|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.02.2024ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесінің әлеуметтік сипаты |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасай алады. ЕБҚ (ақпаратты қабылдау қиындығы бар) Көтерілген әлеуметтік мәселеге қатысты сөйлемдерді , мақалдарды ретімен құрады. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Тірек сөздер Әлеуметтік мәселелер, жетімдер үйі, құлағының мүкісі бар |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Біртұтас тәрбие бағдарламасы» (2023ж) бойынша Ұлттық тәрбие, Ар-ұят, Талап құндылықтарына баулу. Бұл арқылы оқушылар достарына, сыныптастарына, отбасына қамқор болу, адал еңбекті құрметтеу, дұрыс қарым-қатынас орната білу құндылықтарын бойына сіңіреді. Сондай-ақ, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Танысу шеңбері» жүзеге асырылады. Оқушылар өз есімдерінің алғашқы әріпінен басталатын сын есімдердіесімдеріне қосып айту. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Мұғалім таратқан қима қағаздар бойынша топқа бірігеді. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді. 1 топ; 2 топ; 3 топ. (Жылқы, кітап, достық)
|
Әр тапсырманың орындалуына қалыптастырушы бағалау ретінде бір-бірден ақбоз ат суреті беріледі. Сабақ соңында жинаған сурет санына байланысты бағалау жүргізіледі |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны Қима қағаздар |
|
Осыған дейін меңгерген білім 6 мин |
Үй тапсырмасы «Кім көп біледі?» викториналық ойыны арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Word wall платформасы арқылы көп вариантты сұрақтар құрастырып, ұсыну |
Бағалау критерийлері
|
ДК экраны
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақар: 1. «Әлеуметтік мәселе» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? 2. Біздің қоғамда қандай әлеуметтік мәселелер бар деп ойлайсыз? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Сыныптастыры ның пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
|
Дескриптор: -Оқушылар ойларын айтады; -Пікір бөліседі . Жалпы-3 балл
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақ туралы, «Сыни хабарлама» жайлы жалпы түсінік береді. |
Ұжымдық жұмыс: Оқушылар бір-бірімен ой бөліседі. «Сыни хабарлама» деген сөзді талдайды. |
|
Оқулық 6-сынып Атамұра |
|
Жұптық жұмыс
|
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша үзіндіде көтерілген әлеуметтік мәселелерді анықтайды |
Дескриптор: - Үзіндіні мәнерлеп, түсініп оқиды 1; - көтерілген әлеуметтік мәселені табады 1; Жалпы- 2балл |
Қима қағаздар Топтастыру картасы
Шығармада көтерілген әлеуметтік мәселелер |
|
Топтық жұмыс
|
І Топ Шығарма картасы ІІ Топ Екі жақты күнделік ІІІ Топ Эмоция графигі |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Барлығы өз пікірімен бөліседі. Мұғалімнен кері байланыс алады. |
Дескриптор: І топқа -Картаны талапқа сай толтырады 1 - идеясын, көтерілген әлеуметтік мәселені анықтайды 1 - сауатты орындайды 1; ІІ топ -Шығарманың әсерлі тұсын жазады 1; - түсініктеме береді 1; -сауатты жазады 1; ІІІ топ Шығарманы оқыған кездегі көңіл-күйлерімен бөліседі 1; Оны оқиғалар тізбегімен сәйкестендіреді 1 Өз ойларын жүйелі жеткізеді 1 Жалпы-3 балл |
Оқулық 6-сынып
Кесте, қима-қағаздар түрлі-түсті бояулар. |
|
Саралау тапсырмасы
|
І Тапсырма Шығармадан мақал-мәтелдерді тауып оқы
ІІ Тапсырма Шығармадан алынған мына көркемдік тәсілдерді сәйкестендір ІІІ Тапсырма Шығармаға бояу беріп тұрған ерекше ойларды мына суреттер арқылы тауып айтып, ықтимал жауаптарың арқылы өз көзқарасыңды ілдір |
Оқушы пікір білдіріп, өз ойларын жазып, картинаға жапсырады |
Дескриптор - Шығармадан мақал-мәтелдерді табады 1 - Қатесіз оқиды1 Дескриптор - Көркемдік тәсілдерді түріне қарай ажыратады 3 - Берілген үзінділермен сәйкестендіреді 1
Дескриптор Суреттер бойынша шығармадағы ойды табады 3 Өз жауаптарын айтады 1 Көзқарасын білдіреді 1 |
Стикерлер |
|
Ой толғаныс.
