға берер бағам: «Тортай мінер ақ боз ат» шығармасы Тортайдың образы арқылы сол кезеңде қолы қысқа, оқуға құштар балалардың өмір қиындығы шебер суреттелген шынайы туынды. |
«Сағат» әдісі арқылы бағалау жүргізіледі. ҚБ - шығарма дағы кейіпкердің арманын сипаттайды ; - өз арманын айтып, өзін таныстырады;
Бағалау: - 3 сұраққа жауап береді. 1 балл; - 4 сұраққа жауап береді. 2 балл - 5 сұраққа жауап береді. 3 балл Жалпы - 3 балл
Дескриптор: - сыни пікір айтады: - жіңішке және жуан сұрақтар құрастырады; - әдеби талдау жасайды; Жалпы - 3 балл.
|
Слайд, проектор оқулық
Қолдана тын платфор малар: wordwall |
|||||||||||||
|
10 минут
|
Жұптық жұмыс. 3 –тапсырма Бүгінгі балалар мен Тортайдың арман - мақсаттарын салыстыра отырып, баға берейік. Пікірімізді мысалдар арқылы дәлелдеп, сыни пікір жазайық. |
|
Дескриптор: - кейіпкер мен қазіргі балалардың өмірін салыстырады; - кейіпкер лерге баға береді; - мысалдар арқылы дәлел келтіреді; - сыни пікір жазады; Жалпы - 4 балл. |
|
|||||||||||||
|
|
Үйге тапсырма: Аворға хат жазу. |
|
Дескриптор: 1. Авторға хат жазады; 2. Баға береді; |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия
5 мин.
|
Сіз үшін бүгінгі сабақта «Қызық. Қиын. Құнды» болған нәрселер . |
Қызық. Қиын. Құнды |
|
|
шағым қалдыра аласыз