|
«Сыни хабарлама жаз» әдісі. Мұғалім сыни хабарламаның шаблондарын салады, түсіндіреді.
. |
Оқушылар құрылымын, тақырыбын сақтай отырып, өз пікірлерін білдіріп,сыни хабарлама жазады. Сыни хабарламаларын оқиды.
|
Дескриптор -құрылымын сақтайды 1 - тақырыбын ашады 1 - көтерілген әлеуметтік мәселені талдайды 1 -пікірін білдіреді 1 -сауатты жазады 1 Барлығы 5 балл |
Шаблон І кіріспе Шығарма не туралы? ІІ Негізгі бөлім Шығармада қандай әлеуметтік мәселе көтерілген? Шығарма қалай әсер етті? Ұнады ма? Ұнамады ма? Неліктен? ІІІ Қорытынды Шығармадан қандай ой түюге болады? Шығарманы оқуға кеңес бер ме едің? |
|
Үйге тапсырма
Рефлексия 4 мин.
|
РАФТ әдісімен Тортайға хат жазу
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
|
|
“Аяқталмаған сөйлемдер” Бүгін мен………………білдім *…….. қызықты болды.
*…………….. қиын болды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сабақ жоспары :О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесінің әлеуметтік сипаты
Сабақ жоспары :О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесінің әлеуметтік сипаты
|
Бөлім: |
3 – бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
19.02.2024ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
О.Бөкей «Тортай мінер ақ боз ат» әңгімесінің әлеуметтік сипаты |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
6.3.4.1 шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығармада көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама жасай алады. ЕБҚ (ақпаратты қабылдау қиындығы бар) Көтерілген әлеуметтік мәселеге қатысты сөйлемдерді , мақалдарды ретімен құрады. |
|
Бағалау критерийлері |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Тірек сөздер Әлеуметтік мәселелер, жетімдер үйі, құлағының мүкісі бар |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Біртұтас тәрбие бағдарламасы» (2023ж) бойынша Ұлттық тәрбие, Ар-ұят, Талап құндылықтарына баулу. Бұл арқылы оқушылар достарына, сыныптастарына, отбасына қамқор болу, адал еңбекті құрметтеу, дұрыс қарым-қатынас орната білу құндылықтарын бойына сіңіреді. Сондай-ақ, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Танысу шеңбері» жүзеге асырылады. Оқушылар өз есімдерінің алғашқы әріпінен басталатын сын есімдердіесімдеріне қосып айту. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Мұғалім таратқан қима қағаздар бойынша топқа бірігеді. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді. 1 топ; 2 топ; 3 топ. (Жылқы, кітап, достық)
|
Әр тапсырманың орындалуына қалыптастырушы бағалау ретінде бір-бірден ақбоз ат суреті беріледі. Сабақ соңында жинаған сурет санына байланысты бағалау жүргізіледі |
Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны Қима қағаздар |
|
Осыған дейін меңгерген білім 6 мин |
Үй тапсырмасы «Кім көп біледі?» викториналық ойыны арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Word wall платформасы арқылы көп вариантты сұрақтар құрастырып, ұсыну |
Бағалау критерийлері
|
ДК экраны
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақар: 1. «Әлеуметтік мәселе» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? 2. Біздің қоғамда қандай әлеуметтік мәселелер бар деп ойлайсыз? Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Сыныптастыры ның пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
|
Дескриптор: -Оқушылар ойларын айтады; -Пікір бөліседі . Жалпы-3 балл
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 30 мин. |
Мұғалім оқушыларға жаңа сабақ туралы, «Сыни хабарлама» жайлы жалпы түсінік береді. |
Ұжымдық жұмыс: Оқушылар бір-бірімен ой бөліседі. «Сыни хабарлама» деген сөзді талдайды. |
|
Оқулық 6-сынып Атамұра |
|
Жұптық жұмыс
|
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша үзіндіде көтерілген әлеуметтік мәселелерді анықтайды |
Дескриптор: - Үзіндіні мәнерлеп, түсініп оқиды 1; - көтерілген әлеуметтік мәселені табады 1; Жалпы- 2балл |
Қима қағаздар Топтастыру картасы
Шығармада көтерілген әлеуметтік мәселелер |
|
Топтық жұмыс
|
І Топ Шығарма картасы ІІ Топ Екі жақты күнделік ІІІ Топ Эмоция графигі |
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды Барлығы өз пікірімен бөліседі. Мұғалімнен кері байланыс алады. |
Дескриптор: І топқа -Картаны талапқа сай толтырады 1 - идеясын, көтерілген әлеуметтік мәселені анықтайды 1 - сауатты орындайды 1; ІІ топ -Шығарманың әсерлі тұсын жазады 1; - түсініктеме береді 1; -сауатты жазады 1; ІІІ топ Шығарманы оқыған кездегі көңіл-күйлерімен бөліседі 1; Оны оқиғалар тізбегімен сәйкестендіреді 1 Өз ойларын жүйелі жеткізеді 1 Жалпы-3 балл |
Оқулық 6-сынып
Кесте, қима-қағаздар түрлі-түсті бояулар. |
|
Саралау тапсырмасы
|
І Тапсырма Шығармадан мақал-мәтелдерді тауып оқы
ІІ Тапсырма Шығармадан алынған мына көркемдік тәсілдерді сәйкестендір ІІІ Тапсырма Шығармаға бояу беріп тұрған ерекше ойларды мына суреттер арқылы тауып айтып, ықтимал жауаптарың арқылы өз көзқарасыңды ілдір |
Оқушы пікір білдіріп, өз ойларын жазып, картинаға жапсырады |
Дескриптор - Шығармадан мақал-мәтелдерді табады 1 - Қатесіз оқиды1 Дескриптор - Көркемдік тәсілдерді түріне қарай ажыратады 3 - Берілген үзінділермен сәйкестендіреді 1
Дескриптор Суреттер бойынша шығармадағы ойды табады 3 Өз жауаптарын айтады 1 Көзқарасын білдіреді 1 |
Стикерлер |
|
Ой толғаныс.
|
«Сыни хабарлама жаз» әдісі. Мұғалім сыни хабарламаның шаблондарын салады, түсіндіреді.
. |
Оқушылар құрылымын, тақырыбын сақтай отырып, өз пікірлерін білдіріп,сыни хабарлама жазады. Сыни хабарламаларын оқиды.
|
Дескриптор -құрылымын сақтайды 1 - тақырыбын ашады 1 - көтерілген әлеуметтік мәселені талдайды 1 -пікірін білдіреді 1 -сауатты жазады 1 Барлығы 5 балл |
Шаблон І кіріспе Шығарма не туралы? ІІ Негізгі бөлім Шығармада қандай әлеуметтік мәселе көтерілген? Шығарма қалай әсер етті? Ұнады ма? Ұнамады ма? Неліктен? ІІІ Қорытынды Шығармадан қандай ой түюге болады? Шығарманы оқуға кеңес бер ме едің? |
|
Үйге тапсырма
Рефлексия 4 мин.
|
РАФТ әдісімен Тортайға хат жазу
Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. «Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі
|
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
|
|
“Аяқталмаған сөйлемдер” Бүгін мен………………білдім *…….. қызықты болды.
*…………….. қиын болды. |
шағым қалдыра аласыз















